Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, elpenor είπε

Προσπαθώ να υπολογίσω το κόστος της ΔΕΗ και μου βγαίνει πολύ μεγάλο, ίσως γιατί δεν έχω κάποιο πακέτο ή επειδή η βασική κατανάλωση στο σπίτι είναι ήδη μεγάλη.

Από ότι βλέπω στο λογαριασμό το κόστος της KWh μου είναι:

α. 0,10501€/kWh -> Βασική χρέωση ρεύματος

β. 0,00542€/kWh -> ΑΔΜΗΕ:Σύστημα Μεταφοράς Η/Ε

γ. 0,02130€/kWh -> ΔΕΔΔΗΕ:Δίκτυο Διανομής Η/Ε

δ. 0,08500€/kWh -> ΥΚΩ:Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας (είμαι ήδη στη μέγιστη κλίμακα)

ε. 0,01700€/kWh -> ΕΤΜΕΑΡ

στ. 0,00007€/kWh -> Λοιπές Χρεώσεις

Σύνολο 0,2338 €/kWh + Φ.Π.Α 6% = 0,247828 €/kWh

Έχω κάνει κάποιο λάθος στις πράξεις; Υπάρχει κάποιο αισθητά πιο φτηνό πακέτο;

Λιγο παρακάτω πρέπει να βγαίνει, εμενα είναι γύρω στα 21 cents με νυχτερινό κλπα. Και στα 24 πάλι συμφέρει πάντως. Μεταξύ 9 και 14 ευρώ τη μέρα βγάζει η 3090,αναλογα την τιμή του btc. Το ρεύμα πάει 45-50 το μηνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Λιγο παρακάτω πρέπει να βγαίνει, εμενα είναι γύρω στα 21 cents με νυχτερινό κλπα. Και στα 24 πάλι συμφέρει πάντως. Μεταξύ 9 και 14 ευρώ τη μέρα βγάζει η 3090,αναλογα την τιμή του btc. Το ρεύμα πάει 45-50 το μηνα

Χωρίς ΕΡΤ/Δήμους, πάγια μεταφοράς/δικτύου/ΔΕΗ (δηλαδή υπολογίζω μόνο ότι χρεώνεται ανάλογα με τις KWh), χωρίς έκπτωση συνέπειας και έκπτωση πάγιας εντολής με πακέτο myHomeEnter της ΔΕΗ που δεν έχει νυχτερινό το κόστος είναι το παρακάτω:

Οι πρώτες 400KWh το μήνα 0,165042 €/kWh

οι επόμενες 100ΚWh 0,210728 €/kWh

Όλες οι επόμενες 0,247828 €/kWh.

*σύνολο με Φ.Π.Α.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, argimeg είπε

Οι kWh σου είναι 450; εκκαθαριστικός ενός μήνα 35 ημέρες, σωστά; Κάνεις καιρό mining;

1 μήνα ακριβώς έχω. Αλλά όχι συνέχεια δουλεύει και σε gaming 3 4 ώρες τη μέρα εκεί βαράει 300+ watt ο υπολογιστής στο mining είναι στα 170.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να  θυμάστε μόνο στους υπολογισμούς σας ότι τον τελικό λογαριασμό θα τον δείτε στον εκκαθαριστικό. Οπότε να υπολογίζεται ότι υπάρχει  η πιθανότητα να υπολογιστεί στην μεγαλύτερη κλίμακα το μεγαλύτερο μέρος  της επιπλέον κατανάλωσης σας και όχι μόνο η διαφορά κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και όλη η κατανάλωση να πάει στην πιο πάνω κλίμακα πάλι υπάρχει κέρδος. Έμενα αυτή τη στιγμή ο χταποδης βγάζει 4 ευρώ καθαρά και έχω βάλει την kwh με την μεγάλη κλίμακα για να βλέπω την χειρότερη περίπτωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mike299 είπε

Να  θυμάστε μόνο στους υπολογισμούς σας ότι τον τελικό λογαριασμό θα τον δείτε στον εκκαθαριστικό. Οπότε να υπολογίζεται ότι υπάρχει  η πιθανότητα να υπολογιστεί στην μεγαλύτερη κλίμακα το μεγαλύτερο μέρος  της επιπλέον κατανάλωσης σας και όχι μόνο η διαφορά κάθε μήνα.

Το my home enter εχει σταθερη κλιμακα στις KW ακομα και 10000 να καψεις το τετραμηνο. 

 

0.10500 μερας

0.07897 νυχτας

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

43 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στα 530KH/W παιζω και εγω. Νομιζω εχω δει καποιες 5700xt nitro με mod ομως να βαρανε πανω απο 550KH/W. Γενικα πανω απο 500KH/W ειναι παρα πολυ καλο efficiency.

Και 60MH/s πάνε οι 5700ΧΤ και 57ΜΗ/s πάνε οι Vega 64 αλλά μόνο με modded bios

ή

Linux και χρήση του εργαλείου ATITool για επέμβαση στις τάσεις της GDDR6/HBM. Κάτι αντίστοιχο δεν υπάρχει στα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Λίγα δεν είναι τα 42? Εγώ βγάζω 32, δηλαδή 31% λιγότερο αλλά με 95w (68% λιγότερο κατανάλωση). Κάνε undervolt τέρμα κάτω, δηλαδή στα ~0.7 και stock συχνότητα στον πυρήνα. Ανέβασε την vram όσο πάει..

 

εχεις δικιο, τελικα τη κατεβασα στα 128W +500 memory clock και + 150 CC εφτασα μεχρι και 45+ΜΗ

θερμοκρασιες καρτας 51C με αερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kkatzos είπε

 

Και 60MH/s πάνε οι 5700ΧΤ και 57ΜΗ/s πάνε οι Vega 64 αλλά μόνο με modded bios

ή

Linux και χρήση του εργαλείου ATITool για επέμβαση στις τάσεις της GDDR6/HBM. Κάτι αντίστοιχο δεν υπάρχει στα Windows.

Το ξερω αλλα θελει mod οπως γραφεις και δεν προκειται να το κανω και linux δεν δουλευω. 60 πανε οσες καρτες χτυπανε 1920+ memory.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mike299 είπε

Να  θυμάστε μόνο στους υπολογισμούς σας ότι τον τελικό λογαριασμό θα τον δείτε στον εκκαθαριστικό. Οπότε να υπολογίζεται ότι υπάρχει  η πιθανότητα να υπολογιστεί στην μεγαλύτερη κλίμακα το μεγαλύτερο μέρος  της επιπλέον κατανάλωσης σας και όχι μόνο η διαφορά κάθε μήνα.

Ακριβώς! Κάπως έτσι την είχα πατήσει κι εγώ το 2014 που έκανα mining για κάποιο διαστημα με 6 R9290X που ναι ήταν ενεργοβόρες αλλά αυτό που με γονάτισε ήταν οι κλίμακες της τότε ΔΕΗ!

Παρ όλα αυτά  πουλώντας τα litecoin που άξιζαν αρκετά εκείνη την περίοδο και πουλώντας και σχεδόν όλο τον εξοπλισμό στην ουσία πλήρωσα τη ΔΕΗ, μου έμεινε μια GPU και έβγαλα ένα διακοσάρι περίπου κέρδος.... κοινώς είχα διαπιστώσει πως αν δε βρεθεί λύση για πραγματικά φτηνό ρεύμα δεν άξιζε τον κόπο.... Πόσο μάλλον τώρα που μιλάμε για τρελή δυσκολία σε σχέση με τότε, παρότι έχει εκτοξευθεί η τιμή του νομίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgis1987 είπε

Παρ όλα αυτά  πουλώντας τα litecoin που άξιζαν αρκετά εκείνη την περίοδο και πουλώντας και σχεδόν όλο τον εξοπλισμό στην ουσία πλήρωσα τη ΔΕΗ, μου έμεινε μια GPU και έβγαλα ένα διακοσάρι περίπου κέρδος.... κοινώς είχα διαπιστώσει πως αν δε βρεθεί λύση για πραγματικά φτηνό ρεύμα δεν άξιζε τον κόπο.... Πόσο μάλλον τώρα που μιλάμε για τρελή δυσκολία σε σχέση με τότε, παρότι έχει εκτοξευθεί η τιμή του νομίσματος.

Έχει αυξηθεί η δυσκολία και αυτό ισοφαρίζει την εκτόξευση του νομίσματος όπως λες.

Όμως, σε σχέση με τότε οι σημερινές κάρτες έχουν πολλαπλάσιο hashrate. 50-60MH/s (100-120W) και 100ΜΗ/s (~200W) για τις μεγάλες.

Οπότε υπάρχει κερδοφορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ξέρεις κανένας αν στο coinbase περνάει ληγμένο διαβατήριο; Να μην προσπαθώ τζάμπα.

Γενικά δεν έχω ούτε καινούρια ταυτότητα ούτε καινούριο δίπλωμα γιαυτό ψάχνω μπας και γλυτώσω το τρέξιμο 😜

Επεξ/σία από argimeg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...