Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Μωρέ δεν θέλω να τα συσχετίζω, αλλά εμείς με τις παλιές τις κάρτες να μην έχουμε περίπου ένα μπούσουλα; Πχ είδα σε άλλο thread πως σε 3080 η vram πάει χοντρικά +40 βαθμούς στην μνήμη. Αν έχει κανείς περίπου ιδέα πόσο πιάνουν οι πιο παλιές κάρτες στην vram ας το πει.

Επίσης, είδα πως GDDR6 καλό είναι να μην περνάει τους 100. GDDR5 είναι το όριο στους 105, ή παρακάτω από την GDDR6;

με ενα τροπο μονο μπορεις να μαθεις να παρεις ενα thermal sensor και να τον βαλεις σε καποιο τσιπακι της μνημης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Μωρέ δεν θέλω να τα συσχετίζω, αλλά εμείς με τις παλιές τις κάρτες να μην έχουμε περίπου ένα μπούσουλα; Πχ είδα σε άλλο thread πως σε 3080 η vram πάει χοντρικά +40 βαθμούς στην μνήμη. Αν έχει κανείς περίπου ιδέα πόσο πιάνουν οι πιο παλιές κάρτες στην vram ας το πει.

Επίσης, είδα πως GDDR6 καλό είναι να μην περνάει τους 100. GDDR5 είναι το όριο στους 105, ή παρακάτω από την GDDR6;

Έχει να κάνει με την διάταξη του pcb και την ψύκτρα η διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα σε vram και core και συνεπώς είναι διαφορετική σε κάθε κάρτα και υλοποίηση. Επίσης γενικά είναι πηγές θερμότητας που καταλήγουν σε ίδιο heatsink οπότε δεν υπάρχει σχέση ένα προς ένα. Π.χ. αρχικά το core κάθεται και είναι στους 50C, το ίδιο και η μνήμη, στη συνέχεια η μνήμη πάει στους 70C σε μέτρια φόρτιση και το core πάει στους 53C,  επείτα η μνήμα πάει 90C και το core 57C και ούτω καθεξής. Δηλαδή μεταφέρεται λίγη θερμότητα από το ένα στο άλλο αλλά δεν υπάρχει κάποια άμεση εξάρτηση. Η θερμοκρασία τους εξαρτάται από το φορτίο τους και από το πόσο καλά ψύχεται η αντίστοιχη περιοχή του heatsink.

Oι GDDR5/6 της micron έχουν οι περισσότερες 95C μέγιστη θερμοκρασία, υπάρχουν και κάποιες GDDR6 στα 105C. Πρέπει να βρεις ποιο τσιπάκι ακριβώς είναι ώστε να ψάξεις τα specs.

Επεξ/σία από bebius
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
36 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

Καλησπέρα

Εχω 0.00044471 BTC αυτη  την στιγμη στο nicehash wallet μου , μπορώ να τα μετατρεψω με καποιο τρόπο σε ευρώ και να τα στείλω σε paypal ή bank acc?

στα 0,0005 ΒΤC μπορείς να τα κάνεις ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, JTRGamer είπε

ναι το ξέρω απλά τα ήθελα επειγόντως σήμερα

ε αν το ξέρεις βρε μαν τι ρώτησες; :P Αφού στα 0,0005 είναι το όριο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, JTRGamer είπε

Ναι απλά έλεγα αν υπαρχει τρόπος και κάτω απο το όριο του 0,0005

ποια κάρτα έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

CPU : ryzen 7 3700x

+

GPU: nvidia rtx 2070 super 8 gb

Ο cpu δεν χρειάζεται να κάνει mining. Ε με την 2070S αύριο μεθαύριο θα έχεις μαζέψει τα υπόλοιπα για το ελάχιστο όριο..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Όσοι είστε με 3060Ti/3070 στο Ethermine τι profit είχατε το τελευταίο 24ωρο;

 

Ψιλο νορμαλ, Αυτα ειναι απο το τελευταιο 24ωρο. Περιπου 0.0033

image.png.bb95205cb7daa94af9a7897706b2ca97.png

Και τελευταιο 4ωρο (μιας και ειχα payout πριν απο 4 ωρες)

image.png.007fe92e7b1c7b06afcf8593d26af9ce.png

Spoiler

Γαμημένο kraken @kkatzos

Να ζητησουμε τα 0.005 eth μας πισω :P

Screenshot_20210325-111812_Coinbase.jpg

 

Χθες το conflux ηταν 1ο σε profitability για αρκετες ωρες το βραδυ (εδινε +5-8%)

whattomine

Δοκιμασα να τρεξω και για 12 λεπτα και raven coin χθες. Μου εδωσε 0.32 απο 1 νομισμα. Αυτο σημαινει σχεδον 2/ωρα οποτε δεν ξερω, ισως συμφερει. Βεβαια 180w αντι για 120.

Για αρχη το ετρεξα στο ravenminer pool γτ δεν καταφερα να σεταρω το flypool address που εχει (απο το ιδιο site του ethermine). Καμια ιδεα κανεις?

https://ravencoin.flypool.org/start

t-rex.exe -a kawpow -o stratum+tcp://stratum.ravenminer.com:3838 -u RS7muHQEhjNxV1zhs1BeyMgC8M46BrmGoK.Homerig -p x
pause
 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Δοκιμασα να τρεξω και για 12 λεπτα και raven coin χθες. Μου εδωσε 0.32 απο 1 νομισμα. Αυτο σημαινει σχεδον 2/ωρα οποτε δεν ξερω, ισως συμφερει. Βεβαια 180w αντι για 120.

Για αρχη το ετρεξα στο ravenminer pool γτ δεν καταφερα να σεταρω το flypool address που εχει (απο το ιδιο site του ethermine). Καμια ιδεα κανεις?

https://ravencoin.flypool.org/start

t-rex.exe -a kawpow -o stratum+tcp://stratum.ravenminer.com:3838 -u RS7muHQEhjNxV1zhs1BeyMgC8M46BrmGoK.Homerig -p x
pause
 

Σε καμία περίπτωση δεν συμφέρει αν συγκρίνεις κατανάλωση και τωρινές αξίες. Εγώ στην 5700 είμαι 126w σε kawpow ενώ σε ethash είμαι 90w.

Λίγα τα 12 λεπτά με PPLNS για να έχεις συμπέρασμα. Σίγουρα θα είσαι > 2/ωρα στο ravenminer. Τουλάχιστον όταν δεν το πιάνει η γκαντεμιά.

Αν και δεν δουλεύω τον t-rex, φαντάζομαι ότι με το παρακάτω θα είσαι οκ στο flypool.. 

set GPU_MAX_ALLOC_PERCENT=100
set GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT=100
set GPU_MAX_HEAP_SIZE=100
set GPU_USE_SYNC_OBJECTS=1
t-rex.exe -a kawpow -o stratum+tcp://stratum-ravencoin.flypool.org:3333 -u RS7muHQEhjNxV1zhs1BeyMgC8M46BrmGoK -p x
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Carrion είπε

Σε καμία περίπτωση δεν συμφέρει αν συγκρίνεις κατανάλωση και τωρινές αξίες. Εγώ στην 5700 είμαι 126w σε kawpow ενώ σε ethash είμαι 90w.

Λίγα τα 12 λεπτά με PPLNS για να έχεις συμπέρασμα. Σίγουρα θα είσαι > 2/ωρα στο ravenminer. Τουλάχιστον όταν δεν το πιάνει η γκαντεμιά.

Αν και δεν δουλεύω τον t-rex, φαντάζομαι ότι με το παρακάτω θα είσαι οκ στο flypool.. 

set GPU_MAX_ALLOC_PERCENT=100
set GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT=100
set GPU_MAX_HEAP_SIZE=100
set GPU_USE_SYNC_OBJECTS=1
t-rex.exe -a kawpow -o stratum+tcp://stratum-ravencoin.flypool.org:3333 -u RS7muHQEhjNxV1zhs1BeyMgC8M46BrmGoK -p x

Ε λέω να το minαρω λίγο μήπως και ανέβει κάποια στιγμή η αξία μετά το καλοκαίρι. Σε καμία περίπτωση δεν θα το αφήσω βράδυ γιατί κατεβάζω fan. 

 

Ευχαριστώ για το script. Μου έβγαζε σφάλμα σύνδεσης στο pool (δεν έγραφα σωστά το address μάλλον). 

Θα το δοκιμάσω αργότερα 

 

 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...