Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, batigoal83 είπε

Μεταφέρω εκεί τα mbtc από nicehash χωρίς fee

δηλαδη οσα στειλω τοσα θα πανε coinbase σωστα?????

3 λεπτά πριν, batigoal83 είπε

κ από εκει τα μετατρέπω σε ευρώ (με fee) κ τα στέλνω τράπεζα.

το fee ειναι πιο μεγαλο απ'οτι του nh???????

γιατι εγω με μια 2080 ειναι λιγα τα ευρα 🤣🤣🤣

χιλια ευχαριστω για την λυση παντως..........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, alexcrx said:

στο nicehash αμα θες τα mBTC να τα κανεις ευρω μπορεις χωρις να εχεις δωσει τα στοιχεια σου?????εννοω μονο με τον λογαριασμο του nh το mail στην ουσια.........ευχαριστω

μπορείς να ξεκινήσεις χωρίς , άλλα μετά όταν θα θέλεις να κάνεις withdraw ή cashout σε Euro-wallet πρέπει να κάνεις όλη την διαδικασία.

Και τώρα η δίκη μου ερώτηση, έχω ένα θεματακι .
Στο 1 Rig που εχω μια 3090 μαζί με μια 3070, εχω θέμα με τις ρυθμίσεις, η 3070 ολα καλα εχω πετύχει και Sweet spot

Τώρα η 3090 μου σηκώνει πολύ υψηλές στην VRAM και αναγκάζομαι να κάνω under-clock και χανω hashrate αλλα και παλι ειμαι στους 96 ενω το ιδανικο θα ηταν 94 και πιο κατω  

Οταν την ειχα μονη της ηταν νορμαλ Max 92 βαθμους με 116MH/s

Δεν ειναι εφικτό να την βαλω μονη της μιας και ηρθε η 3080 και έπρεπε να μετακινήσω την 3070

στην φώτο θα δείτε τα Settings etc , feel free να αντιγράψετε 3070

η υλοποίηση ειναι Asus Rog Strix OC

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις δοκιμάσει να τις αλλάξεις θέσεις? Ίσως χάνει από το airflow. Οκ μην ξεχνάς ότι και η 3070 βγάζει έξτρα θερμότητα 

 

@hattori_gr δοκίμασε να το πας μέχρι 54% το power limit. Τουλάχιστον η 3070 μου δεν χάνει σε mh/s μέχρι εκεί. Κατανάλωση στα 120w

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alexcrx είπε

δηλαδη οσα στειλω τοσα θα πανε coinbase σωστα?????

το fee ειναι πιο μεγαλο απ'οτι του nh???????

γιατι εγω με μια 2080 ειναι λιγα τα ευρα 🤣🤣🤣

χιλια ευχαριστω για την λυση παντως..........

Όσα στείλεις από Nh τόσα θα πάνε coinbase.

Από fees δεν ξερω δεν εχω στείλει ποτέ πίσω στην τράπεζα,

για 50ευρώ αξία Btc μου δείχνει 3ευρώ fee να μου τα γυρίσει σε ευρώ αν σε βοηθάει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, SabotazNic said:

Έχεις δοκιμάσει να τις αλλάξεις θέσεις? Ίσως χάνει από το airflow. Οκ μην ξεχνάς ότι και η 3070 βγάζει έξτρα θερμότητα 

ναι, οταν ειχα στο πανω slot την 3090 βαρουσε 110 και εκανε throttle ειναι οπως βλεπεις στην φωτο.
εχω παραγγειλει ενα riser να την βαλω χωριστα , να δουμε..

Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο που λέει "NZXT 50° 59 CPU GEFORCE RTX GEFORCE .." 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά έχεις προβληματικό airflow. Έχεις τα μπροστινά φανακια να βγάζουν αέρα και τα πάνω/πισω να βάζουν. Λογικό η 3090 να πνίγεται εκεί κάτω 

 

Επισης δες το προηγουμενο edit 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, SabotazNic said:

Αρχικά έχεις προβληματικό airflow. Έχει τα μπροστινά φανακια να βγάζουν αέρα και τα πάνω να βάζουν. Λογικό η 3090 να πνίγεται εκεί κάτω 

οχι ειναι επίτηδες , εχω airvent απο πανω που παει σε κλιματιστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, SabotazNic said:

Ναι αλλά η 3090 δεν κερδίζει κάτι έτσι. Αν βάλεις τα μπροστινά να βάζουν, και πάλι θα παίρνουν αέρα από το ac

το προβλημα ειναι πως θα περασω την χοάνη απο μπροστα, δεν εχει χώρο , γι αυτο και σκεφτικα riser και να την εχω χύμα στο ρακ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ναι αλλά η 3090 δεν κερδίζει κάτι έτσι. Αν βάλεις τα μπροστινά να βάζουν, και πάλι θα παίρνουν αέρα από το ac

Καλά τα έχει. Δημιουργεί αρνητική υποπίεση, ο ζεστός αέρας να φεύγει. Αυτό είναι το σωστό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Vsrs7 said:

Καλά τα έχει. Δημιουργεί αρνητική υποπίεση, ο ζεστός αέρας να φεύγει. Αυτό είναι το σωστό. 

ναι αφου εβαλα το χερι μου να τσεκαρω, ολος ο ζεστος αερας περναει απο τα 4 μπροστινα ανεμιστηρια (εχει και απο πισω απο την υδροψυξη και τα 5 ανεμιστηρια πανω και πισω βαζουν τον ψυχρο που ερχεται απο το airvent

Αν παρατηρισεις παντως το GPU temp Ειναι χαμηλο, στην VRAM εχω το θεμα, αν ειχα και στο GPU τοτε θα εφτεγε το Airflow 100%

Επεξ/σία από hattori_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

ναι αφου εβαλα το χερι μου να τσεκαρω, ολος ο ζεστος αερας περναει απο τα 4 μπροστινα ανεμιστηρια (εχει και απο πισω απο την υδροψυξη και τα 5 ανεμιστηρια πανω και πισω βαζουν τον ψυχρο που ερχεται απο το airvent

Μήπως να μεταφέρεις τους HDD με αντάπτορες στα 5,25'' bays, για να αξιοποιήσεις επιπλέον τις 2x120mm θέσεις κάτω;

Το είχα το 750D,ωραίο κουτί άλλα πλέον παρωχημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Καλά τα έχει. Δημιουργεί αρνητική υποπίεση, ο ζεστός αέρας να φεύγει. Αυτό είναι το σωστό. 

Ο ζεστος αερας παει πανω. Το θεμα ειναι να δημιουργησει αρνητικη πιεση, αλλα κρατοντας τις φυσικες ιδιοτητες για να εκμεταλλευτει τα vents

16 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

ναι αφου εβαλα το χερι μου να τσεκαρω, ολος ο ζεστος αερας περναει απο τα 4 μπροστινα ανεμιστηρια (εχει και απο πισω απο την υδροψυξη και τα 5 ανεμιστηρια πανω και πισω βαζουν τον ψυχρο που ερχεται απο το airvent

Αν παρατηρισεις παντως το GPU temp Ειναι χαμηλο, στην VRAM εχω το θεμα, αν ειχα και στο GPU τοτε θα εφτεγε το Airflow 100%

Εχεις τις καρτες γραφικων να στελνει ζεστο αερα πανω (απο την μερια που δεν υπαρχει pcb κυριως μιας και βοηθαει το ανοιγμα), ο οποιος συνανταει τον ψυχρο αερα και δημιουργει turbulence στον αερα. Επισης, αν εχεις βαλει 2χ2 φανς πανω, ειναι χωρις λογο μιας και ο 2ος απλα θα τραβηξει οσο αερα μπορει να τραβηξει με βαση τα specs του.

Εχεις θεμα με τα temps της 3090 γιατι πολυ απλα δεν μπαινει φρεσκος αερας αναμεσα στις καρτες. Μην ξεχνας οτι βγαζουν αερα οι καρτες και απο την μερια που της βλεπεις, οποτε εμποδιζει τον κρυο αερα απο τα πανω fans να φτασει την 3090

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πιστεύω να υπάρχει υλοποίηση 3090 με προσεγμένη ψύξη στις μνήμες. Παθητική ψύξη με το backplate και cheap out σε thermal pads τόσο σε ποσότητα όσο και σε ποιότητα.

Με την αλλαγη που εκανα στα pads η FE βαραει 120mh/s με ανεμιστηρες 40% και VRAM junction temp  98%

Μετάνιωσα που δεν αλλαξα και απο τη μερια της gpu....

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Vsrs7 είπε

Τιναυτορε;;;;;

Ψύξη με ορυκτέλαιο. 
Παλιά πατέντα. Θυμάμαι PC μέσα σε ενυδρεία με λάδι από την εποχή των Pentium4. 
image.jpeg.0b8bec8b083c75021267aab3f4acb18e.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...