Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει δικιο ο Sabotaznic τα πανω ανεμιστηρια το μονο που κανουν ειναι να χτυπανε τον αερα στο backplate της επανω καρτας, ο σωστος εξαερισμος  γινεται απο τα 2 χαμηλα που στελνουν τον αερα αναμεσα στις 2 καρτες,

πρεπει να ειναι περισσοτερα τα ανεμιστηρια που βγαζουν παρα που βαζουν αερα για να δημιουργειται αρνητικη πιεση, -κι ας βαζουν αυτα που εχεις ψυχρο αερα-  το μονο που καταφερνουν με αυτη τη διαταξη ειναι turbulence και μη σωστη ροη του αερα μεσα στο κουτι

οπως και ναχει βγαζουν πολυ ζεστη αυτες οι 2 καρτες για να ψυχθουν μεσα σε συμβατικο case,
εγω θα προτεινα μια και πας για πατεντα να πλαγιασεις το κουτι και να ανοιξεις το καπακι

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βάζεις με τους 2 μπροστά και βγάζεις με τους 2 πάνω + τον ένα πίσω. Επειδή βγάζεις περισσότερο δημιουργείς αρνητική εσωτερικά που είναι και το βέλτιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, billgeo είπε

Ψύξη με ορυκτέλαιο. 
Παλιά πατέντα. Θυμάμαι PC μέσα σε ενυδρεία με λάδι από την εποχή των Pentium4. 
image.jpeg.0b8bec8b083c75021267aab3f4acb18e.jpeg

 

Πλάκα κάνεις...

Πρώτη φορά το βλέπω...

Έχεις κάνει έτσι το rig σου;;;;

Τι υγρό είναι αυτό το ορυκτέλαιο;;;

Μου εβαλες ιδέες τώρα....

 

 

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, SabotazNic said:

Ο ζεστος αερας παει πανω. Το θεμα ειναι να δημιουργησει αρνητικη πιεση, αλλα κρατοντας τις φυσικες ιδιοτητες για να εκμεταλλευτει τα vents

Εχεις τις καρτες γραφικων να στελνει ζεστο αερα πανω (απο την μερια που δεν υπαρχει pcb κυριως μιας και βοηθαει το ανοιγμα), ο οποιος συνανταει τον ψυχρο αερα και δημιουργει turbulence στον αερα. Επισης, αν εχεις βαλει 2χ2 φανς πανω, ειναι χωρις λογο μιας και ο 2ος απλα θα τραβηξει οσο αερα μπορει να τραβηξει με βαση τα specs του.

Εχεις θεμα με τα temps της 3090 γιατι πολυ απλα δεν μπαινει φρεσκος αερας αναμεσα στις καρτες. Μην ξεχνας οτι βγαζουν αερα οι καρτες και απο την μερια που της βλεπεις, οποτε εμποδιζει τον κρυο αερα απο τα πανω fans να φτασει την 3090

το πιο πιθανο ειναι οτι επειδη το back plate της 3090 βρισκει στην 3070 , Οι VRAM που ειναι απο την πλευρα του backplate δεν ψυχονται με αποτελεσμα να βαραει 96αρια κλπ. θεωρω πως καλυτερη λύση ειναι το riser και να την απομονωσω με 2 ανεμιστήρiα να βαρανε το backplate .
Οι 3 πανω ανεμιστηρες ειναι Airflow, Και οι αλλοι 2 ειναι Static presure. δημιουργει αρνητικη υποπιεση terbulance δεν μου κανει λογω του οτι στην έξοδο εχω αλλα αλλα 2 static presure με αποτελεσμα να ρουφαει τον αερα, αφου η θερμοκρασια του εσωτερικου του κουτιου στην εισοδο (επεξεργαστης) ειναι 19 βαθμους και κατα την έξοδο 32  .
ειναι ολοκληρη μελετη που εχω κανει και την ολη βρώμικη δουλεια κανουν 4 ανεμεστηρια Be Quiet Silentwings 3 με 3.37 mm H²O (τουμπανα!)

16 minutes ago, kmilioris said:

Ερώτηση ποσά watt & τι απόδοση έχει μια 2060 στ eth?

image.png.dcdec49b3c53932b52cd87e79b78151f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Καλά τα έχει. Δημιουργεί αρνητική υποπίεση, ο ζεστός αέρας να φεύγει. Αυτό είναι το σωστό. 

btw για την ωρα εχει θετικη πιεση. Εχει 3 fan να βαζουν vs 2 να βγαζουν. Και αυτο ειναι το σωστο. Θες να βαζεις περισσοτερο αερα για να βρισκει ο αερας μεσα στο κουτι περισσοτερες τρυπες για να φυγει, βοηθοντας και την σκονη με αυτον τον τροπο

23 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Βάζεις με τους 2 μπροστά και βγάζεις με τους 2 πάνω + τον ένα πίσω. Επειδή βγάζεις περισσότερο δημιουργείς αρνητική εσωτερικά που είναι και το βέλτιστο.

Ο φιλος δεν βαζει με τους 2 μπροστα ξαναλεω. Τεσπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως καλυτερα θα ειτανε να κοιτουσες να τα βγαλεις με καποια risers εξω τις καρτες.

Για μενα ειναι αμαρτια τοσο ακριβες καρτες να ψηνονται μεσα σε μικρο κουτι.
νομιζω εχει στο amazon σκελετο να βιδωσεις καρτες με 50 ευρω φαντασου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Odyss3us said:

εχει δικιο ο Sabotaznic τα πανω ανεμιστηρια το μονο που κανουν ειναι να χτυπανε τον αερα στο backplate της επανω καρτας, ο σωστος εξαερισμος  γινεται απο τα 2 χαμηλα που στελνουν τον αερα αναμεσα στις 2 καρτες,

πρεπει να ειναι περισσοτερα τα ανεμιστηρια που βγαζουν παρα που βαζουν αερα για να δημιουργειται αρνητικη πιεση, -κι ας βαζουν αυτα που εχεις ψυχρο αερα-  το μονο που καταφερνουν με αυτη τη διαταξη ειναι turbulence και μη σωστη ροη του αερα μεσα στο κουτι

οπως και ναχει βγαζουν πολυ ζεστη αυτες οι 2 καρτες για να ψυχθουν μεσα σε συμβατικο case,
εγω θα προτεινα μια και πας για πατεντα να πλαγιασεις το κουτι και να ανοιξεις το καπακι

καλη ιδεα, ετσι κι αλλιως μεχρι να κανει βουτα το bitcoin θα ειμαι ετσι, μετα θα κρατησω 3090 και θα πουλησω τις αλλες, αλλα θα εχω βγαλει και μερικα μηνιατικα :D

Just now, stavroulis1985 said:

παντως καλυτερα θα ειτανε να κοιτουσες να τα βγαλεις με καποια risers εξω τις καρτες.

Για μενα ειναι αμαρτια τοσο ακριβες καρτες να ψηνονται μεσα σε μικρο κουτι.
νομιζω εχει στο amazon σκελετο να βιδωσεις καρτες με 50 ευρω φαντασου!

καλα δεν το λες και μικρο κουτι το 750D 😅

2 minutes ago, SabotazNic said:

btw για την ωρα εχει θετικη πιεση. Εχει 3 fan να βαζουν vs 2 να βγαζουν. Και αυτο ειναι το σωστο. Θες να βαζεις περισσοτερο αερα για να βρισκει ο αερας μεσα στο κουτι περισσοτερες τρυπες για να φυγει, βοηθοντας και την σκονη με αυτον τον τροπο

Ο φιλος δεν βαζει με τους 2 μπροστα ξαναλεω. Τεσπα. 

εχω 5 fans να βαζουν 4 να βγαζουν 5 airflow 4 static 3.37 mm H²O

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Ο φιλος δεν βαζει με τους 2 μπροστα ξαναλεω. Τεσπα. 

εγώ έγραψα τι ΠΡΕΠΕΙ να κάνει για να έχει σωστό αποτέλεσμα και αρνητική πίεση εσωτερικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

 η θερμοκρασια του εσωτερικου του κουτιου στην εισοδο (επεξεργαστης) ειναι 19 βαθμους και κατα την έξοδο 32  .

 

το προβλημα σου ειναι οτι οι 19 βαθμοι ροης αερα που μπαινουν δεν αγγιζουν καν την κατω καρτα στο κρισιμο σημειο που ειναι και το ζητουμενο,

ο αερας απλα ακολουθει τη συντομοτερη οδο παρακαμπτοντας την κατω καρτα ετσι οπως τα εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

ειναι ολοκληρη μελετη που εχω κανει

60 βαθμοι core και 73 hotspot ειναι αρκετα για 3070. οσα εχω δει reddit παιζουν το πολυ 50 βαθμοι core (με τους περισσοτερους 45-46, εγω ειμαι στους 41). Δεν ξερω τι μελετη εχεις κανει, αλλα δεν πιανει.

Το οτι εχεις 2πλο ψυγειο και 2πλα fans να βαζουν (πρωτη φορα το βλεπω Btw), δεν αλλαζει το γεγονος οτι εχεις 3 θεσεις 120μμ να βαζουν και 2 θεσεις 120μμ να βγαζουν (για να το πω αλλιως). Εσυ αν θες βαλε 10 fans back to back σε μια θεση. Δεν σημαινει οτι εχεις 10 fans που βοηθουν στο airflow.

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μικρο δεν ειναι αλλα σιγουρα δεν νομιζω να ειναι αυτα τα κουτια για mining 
κατι τετοιο ενοουσα αν βρεις

https://www.amazon.com/VELIHOME-Stackable-Mining-Accessories-Bitcoin/dp/B08XM3KDPM/ref=sr_1_12?dchild=1&keywords=gpu%2Bexternal&qid=1616884810&sr=8-12&th=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Odyss3us said:

 

το προβλημα σου ειναι οτι οι 19 βαθμοι ροης αερα που μπαινουν δεν αγγιζουν καν την κατω καρτα στο κρισιμο σημειο που ειναι και το ζητουμενο,

ο αερας απλα ακολουθει τη συντομοτερη οδο παρακαμπτοντας την κατω καρτα ετσι οπως τα εχεις

 για να εξηγήσω τι συμβαίνει , τα μεγαλα βελη ειναι το static , τα μικρα ειναι το airflow, η πιεση που δημιουργεί ο κρυος αερας στελνει τον ζεστο κατω αριστερα, ανακλα πανω στο PSU και παει μετα απο δεξια. Εχει γινει μέτρηση με heatcam  .

το προβλημα βρεθηκε , οπως ειπα ειναι το back plate που δεν ψυχεται

165711989_287548439430355_8941866620953237322_n.jpg

το point ειναι να μην αφηνει την ζεστη να περασει απ ολο το κουτι , αλλα να την απομονώνει σε ενα τμημα του

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stavroulis1985 είπε

μικρο δεν ειναι αλλα σιγουρα δεν νομιζω να ειναι αυτα τα κουτια για mining 
κατι τετοιο ενοουσα αν βρεις

https://www.amazon.com/VELIHOME-Stackable-Mining-Accessories-Bitcoin/dp/B08XM3KDPM/ref=sr_1_12?dchild=1&keywords=gpu%2Bexternal&qid=1616884810&sr=8-12&th=1

Το φτιαχνεις κ μόνος σου σε μια μέρα αν θες

 

32 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Πλάκα κάνεις...

Πρώτη φορά το βλέπω...

Έχεις κάνει έτσι το rig σου;;;;

Τι υγρό είναι αυτό το ορυκτέλαιο;;;

Μου εβαλες ιδέες τώρα....

 

 

Ορυκτέλαιο είναι (ακριβούτσικο BTW). 
 

Προς το παρόν έχω βάλει ένα ASIC των 650watt μέσα για πρώτο τεστ και proof of concept. 
και τα αποτελέσματα είναι πολύ εντυπωσιακά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και εμείς σου λέμε οτι το σωστό είναι οι 2 μπροστα να ΒΑΖΟΥΝ και οι 2 πάνω και ο 1 πίσω να ΒΓΑΖΟΥΝ. Στο σχεδιάγραμμά σου, ξεχνάς και τη κατεύθυνση που ΣΠΡΩΧΝΟΥΝ οι ανεμιστήρες των καρτών και πάει όλο λάθος!

 

Μόλις τώρα, hattori_gr είπε

 για να εξηγήσω τι συμβαίνει , τα μεγαλα βελη ειναι το static , τα μικρα ειναι το airflow, η πιεση που δημιουργεί ο κρυος αερας στελνει τον ζεστο κατω αριστερα, ανακλα πανω στο PSU και παει μετα απο δεξια. Εχει γινει μέτρηση με heatcam  .

το προβλημα βρεθηκε , οπως ειπα ειναι το back plate που δεν ψυχεται

165711989_287548439430355_8941866620953237322_n.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...