Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@omitziz Ποια η γνωμη σου για το flexpool? Εψαξα λιγο χθες στο reddit και βλεπω οτι εχουν δημοσιευσει 2-3 μερες οπου οι χρηστες πηραν κανα 2-3% eth παραπανω λογω των MEV rewards. Προς ethermine μερια ξερουμε αν εχουν μπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

@omitziz Ποια η γνωμη σου για το flexpool? Εψαξα λιγο χθες στο reddit και βλεπω οτι εχουν δημοσιευσει 2-3 μερες οπου οι χρηστες πηραν κανα 2-3% eth παραπανω λογω των MEV rewards. Προς ethermine μερια ξερουμε αν εχουν μπει?

Το θέμα με το flexpool είναι ότι πληρώνεις τα transaction fees, οπότε για να έχεις καλύτερο κέρδος από τα άλλα pools που δεν πληρώνεις τα fees, πρέπει να βάλεις ψηλά το payout, το sweet spot είναι ~0,12 ETH και με μία κάρτα θα κάνεις αρκετό καιρό να το φτάσεις. Correct me if I am wrong οι πιο έμπειροι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Το θέμα με το flexpool είναι ότι πληρώνεις τα transaction fees, οπότε για να έχεις καλύτερο κέρδος από τα άλλα pools που δεν πληρώνεις τα fees, πρέπει να βάλεις ψηλά το payout, το sweet spot είναι ~0,12 ETH και με μία κάρτα θα κάνεις αρκετό καιρό να το φτάσεις. Correct me if I am wrong οι πιο έμπειροι..

Ναι απλα με 0%fee + 3%eth/μερα, ισως να αξιζει. Καλα γενικα μαλλον μικρες θα ειναι οι διαφορες, ειτε προς τα πανω, ειτε προς τα κατω.

Ωστοσο ακομα δεν βλεπω κατι για το ethermine (ειναι και down το reddit τωρα). Μου κανει ετυπωση που δεν τα εχουν βαλει ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
35 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

@omitziz Ποια η γνωμη σου για το flexpool? Εψαξα λιγο χθες στο reddit και βλεπω οτι εχουν δημοσιευσει 2-3 μερες οπου οι χρηστες πηραν κανα 2-3% eth παραπανω λογω των MEV rewards. Προς ethermine μερια ξερουμε αν εχουν μπει?

Είχα πάει πριν λίγο καιρό που είχαν πιάσει το 82αρι block.

Συν, είχαν πολύ λίγα stales 0.6% , με μεγάλο payout δεν σε νοιάζει το fee.

Μπορούσες να βάλεις το pool fee 0%

Μείον , είχαν μικρό συνολικό hashrate οπότε μεγάλα blocks τα έχανες τα απογεύματα (300gh).

Δεν άρεσε καθόλου το στιλ τους στο reddit και η επιθετική διαφήμιση τους.

Στο discord είναι λίγο ότι νανε οπότε μην έχεις ελπίδες ότι δεν κυκλοφορούν διάφορα μικρά προσωπικά δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Xorxhs! είπε

Mε τους καινουριους amd drivers, ξεκινησαν τα restarts στο pc. Επέστρεψα πισω στον προηγούμενο

5700xt sapphire nitro +

765vcore / 1350

1880Mem

92W 0%power limit

Ο τελευταιος driver ισχυει οτι συμπεριφερεται περιεργα. Μπορει να δουλευω σερι 10 ωρες με τα ιδια settings και gaming και ταινιες κτλ και το μεσημερι να εχει κανει restart απο το πουθενα. Τι του φταιει ακομα δεν βρηκα. 21.3.1 κατι εχει πειραξει η amd. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Ο τελευταιος driver ισχυει οτι συμπεριφερεται περιεργα. Μπορει να δουλευω σερι 10 ωρες με τα ιδια settings και gaming και ταινιες κτλ και το μεσημερι να εχει κανει restart απο το πουθενα. Τι του φταιει ακομα δεν βρηκα. 21.3.1 κατι εχει πειραξει η amd. 

Είμαι με τον ίδιο driver στην 5700 (φλασαρισμένη σε ΧΤ) πάνω από 3-4 μέρες. Δεν έχω κανένα θέμα και η κάρτα τρέχει 1900μνήμες και 1350πυρήνα και με καλύτερη ακόμα απόδοση στο ΝΗ. Με τον προηγούμενο driver και τις ίδιες ρυθμίσεις σε voltages clocks είχα 53-53.2ΜΗ.

Με το νέο driver δείχνει 54-54.15ΜΗ

Ήθελα να σιγουρευτώ πριν το ποστάρω και μου δώσατε πάσα με τις παρατηρήσεις για το νέο driver.

newminingstats.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfragma είπε

Είμαι με τον ίδιο driver στην 5700 (φλασαρισμένη σε ΧΤ) πάνω από 3-4 μέρες. Δεν έχω κανένα θέμα και η κάρτα τρέχει 1900μνήμες και 1350πυρήνα και με καλύτερη ακόμα απόδοση στο ΝΗ. Με τον προηγούμενο driver και τις ίδιες ρυθμίσεις σε voltages clocks είχα 53-53.2ΜΗ.

Με το νέο driver δείχνει 54-54.15ΜΗ

Ήθελα να σιγουρευτώ πριν το ποστάρω και μου δώσατε πάσα με τις παρατηρήσεις για το νέο driver.

newminingstats.jpg

Αν δεν εχεις κανενα restart εννοειται μενεις οπως εχεις μεχρι στιγμης ειναι ο πιο ασταθης σε μενα εδω και 3 μηνες κοντα με κανεναν αλλο δεν ειχα θεμα. Παρακολουθα τον λιγες μερες ακομα και αν δεν εχεις κανενα restart τον κρατας αλλιως επιστροφη σε προηγουμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Αν δεν εχεις κανενα restart εννοειται μενεις οπως εχεις μεχρι στιγμης ειναι ο πιο ασταθης σε μενα εδω και 3 μηνες κοντα με κανεναν αλλο δεν ειχα θεμα. Παρακολουθα τον λιγες μερες ακομα και αν δεν εχεις κανενα restart τον κρατας αλλιως επιστροφη σε προηγουμενο.

όπως βλέπεις 3μέρες 14ώρες uptime. Και παράλληλα κάνω και όλα τα υπόλοιπα.

Για την ιστορία, λειτουργικό Windows 10 Enterprise LTSC και ο 21.3.1 περάστηκε "βρώμικα" πάνω από τον προηγούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

όπως βλέπεις 3μέρες 14ώρες uptime. Και παράλληλα κάνω και όλα τα υπόλοιπα.

Για την ιστορία, λειτουργικό Windows 10 Enterprise LTSC και ο 21.3.1 περάστηκε "βρώμικα" πάνω από τον προηγούμενο.

Λες να ειναι στα XT μοντελα το θεμα με τα restart? Dirty flash το περασα και εγω ετσι τους περναω και ειναι λιγο ανεξηγητο να δουλευει αψογα 10-15 ωρες και με αλλα πραγματα και μολις κλεινω οθονη και αφηνω μονο το mining βαραει restart πρωινες ωρες. Και δεν θυμαμαι να πειραξα και τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Λες να ειναι στα XT μοντελα το θεμα με τα restart? Dirty flash το περασα και εγω ετσι τους περναω και ειναι λιγο ανεξηγητο να δουλευει αψογα 10-15 ωρες και με αλλα πραγματα και μολις κλεινω οθονη και αφηνω μονο το mining βαραει restart πρωινες ωρες. Και δεν θυμαμαι να πειραξα και τιποτα αλλο.

αααααα!!!!

αυτό το είχα και με τους παλιότερους drivers! Απλά δε γουστάρει η κάρτα να σβήνεις οθόνη. Μάλλον αλλάζει τη διαχείριση στα ρεύματα και σκάει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

αααααα!!!!

αυτό το είχα και με τους παλιότερους drivers! Απλά δε γουστάρει η κάρτα να σβήνεις οθόνη. Μάλλον αλλάζει τη διαχείριση στα ρεύματα και σκάει!

Κατσε την εχεις ανοιχτη μονιμα δηλαδη? Εγω παντα την εκλεινα και δεν ειχα θεμα μονο με τον τελευταιο και κυριως πρωινες ωρες κανει restart 7-8 περιπου. Αλλαξα λιγο ρυθμισεις θα το παρακολουθησω αλλα σιγουρα κατι εχουν αλλαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Κατσε την εχεις ανοιχτη μονιμα δηλαδη? Εγω παντα την εκλεινα και δεν ειχα θεμα μονο με τον τελευταιο και κυριως πρωινες ωρες κανει restart 7-8 περιπου. Αλλαξα λιγο ρυθμισεις θα το παρακολουθησω αλλα σιγουρα κατι εχουν αλλαξει.

ναι μόνιμα. αφού δεν έβγαλα άκρη γιατί κρεμάει μετά από λίγο με σβηστή οθόνη (υποψιάζομαι αλλαγή στη διαχείριση ρευμάτων όταν δε δίνει τάση σε κάποια έξοδο για εξοικονόμηση).....έχω φτιάξει ένα 2ο προφιλ στο μονιτορ που το αλλάζω ώστε να κατεβάζει στα περίπου 15w.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, hyperionthetitan είπε

έχει πάρει 70% από το Γενάρη, που οι πιο πολλοί ξεκίνησαν το Mining και άξιζε από τότε. Ήδη σήμερα σχεδόν επανήλθε. 

Τον Γενάρη είχε 34.000 και έφτασε μέχρι σχεδόν 60.000 και τώρα πέφτει γύρω στα 54.000 , δεν είναι 70% και οποίος το ξεκίνησε τον Γενάρη θέλει 6 με 8 μήνες για απόσβεση του pc. Σόρρυ που στα λέω εκτός αν κάνω εγώ λάθος με κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...