Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@omitziz Ακομα μια γνωμη για spark pool? Παρατηρω οτι βρισκουν αρκετα blocks με μεγαλα payouts στο etherscan. Βεβαια απο την αλλη ειναι μεγαλυτερο pool, οποτε τα μοιραζονται περισσοτερα ατομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

@omitziz Ακομα μια γνωμη για spark pool? Παρατηρω οτι βρισκουν αρκετα blocks με μεγαλα payouts στο etherscan. Βεβαια απο την αλλη ειναι μεγαλυτερο pool, οποτε τα μοιραζονται περισσοτερα ατομα.

Δεν ξέρω δεν έχω ασχοληθεί .. έχω κινεζική αλλεργία. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες, παρατήρησα πως αφότου κλείσω τον T-Rex, η μνήμη της κάρτας φαίνεται να  "κολλάει" στο max usage καθώς και να δίνει στην μνήμη +200ΜHz πάνω από το oc. Με restart φαίνεται να συνέρχεται, ωστόσο μου φάνηκε περίεργο.Το oc και οι μετρήσεις τις κάρτας με τον τερματισμό του miner είναι  παρακάτω:unknown.png.3c130bca0db281f1a87c7d6a36abb10e.png

Δεν είχα ανοικτό gpu-z για περαιτέρω μετρικές. Θα έπρεπε να ανησυχήσω ;

Επεξ/σία από georchor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DimitrisJimmys είπε

Να ρωτήσω αξιζει να κάνω ένα rig με 3060χ4 με το nerf που έπαθαν ?

Μια χαρά αξίζει. Conflux mining θα κάνεις με octopus, ακόμα και μέσα από το NiceHash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μια χαρά αξίζει. Conflux mining θα κάνεις με octopus, ακόμα και μέσα από το NiceHash.

ROI πότε θα πιάσει και αξίζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, omitziz είπε

ROI πότε θα πιάσει και αξίζει ?

Νομίζω η ερώτηση είναι για τη συγκεκριμένη κάρτα αν αξίζει και όχι αν γενικά αξίζει να επενδύσει τώρα κάποιος στο mining. Μιλάει συγκεκριμένα για το limiter. Άρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, SabotazNic είπε

@omitziz Ακομα μια γνωμη για spark pool? Παρατηρω οτι βρισκουν αρκετα blocks με μεγαλα payouts στο etherscan. Βεβαια απο την αλλη ειναι μεγαλυτερο pool, οποτε τα μοιραζονται περισσοτερα ατομα.

Το sparkpool δεν κάνει αν βγάζεις λίγα ETH και θες να τα πουλάς σύντομα,

Αξίζει όμως αν μπορείς πχ να βγάζεις κάνα ΕΤΗ τον μήνα και να τα κρατάς εκει στο cloud wallet να τοκίζονται μέχρι να ανεβεί το ETH (που προϋποθέτει να πιστεύεις ότι θα ανεβεί) και να τα μεταφέρεις τότε σε κάποιο exchange και να πουλήσεις. 

Για καλά shares σε μικρές πληρωμές πήγαινε flexpool αλλά βάλε gwei στο payout 80 (δεν πληρώνει χωρίς fees) και threshold ότι υπολογίζεις να βγάλεις στον μήνα (μπορείς να το αλλάξεις στο ενδιάμεσο αν δεις ότι βγάζεις παραπάνω) για να μην χάσεις απο εκει. 

Επίσης αν τα μεταφέρεις σε wallet που μπορείς να κάνεις sign τότε μπορείς να αλλάξεις και το pool fee (που αυτοί το ονομάζουν donation) σε 0% η χαρά του τζαμπατζή :P  αλλά δεν μπορείς να το κάνεις αυτό σε πορτοφόλια που σου δίνουν τα exhange οπότε ανάλογα το πόσα βγάζεις και κάθε πότε θες να πληρώνεσαι ειναι μία ή άλλη μπορεί όμως και να βγάλεις κερδος ανάλογα την περίπτωση.

7 ώρες πριν, georchor είπε

Παίδες, παρατήρησα πως αφότου κλείσω τον T-Rex, η μνήμη της κάρτας φαίνεται να  "κολλάει" στο max usage καθώς και να δίνει στην μνήμη +200ΜHz πάνω από το oc. Με restart φαίνεται να συνέρχεται, ωστόσο μου φάνηκε περίεργο.Το oc και οι μετρήσεις τις κάρτας με τον τερματισμό του miner είναι  παρακάτω:unknown.png.3c130bca0db281f1a87c7d6a36abb10e.png

Δεν είχα ανοικτό gpu-z για περαιτέρω μετρικές. Θα έπρεπε να ανησυχήσω ;

To restart γιατι το κάνεις; δεν αλλάζει τιποτα αν κάνεις reset στο afterburner; 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Αξίζει όμως αν μπορείς πχ να βγάζεις κάνα ΕΤΗ τον μήνα και να τα κρατάς εκει στο cloud wallet να τοκίζονται μέχρι να ανεβεί το ETH (που προϋποθέτει να πιστεύεις ότι θα ανεβεί) και να

Πότε και για κανένα λόγο δεν αφήνουμε crypto σε pools , exchanges , nicehash και αλλά hot wallets. Πότε γιατί εάν δεν έχουμε να private keys δεν έχουμε τπτ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, omitziz είπε

Πότε και για κανένα λόγο δεν αφήνουμε crypto σε pools , exchanges , nicehash και αλλά hot wallets. Πότε γιατί εάν δεν έχουμε να private keys δεν έχουμε τπτ.

Το trezor αξίζει; Έχω ακούσει ότι είναι από τα πιο αξιόπιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Το trezor αξίζει; Έχω ακούσει ότι είναι από τα πιο αξιόπιστα.

Έχω το one , μια χαρά .. και το Exodus σε παλιό s9 samsung offline μόνο για wallet. Μια χαρά και τα 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, omitziz είπε

Πότε και για κανένα λόγο δεν αφήνουμε crypto σε pools , exchanges , nicehash και αλλά hot wallets. Πότε γιατί εάν δεν έχουμε να private keys δεν έχουμε τπτ. 

Στο Kraken δηλαδή που έχουμε το Private Key είμαστε εντάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Στο Kraken δηλαδή που έχουμε το Private Key είμαστε εντάξει;

Η πιο safe επιλογή είναι το hardware wallet. Μετά το software wallet που το έχεις σε offline συσκευή που δεν χρησιμοποιείς όπως είπε και ο omitziz. Ανταλλακτήρια έχουν γίνει στόχος κλοπών στο παρελθόν. Οκ, too big to fall το Kraken αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, greekfragma είπε

ναι μόνιμα. αφού δεν έβγαλα άκρη γιατί κρεμάει μετά από λίγο με σβηστή οθόνη (υποψιάζομαι αλλαγή στη διαχείριση ρευμάτων όταν δε δίνει τάση σε κάποια έξοδο για εξοικονόμηση).....έχω φτιάξει ένα 2ο προφιλ στο μονιτορ που το αλλάζω ώστε να κατεβάζει στα περίπου 15w.

Έχεις δοκιμάσει hdmi dummy plug? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...