Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Απλα λεω οτι ισως βρει εκει καποιον που να χρησιμοποιησε risers και η καρτα να δουλεψε ως χ16. 

Μόνο pcie v3 x16 και x8 , ούτε risers , ούτε 4πλες κάρτες. Και πολύ συγκεκριμένες mobos και cpu για να πάρει τα απαραίτητα lanes. Μακάρι να βρει τρόπο να μας πει και εμάς αλλά κλασσικά θα χαθεί από το thead.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, omitziz είπε

Μόνο pcie v3 x16 και x8 , ούτε risers , ούτε 4πλες κάρτες. Και πολύ συγκεκριμένες mobos και cpu για να πάρει τα απαραίτητα lanes. Μακάρι να βρει τρόπο να μας πει και εμάς αλλά κλασσικά θα χαθεί από το thead.

Δεν θα χαθώ μαν! Έχω 2 modo μιά msi 170 a gaming m5 με ι5 6600κ μια άλλη msi tomahawk x99 με ι7 6900κ. Το πολύ πολύ τις βάζω 2 και 2. Το παραπάνω hardware μου το είχα βάλει για πώληση αλλά δεν εμφανίστηκε κανένας και από το να κάθεται ας δουλέψει! Το main pc έχω μια 3090 αλλά λυπάμαι να την βάλω για mine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο coinbase εκει που ζηταει να κανεις upload ενα εγγραφο που να δειχνει ονομα και διευθυνση με ημερομηνια τελευταιου τριμηνου θελει να ειναι στα αγγλικα??????γιατι μονο τον λογαριασμο της νοβα εχω στο ονομα μου.........και ειναι στα Ελληνικα

ευχαριστω και συγνωμη για το ακυρο.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexcrx είπε

στο coinbase εκει που ζηταει να κανεις upload ενα εγγραφο που να δειχνει ονομα και διευθυνση με ημερομηνια τελευταιου τριμηνου θελει να ειναι στα αγγλικα??????γιατι μονο τον λογαριασμο της νοβα εχω στο ονομα μου.........και ειναι στα Ελληνικα

ευχαριστω και συγνωμη για το ακυρο.............

Καθε 3 μερες ιδια κουβεντα.

Περασε το σε photoshop ή ακομα και paint, γραψε τα στοιχεια στα αγγλικα και ανεβασε το. Το εχω κανει ετσι σε 3 ατομα με λογαριασμο nova

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexcrx είπε

στο coinbase εκει που ζηταει να κανεις upload ενα εγγραφο που να δειχνει ονομα και διευθυνση με ημερομηνια τελευταιου τριμηνου θελει να ειναι στα αγγλικα??????γιατι μονο τον λογαριασμο της νοβα εχω στο ονομα μου.........και ειναι στα Ελληνικα

ευχαριστω και συγνωμη για το ακυρο.............

Υπάρχουν περιστατικά που βοήθησαν τα αγγλικά. Εγώ προσωπικά όλα παντού στα ελληνικά τα έστειλα και ήμουν οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alexcrx είπε

στο coinbase εκει που ζηταει να κανεις upload ενα εγγραφο που να δειχνει ονομα και διευθυνση με ημερομηνια τελευταιου τριμηνου θελει να ειναι στα αγγλικα??????γιατι μονο τον λογαριασμο της νοβα εχω στο ονομα μου.........και ειναι στα Ελληνικα

ευχαριστω και συγνωμη για το ακυρο.............

Διάβασε σελίδα 193.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άκυρο λίγο αλλά μιας και βλέπω αρκετά άτομα στο insomnia γιατί δεν κάνουμε ένα Pool όλοι μαζί να δούμε πως θα πάει; :P 

εδώ βλέπω ας πουμε το ethpool με 600 κάτι άτομα και 120GH/s βγάζει 1με 2 block την ημέρα https://www.ethpool.org/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greekfragma είπε

άμα μαζευτούμε δε θα κάνουμε pool αλλά pool-o 😁

Δεν είναι ανάγκη να το κλειδώσουμε για άτομα απο το insomnia κάτι σαν ελληνικό pool λέω εγώ με dashboard κτλ στα ελληνικά τα άτομα που ειναι εδώ πιστεύω ειναι μια καλή αρχή. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες!

Κατεβασα το nicehash στο πισι μου στο σπιτι (που καθεται) και δεν ξερω κατα ποσο αξιζει αυτο που βλεπω:

image.png.c646a88f3a40d3a3cf8908b332c69909.png

 

Ακουω γνωμες ή συμβουλες αν εχει καποιος για το ποιος θα ηταν ο βελτιστος τροπος να χρησιμοποιησω καποιες 1060-2060 που εχω και καθονται (λογω upgrade).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doped είπε

Καλημερες!

Κατεβασα το nicehash στο πισι μου στο σπιτι (που καθεται) και δεν ξερω κατα ποσο αξιζει αυτο που βλεπω:

image.png.c646a88f3a40d3a3cf8908b332c69909.png

 

Ακουω γνωμες ή συμβουλες αν εχει καποιος για το ποιος θα ηταν ο βελτιστος τροπος να χρησιμοποιησω καποιες 1060-2060 που εχω και καθονται (λογω upgrade).

Το actual είναι της στιγμής, μπορεί να είναι 2500, μπορεί να είναι και 7500. Αν πατήσεις στο πορτοκαλί ACTUAL γυρνάει σε local, που είναι λίγο πιο σωστό (αλλά όχι 100% σωστό).

Δεν ξέρω τι κάρτα φοράς εκεί, αν είναι πχ 2060 unoptimized ή 1660, λογικά θα παίζεις γύρω στα 27 MH/s.

Κατεβάζεις msi afterburner, πας τέρμα κάτω power limiter, δίνεις στις μνήμες όσο αντέχει μέχρι να κρασάρει, και το core το ρίχνεις λίγο μέχρι να αρχίσεις να χάνεις hashrate.

Για να βλέπεις πιο real time τις επιδόσεις όσο τα κάνεις αυτά, πας στο tray στο εικονίδιο του quick miner (αυτό χρησιμοποιείς φαντάζομαι), δεξί κλικ και πατάς OCtune, φορτώνει μια σελίδα στον browser που σου δείχνει όλα τα στατιστικά real time. Μην το χρησιμοποιήσεις για τα πειράγματα όμως, καλύτερα με msi afterburner.

Τώρα ανάλογα με τις κάρτες που έχεις, αν δεν πας για rig που σημαίνει risers, τροφοδοσία κλπ για να τα χώσεις όλα σε 1 μηχάνημα, ίσως να είναι καλύτερα να τις πουλήσεις σε αγγελίες. Πιο εύκολο και γρήγορο κέρδος. Στην ανάγκη αυτά τα λεφτά μετά κάνε τα ethereum ή bitcoin, long term θα ανέβουν αρκετά.

Κάνε πρώτα τα παραπάνω να έχεις την κάρτα σου optimized να δεις αποδόσεις, βάλ'τα κάτω να δεις τι σε συμφέρει, και είτε κάνεις mining είτε πουλάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Το actual είναι της στιγμής, μπορεί να είναι 2500, μπορεί να είναι και 7500. Αν πατήσεις στο πορτοκαλί ACTUAL γυρνάει σε local, που είναι λίγο πιο σωστό (αλλά όχι 100% σωστό).

Δεν ξέρω τι κάρτα φοράς εκεί, αν είναι πχ 2060 unoptimized ή 1660, λογικά θα παίζεις γύρω στα 27 MH/s.

Κατεβάζεις msi afterburner, πας τέρμα κάτω power limiter, δίνεις στις μνήμες όσο αντέχει μέχρι να κρασάρει, και το core το ρίχνεις λίγο μέχρι να αρχίσεις να χάνεις hashrate.

Για να βλέπεις πιο real time τις επιδόσεις όσο τα κάνεις αυτά, πας στο tray στο εικονίδιο του quick miner (αυτό χρησιμοποιείς φαντάζομαι), δεξί κλικ και πατάς OCtune, φορτώνει μια σελίδα στον browser που σου δείχνει όλα τα στατιστικά real time. Μην το χρησιμοποιήσεις για τα πειράγματα όμως, καλύτερα με msi afterburner.

Τώρα ανάλογα με τις κάρτες που έχεις, αν δεν πας για rig που σημαίνει risers, τροφοδοσία κλπ για να τα χώσεις όλα σε 1 μηχάνημα, ίσως να είναι καλύτερα να τις πουλήσεις σε αγγελίες. Πιο εύκολο και γρήγορο κέρδος. Στην ανάγκη αυτά τα λεφτά μετά κάνε τα ethereum ή bitcoin, long term θα ανέβουν αρκετά.

Κάνε πρώτα τα παραπάνω να έχεις την κάρτα σου optimized να δεις αποδόσεις, βάλ'τα κάτω να δεις τι σε συμφέρει, και είτε κάνεις mining είτε πουλάς.

image.png.7a0830d9da582675612432f4e00dc25f.png

Πεταξα μια 2060 Asus 6GB STRIX σε μια μητρικη για να δω πως παιζει.

Οποτε ναι μαλλον ειναι unoptimized.

Το αστειο ειναι οτι ανεβηκε η τιμη μονη της στα €3.98 ανα 24ωρο.

Επεξ/σία από Doped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μην βλέπετε μέσα απ' το site. Αυτό που δείχνει στο πρόγραμμα είναι το πραγματικό. Η 2060 πάει σίγουρα 33MH/s, έχω βάλει παραπάνω τα settings και αν έχεις και καλύτερες μνήμες (samsung) πάει και παραπάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μην βλέπετε μέσα απ' το site. Αυτό που δείχνει στο πρόγραμμα είναι το πραγματικό. Η 2060 πάει σίγουρα 33MH/s, έχω βάλει παραπάνω τα settings και αν έχεις και καλύτερες μνήμες (samsung) πάει και παραπάνω..

πολυ σωστά τα λες 31 με 34 και καταωλαώση 80 με 84watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...