Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Ποσό αξιόπιστο είναι από 6pin σε 8pin???

Φοβάμαι για τυχόν φωτιά 🔥...

  Φωτία θα πιάσεις απο τους sata/molex risers όχι απο τα pcie του aliexpress. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, omitziz είπε

  Φωτία θα πιάσεις απο τους sata/molex risers όχι απο τα pcie του aliexpress. 

Απο sata ---> 6pin ναι το γνωρίζω ότι είναι επικίνδυνο, αλλά από 6pin---->molex????

Δεν νομίζω ότι το μολεξ θα έχει πρόβλημα.

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο community!! Είμαι αρκετά newbie στο θεμα του bitcoin αλλα έτυχε να δω ένα βίντεο στο youtube που promotαρε το nicehash.Σαν παιδάκι και εγώ έκανα μια δοκιμή, έχοντας ως κάρτα γραφικών στο κυρίως pc μου μια rtx 2060 και είδα όντως οτι καθημερινά έβγαζε όσα μου έλεγε..Εχουν αρχίσει και μου μπαίνουν σκέψεις να χτίσω ενα mining rig, έχοντας ένα αρχικό budget γυρω στα 3.5κ και με οικονομικό ρεύμα.Πέφτω στα πόδια  σας,μπορεί καποιος να μου εξηγήσει τι κινδύνους μπορεί να έχει,καθως και το αν αξίζει πλεον το mining ,διοτι γνωριζω οτι "σαν να αργησα λιγακι" να το παρω πρέφα.Αν έχει καποιος από εσάς rig,θα ηταν τέλειο να μου δωσει καποιος συμβουλές(και απο τηλεφωνο ακομα καλύτερα) και να με καθοδογήσει, ακόμα και αν οι συμβουλές αυτές είναι επί πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Ποσό αξιόπιστο είναι από 6pin σε 8pin???

Φοβάμαι για τυχόν φωτιά 🔥...

 

Οι φωτιές ξεκινούν από κακούς ακροδέκτες ή από τους πολύ λεπτους των sata. 

Υπάρχουν και 6pin σε 3 x 8pcie. Για τροφοδοσία riser και κάρταςμε 2 8πινα. 

Πιστεύω πως μέχρι 200w δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα άμα τα καλώδια είναι πραγματικά 18awg+ με σωστούς ακροδέκτες. 

Μπορείς να δοκιμάσεις απλά με το χέρι σου κατά την διάρκεια του mining. 

Αν στο πρώτο τεταρτο της ώρας, τα καλωδια/ενώσεις είναι κρύα στην αφή... Πάντα κρύα θα μείνουν και δεν πρόκειται να πάθουν τπτ από υπερβολική ένταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι που το ακουω,απλα το ανεφερα διοτι επειδη ειναι κατι που με ενδιαφερει και ειναι αρκετα συνθετο, θα ηθελα χρονο και υπομονη για να καταλαβω ολη τη διαδικασια,οντας σε βρεφονηπιακο σταδιο σε αυτον τον τομεα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Pwnedthisway είπε

Καλησπέρα στο community!! Είμαι αρκετά newbie στο θεμα του bitcoin αλλα έτυχε να δω ένα βίντεο στο youtube που promotαρε το nicehash.Σαν παιδάκι και εγώ έκανα μια δοκιμή, έχοντας ως κάρτα γραφικών στο κυρίως pc μου μια rtx 2060 και είδα όντως οτι καθημερινά έβγαζε όσα μου έλεγε..Εχουν αρχίσει και μου μπαίνουν σκέψεις να χτίσω ενα mining rig, έχοντας ένα αρχικό budget γυρω στα 3.5κ και με οικονομικό ρεύμα.Πέφτω στα πόδια  σας,μπορεί καποιος να μου εξηγήσει τι κινδύνους μπορεί να έχει,καθως και το αν αξίζει πλεον το mining ,διοτι γνωριζω οτι "σαν να αργησα λιγακι" να το παρω πρέφα.Αν έχει καποιος από εσάς rig,θα ηταν τέλειο να μου δωσει καποιος συμβουλές(και απο τηλεφωνο ακομα καλύτερα) και να με καθοδογήσει, ακόμα και αν οι συμβουλές αυτές είναι επί πληρωμή.

Δεν αξιζει. Με 3,5κ μιλαμε για 2 3070 (+το υπολοιπο hardware), οι οποιες αντε να σου δωσουν ~10$/μερα (0.0064 eth/day). Απο Ιουλιο το eth mining δεν θα αξιζει λογω eip 1559. Δλδ στην καλυτερη θα βγαλεις 900+ δολαρια.

Πιο safe ειναι να ριξεις τα κερδη που θα εβγαζες, στο να αγορασεις 0.6 eth (0.0064 *30 *3) και να δεις αν αυτο ανεβει ή κατεβει

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν αξιζει. Με 3,5κ μιλαμε για 2 3070 (+το υπολοιπο hardware), οι οποιες αντε να σου δωσουν ~10$/μερα (0.0064 eth/day). Απο Ιουλιο το eth mining δεν θα αξιζει λογω eip 1559. Δλδ στην καλυτερη θα βγαλεις 900+ δολαρια.

Πιο safe ειναι να ριξεις τα κερδη που θα εβγαζες, στο να αγορασεις 0.6 eth (0.0064 *30 *3) και να δεις αν αυτο ανεβει ή κατεβει

Κάπου διάβασα ότι το eth θα συνεχίσει να φαρμαρεται μέχρι το 2023. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο σίγουρο είναι το EIP1559 για Ιούλιο; Γιατί πολλά πάνε πίσω στο ethereum (όπως το optimism), και χωρίς scaling λύσεις δεν ξέρω αν θέλουν να ρισκάρουν να φύγουν οι miners για ravencoin ή αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Κάπου διάβασα ότι το eth θα συνεχίσει να φαρμαρεται μέχρι το 2023. 

Είπα δεν θα αξίζει από όσο ξέρω με gpus. Νομίζω μόνο με asics θα αξίζει, ίσως κάνω λάθος 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Πόσο σίγουρο είναι το EIP1559 για Ιούλιο; Γιατί πολλά πάνε πίσω στο ethereum (όπως το optimism), και χωρίς scaling λύσεις δεν ξέρω αν θέλουν να ρισκάρουν να φύγουν οι miners για ravencoin ή αλλού.

Κανένα ρισκο σε θέμα να φύγουν οι miners. 

Δεν υπάρχει νόμισμα  πέραν του eth να μπορεί να  υποστηρίξει τους miners του eth 

Επεξ/σία από ooaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...