Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μα 8gb έχει η 3070 

 

και η δικια μου RTX 2070S 8Gb εχει αλλα

στο δικο GPUZ μου βγαζει 15550ΜΒ System Memory Used

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ριξε το power limit στο 70% για αρχη και προς το παρων μειωσε στο +1000 το memory.
Αυτα ειναι rejected shares που εχεις. Εκει τα δειχνει ο phoenix miner

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

και η δικια μου RTX 2070S 8Gb εχει αλλα

στο δικο GPUZ μου βγαζει 15550ΜΒ System Memory Used

Το page file βοηθάει όταν δεν έχεις πολύ ram. (το λέει κιόλας το κείμενο που παρέθεσες). Έχω 32gb, τα οποία είναι 4χ από την vram. 

Από περιέργεια έβαλα page file όσο η vram και δεν έχει καμία διαφορά σε εμένα (βασικά πήγε και 4 gb τώρα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, ooaris είπε

ριξε το power limit στο 70% για αρχη και προς το παρων μειωσε στο +1000 το memory.
Αυτα ειναι rejected shares που εχεις. Εκει τα δειχνει ο phoenix miner

Κατέβασα το pwr limit στο 55% χωρίς να χάσω mh/s και είναι στα 130 watt 1800 @ 0.85 +1100. Έχω λιγότερα stales (65/5).

Θα δοκιμάσω και 1000 στο memory να δω αν θα μείνει ίδια η αναλογία

Btw το perfcap είναι πλέον πράσινο (pwr ένδειξη) και από όσα έψαξα δεν με ενοχλεί αυτο

Το gpuz δείχνει και 0.75v στην κάρτα 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Κλεισε τον miner και τσεκαρε ξανα gpu-z αν ειναι ακομα γκρι το perfcap reason.
Αν οχι, τοτε μαλλον εχεις thermal throttling
Το power limit  το εχεις οντως στο 115% ; Αν ναι , κατεβασε το καπου μεταξυ 52 και 70% (αναλογως την υλοποιηση και το sillicon lottery)
To mem clock το βαζουν μεταξυ +1000 με +1400 και το core clock apo 0 εως -600
Αυτα σε μέσες άκρες .
Το σημαντικο ειναι να μην εχεις καθολου rejected shares (στον phoenix miner στην δευτερη παρενθεση  δειχνει τα rejected/invalid shares , ασχετως αν τα λεει και αυτα stales.)
Τα ανεμιστηρακια ανεβασε τα κιαλλο , μην σε νοιαζει το temp που αναφερεται για το core... το core τα ξυνει...
1423651169_.png.2bf3d7ff802d250ff2100dfa26510aff.pngto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ooaris είπε


Κλεισε τον miner και τσεκαρε ξανα gpu-z αν ειναι ακομα γκρι το perfcap reason.
Αν οχι, τοτε μαλλον εχεις thermal throttling
Το power limit  το εχεις οντως στο 115% ; Αν ναι , κατεβασε το καπου μεταξυ 52 και 70% (αναλογως την υλοποιηση και το sillicon lottery)
To mem clock το βαζουν μεταξυ +1000 με +1400 και το core clock apo 0 εως -600
Αυτα σε μέσες άκρες .
Το σημαντικο ειναι να μην εχεις καθολου rejected shares (στον phoenix miner στην δευτερη παρενθεση  δειχνει τα rejected/invalid shares , ασχετως αν τα λεει και αυτα stales.)
Τα ανεμιστηρακια ανεβασε τα κιαλλο , μην σε νοιαζει το temp που αναφερεται για το core... το core τα ξυνει...
1423651169_.png.2bf3d7ff802d250ff2100dfa26510aff.pngto

Συμπλήρωσα από πάνω. 

Έχω και 6χ noctua a12x25 τα οποία δουλεύουν στα 1100 rpm. 

4 λεπτά πριν, ooaris είπε

Κλεισε τον miner και τσεκαρε ξανα gpu-z αν ειναι ακομα γκρι το perfcap reason.
Αν οχι, τοτε μαλλον εχεις thermal throttling

Γκρι είναι και με κλειστό το miner 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Συμπλήρωσα από πάνω. 

Έχω και 6χ noctua a12x25 τα οποία δουλεύουν στα 1100 rpm. 

Γιαυτο και ξεγελουσε η θερμοκρασια. Εριξες το clock μονο με ολο αυτον τον αερα και το memory εβραζε χωρις undervolting (p.limit)

Πρεπει να παω για υπνο. :)

Τα shares που βλεπεις ειναι rejected/invalid  100% και πρεπει να μηδενιστουν.
Σε βαθος ωρων θα δεις πως ειναι τα stale shares. Θα εμφανιζεται απο κανενα (στην πρωτη ασπρη παρενθεση) καθε λιγες ωρες λογικα. Αυτα ειναι οκ αν δεν ξεπερνουν το 5% των συνολικων.
Πειραματιζεσαι με p.limit απο 50 εως 70% και μνημη μειωνεις το OC οσο χρειαστει  μεχρι να μην βλεπεις καθολου invalid shares σε βαθος 24ωρου.
Ριξε και το core clock λιγο , ισως βοηθησει.
Σε ευρος απο 58 εως 62 mh/s και το πολυ 130w , εφοσων ειναι σταθερο χωρις συνεχεις αυξομειωσεις και χωρις invalid, εισαι οκ.
to perfcap το αναφερει το nicehash σαν εναν τροπο να τσεκαρεις θερμοκρασια στο memory οταν η καρτα δεν εχει sensor εκει
https://www.nicehash.com/blog/post/nvidia-rtx-3000-series-overclocking-guide-to-increase-mining-profits

14 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Κατέβασα το pwr limit στο 55% χωρίς να χάσω mh/s και είναι στα 130 watt 1800 @ 0.85 +1100. Έχω λιγότερα stales (65/5).

Θα δοκιμάσω και 1000 στο memory να δω αν θα μείνει ίδια η αναλογία

Btw το perfcap είναι πλέον πράσινο (pwr ένδειξη) και από όσα έψαξα δεν με ενοχλεί αυτο


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kkatzos είπε

Έχει αυξηθεί η δυσκολία και αυτό ισοφαρίζει την εκτόξευση του νομίσματος όπως λες.

Όμως, σε σχέση με τότε οι σημερινές κάρτες έχουν πολλαπλάσιο hashrate. 50-60MH/s (100-120W) και 100ΜΗ/s (~200W) για τις μεγάλες.

Οπότε υπάρχει κερδοφορία.

Ναι ακριβώς αυτό που λες ήταν το point μου απλά το έθεσα κάπως πιο αόριστα γιατί απέχω από το σπορ πολλά χρόνια και δεν έχω παρακολουθήσει στενά τις εξελίξεις.

Η αλήθεια είναι ότι δε μπορώ να θυμηθώ ακριβώς τι επιδόσεις είχαν τότε οι κάρτες μου, αλλά νομίζω πως ήταν κάπου κοντά στο 120 για litecoin, τώρα από κατανάλωση πρέπει να ήταν κάπου στα 250W undervolted

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το coinbase τι παίζει ακριβώς; Πιο πολύ για ασφάλεια το χρειαζόμαστε; BTC από nicehash σε coinbase δεν έχει fee αν δεν κάνω λάθος ε; Και BTC σε EUR στο coinbase τι fee έχει;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Με το coinbase τι παίζει ακριβώς; Πιο πολύ για ασφάλεια το χρειαζόμαστε; BTC από nicehash σε coinbase δεν έχει fee αν δεν κάνω λάθος ε; Και BTC σε EUR στο coinbase τι fee έχει;

Kraken έχει λιγότερα fees. 

Αν δεν σε ενδιαφέρει το hodl δεν έχει νόημα βέβαια ούτε το kraken ούτε το coinbase. Κάτσε στο nicehash και κατευθείαν μεταφορά στο πορτοφόλι σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Με το coinbase τι παίζει ακριβώς; Πιο πολύ για ασφάλεια το χρειαζόμαστε; BTC από nicehash σε coinbase δεν έχει fee αν δεν κάνω λάθος ε; Και BTC σε EUR στο coinbase τι fee έχει;

Δεν νομίζω να μπορείς να στείλεις από nicehash κατευθείαν σε coinbase αλλά σε coinbase wallet ή οποιοδήποτε άλλο Wallet. Από εκεί πρέπει να στείλεις στο ανταλακτηριο όπου υπάρχουν network fees για το txn. Έχω καιρό να κάνω cash out αλλά από οσο ξέρω η coinbase εκτός ότι χρεώνει μόνο flat fee 0.15€ για αποστολή σε τράπεζα, έχει και την δυνατότητα για instant cash out στο λογαριασμό σου στο paypal. 

Το αρνητικό της coinbase είναι στο trading από crypto σε ευρώ που χρεώνει 0.5% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...