Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, icenex είπε

Στην ζωη οσο πιο πολυ ρισκαρεις τοσο μεγαλυτερο θα ειναι το κερδος αν σου κατσει.Αν πας να βγαλεις το μικρο προσωρινο κερδος-μεροκοματατο-30-50 ευρω και εισαι κομπλε με αυτο τοτε δεν χρειαζεται καν να μπεις στην διαδικασια του αν αυτο κ αν εκεινο.Αν ομως σε τρωει αυτο το αν, τοτε ψαχνεις μεσα στο παντελονι σου δυο μπαλες που κρεμονται και παιζεις μπαλιτσα και αμα γινει στραβη τοτε θα πεις καλη καλη καρδια κ υγεια.

Έτσι ακριβώς. Είναι μέχρι που θες να πας. Βάζεις στόχο και ότι κάτσει. Αν δεν κάτσει δεν πειράζει καλά είμαστε και δουλεύουμε. Σε αυτά τα πράγματα πάντα κάποιος χάνει κάποιος κερδίζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, icenex είπε

Στην ζωη οσο πιο πολυ ρισκαρεις τοσο μεγαλυτερο θα ειναι το κερδος αν σου κατσει.Αν πας να βγαλεις το μικρο προσωρινο κερδος-μεροκοματατο-30-50 ευρω και εισαι κομπλε με αυτο τοτε δεν χρειαζεται καν να μπεις στην διαδικασια του αν αυτο κ αν εκεινο.Αν ομως σε τρωει αυτο το αν, τοτε ψαχνεις μεσα στο παντελονι σου δυο μπαλες που κρεμονται και παιζεις μπαλιτσα και αμα γινει στραβη τοτε θα πεις καλη καλη καρδια κ υγεια.

Έχεις απόλυτο δίκιο.σημερα και εγώ τσιμπίσα ένα 40 Άρι πλάκα πλάκα.

Screenshot_2021-04-05-22-40-53-851_com.miui.gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 28/03/2021 at 16:25, ooaris said:

@hattori_gr βαλτην έξω με riser και κλείσε το σώμα του καλοριφέρ κοντά στο pc και θα είσαι κάτω από 90 😅

IMG_20210323_235339.jpg

Ηρθε το riser σημερα , - 10 βαθμοι

On 29/03/2021 at 10:35, doubleh said:

Καλημέρα,

κατάφερες να το λύσεις; αν ναι, μπορείς να μοιραστείς τον τρόπο; εδώ ή σε πμ; σ ευχαριστώ

 

On 01/04/2021 at 20:16, SabotazNic said:

Εστω οτι βρισκω καμια 3060, με προοπτικη να μην την κρατησω πολυ, ισα ισα να minαρω κανα 2μηνο και να την πουλησω στα ιδια χρηματα που την πηρα πανω κατω.

Χρειαζεται hdmi dummy για να τρεξει στα 45 mh/s+? Αν ναι, εχω μια τιβι με hdmi συνδεδεμενη στο pc. Μπορω και με αυτον τον τροπο να το ξεγελασω?

Με τα drivers τι γινεται? Τα τελευταια εχουν τον κοφτη ή αφαιρεθηκε τελειως?

με hdmi στην οθονη και 2o source το δοκιμασες?

Επεξ/σία από hattori_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hattori_gr είπε

με hdmi στην οθονη και 2o source το δοκιμασες?

Δεν εχω παρει ακομα. Εσυ εισαι με τους τελευταιους drivers ή με τους 470.05 που αφαιρεθηκε ο κοφτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον εχω νεα!...

Ερχονται ΟΛΕΣ οι καρτες που εχω παραγγειλει την Παρασκευη.
Και με επιασαν λιγο απροετοιμαστο...
Θελω να δω πως θα κανω πιο efficient τα RIG μου.
και αναλύω με τις καρτες
Μολις ερθουν οι καρτες θα εχω

1 x 3090
1 x 3080
2 x 3070
1 x 3060
1 x 2060

και υστερα θα εχω 3 PC

1 PC της κοπελας μου που χωραει 2 Καρτες
Το main PC μου ( χωραει 2 καρτες, αν βγαλω τους σκληρους δισκους 3)
Και 1 PC Καθαρα για mining που θα χωραει 3 καρτες
Το Mining PC Θα το Στήσω με HIVE και τα υπολοιπα θα παιζουν με NiceHash

Ακούω προτάσεις, πως να τα στεισω για να μην εχω θεματα με θερμοκρασιες και να ειναι πιο αποδοτικα

7 minutes ago, SabotazNic said:

Δεν εχω παρει ακομα. Εσυ εισαι με τους τελευταιους drivers ή με τους 470.05 που αφαιρεθηκε ο κοφτης?

θα ερθει την παρασκευη εχω κρατισει τους καλους

Επεξ/σία από hattori_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

Λοιπον εχω νεα!...

Ερχονται ΟΛΕΣ οι καρτες που εχω παραγγειλει την Παρασκευη.
Και με επιασαν λιγο απροετοιμαστο...
Θελω να δω πως θα κανω πιο efficient τα RIG μου.
και αναλύω με τις καρτες
Μολις ερθουν οι καρτες θα εχω

1 x 3090
1 x 3080
2 x 3070
1 x 3060
1 x 2060

και υστερα θα εχω 3 PC

1 PC της κοπελας μου που χωραει 2 Καρτες
Το main PC μου ( χωραει 2 καρτες, αν βγαλω τους σκληρους δισκους 3)
Και 1 PC Καθαρα για mining που θα χωραει 3 καρτες
Το Mining PC Θα το Στεισω με HIVE και τα υπολοιπα θα παιζουν με MineHash

Ακούω προτάσεις, πως να τα στεισω για να μην εχω θεματα με θερμοκρασιες και να ειναι πιο αποδοτικα

θα ερθει την παρασκευη εχω κρατισει τους καλους

Όταν λες χωράει, τι εννοείς; 

Σε όγκο; βατικά; 

Το πιο σωστό είναι να κάνεις ένα open case rig και με τις 6 κάρτες

Με 2 psu τουλάχιστον 850w έκαστος 

Και μερικά 140αρια fans. 

Τωρα αν θες να βολευτείς προσωρινά... Βάλε μόνη της την 3090 με ξεχωριστές 8pin τροφοδοσίες.

Και τις άλλες μοίρασε τες. 

Άμα σε κάποιο pc έχεις μεγάλο psu μπορείς να βάλεις ολες τις υπόλοιπες σε 1 κουτί με risers, έξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο nisehach Κάποιες φορές εμφανίζει αρνητικό νούμερο στο ''current  profit'' για λίγα δευτερόλεπτα και μετά πάλι γυρνάει Υπάρχει κάποιος λόγος που το κάνει αυτο η εχω κανει εγώ κάποια ρύθμηση λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

10 hours ago, ooaris said:

Όταν λες χωράει, τι εννοείς; 

Σε όγκο; βατικά; 

Το πιο σωστό είναι να κάνεις ένα open case rig και με τις 6 κάρτες

Με 2 psu τουλάχιστον 850w έκαστος 

Και μερικά 140αρια fans. 

Τωρα αν θες να βολευτείς προσωρινά... Βάλε μόνη της την 3090 με ξεχωριστές 8pin τροφοδοσίες.

Και τις άλλες μοίρασε τες. 

Άμα σε κάποιο pc έχεις μεγάλο psu μπορείς να βάλεις ολες τις υπόλοιπες σε 1 κουτί με risers, έξω. 

επειδή εχω μονο 1 riser , και ολες οι μητρικές που εχω εχουν συγκεκριμένα slots που μπορούν να πάρουν κάρτες,  (δεν μπορω να κανω εξωτερικά RIG , λόγω ψύξης, εχω κανει μια πατεντα και πρεπει να ειναι σε κουτια τα παντα)
Επισης δεν εχει μεινει φραγκο γιατι πληρωσα τις καρτες και πρεπει να κανω 1 μηνα mining για να μπορω να κουνησω παλι.

εγω παντως σκέφτηκα να βάλω τις 2 x 3070 με την 3080 παρέα για το Hive , την 3060 με την 2060 παρεα (pc κοπελας μου), και την 3090 μονη της (δικο μου PC)...
απλα εκει με βαση τους υπολογισμους μου θα βγαζω 430 hash rate στο συνολο και θα είναι η κατανομή (220 στο HIVE) και 210 στο Nicehash.
Θέλω να εχω τουλάχιστον το 60% της παράγωγης στο HIVE , Μιας και απ οτι εχω υπολογίσει , τα εξτρά fee's του Nice hash ειναι 10% σε σχεση με οτι θα εβγαζα στο Hive στο etherpool πχ.
Και θελω να κρατήσω χαμηλή την επένδυση, μιας και εχω ανοιχτεί αρκετά, να κάνω λίγο ROI.
Έτσι κι αλλιώς οι κάρτες θα μου μείνουν λόγω αντικείμενου (Video - Rendering / gaming ) όποτε τουλάχιστον το κόστος τους θέλω να το βγαλω

10 hours ago, SabotazNic said:

Κρατα στα 2 pc απο 1 καρτα και ολες τις αλλες με risers στο mining rig.

εχω μονο 1 riser , Και δεν παιζουν αλλα γκαφρα

επισης τα τροφοδοτικα που εχω ειναι 1 850W 1 600W και 1 650W ολα gold

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, 

Newbie εδω. Σκεφτόμουν να κάνω mining στο ETH. Υπάρχει κάποιο άρθρο ώστε να γνωρίζω σε ποιό δίκτυο να συνδεθώ; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mikes prime είπε

Καλημέρα σε όλους, 

Newbie εδω. Σκεφτόμουν να κάνω mining στο ETH. Υπάρχει κάποιο άρθρο ώστε να γνωρίζω σε ποιό δίκτυο να συνδεθώ; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

εχεις εξοπλισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kmilioris είπε

εχεις εξοπλισμο?

Μόνο ένα full tower με μία παλιά R9 270, η οποία φαντάζομαι δεν προσφέρει τίποτα μπροστά στις κάρτες γραφικών που κυκλοφορούν τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hattori_gr 

 

Ναι κάπως όπως τα λες θα τα κάνεις μιας που δεν έχεις δεύτερο μεγάλο τροφοδοτικό. 

Απλώς να ξέρεις πως θα ξοδεύεις κάνα 40αρι παραπάνω τον μήνα σε ρεύμα έτσι. 

3ον) δυσκολεύομαι να χωνέψω πως έδωσες over 7k € για κάρτες που περίμενες και παράγγειλες ΕΝΑ riser.. 🤣

Παράγγειλε... Θα έχεις θερμοκρασίες λογικά με αυτές τις κάρτες... Ειδικά αν έχεις φθηνές υλοποιήσεις. Πάρε και 3-4 140αρια 3pinα arctic fans των 6 ευρώ 

1 hour ago, mikes prime said:

Μόνο ένα full tower με μία παλιά R9 270, η οποία φαντάζομαι δεν προσφέρει τίποτα μπροστά στις κάρτες γραφικών που κυκλοφορούν τωρα.

Και πόσα λεφτά σκεφτόσουν ότι μπορείς να διαθέσεις; 

Mining eth απαιτεί κάρτες 6gb και άνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ooaris είπε

Και πόσα λεφτά σκεφτόσουν ότι μπορείς να διαθέσεις; 

Για αρχή θα ήθελα να μπω με το λιγότερο δυνατό κόστος, όποιο και αν είναι αυτό μέχρι να μάθω την όλη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hattori_gr είπε

(δεν μπορω να κανω εξωτερικά RIG , λόγω ψύξης, εχω κανει μια πατεντα και πρεπει να ειναι σε κουτια τα παντα)

Σωστά, είσαι αυτός με το ανάποδο airflow. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...