Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, GKat76 είπε

εγω βλεπω τι γινεται Κω στο 24ωρο...

σε συγκριση με περιοχες που δεν υπαρχουν πολλα...

τι συμπερασμα βγαζετε εσεις?

 

αν δε κάνουν/με κάποιοι την αρχή δε θα αποδώσει. αλλά όσο πιο νωρίς μπεις και στήσεις hotspot και συνδεθούν άλλοι γύρω σου τόσο το καλύτερο.

εγώ το προχώρησα γιατί είχα ήδη όλο τον εξοπλισμό εκτός από το RAK2245 module.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, GKat76 είπε

εγω βλεπω τι γινεται Κω στο 24ωρο...

σε συγκριση με περιοχες που δεν υπαρχουν πολλα...

τι συμπερασμα βγαζετε εσεις?

 

πρέπει να δημιουργηθεί το δίκτυο ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AlexPc είπε

Στις 3060 (οχι ti) εχει καποιος settings για undervolting? Οταν γίνεται undervolting ποια είναι τα considerations? 

πέρα από το PL Slider που είναι ας πούμε "1 click optimizer" για περαιτέρω μείωση της κατανάλωσης, μόνο με Curve Optimizer θα έχεις αποτελέσματα. (Τουλάχιστον με 3070, 3060 απλή, 1660 super που έχω παίξει).

 

Άνοιξε το με Ctrl+F και παρακολούθα για ένα συγκεκριμένο επίπεδο PL που βρήκες/θές, που κυμαίνεται το efficiency στον Miner καθώς και αν η απόλυτη απόδοση εκει "σε καλύπτει", λογικά η κάρτα δεν θα μπορεί να πέσει παρακάτω από κάποια τάση (silicon lottery, διαφορετική για την κάθε μια -συνήθως-, μια 3070 π.χ. δεν μπορεί να πέσει κάτω από 750mv, ενώ μια άλλη, να παίζει 737 με σταθερά ρολόγια.).Π.χ. μια 3060 ενός φίλου που κάνω δοκιμές, έχει "sweet spot" τα 818-825mv. Σε εκείνο το σημείο, φτιάχνω "τοίχο" ώστε να μην ανεβάζει ρολόγια/τάση για το συγκεκριμένο PL.

π.χ. δες την συγκεκριμένη 3060 που ανέφερα χωρίς εξαντλητικό ψείρισμα.. (ίσως πέφτει μέχρι και 102-103watt π.χ.)

3060_CurveOptimizer.png

Επεξ/σία από papatsonis
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xokarinos είπε

τωρα ναι

Απο Δάφνη Ελληνικό άραγε θα μιλάνε τα hotspot ?? είμαι 5ο όροφο έχω βάλει και κεραία για να ειμαι ready οταν ερθουν τα  miner ... νομίζω οτι LoS θα υπαρχει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xokarinos είπε

Απο Δάφνη Ελληνικό άραγε θα μιλάνε τα hotspot ?? είμαι 5ο όροφο έχω βάλει και κεραία για να ειμαι ready οταν ερθουν τα  miner ... νομίζω οτι LoS θα υπαρχει ...

η ταράτσα μου είναι 6ο και είμαι στις παρυφές του Υμηττού. Λογικά θα σε βλέπω ειδικά άμα αναβαθμίσουμε και τα κεραιάκια με 9άρια.

6χιλιόμετρα απόσταση σε ευθεία.

νιώθω σα τη νόκια...κονεκτινγκ πιπολ

LoraFi.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, greekfragma είπε

η ταράτσα μου είναι 6ο και είμαι στις παρυφές του Υμηττού. Λογικά θα σε βλέπω ειδικά άμα αναβαθμίσουμε και τα κεραιάκια με 9άρια.

6χιλιόμετρα απόσταση σε ευθεία.

νιώθω σα τη νόκια...κονεκτινγκ πιπολ

LoraFi.JPG

Ωραία ας ελπίσουμε να έρθουν περισσότεροι ...να κάνουμε καλή δουλεία :)

Επεξ/σία από xokarinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Τι φαση ειναι παλι αυτο το helium? Δλδ με το rasberry και το module πιο πανω, ποσα HNT κερδιζεις? (αν ειναι το σωστο νομισμα) 

η απόδοση έρχεται από τους clients που κουμπώνουν πάνω στο hotspot. 

Μόλις τώρα, xokarinos είπε

Ωραία ας ελπίσουμε να έρθουν περισσότεροι ...να κάνουμε καλή δουλεία :)

τα σπεκς δίνουν 12χιλιόμετρα με καθαρή οπτική επαφή. οπότε ίσως μπορέσουμε να το δοκιμάσουμε δίχως έξτρα κεραίες για αρχή και να είμαστε τυχεροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, greekfragma είπε

η απόδοση έρχεται από τους clients που κουμπώνουν πάνω στο hotspot. 

τα σπεκς δίνουν 12χιλιόμετρα με καθαρή οπτική επαφή. οπότε ίσως μπορέσουμε να το δοκιμάσουμε δίχως έξτρα κεραίες για αρχή και να είμαστε τυχεροί.

Μακάρι   :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, greekfragma said:

η απόδοση έρχεται από τους clients που κουμπώνουν πάνω στο hotspot. 

τα σπεκς δίνουν 12χιλιόμετρα με καθαρή οπτική επαφή. οπότε ίσως μπορέσουμε να το δοκιμάσουμε δίχως έξτρα κεραίες για αρχή και να είμαστε τυχεροί.

με αυτο θα κανετε δουλεια

https://www.bestprice.gr/item/2156445534/ubiquiti-af60-lr.html?bpref=assistant&utm_source=firefox-assistant&utm_medium=script&utm_campaign=product&utm_content=button&version=5.6.6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...