Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την 3060:

-462 Core clock +1100mhz Memory 

65% Power Limit 

Και παίζει 1040-1080mhz πυρήνα με 800-820mv ρεύμα.

Με κλειστή οθόνη 48.3mh/s

T-rex με 0.5% rejected.

Επεξ/σία από Inler
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, Inler είπε

Για την 3060:

-462 Core clock +1100mhz Memory 

65% Power Limit 

Και παίζει 1040-1080mhz πυρήνα με 800-820mv ρεύμα.

Με κλειστή οθόνη 48.3mh/s

T-rex με 0.5% rejected.

Με κλειστη οθόνη πως παιζει; εννοεις HDMI Dummy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά παιδιά, σας διαβάζω λίγες μέρες τώρα και έχω μπει στη φάση να δοκιμάσω μιας και δουλεύω από σπίτι και χρησιμοποιώ το PC όλη μέρα. Έχω μια Gigabyte Vega 56 OC η οποία απλά δουλεύει με UV, ξέρω ότι είναι μια decent καρτα για mining και σκεφτόμουν και την πώληση γιατί έχει καταντήσει διακοσμητική (δεν με εξυπηρετεί και πολύ στα 3D renders). Ο σκοπός μου είναι δοκιμαστικός και βλέπουμε..

Αποδίδει γενικότερα ενώ εγώ παράλληλα δουλεύω; Χρησιμοποιώ προγράμματα της Autodesk κυρίως και χαζολόγημα στο ίντερνετ, καμιά 10αριά ώρες τη μέρα και μετά μπορώ να το αφήνω μόνο στο mining.

Επίσης αν κάποιος έχει προτεινόμενες ρυθμίσεις για την κάρτα, καλοδεχούμενες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Το σκεφτομουν και εγω για flexpool, αλλα πχ την προηγουμενη εβδομαδα που ειχε αρκετα gas, το flex εχανε σε καποια spikes. Βεβαια εχω 1 καρτα εγω, οποτε...

και ήταν και 6 ωρες down πριν μερικές μερες.

 Εχω βάλει ότι καρτα εχω και δεν εχω πλέον(1660S με μονα φανς , rx 590 ,ακόμα και μια "χαλασμένη" 570 που μου είχε δώσει μέλος του forum παλιότερα (μαζι με μερικές νέες 3060ti tuf)

YOLO

 

eth.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Το παραπανω πως το εβγαλες ρε συ?  8.12 ευρω σου βγαινει σε σχεση με το 8.55 που πηρα εγω. Και εχε και στο νου σου οτι εμενα ειναι πισι οχι ριγκ μεσα στην μερα το hasrate μου θα πεσει στα 75 mh λογω χρησης του πισι.

Η ανωνυμια του pool δεν ξερω κατα ποσο αξυπηρετει οταν υπαρχουν ολα σου τα στοιχεια σε ενα ανταλλακτηριο και φαινονται ολες η κινησεις σου. Ισως να Βοηθαει σε κατι ,αλλα δεν μπορω μα σκεφτω σε τι.

 

Φαντάζομαι αλλάζει ανά ώρα ή κάπως έτσι η ένδειξη ημερήσιου εισοδήματος στο nh. Την συγκεκριμένη ώρα λοιπόν φαντάζομαι δεν έπαιζες. 

Σου ειπα να κάνεις τα math. Ήμουν με 7.3% λιγότερο hash από σένα.

8.12€ + 7.3% = 8.7€  😎

Όχι ότι δεν είναι αστείο να τα συγκρίνουμε έτσι αλλά δεν έχω λάβει και καμιά πιο σωστή έρευνα εδώ μέσα. 

Τωρα όσον αφορά στο που βοηθάει η ανωνυμία... 

Εντάξει ούτε εγώ το μελέτησα... Αλλά 3 λόγοι που περνάνε πεταχτά από το μυαλό μου είναι όταν και αν  ανακατευτεί η εφορία με το nh, η πώληση προσωπικών στοιχείων χρηστών από nh σε διαφημιστικές εταιρίες και το hacking της πλατφόρμας και συλλογή στοιχείων από hackers. 

Ένας ακόμα λόγος είναι ηθικός. 

Έχει να κάνει με το concept πίσω από τα Crypto που είναι η ανωνυμία και η αποκεντρωποίηση. (που σχεδόν δεν υπάρχει πια, αλλά σίγουρα κάποιοι προσπαθούν. Βλέπε ada από τα γνωστά) 

Τωρα το ότι τα ανταλακτηρια έχουν τα στοιχεία σου δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν την θέλουμε πουθενά. Υπάρχει κόσμος που δεν τα περνάει από ανταλλακτηριο.. 

Όταν πέσουν τα fees θα πάρουν και τα πάνω τους τα DEX και κόσμος θα τα γυρίζει μέσω uniswap etc σε stable coins για αποφυγή volatily κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, omitziz είπε

και ήταν και 6 ωρες down πριν μερικές μερες.

 Εχω βάλει ότι καρτα εχω και δεν εχω πλέον(1660S με μονα φανς , rx 590 ,ακόμα και μια "χαλασμένη" 570 που μου είχε δώσει μέλος του forum παλιότερα (μαζι με μερικές νέες 3060ti tuf)

YOLO

 

 

dark mode γμτ

image.png.ba008cadbb937cdfa1f9b433ca056eb6.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Balerama είπε

Γεια χαρά παιδιά, σας διαβάζω λίγες μέρες τώρα και έχω μπει στη φάση να δοκιμάσω μιας και δουλεύω από σπίτι και χρησιμοποιώ το PC όλη μέρα. Έχω μια Gigabyte Vega 56 OC η οποία απλά δουλεύει με UV, ξέρω ότι είναι μια decent καρτα για mining και σκεφτόμουν και την πώληση γιατί έχει καταντήσει διακοσμητική (δεν με εξυπηρετεί και πολύ στα 3D renders). Ο σκοπός μου είναι δοκιμαστικός και βλέπουμε..

Αποδίδει γενικότερα ενώ εγώ παράλληλα δουλεύω; Χρησιμοποιώ προγράμματα της Autodesk κυρίως και χαζολόγημα στο ίντερνετ, καμιά 10αριά ώρες τη μέρα και μετά μπορώ να το αφήνω μόνο στο mining.

Επίσης αν κάποιος έχει προτεινόμενες ρυθμίσεις για την κάρτα, καλοδεχούμενες. :)

950 core, 900 mem, 850mV χοντρικά. 

Τωρα αν θα λαγκαρει το pc σε άλλα tasks ενώ κάνεις mining, είναι σχετικό.. Θα το δεις μόνος σου. 

Σίγουρα θα πέφτει η απόδοση. 

10 λεπτά πριν, nikos7patra είπε

Σε h110m Mobo με 1 pcie slot πως μπορώ να βάλω δεύτερη κάρτα? Επίσης τι άλλο καλώδια θα χρειαστώ. Έχω ένα κενό 6+2 για την δεύτερη κάρτα. 

Δεν έχεις ελεύθερο pcie x1 slot; 

Ποια κάρτα θες να βάλεις σαν 2η;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια , ξεκινησα πριν 2-3 μερουλες και εγω με nicehash και nbminer μαζι με phoenix καποιες φορες. Ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει την ιδια καρτα ποσο καιει περιπου; Μου βγαζει στην amd καταναλωση 105w με αλλαγη σε καποια σετινγκ και ειμαι σε αυτα τα hashrates συνηθως αντε λιγο παραπανω με phoenix χτυπαει 53.5 

 

image.png.592676697b8c114d05388e800852f8d2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sarevok19 είπε

Καλημέρα, ποια υλοποίηση έχεις και ποιο κουτί? Εννοείται είναι οκ οι θερμοκρασίες, από περιέργεια ρωτάω να συγκρίνω με τα δικά μου.

sapphire pulse και κουτί Fractal Design Meshify C Dark Tempered Glass.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, SpirosRonto είπε

Καλησπερα παιδια , ξεκινησα πριν 2-3 μερουλες και εγω με nicehash και nbminer μαζι με phoenix καποιες φορες. Ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει την ιδια καρτα ποσο καιει περιπου; Μου βγαζει στην amd καταναλωση 105w με αλλαγη σε καποια σετινγκ και ειμαι σε αυτα τα hashrates συνηθως αντε λιγο παραπανω με phoenix χτυπαει 53.5 

 

image.png.592676697b8c114d05388e800852f8d2.png

 

Επεξ/σία από NTC Labs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SpirosRonto είπε

Καλησπερα παιδια , ξεκινησα πριν 2-3 μερουλες και εγω με nicehash και nbminer μαζι με phoenix καποιες φορες. Ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει την ιδια καρτα ποσο καιει περιπου; Μου βγαζει στην amd καταναλωση 105w με αλλαγη σε καποια σετινγκ και ειμαι σε αυτα τα hashrates συνηθως αντε λιγο παραπανω με phoenix χτυπαει 53.5 

 

image.png.592676697b8c114d05388e800852f8d2.png

εγώ (αν και το ψάχνω ακόμη για μικρορύθμιση) είμαι με τις παρακάτω ρυθμίσεις.
να σημειώσω πως έχω modded bios, με το οποίο στα παιχνίδια που παίζω δεν έχω δει να επηρεάζει κάπου

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-04-07 135335.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Τι settings εχεις στην 5700?

Με αυτα εδω ειμαι(τα εβαλα τερμα κατω) ακομα στο ψαξιμο αλλα προς το παρον με παραπανω memory clock με παει καλυτερα σε hash rates και οσο το κραταω ειναι σταθερο προς το παρον το ειχα αφησει ολο το βραδυ. Δεν ξερω τι να αλλαζα πχ στο οριο ενεργειας δεν εχω καταλαβει αν θα βοηθαγε.

9 λεπτά πριν, totomis είπε

εγώ (αν και το ψάχνω ακόμη για μικρορύθμιση) είμαι με τις παρακάτω ρυθμίσεις.
να σημειώσω πως έχω modded bios, με το οποίο στα παιχνίδια που παίζω δεν έχω δει να επηρεάζει κάπου

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-04-07 135335.png

Ωραιοοο, με το modded bios εχεις δει διαφορά ή κατι αλλο; Εγω που δοκιμασα τα σετινγκ σου με το απλο bios επεσε για κανα 0.5MH/s . Sapphire pulse και εγω

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Επεξ/σία από SpirosRonto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ooaris είπε

Φαντάζομαι αλλάζει ανά ώρα ή κάπως έτσι η ένδειξη ημερήσιου εισοδήματος στο nh. Την συγκεκριμένη ώρα λοιπόν φαντάζομαι δεν έπαιζες. 

Σου ειπα να κάνεις τα math. Ήμουν με 7.3% λιγότερο hash από σένα.

8.12€ + 7.3% = 8.7€  😎

Όχι ότι δεν είναι αστείο να τα συγκρίνουμε έτσι αλλά δεν έχω λάβει και καμιά πιο σωστή έρευνα εδώ μέσα. 

Τωρα όσον αφορά στο που βοηθάει η ανωνυμία... 

Εντάξει ούτε εγώ το μελέτησα... Αλλά 3 λόγοι που περνάνε πεταχτά από το μυαλό μου είναι όταν και αν  ανακατευτεί η εφορία με το nh, η πώληση προσωπικών στοιχείων χρηστών από nh σε διαφημιστικές εταιρίες και το hacking της πλατφόρμας και συλλογή στοιχείων από hackers. 

Ένας ακόμα λόγος είναι ηθικός. 

Έχει να κάνει με το concept πίσω από τα Crypto που είναι η ανωνυμία και η αποκεντρωποίηση. (που σχεδόν δεν υπάρχει πια, αλλά σίγουρα κάποιοι προσπαθούν. Βλέπε ada από τα γνωστά) 

Τωρα το ότι τα ανταλακτηρια έχουν τα στοιχεία σου δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν την θέλουμε πουθενά. Υπάρχει κόσμος που δεν τα περνάει από ανταλλακτηριο.. 

Όταν πέσουν τα fees θα πάρουν και τα πάνω τους τα DEX και κόσμος θα τα γυρίζει μέσω uniswap etc σε stable coins για αποφυγή volatily κτλ. 

Kατι υπολογιζεις λαθος ρε συ. 95.3 που εχεις εσυ με 98 εχουν 7.3% διαφορα? το payment  που εβαλα ειναι για ενα 24ωρο πριν απο την ωρα που το ποσταρα ,μπορεις να βαλεις σαν average ας πουμε τις τελευταιες 6 ωρες ,εκει επειδη τα δυο τελευταια  payment ηταν ηψηλα ειχε average /24 9.16 ευρω.  

 

Αν το υπολογισεις σωστα συμφωνα με το payments σου με 98mh/s θα εβγαζες 8.35 ευρω.

8.12x98/95.3= 8.35

Το θεμα ειναι πως διαφορες δεν υπαρχουν   και οποιες υπαρχουν ειναι μικρες ποτε υπερ του ενος και ποτε υπερ του αλλου , δεν γινεται δλδ να δεις ποτε δοαφορα στο 1 ευρω τη μερα ξερω γω εκει θελω να καταλειξω. Το whattomine δεν δειχνει σωστα νουμερα. Καθε μερα συγκρινουμε 2 3080 με τα ιδια σεττινκς και διαφορες ουσιαστικες δεν υπαρχουν. Δεν γινεται να μην πιστευω αυτα που βλεπω και να πιστευω το whattomine.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To difficulty πάει απο το κακο στο χειρότερο. Σχεδόν διπλασιασμος σε 3 μήνες.

Και επειδή η τιμη του eth δεν ακολουθεί το dif όσοι υπολογίζετε ROI με ημερήσια profits ένα +100% για να είστε μεσα.

dif.jpg

10 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν γινεται να μην πιστευω αυτα που βλεπω και να πιστευω το whattomine.

Το εχουμε ξαναπει , το pool ειναι πανω απο το ΝΗ ~8-10%. Το εχουν ψαξει αυτοι που τρέχουν 100αδες GH και βγάζουν δεκαδες χιλιάδες την εβδομάδα. 

Το ΝΗ ειναι ταμαμ για αυτους που δεν θέλουν να ξοδεύουν χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...