Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως το σημερινό μου pay ήταν ακριβως στο cent σύμφωνα με το whattomine. 4.04 δολλάρια έλεγε με ethash, 4 δολλάρια ήταν και η αξία του eth που έλαβα. Σήμερα όμως έχουμε κατρακύλα γενικά. Είμαι 10%~ κάτω στο Portfolio, αλλά δε βαριέσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, AlexPc είπε

Εχω αυτο το τροφοδοτικο https://www.gigabyte.com/us/Power-Supply/P850GM#kf και δε μπορω να βρω 8pin --> x2 6+2pin σαν αυτα που ειχε μεσα στο κουτι. Εχω φάει το τόπο. Θέλω ακριβως τα ιδια γιατι τα third party τα φοβαμαι. Εχει κανεις καμια ιδεα;

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα , διάβασα στο reddit. Δυστυχώς η gigabyte δεν πουλάει καλώδια. Η θα το πουλήσεις, η θα πάρεις του εμπορίου...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα , διάβασα στο reddit. Δυστυχώς η gigabyte δεν πουλάει καλώδια. Η θα το πουλήσεις, η θα πάρεις του εμπορίου...

Τη πατησα για αυτο φοβαμαι. Εκαψα ενα CPU. Είχα απο ενα Kolink quantum 1200w 8pin --> x2 6+2pin  16AWG και λεω κατσε να δοκιμασω.  Να επισυμάνω οτι το Gigabyte PSU έρχετε με 18AWG καλώδια (το διαπίστωσα αφού εκαψα το CPU). Τα εβαλα λοιπόν πανω αυτα του Kolink, πατούσα κουμπί δεν άναβε τιποτα και απλα μου έκανε ενα "τσακ" μεσα στο PSU. Και μετά απο λίγο διαπιστώνω ότι έχω κάψει CPU. Αν πάρω 18AWG καλα ενισχυμένα, εκεί δε θα έχω θέμα λογικά; 

Επεξ/σία από AlexPc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, SpirosRonto είπε

Έδωσε αρκετό δηλαδή μια χαρά , και σε γκειμινγκ δεν σε επηρεάζει; Μήπως υπάρχει κάποιο λινκ αν γίνεται από εκεί που το πήρες το mod να το έψαχνα; Αν έχεις χρόνο δηλαδή.

 

Δεν ξέρω αν έχεις δει και το Phoenix miner , εμένα από 52.9 που δίνει εν τέλει 52.2 λόγω fee , στο Phoenix συνήθως 53.5 είναι και έχει 0.65% fee σε σχέση με το άλλο που έχει 1%.  Αν και όταν είμαι στα παράθυρα κολλάει λίγο λόγω υπερπροσπάθειας gpu 😂

Αυτό το βίντεο είδα, και ακολούθησα τις οδηγίες του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νουμπιστικη ερωτηση:

Ασχολουμαι λιγο με τις αγορές/πωλήσεις κρυπτο. Μιας και το πισι μου ειναι 24/7/365 χωρις ιδαιτερο λόγο, σκεφτηκα μήπως συμφέρει να το βαλει να "σκάβει" για ETH

Πρόκειται για έναν ρυζεν 3600 με μια 1660 τι. 

Διαβαζω,βλέπω πως οκ θα ΑΡΓΗΣΕΙ να βγάλει ενα ΕΤΗ. Απλά λεω, αφου καθεται που καθεται ανοικτος, καιει ξερω γω κανα 60-70W idle, ας κάψει κατι ακομη.

Εχω σταθερη τιμή κιλοβατώρας στα 0.084 λεπτα + εννοειται νταβατζηλίκια δικτύου και καταναλωση με στατιστικη ευλάβεια, περι τις 300 το μήνα.

Απόψεις;

Υ.Γ. σε διαφορα βιντεακια how to στο γιουτιομπυ λενε οι φιλοι πως προχωραμε με δικη μας ευθυνη κι επειδη ολα τα αντιβαϊρους τα κλείνουμε, να μη χρησιμοποιουμε το πισι για ολες τις δουλειές μας, πχ τραπεζικες συνναλαγές, μειλ, ευαίσθητα δεδομένα κτλ... (οντως παίζει τόση χακεριά;)

Υ.Γ.2. τονιζω πως με το πισι ΔΕΝ κανω τπτ, απο γκειμινγκ, παρά μονο τορρεντς πλεον.

Αν θελει να βοηθησει κανεις μέσες ακρες, θα ημουν υποχρεος!

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, AlexPc είπε

Τη πατησα για αυτο φοβαμαι. Εκαψα ενα CPU. Είχα απο ενα Kolink quantum 1200w 8pin --> x2 6+2pin  16AWG και λεω κατσε να δοκιμασω.  Να επισυμάνω οτι το Gigabyte PSU έρχετε με 18AWG καλώδια (το διαπίστωσα αφού εκαψα το CPU). Τα εβαλα λοιπόν πανω αυτα του Kolink, πατούσα κουμπί δεν άναβε τιποτα και απλα μου έκανε ενα "τσακ" μεσα στο PSU. Και μετά απο λίγο διαπιστώνω ότι έχω κάψει CPU. Αν πάρω 18AWG καλα ενισχυμένα, εκεί δε θα έχω θέμα λογικά; 

Δεν νομίζω ότι έφταιγε το καλώδιο. Ίσα ίσα που το 16αρι αντέχει περισσότερο φορτίο.

Εάν θες να δοκιμάσεις, πουλάει το eshop 18αρι στα 2.90€. Χτες πήρα από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, AlexPc είπε

Τη πατησα για αυτο φοβαμαι. Εκαψα ενα CPU. Είχα απο ενα Kolink quantum 1200w 8pin --> x2 6+2pin  16AWG και λεω κατσε να δοκιμασω.  Να επισυμάνω οτι το Gigabyte PSU έρχετε με 18AWG καλώδια (το διαπίστωσα αφού εκαψα το CPU). Τα εβαλα λοιπόν πανω αυτα του Kolink, πατούσα κουμπί δεν άναβε τιποτα και απλα μου έκανε ενα "τσακ" μεσα στο PSU. Και μετά απο λίγο διαπιστώνω ότι έχω κάψει CPU. Αν πάρω 18AWG καλα ενισχυμένα, εκεί δε θα έχω θέμα λογικά; 

καθε εταιρεία ακόμα και ανά μοντέλο έχουν άλλη συνδεσμολογία. Μπορεί το βύσμα να κουμπώσει να μην είναι τα ρεύματα στην ίδια σειρά με αποτέλεσμα να σου κάψει mobo/cpu κτλ. Όταν ήθελα να αγοράσω κόκκινα braided καλώδια απο Alchemy labs, βρήκα ένα σωρό κωδικούς για τα corsair psu. https://www.bitfenix.com/download/03-Premium-modding/Alc-2.0-modular-cable/20190312-Alchemy 2.0 modular cable Compatibility List.pdf

Μετά απο ψάξιμο κατέληξα σε αυτό που ανέφερα. Οπότε σε τροφοδοτικό δεν κουμπώνεις καλώδιο παραμόνο εαν ξέρεις ότι ειναι συμβατό 

Επεξ/σία από cyberguy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

νουμπιστικη ερωτηση:

Ασχολουμαι λιγο με τις αγορές/πωλήσεις κρυπτο. Μιας και το πισι μου ειναι 24/7/365 χωρις ιδαιτερο λόγο, σκεφτηκα μήπως συμφέρει να το βαλει να "σκάβει" για ETH

Πρόκειται για έναν ρυζεν 3600 με μια 1660 τι. 

Διαβαζω,βλέπω πως οκ θα ΑΡΓΗΣΕΙ να βγάλει ενα ΕΤΗ. Απλά λεω, αφου καθεται που καθεται ανοικτος, καιει ξερω γω κανα 60-70W idle, ας κάψει κατι ακομη.

Εχω σταθερη τιμή κιλοβατώρας στα 0.084 λεπτα + εννοειται νταβατζηλίκια δικτύου και καταναλωση με στατιστικη ευλάβεια, περι τις 300 το μήνα.

Απόψεις;

Υ.Γ. σε διαφορα βιντεακια how to στο γιουτιομπυ λενε οι φιλοι πως προχωραμε με δικη μας ευθυνη κι επειδη ολα τα αντιβαϊρους τα κλείνουμε, να μη χρησιμοποιουμε το πισι για ολες τις δουλειές μας, πχ τραπεζικες συνναλαγές, μειλ, ευαίσθητα δεδομένα κτλ... (οντως παίζει τόση χακεριά;)

Υ.Γ.2. τονιζω πως με το πισι ΔΕΝ κανω τπτ, απο γκειμινγκ, παρά μονο τορρεντς πλεον.

Αν θελει να βοηθησει κανεις μέσες ακρες, θα ημουν υποχρεος!

Το antivirus δεν το κλείνεις αλλά βάζεις exclude τον folder του miner.

Εάν είσαι παρανοϊκός με το security μπορείς να κάνεις passthrough την gpu σε ένα vmware machine ή σε docker οπότε τρέχεις το ΝΗ ή miner σε sandbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vsrs7 είπε

Δεν νομίζω ότι έφταιγε το καλώδιο. Ίσα ίσα που το 16αρι αντέχει περισσότερο φορτίο.

Εάν θες να δοκιμάσεις, πουλάει το eshop 18αρι στα 2.90€. Χτες πήρα από εκεί.

Επίσης δε τι διαφορά έχει το μαμά καλώδιο με το kolink που χρησιμοποιήσα. Το είχα δοκιμάσει και πιο παλιά και όποτε του έβαζα το kolink επάνω δεν άναβε το PC. Και εγώ επειδή θέωρησα το ίδιο πραγμα που είπες πηγα να τα χρησιμοποιήσω. 

IMG_3011.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

@omitziz

Πώς ανάβεις ταυτόχρονα τα τροφοδοτικά σου στα rig;

Ή έχεις 1 τροφοδοτικό ανά rig;

1 μαπα τροφοδοτικό ανά rig μόνο για mobo cpu ssd. Οι κάρτες με hp.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, omitziz είπε

1 μαπα τροφοδοτικό ανά rig μόνο για mobo cpu ssd. Οι κάρτες με hp.

 

Τα HP είπες δεν τα έχεις παράλληλα. Πώς τα συγχρονιζεις να ανάβουν ταυτόχρονα με το μάπα τροφοδοτικό;;

17 λεπτά πριν, AlexPc είπε

Επίσης δε τι διαφορά έχει το μαμά καλώδιο με το kolink που χρησιμοποιήσα. Το είχα δοκιμάσει και πιο παλιά και όποτε του έβαζα το kolink επάνω δεν άναβε το PC. Και εγώ επειδή θέωρησα το ίδιο πραγμα που είπες πηγα να τα χρησιμοποιήσω. 

IMG_3011.jpg

Αυτα τα έξτρα 2 pin είναι γείωση. Το ρεύμα έρχεται από τα 6pin αλλά Πρέπει να είναι στην ίδια σειρά με του τροφοδοτικού.

Για καλώδια και συμβατότητες δες εδώ.

https://cablemod.com/compatibility/

 

10 λεπτά πριν, DimitrisJimmys είπε

750 watt gold ή platinum psu για 3 3060?

Και με gold μια χαρά είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, omitziz είπε

Το antivirus δεν το κλείνεις αλλά βάζεις exclude τον folder του miner.

Εάν είσαι παρανοϊκός με το security μπορείς να κάνεις passthrough την gpu σε ένα vmware machine ή σε docker οπότε τρέχεις το ΝΗ ή miner σε sandbox.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Εν τέλει έκανα exclude το φάκελο.

Δημιουργησα πορτοφολι στο metamask.

Κατέβασα το T-Rex miner. Διορθωσα το πορτοφόλι/το σερβερ στο αρχειο bat. 

Το τρέχω, κάνει mine κανονικά, αλλα κανοντας αντιγραφη το πορτοφολι μου στο ethermine δε βγαζει active worker 

Κάνω κατι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...