Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Εν τέλει έκανα exclude το φάκελο.

Δημιουργησα πορτοφολι στο metamask.

Κατέβασα το T-Rex miner. Διορθωσα το πορτοφόλι/το σερβερ στο αρχειο bat. 

Το τρέχω, κάνει mine κανονικά, αλλα κανοντας αντιγραφη το πορτοφολι μου στο ethermine δε βγαζει active worker 

Κάνω κατι λάθος;

Σερβερ σίγουρα ethermine? (έχει έτοιμο bat με server Ευρώπης). Υπόψιν θέλει 15 λεπτά για να φανεί 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Σερβερ σίγουρα ethermine? (έχει έτοιμο bat με server Ευρώπης). Υπόψιν θέλει 15 λεπτά για να φανεί 

α, οχι δε περιμενα τοσο! θα το ξαναδοκιμασω.

και επανερχομαι! 

Θα σας γραψω και ΜΗ/ς και W να δούμε αν "συμφέρει".

Nα επανέλθω!

Βλέπω 30.80mh/s

Εχω βάλει ρυθμισεις που εχω βρει σ'ενα σαιτ (μπαμ μπαμ, δεν εκατσα να ασχοληθω) 60% power , -200 core clock , +1100 mem clock. Απο θερμοκρασιες, δεν εχει θεμα το τερατάκι.

Με σβηστή οθονη πισι, βλέπω απ'το line interactive ups πως καταναλανω 135 βαττ.  (πισι+ρουτερ+ενισχυτης σηματος βονταφ+ηχεια)

Τι λέτε;

@SabotazNic

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, omitziz είπε

To difficulty πάει απο το κακο στο χειρότερο. Σχεδόν διπλασιασμος σε 3 μήνες.

Και επειδή η τιμη του eth δεν ακολουθεί το dif όσοι υπολογίζετε ROI με ημερήσια profits ένα +100% για να είστε μεσα.

dif.jpg

Το εχουμε ξαναπει , το pool ειναι πανω απο το ΝΗ ~8-10%. Το εχουν ψαξει αυτοι που τρέχουν 100αδες GH και βγάζουν δεκαδες χιλιάδες την εβδομάδα. 

Το ΝΗ ειναι ταμαμ για αυτους που δεν θέλουν να ξοδεύουν χρόνο. 

Διόρθωσε με αν κάπου έχει λάθος ο συλλογισμός μου,

αλλά με παρακίνησες να δω τα διαγράμματα (etherscan.io) για την ίδια περίοδο που παρέθεσες

από 1/1/2021-χθές

spacer.png

 

αλλά και μετά τις 22/2/2021 ( Η πρώτη "μεγάλη" διόρθωση) μέχρι χθές πάλι.

spacer.png

από τις 22/2 και μετά -με τις διακυμάνσεις του- φαίνεται ότι το "κέρδος" το οποίο σε κάποιον που εξαργυρώνει επι τόπου (π.χ. ΝΗ) αντικατοπτρίζεται απευθείας από το ETH Price/Diff, δεν έχει επηρεαστεί ιδιαίτερα τον τελευταίο 1μιση μήνα.

Επεξ/σία από papatsonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vsrs7 είπε

Τα HP είπες δεν τα έχεις παράλληλα. Πώς τα συγχρονιζεις να ανάβουν ταυτόχρονα με το μάπα τροφοδοτικό;;

Τα έχεις μπερδέψει λίγο .. δεν χρειάζεται να ανοίγει τπτ ταυτόχρονα. Πρώτα ανοίγεις τις κάρτες οπότε και όπως θες , μετά τα φουρφουρια και στο τέλος το μάπα atx psu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, AlexPc είπε

Επίσης δε τι διαφορά έχει το μαμά καλώδιο με το kolink που χρησιμοποιήσα. Το είχα δοκιμάσει και πιο παλιά και όποτε του έβαζα το kolink επάνω δεν άναβε το PC. Και εγώ επειδή θέωρησα το ίδιο πραγμα που είπες πηγα να τα χρησιμοποιήσω. 

IMG_3011.jpg

Στην θεωρία η πλευρά του τροφοδοτικού είναι όπως στην φωτογραφία που βάζω παρακάτω.
Πάντα όμως πριν δοκιμάσουμε οτιδήποτε τεστάρουμε με πολύμετρο γιατί κάθε εταιρεία κάνει τα δικά της.

Κolink τροφοδοτικό δεν έχω δουλέψει για τα sleeved καλώδια που φτιάχνω οπότε δεν ξέρω πως είναι το pinout.
Ποτέ δεν δοκιμάζουμε καλώδια μεταξύ τροφοδοτικών πριν τσεκάρουμε τα διαγράμματα!!!

IMG_3011.jpg.904f98ff23a060da50a65d5bf289ba29.jpg

Επεξ/σία από Doc1355
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papatsonis είπε

Διόρθωσε με αν κάπου έχει λάθος ο συλλογισμός μου,

αλλά με παρακίνησες να δω τα διαγράμματα (etherscan.io) για την ίδια περίοδο που παρέθεσες

από 1/1/2021-χθές

spacer.png

 

αλλά και μετά τις 22/2/2021 ( Η πρώτη "μεγάλη" διόρθωση) μέχρι χθές πάλι.

spacer.png

από τις 22/2 και μετά -με τις διακυμάνσεις του- φαίνεται ότι το "κέρδος" το οποίο σε κάποιον που εξαργυρώνει επι τόπου (π.χ. ΝΗ) αντικατοπτρίζεται απευθείας από το ETH Price/Diff, δεν έχει επηρεαστεί ιδιαίτερα τον τελευταίο 1μιση μήνα.

Έχω βάλει και παλιότερα αναλυτικότερους πίνακες , το diff μας λέει ότι εάν είχα 1gh τον 1ο τώρα έχω τα μισά ουσιαστικά.

Δυστυχώς όταν μπλέκουμε με fiat είναι δύσκολο να κάνεις πρόβλεψη, απλά το έγραψα γιατί οι περισσότεροι τρέχουν να πιάσουν το ROI πολύ στριμωγμένα και με μεταβλητές που δεν έχουν βάλει στην εξίσωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@omitziz Ισχύει και συμφωνούμε απόλυτα (και ξέχασα να βάλω και την τιμή USD/EUR μέσα γιατί εδω μέσα οι περισσότεροι σε EUR πληρώσαμε τον εξοπλισμό).

 

spacer.png

 

Πρακτικά σε FIAT, πληρώνεσαι για τα MH/s το ίδιο ή και ελαφρά καλύτερα για την περίοδο που ξεκίνησε μετά τις 22/2

Επεξ/σία από papatsonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σε λιγες μερες(λογικα μεχρι τα μεσα απριλιου ετσι ακουγεται στην πιατσα) τα περισσοτερα κρυπτο αναμενεται να κανουν μπαμ απλα τωρα κανουν την διορθωση και λογικα θα παρουν τον ανηφορο. Ουσιαστικα ξεφουσκωσαν τωρα για να παρουν μια ανασα για τον μεγαλο ανηφορο :P

Θεωρω οτι το eth θα ανεβει και αλλο ειδικα τωρα που ανεβηκε και αλλο η δυσκολια και αν δειτε ουσιαστικα τεσταρει την τιμη του μην σας κανει εντυπωση αν φτασει 2500-3000 μεχρι το καλοκαιρι

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, icenex είπε

Παντως σε λιγες μερες(λογικα μεχρι τα μεσα απριλιου ετσι ακουγεται στην πιατσα) τα περισσοτερα κρυπτο αναμενεται να κανουν μπαμ απλα τωρα κανουν την διορθωση και λογικα θα παρουν τον ανηφορο. Ουσιαστικα ξεφουσκωσαν τωρα για να παρουν μια ανασα για τον μεγαλο ανηφορο :P

Θεωρω οτι το eth θα ανεβει και αλλο ειδικα τωρα που ανεβηκε και αλλο η δυσκολια και αν δειτε ουσιαστικα τεσταρει την τιμη του μην σας κανει εντυπωση αν φτασει 2500-3000 μεχρι το καλοκαιρι

Θα συμφωνησω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 3060 τι θερμοκρασίες είναι αποδεκτές σε hotspot? 64-65 είναι οκ? 

Για μνήμες δεν μπορούμε να τσεκάρουμε έτσι? 

Επίσης Nicehash app με miner έχουν μία απόκλιση στην μέτρηση mh/s γύρω στο 0.6 ή είναι ιδέα μου? 

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SpirosRonto είπε

Ξέρει κανείς αν είναι κομπλέ η θερμοκρασία για 5700xt memory 90-92 με Μαξ 94;

Δεν είναι ιδιαίτερα καλή αλλά είσαι εντός προδιαγραφών. Το καλοκαίρι δεν ξέρω τι θα κάνεις.

Ποια υλοποίηση είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν είναι ιδιαίτερα καλή αλλά είσαι εντός προδιαγραφών. Το καλοκαίρι δεν ξέρω τι θα κάνεις.

Ποια υλοποίηση είναι;

Sapphire pulse είναι η συγκεκριμένη , μέχρι το καλοκαίρι θα αλλάξω κουτί σίγουρα γιατί δεν έχει τόσο καλό airflow αλλά προς το παρόν παραπάνω δεν πάει , έχω διαβάσει ότι μέχρι 100-105 είναι κομπλέ δεν ξέρω αν ισχύει και το ποσό πιο γρήγορα θα χαλάσει αν χαλάσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

15 λεπτά πριν, SpirosRonto είπε

Ξέρει κανείς αν είναι κομπλέ η θερμοκρασία για 5700xt memory 90-92 με Μαξ 94;

Εγώ έχω μια 5700ΧΤ της asrock με παρόμοιες θερμοκρασίες. Θα της αλλάξω thermal pads. Ναι είσαι εντός ορίων, αλλά οριακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...