Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, AlexPc είπε

Στο dashboard του ethermine η μπλε γραμμη (Current hashrate) τι δηλωνει; Πολλές φορές είναι πολύ πάνω από το hashrate των καρτών μου συνολικά.

Δεν γνωριζω πως βγαινει το νουμερο, αλλα εχει να κανει με τα shares που εχεις στειλει την τελευταια ωρα στο pool

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

😏

image.png.6bfc3e1f704d61f7de56f1c8eefe692a.pngimage.png.0acbdc3d00d4150c8703ac3ae974d6fb.png

 

Θα σε στεναχωρήσω και δεν το θέλω αλλά τη θερμοκρασία της μνήμης δεν την έχεις δει (όχι δεν είναι το hotspot temperature)...

Υ.Γ. μην γίνω μάντης κακών αλλά μάλλον κοντά στους 100-104 C είναι η μνήμη σου

 

Επεξ/σία από makhno21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αλλαξα απο t rex σε nbminer προσωρινα να δω τι παιζει. Πεφτω συχνα κατω απο 45 shares αυτην την εβδομαδα.

ο καθε αλγοριθμος χρειαζεται ελαφρως διαφορετικα oc settings αν θες να πετυχεις το βελτιστο

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, AlexPc είπε

Στο dashboard του ethermine η μπλε γραμμη (Current hashrate) τι δηλωνει; Πολλές φορές είναι πολύ πάνω από το hashrate των καρτών μου συνολικά.

Το πραγματικο hash rate την συγκεκριμενη στιγμη ,αυτο αυξομειωνεται συνεχεια ,θα ειναι και πανω απο το reported αλλα και κατω καποιες φορες. Γιαυτο κοιτας το average για να δεις πως παει το πραμα.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, omitziz είπε

Εδώ έχουμε άτομα που έχουν φορτώσει φουλ κάρτες και περιμένουν το mining να πληρώσουν δόσεις και να φάνε. Δυστυχώς όσοι ξεκίνησαν τους τελευταίους μήνες ίσως προλάβουν στο νήμα να βγάλουν κανένα ψιλό 

Πλακα κανεις τωρα?!?!!!!

Εποχες ΠΑΣΟΚ ζουμε δλδ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, makhno21 είπε

Θα σε στεναχωρήσω και δεν το θέλω αλλά τη θερμοκρασία της μνήμης δεν την έχεις δει (όχι δεν είναι το hotspot temperature)...

Υ.Γ. μην γίνω μάντης κακών αλλά μάλλον κοντά στους 100-104 C είναι η μνήμη σου

 

Αν ήσουν μάντης, θα έπεφτες συνέχεια έξω. Επίσης, υπάρχει λόγος που έκανα και εγώ quote άλλον με 3070 και 55 βαθμούς πυρήνα. Και γνωρίζω ότι δεν είναι το hotspot. 

Το ξανα είπα χθες, αλλά κάποιοι να διαβάζετε και τα προηγούμενα μηνυνατα σε μια συζήτηση. 

24 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

ο καθε αλγοριθμος χρειαζεται ελαφρως διαφορετικα oc settings αν θες να πετυχεις το βελτιστο

Ο αλγόριθμος είναι ο ίδιος, ethash. Miners είναι τα trex και nbminer. Τεσπα, βλέπω ο συγκεκριμένος miner μου κρατάει και 2 βαθμούς πιο κάτω τον πυρήνα. Ίσως το κρατήσω. Αν δεν κάνω λάθος έχει και 0.65% fee

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Ο αλγόριθμος είναι ο ίδιος, ethash. Miners είναι τα trex και nbminer. Τεσπα, βλέπω ο συγκεκριμένος miner μου κρατάει και 2 βαθμούς πιο κάτω τον πυρήνα. Ίσως το κρατήσω. Αν δεν κάνω λάθος έχει και 0.65% fee

miner ηθελα να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αν ήσουν μάντης, θα έπεφτες συνέχεια έξω. Επίσης, υπάρχει λόγος που έκανα και εγώ quote άλλον με 3070 και 55 βαθμούς πυρήνα. 

Το ξανα είπα χθες, αλλά κάποιοι να διαβάζετε και τα προηγούμενα μηνυνατα σε μια συζήτηση. 

Δεν μπορώ να διαβάσω 270 σελίδες νήμα! Υποθέτω απο την απάντηση σου οτι γνωρίζεις τι να κάνεις. All good. Peace.

PS Α καλά. νόμιζα οτι μιλούσατε για την 3080...

Επεξ/σία από makhno21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makhno21 είπε

Δεν μπορώ να διαβάσω 270 σελίδες νήμα! Υποθέτω απο την απάντηση σου οτι γνωρίζεις τι να κάνεις. All good. Peace

Δεν είπα 270 σελίδες, αλλά έχω ένα quote στο ποστ μου. Τεσπα, οι gddr6 έχουν χαμηλότερα temps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Δεν είπα 270 σελίδες, αλλά έχω ένα quote στο ποστ μου. Τεσπα, οι gddr6 έχουν χαμηλότερα temps. 

Ναι το είδα οτι μιλούσατε για την 3070. Sorry για την παρέμβαση, να βοηθήσω σε περίπτωση κατοχής 3080 ήθελα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Ο πυρηνας να φανταστεις εχει πεσει και η vram εχει ανεβει, με βαση την πτωση του πυρηνα τωρα η vram με βαση τα mhz που τρεχει  θα επρεπε να ηταν τουλαχιστον 80-82 βαθμους. Ενα waterblock θα με σωσει το καλοκαιρι  :D

 

Άμα βρεις πες μου και μένα. Δεν μας βλέπω να την βγάζουμε καθαρή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, AlexPc είπε

Στο dashboard του ethermine η μπλε γραμμη (Current hashrate) τι δηλωνει; Πολλές φορές είναι πολύ πάνω από το hashrate των καρτών μου συνολικά.

Υπολογίζει το rate του τελευταίου 10λεπτου (ή τετάρτου ανάλογα το pool) με βάση το πόσα έκανες submit και με τι δυσκολία ήταν αυτά. Από τη στιγμή όμως που τα shares τα βρίσκεις τυχαία (πλήθος και εν μέρει η δυσκολία) δεν είναι ο πιο αντιπροσωπευτικός δείκτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5700pulse φλασαρισμένη με XT bios και λίγο ακόμα ψάξιμο σε ρεύματα ρολόγια μιας και έρχεται καλοκαιράκι και οι θερμοκρασίες θα ανεβαίνουν. Για μια σύγκριση με παλιότερα να πω οτι έπαιζα στα 53ΜΗ με 112-115watts, θερμοκρασίες 62core-95mem και efficiency 500-505K και ανεμιστήρες στο 38% 1700rpm και σχεδόν απόλυτα ήσυχη είτε για παράλληλα δουλειά είτε για να αφήνω το βράδυ με ανοιχτή πόρτα και να μην ενοχλεί στο δίπλα δωμάτιο.

Πλέον με τις νέες ρυθμίσεις βρήκα ακόμα 1 MH/s (με κλειστή οθόνη πάει και 1.2MH/s περισσότερο) πιάνοντας έως 54.3ΜΗ/s στα 102-103Watts στις ίδιες στροφές 38% 1700rpm και efficiency στα 530Κ. Θερμοκρασίες 58core 90mem

Νομίζω οτι πλέον δε χρειάζεται να ξεζουμίσω κάτι άλλο. Μου κάτσανε και καλές samsung μνήμες σταθερές στα 1900 και πυρήνας 1380@790mV

 

5700pulsebestminingstats.JPG

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greekfragma είπε

5700pulse φλασαρισμένη με XT bios και λίγο ακόμα ψάξιμο σε ρεύματα ρολόγια μιας και έρχεται καλοκαιράκι και οι θερμοκρασίες θα ανεβαίνουν. Για μια σύγκριση με παλιότερα να πω οτι έπαιζα στα 53ΜΗ με 112-115watts, θερμοκρασίες 62core-95mem και efficiency 500-505K και ανεμιστήρες στο 38% 1700rpm και σχεδόν απόλυτα ήσυχη είτε για παράλληλα δουλειά είτε για να αφήνω το βράδυ με ανοιχτή πόρτα και να μην ενοχλεί στο δίπλα δωμάτιο.

Πλέον με τις νέες ρυθμίσεις βρήκα ακόμα 1 MH/s (με κλειστή οθόνη πάει και 1.2MH/s περισσότερο) πιάνοντας έως 54.3ΜΗ/s στα 102-103Watts στις ίδιες στροφές 38% 1700rpm και efficiency στα 530Κ. Θερμοκρασίες 58core 90mem

Νομίζω οτι πλέον δε χρειάζεται να ξεζουμίσω κάτι άλλο. Μου κάτσανε και καλές samsung μνήμες σταθερές στα 1900 και πυρήνας 1380@790mV

 

5700pulsebestminingstats.JPG

Τρομερές επιδόσεις...

Τέτοια βλέπω και θα τη πετάξω την 1660

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...