Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, painK είπε

για περίπου 15 ώρες με μέσο όρο 50 Mh/s με μια 3060 μου πέταξε GPU uknown error και έκανε restart το connection στο pool.Αύτο δεν με ενοχλεί τόσο όσο το ότι το afterburner γυρνάει σε default ρυθμίσεις και έχω θερμοκρασίες γύρω στους 60 και τα hashrates πέφτουν πάλι στα 41 -42.

Ασταθή τα settings σου. Κρασάρει o driver και κάνει reset τα settings. Υποθέτω λίγα MHz αν ρίξεις τη μνήμη ή μειώσεις το undervolting θα είσαι ΟΚ.

Τι watchdogs και κουραφέξαλα μας λέει ο ομιτζίς...

1 λεπτό πριν, DimitrisJimmys είπε

Asus rig strix 3090 μέσα στο κουτί πιάνει junction temp 100 - 105c καμία άλλη ιδέα να πέσει κάπως η θερμοκρασία εκτός από να την βγάλω από το κουτί?

Ανεμιστήρες να τη χτυπάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Τι watchdogs και κουραφέξαλα μας λέει ο ομιτζίς...

Δεν είναι κακό να μην ξέρεις ... Να νομίζεις ότι ξέρεις είναι πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, omitziz είπε

Δεν είναι κακό να μην ξέρεις ... Να νομίζεις ότι ξέρεις είναι πρόβλημα.

Ναι, όπως τη φάση με τη Vega 43Mh/s ενώ μπορούσε να βγάζει 56MH/s 😁

Μια 3060 έχει το παλικάρι, με προφανώς οριακά settings. Γιατί να μπλέξει με watchdogs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Ναι, όπως τη φάση με τη Vega 43Mh/s ενώ μπορούσε να βγάζει 56MH/s 😁

Μια 3060 έχει το παλικάρι, με προφανώς οριακά settings. Γιατί να μπλέξει με watchdogs...

Γιατί πρέπει να είναι φτιαγμένα , δεν είναι σκλάβος να κοιτάω κάθε μία ώρα τον miner εάν δουλεύει.

Ναι 56mh με τη 56αρα vega ok. Είμαι άσχετος δεν πρέπει να ασχολούμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ασταθή τα settings σου. Κρασάρει o driver και κάνει reset τα settings. Υποθέτω λίγα MHz αν ρίξεις τη μνήμη ή μειώσεις το undervolting θα είσαι ΟΚ.

Τι watchdogs και κουραφέξαλα μας λέει ο ομιτζίς...

Ανεμιστήρες να τη χτυπάνε.

Ναι ήδη κάνω κάποιες αλλαγές στις ρυθμίσεις των settings και έως τώρα οι 13 ώρες είναι το μέγιστο.Θα συνεχίσω μέχρι να δω ότι δεν κρασάρει.Τι στεπ προτείνεις σε mhz για under clock σε core και σε memory?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, omitziz είπε

Ναι 56mh με τη 56αρα vega ok. Είμαι άσχετος δεν πρέπει να ασχολούμαι.

Εμένα δε με πιστεύεις, οκ. Διάβασες εδώ το ποστ του φίλου;

Αλλά το παιδί όντως είχε δίκαιο είπα έτσι να το δοκιμάσω και αν και ήθελε διαφορετικά mem timings απο αυτά που είχα για να βγάλω ~52Mh/s κατα μέσο όρο ανα κάρτα τώρα βγάζω άνετα 54Mh/s στις περισσότερες  και σε κάποιες πάνω απο 56Mh/s και μάλιστα με μικρότερη κατανάλωση (κάπου στα 30-40watt ανα κάρτα!! )

Σωτήριο headsup ευχαριστώ :P  

7 λεπτά πριν, omitziz είπε

Γιατί πρέπει να είναι φτιαγμένα , δεν είναι σκλάβος να κοιτάω κάθε μία ώρα τον miner εάν δουλεύει.

Για τη δική σου περίπτωση χρειάζεται. Για μία καρτούλα κατά τη γνώμη μου είναι περιττό. Βρίσκεις τα 100% σταθερά settings της και καθάρισες.

2 λεπτά πριν, painK είπε

Ναι ήδη κάνω κάποιες αλλαγές στις ρυθμίσεις των settings και έως τώρα οι 13 ώρες είναι το μέγιστο.Θα συνεχίσω μέχρι να δω ότι δεν κρασάρει.Τι στεπ προτείνεις σε mhz για under clock σε core και σε memory?

Μπορεί και -5Mhz στη μνήμη να κάνουν δουλειά. Ή ένα σκαλί πάνω στο UV. Πειραματίσου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Τι είναι αυτό το watchdogs 

Από το documentation του TRM:

--eth_hashwatch(=M,M) Defines a min/max watchdog hashrate in MH/s expected when gpus are hashing. If a GPU falls outside
of this range for too long it will be considered faulty and the watchdog will be triggered. The
default min/max values are 2 MH/s and 150 MH/s. To activate with default values, use --eth_hashwatch.

To set your own values, use e.g. --eth_hashwatch=1.25,60.

The same range is used for all gpus in the rig. A negative value for one side disables it, e.g. use --eth_hashwatch=-1,1000 to handle gpu resets that result in huge fake hashrates but no minimum check.

και μετά ορίζεις στο watchdog.bat ή watchdog.sh τι θα γίνεται όταν κάποια GPU κρεμάσει ή γίνει reset ο driver ή ανεβάσει θερμοκρασία κτλ κτλ

Όλοι οι miners έχουν κάτι αντίστοιχο. Ιδιαίτερα χρήσιμο για rigs.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενας αλλος με 3070 / 61 mh/s? 2 μερες βγαζω κανα 0.00240/day

Το whattomine βγαζει παραπανω, αλλα εχω και ενα φιλο με 5700 και 51 mh/s ο οποιος βγαζει ελαχιστα λιγοτερα ενω συνηθως ειχαμε διαφορα σιγουρα 0.00070+. Απλα το βλεπω μεσω αυτου οτι κατι παει λαθος μαλλον απο την μερια μου.

Εχω πεσει και στο avg. Ενω εβγαζα περισσοτερα shares, με avg 60+, τωρα ειμαι πιο κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, iazriel είπε

Screenshot_2021-04-09-15-27-35-792_com.viber.voip.jpg

Αγχωθηκα τωρα, iphone εχεις ή android? 😂

Οντοπικ, αν δοκιμασει κανεις, ας μας ενημερωσει. Πιθανολογω οτι ή θα στοχευουν μεγαλα ποσα, ή οποιοδηποτε ποσο απο τα γνωστα ανταλλακτηρια (coinbase/binance/kraken κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αγχωθηκα τωρα, iphone εχεις ή android? 😂

Οντοπικ, αν δοκιμασει κανεις, ας μας ενημερωσει. Πιθανολογω οτι ή θα στοχευουν μεγαλα ποσα, ή οποιοδηποτε ποσο απο τα γνωστα ανταλλακτηρια (coinbase/binance/kraken κτλ)

Εγώ δεν κατάλαβα τι θέλει να πει ο ποιητής ... Εμένα ακόμα οκ αν και μόνο για ανάγκη οι ελληνικές τράπεζες. Μόνο crypto.com

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, omitziz είπε

Εγώ δεν κατάλαβα τι θέλει να πει ο ποιητής ... Εμένα ακόμα οκ αν και μόνο για ανάγκη οι ελληνικές τράπεζες. Μόνο crypto.com

Σημερινη συναλλαγη? Λογικα θα επιστρεφουν τα χρηματα πισω στον αποστολεα αν εντοπισουν οτι ειναι εισερχομενα εμβασματα απο κρυπτονομισματα.

Το πως θα γινεται ο ελεγχος, αγνωστο

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, iazriel είπε

 

Sorry αν είμαι off topic απλώς θεώρησα σωστό να το αναφέρω εδώ αυτό.

1.jpg

Ν26 και ασε τους να κουρευονται. Δεν κατάλαβα πως η εθνική κρίνει άκυρο το έμβασμα. Εσωτερική πολιτική ούτε καν περί νόμου για το ξέπλυμα δεν αναφέρουν, στην ουσία σου λένε μπλοκάρουμε εμβάσματα όταν και για όσο γουστάρουμε.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...