Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, papatsonis είπε

οπότε αντίστοιχα όποιος ΣΗΜΕΡΑ πληρώνει για gpu πάνω από 6€/Mhs...

Στη καλύτερη έχουν πληρώσει πάνω από τα τριπλά για κάθε ΜΗ. Όλεθρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, GKat76 είπε

συτο λεω....

αποθετηριο τη τραπεζα...οπως θα υπαρχουν εκροες, αλλο τοσο θα υπαρξουν και εισροες χρηματων...

στο στρωμα του θα τα βαλει ο αλλος? (αυτο παιζεται😁, αν ειναι να φορολογηθει τοτε ναι-στο στρωμα-φορολογικο παραδεισο)

δεν ειναι το προβλημα εκει...ειναι στους κανονες

 

 

το θεμα ειναι οτι για να βγαλει καποιος  υποθετικα 5000 ευρω κερδος το μηνα απο trading θα πρεπει να μεταφερει εκτος τραπεζας μια καταθεση 100k 

η τραπεζα θα φιλοξενει πλεον μονο το 5k κερδος του πελατη της

για τους miners δεν ισχυει κατι τετοιο αφου φαινονται μονο εισροες σε ευρω

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Κανενας αλλος με 3070 / 61 mh/s? 2 μερες βγαζω κανα 0.00240/day

Το whattomine βγαζει παραπανω, αλλα εχω και ενα φιλο με 5700 και 51 mh/s ο οποιος βγαζει ελαχιστα λιγοτερα ενω συνηθως ειχαμε διαφορα σιγουρα 0.00070+. Απλα το βλεπω μεσω αυτου οτι κατι παει λαθος μαλλον απο την μερια μου.

Εχω πεσει και στο avg. Ενω εβγαζα περισσοτερα shares, με avg 60+, τωρα ειμαι πιο κατω.

  

30 λεπτά πριν, batigoal83 είπε

Στα ίδια είμαστε περίπου,δεν νομίζω να κάνεις κατι λάθος.

Έχει πέσει αρκετα τις τελευταίες μέρες.

Έχω την εντύπωση ότι σας αδικεί το ethermine.

Στο 2miners έχω σταθερά τις τελευταίες μέρες 0,00250 με 56MH/s

 

1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τες πα...μεγαλη κουβεντα ανοιγουμε

η μαγικη λεξη π ειπες ειναι το "εκτος τραπεζας"

με οτι συνεπαγεται-τα παντα ολα για αυτες...

ημουν σε τραπεζα καμποσα χρονια πριν αλλαξω τομεα δουλειας και μπορω να σ πω οτι οταν εχεις το ελεγχο (ξερεις το πελατη και τις πηγες εσοδων του), ειναι σα τη σχεση δικηγορου-πελατη ή γιατρου-ασθενους

βαζεις τους ορους-κανονες σου σα τραπεζα, γιατι ξερεις οτι και αλλου να παει θα βρει πανω-κατω τα ιδια...

και βεβαια οσο πιο μεγαλο το πορτφολιο ή τα κομποδεμα, ο πελατης μπορει (και καλα) να απαιτησει "ειδικη" μεταχειρηση

 

 

 

Επεξ/σία από GKat76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papatsonis είπε

To Αυτό ;)

Και αφήνω εδώ το παρακάτω, πινακάκι το οποίο έχει φτιαχτεί με τις εξής παραδοχές :

1. 15/7 έρχεται το τέλος του κόσμου.. (οκ.. όχι :p, αλλά δεν βρήκα κάπου συγκεκριμένη ημερομηνία για το London Fork, οπότε διάλεξα αυθαίρετα το μέσο του μήνα), από εκεί και μετά αν και υπάρχουν καλές εκτιμήσεις/αναλύσεις για το ποσοστό απομείωσης της παραγωγής ETH από τα burned fees, μόνο εικασίες μπορεί να γίνουν για το difficulty (πόσοι θα φύγουν π.χ.) και το συνδυασμό του με την τιμή του ΕΤΗ.

2. εχθές το δίκτυο είχε μέση ισχύ :   521670GH/s (Diff 6659)  και έγιναν mine  22641,06 ETH =>  ~0,0434 Eth/GH/s

Με βάση αυτά και τα δεδομένα για το Difficulty ανά ημέρα από 1/1/2021 - 8/4/2021 έβγαλα με το excel 2 trendlines, 1 linear & 1 exponential (λογικά... επειδή ΔΕΝ υπάρχουν κάρτες στην αγορά, δεν μπορεί να αυξηθεί εκθετικά η δυσκολία... αλλά επειδή είναι  χειρότερο σενάριο, το συμπεριέλαβα) ώστε να υπολογίσω την μείωση της παραγωγής μέχρι τις 15/7.

 

από σήμερα - 15/7 για 1gh/s ισχύ θα έχουν παραχθεί : ~

image.png.0cf1fa16afc69039a7e5a98225f3a6a5.png

 

οπότε αντίστοιχα όποιος ΣΗΜΕΡΑ πληρώνει για gpu πάνω από 6€/Mhs...

 

My2C

Καλή η ανάλυσή σου και σίγουρα σε 3 μήνες (γιατί τόσοι μένουν ως 15/7 - συν μία βδομάδα) δε πρόκειται κανείς να βγάλει την αξία της όποιας κάρτας. Από την άλλη, το ethereum μπορεί να αξίζει 4000 ή 5000 στις 15/7. Ή μπορεί να αξίζει και 400 ή 500! Δε νομίζω πως μπορεί να προβλέψει κανείς σήμερα τι θα συμβεί σε μερικούς μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papatsonis είπε

To Αυτό ;)

Και αφήνω εδώ το παρακάτω, πινακάκι το οποίο έχει φτιαχτεί με τις εξής παραδοχές :

1. 15/7 έρχεται το τέλος του κόσμου.. (οκ.. όχι :p, αλλά δεν βρήκα κάπου συγκεκριμένη ημερομηνία για το London Fork, οπότε διάλεξα αυθαίρετα το μέσο του μήνα), από εκεί και μετά αν και υπάρχουν καλές εκτιμήσεις/αναλύσεις για το ποσοστό απομείωσης της παραγωγής ETH από τα burned fees, μόνο εικασίες μπορεί να γίνουν για το difficulty (πόσοι θα φύγουν π.χ.) και το συνδυασμό του με την τιμή του ΕΤΗ.

2. εχθές το δίκτυο είχε μέση ισχύ :   521670GH/s (Diff 6659)  και έγιναν mine  22641,06 ETH =>  ~0,0434 Eth/GH/s

Με βάση αυτά και τα δεδομένα για το Difficulty ανά ημέρα από 1/1/2021 - 8/4/2021 έβγαλα με το excel 2 trendlines, 1 linear & 1 exponential (λογικά... επειδή ΔΕΝ υπάρχουν κάρτες στην αγορά, δεν μπορεί να αυξηθεί εκθετικά η δυσκολία... αλλά επειδή είναι  χειρότερο σενάριο, το συμπεριέλαβα) ώστε να υπολογίσω την μείωση της παραγωγής μέχρι τις 15/7.

 

από σήμερα - 15/7 για 1gh/s ισχύ θα έχουν παραχθεί : ~

image.png.0cf1fa16afc69039a7e5a98225f3a6a5.png

 

οπότε αντίστοιχα όποιος ΣΗΜΕΡΑ πληρώνει για gpu πάνω από 6€/Mhs...

 

My2C

 

ωραια αναλυση,
κατι που επισης δεν εχει αναφερθει ειναι το Berlin Upgrade για το Etherium που ειναι δρομολογημενο για τις 14 Απριλιου και καποιοι node operators εχουν ηδη αναβαθμισει απο τις 7 Απριλιου συμφωνα με το πρωτοκολλο

οσο για τα fees αν θα μειωθουν ή αυξηθουν με αυτο ειναι αμφιλεγομενο...:

After months of planning, the Ethereum community recently laid out its implementation timeline for “Berlin,” with the upgrade slated to go live on the Ethereum mainnet at block 12,244,000, or on April 14. In this regard, it bears mentioning that a total of four Ethereum Improvement Protocols will be deployed as part of Berlin.

These include EIP-2565, which seeks to reduce the cost of the ModExp precompile, which will help with calculating the gas cost; EIP-2929, a proposal that will “increase” certain gas costs; EIP-2718, which introduces a new transaction module; and lastly, EIP-2930, which includes a transaction type with optional access lists.

To help make the upcoming transition smoother, Ethereum node operators have been advised to upgrade their operations to nodes that are Berlin-compatible before April 7.

https://cointelegraph.com/news/ethereum-network-in-a-fee-spin-can-the-berlin-upgrade-save-the-day

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση εχω βαλει στην μητρικη μου 2 καρτες γραφικών μια 1060 6gb  και μια 1660τι το προβλημα που εχω ειναι οτι βλεπει και τις δυο στο χ8 για mining ok αλλα λογικα για παιχνιδια δεν θα εχω λιγοτερη αποδωση που δεν μου βλεπει την 1660 στο χ16??

επισεις υπαρχει τροπος απο μητρικη να βαλω την 1060 να ειναι χ8 και την 1660 χ16?

η μητρικη μου ειναι η msi x370 pro carbon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, desmodus21 είπε

καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση εχω βαλει στην μητρικη μου 2 καρτες γραφικών μια 1060 6gb  και μια 1660τι το προβλημα που εχω ειναι οτι βλεπει και τις δυο στο χ8 για mining ok αλλα λογικα για παιχνιδια δεν θα εχω λιγοτερη αποδωση που δεν μου βλεπει την 1660 στο χ16??

επισεις υπαρχει τροπος απο μητρικη να βαλω την 1060 να ειναι χ8 και την 1660 χ16?

η μητρικη μου ειναι η msi x370 pro carbon

 

οι καρτες κανουν mining και σε χ1 slot,

οσο για το gaming οι  καρτες σου δεν εχουν ικανη δυναμη ωστε να τρωνε bottleneck απο τη ταχυτητα χ8 του pcie slot

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Odyss3us είπε

 

οι καρτες κανουν mining και σε χ1 slot,

οσο για το gaming οι  καρτες σου δεν εχουν ικανη δυναμη ωστε να εχουν bottleneck απο τη ταχυτητα χ8 του pcie slot

αρα δεν θα εχω θεμα με πτωση σε αποδωση? γτι πριν βαλω την δευτερη καρτα ετρεχε η μια σε χ16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, desmodus21 είπε

υπαρχει κανενας με 1660τι να μου πει ποσα mh/s πιανει και σε τι θερμοκρασιες/watt?

31MH 80W 56-57C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε την εθνικη αλλος ενας λογος παραπανω να holdareis μεχρι να φτασουν τα κρυπτο στον Αρη, η σεληνη ειναι κοντα πλεον.Θα γυρισουν κ αυτοι την μπιφτεκα μην σκατε.Πριν κανα μηνα που εστειλα εγω 2 εμβασματα δεν ειχα καποιο προβλημα παντως.Ισως επειδη ητανε μικρα ποσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...