Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Ποια έτοιμα κουτιά;;;;

Όχι αυτό που βάζω παρακάτω ακριβώς αλλά παρόμοιο https://www.ebay.com/itm/Litecoin-Dogecoin-Scrypt-Mining-Contract-1GH-s-for-24-hours-International/184752702858?hash=item2b041e858a:g:RYkAAOSwawxgSTCK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, stiflerakos είπε

Καλησπέρα σε όλους παιδιά .

Επειδη είναι τελείως άγνωστα νερά για μένα αυτά θα ήθελα την βοήθεια σας.

Μου είναι πολύ δύσκολο να διαβάσω 300 σελίδες χωρίς να είμαι καν σίγουρος πως θα βρω τις απαντήσεις που ψάχνω όποτε ζήτω την υπομονή και την κατανόηση σας.

Ας πούμε ότι δεν έχω πρόβλημα κατανάλωσης ρεύματος (δεν εννοώ ότι κλέβω απλά αξιοποιώ ηλιακή - αιολική που μπορεί να με καλύψει) , τι θα μου προτείνατε να αγοράσω από εξοπλισμό ώστε να έχω ένα μηνιαίο κέρδος 500-1000€ ; Εννοείται με τα τωρινά δεδομένα καθώς σίγουρα οι τιμές αλλάζουν .

Τι ποσό θα πρέπει να δαπανήσω ; Θα προτιμούσα λύση του τύπου σαν αυτά τα έτοιμα κουτιά και όχι να στήνω κάρτες γραφικών σε βάσεις λες και είμαι η nasa :)

Σε ποιο κρυπτονόμισμα θα πρέπει να επενδύσω ;

Σιγουρα υπάρχει κόσμος που το κατέχει αρκετά και θα μπορούσε να με βοηθήσει στις απορίες μου γιατί εμένα μου φαίνεται τεράστιος χώρος .

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Άρχισε να διαβάζεις , δεν υπάρχει κάτι έτοιμο και μην ακούσεις εάν σου πουν με το Χ πόσο παίρνεις κάτι plug and play.

Δεν υπάρχει κανένας να σου εγγυηθεί τέτοια ποσά που περιμένεις κάθε μήνα εκτός και εάν δώσεις πολλαπλάσια χρήματα.

Διάβασε πρώτα , προσπάθησε να καταλάβεις τα βασικά και μετά υπολόγισε εάν σε συμφέρει , διαφορετικά το μόνο που θα κάνεις είναι ποιο πλούσιους τους επιτήδειους που θα σε πλησιάσουν.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stiflerakos είπε

Καλησπέρα σε όλους παιδιά .

Επειδη είναι τελείως άγνωστα νερά για μένα αυτά θα ήθελα την βοήθεια σας.

Μου είναι πολύ δύσκολο να διαβάσω 300 σελίδες χωρίς να είμαι καν σίγουρος πως θα βρω τις απαντήσεις που ψάχνω όποτε ζήτω την υπομονή και την κατανόηση σας.

Ας πούμε ότι δεν έχω πρόβλημα κατανάλωσης ρεύματος (δεν εννοώ ότι κλέβω απλά αξιοποιώ ηλιακή - αιολική που μπορεί να με καλύψει) , τι θα μου προτείνατε να αγοράσω από εξοπλισμό ώστε να έχω ένα μηνιαίο κέρδος 500-1000€ ; Εννοείται με τα τωρινά δεδομένα καθώς σίγουρα οι τιμές αλλάζουν .

Τι ποσό θα πρέπει να δαπανήσω ; Θα προτιμούσα λύση του τύπου σαν αυτά τα έτοιμα κουτιά και όχι να στήνω κάρτες γραφικών σε βάσεις λες και είμαι η nasa :)

Το θέμα δεν είναι τι ποσό πρέπει να δαπανήσεις, αλλά τι ποσό είσαι διαθέσιμος να δαπανήσεις....

Είναι ποσό που σου περισσεύει;

Είναι ποσό που σου χρειάζεται και δεν σου περισσεύει;

Έχε υπόψιν σου ότι με τις τωρινές τιμές, για να βγάζεις περίπου 1000€ το μήνα (τουλάχιστον μέχρι τον Ιούλιο), θα πρέπει να δαπανήσεις το δεκαπλάσιο για αγορά εξοπλισμού.

Άρα, θες 10 μήνες για να κάνεις απόσβεση του εξοπλισμού. Αυτό όμως δεν πρόκειται να συμβεί λόγω αυξανόμενης δυσκολίας και λόγω το ότι το νόμισμα που θα φαρμαρει, δεν θα σου αποδίδει μετά το 2021. Άρα , πας για απόσβεση σε περισσότερο καιρό από τους 10 μήνες.

Μπορεί και να μην κάνεις απόσβεση και ποτέ.

Καλύτερα να επενδύσεις σε αγορά κατευθείαν του νομίσματος και αφού διαβάσεις αρκετά, να ασχοληθείς με trade...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Odyss3us είπε

 

δε νομιζω να δουλεψει με κανεναν intel  10th gen γιατι ολοι υποστηριζουν ακριβως μεχρι 16 pcie lanes απο τα οποια εστω και 1 δεσμευονται απο το συστημα

η μητρικη του γιου σου πιθανον να εχει 20 pcie lanes ή κανεναν sata controler ή m2 drive επανω

 

Καλημέρα

Μάλλον έχεις δίκιο αλλά δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να δουλεύει σε 8Χ ;

Το μόνο που έχω συνδέσει πάνω στο board είναι η cpu, η Gpu και έναν sata ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, stiflerakos είπε

Αυτό πως υπολογίζεται?

εγω υπολόγισα οτι πληρωνεις 42€ για μια μερα και βγάζεις κέρδος σε ευρώ,5€?

δηλαδη χάνεις κιολας ευρω αντι για να βγαλεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, Λοιπόν.

Έβαλα τις 2 3060 πάνω σε μια x99a tomahawk εχτές και με το που τη βάζω στο ρεύμα και ανοίγω το pc μου ‘’ over current usb blah blah shut down in 15 sec΄΄΄. Έκανα τα πάντα! Έβγαλα όλα τα usb και τπτ ! Λέω με ματιασανε! 

 

Μετά βλέπω ότι έχω και μια άλλη modo msi gaming z170 με 3 pcie x8 x8 x4. Τα αλλάζω όλα και βάζω τους γνωστούς drivers κουμπώνω και hdmi dummy plug και... 48 mh/s 102w η καθεμία!

 

το θέμα ειναι τωρα το αλλο modo φτιαχνεται? Να το πάω σε κανένα τεχνικό να το δει? Γιατί θέλω εκεί να βάλω 3 3060.

Να ρωτήσω. Να κάνω save το bios των gpus για την εγγύηση ‘η δεν χρειάζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DimitrisJimmys είπε

 

Να ρωτήσω. Να κάνω save το bios των gpus για την εγγύηση ‘η δεν χρειάζεται?

Να κρατήσεις το bios για πολλούς άλλους λόγους, και για την εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα eth τα αφηνετε και τα τραβατε ανα εβδομαδα ,μηνα ή τα αφηνετε και βλεπετε τι θα γινει με το Eth?Σιγουρα οταν καποιος θελει να αποσβεση τα πραγματα που αγορασε θα σκεφτεται αλλιως απο καποιον που μπορει να τα εχει αποσβεση κανενα χρονο τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, painK είπε

Τα eth τα αφηνετε και τα τραβατε ανα εβδομαδα ,μηνα ή τα αφηνετε και βλεπετε τι θα γινει με το Eth?Σιγουρα οταν καποιος θελει να αποσβεση τα πραγματα που αγορασε θα σκεφτεται αλλιως απο καποιον που μπορει να τα εχει αποσβεση κανενα χρονο τωρα.

 

εξαρταται, αν τα ξοδεψες απο το υστερημα ή το περισσευμα σου και με αυτα τα eth περιμενεις να πληρωσεις τις δοσεις για το hardware που αγορασες ή να πας σουπερμαρκετ

αν το eth τριπλασιαστει το Σεπτεμβριο δε θα μας νοιαζει καθολου o κοφτης του EIP1559 και οχι καρτα γραφικων ουτε κομπιουτερακι δε θα μεινει στο ραφι

7 ώρες πριν, DimitrisJimmys είπε

Καλημέρα, Λοιπόν.

Έβαλα τις 2 3060 πάνω σε μια x99a tomahawk εχτές και με το που τη βάζω στο ρεύμα και ανοίγω το pc μου ‘’ over current usb blah blah shut down in 15 sec΄΄΄. Έκανα τα πάντα! Έβγαλα όλα τα usb και τπτ ! Λέω με ματιασανε!

 

googlαρες το μηνυμα κι εκανες troubleshooting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

εξαρταται, αν τα ξοδεψες απο το υστερημα ή το περισσευμα σου και με αυτα τα eth περιμενεις να πληρωσεις τις δοσεις για το hardware που αγορασες ή να πας σουπερμαρκετ

αν το eth τριπλασιαστει το Σεπτεμβριο δε θα μας νοιαζει καθολου o κοφτης του EIP1559 και οχι καρτα γραφικων ουτε κομπιουτερακι δε θα μεινει στο ραφι

 

googlαρες το μηνυμα κι εκανες troubleshooting?

Τα πάντα! Από ελληνικά φόρουμ μέχρι tomshardware. Κοιμήθηκα 4 το πρωι με βγαλε ξανα βαλε και στήσε τις 3060 με αλλο modo ( γιατί έχω 3 3060 και το άλλο modo μέχρι 2 μπορω x8x8). Αυριο θα την πάω σε έναν τεχνικό να δουμε τι μπορούμε να κάνουμε! Πάντως όλη μέρα οι 2 3060 στο 97mh/s 210w στο nicehash ασταμάτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DimitrisJimmys είπε

Τα πάντα! Από ελληνικά φόρουμ μέχρι tomshardware. Κοιμήθηκα 4 το πρωι με βγαλε ξανα βαλε και στήσε τις 3060 με αλλο modo ( γιατί έχω 3 3060 και το άλλο modo μέχρι 2 μπορω x8x8). Αυριο θα την πάω σε έναν τεχνικό να δουμε τι μπορούμε να κάνουμε! Πάντως όλη μέρα οι 2 3060 στο 97mh/s 210w στο nicehash ασταμάτητα.

Τι επεξεργαστή έχεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...