Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eκατσα και δοαβασα πολλες σελιδες και εχω χαθει με τις χρεωσεις. Δεν ξερω αν μπορει να απαντηθει ετσι απλα αυτο που θα ρωτησω, αλλα θα κανω προσπαθεια.

Στο σπιτι εχω απλο οικιακο τιμολογιο της ΔΕΗ (οχι νυχτερινο). Το χειμωνα ειμαστε γυρω στις 1300kwh και το καλοκαιρι, που δουλευουν τα κλιματιστικα, γυρω στις 1700. Το pc μου ειναι παλιο με εναν i5 σειρα 3 και μια καρτα Nvidia 1650. Απο αυτα που εχω διαβασει, ακομα και αν δεν ξεπερασω τις 2000 kwh που αλλαζει η χρωση, δεν αξιζει να κανω mining στο nicehash, με τον εξοπλισμο που εχω. Αν, δε, τις ξεπερασω τοτε τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα.

Τα λεω σωστα η δεν εχω υπολογισει καποιες παραμετρους??

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, painK είπε

Ρε παιδιά τι ήταν πάλι αυτό το κόλπο με την 1660 super να πάω την μνήμη στο -502?Απο 23 mh/s στα 32mh/s.Εντυπωσιάστηκα!

Κατέβασες από το νορμάλ χρονισμού και πηγές τόσο αν μπορείς πες και τα υπόλοιπα settings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, desmodus21 είπε

Κατέβασες από το νορμάλ χρονισμού και πηγές τόσο αν μπορείς πες και τα υπόλοιπα settings

Από ότι είδα αυτό γίνεται με τις 1660 super που έχουν hynix τύπο μνήμης.

gpuminingdual.JPG

Επεξ/σία από painK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, painK είπε

Από ότι είδα αυτό γίνεται με τις 1660 super που έχουν hynix τύπο μνήμης.

gpuminingdual.JPG

Μάλιστα εμένα είναι ti η κάρτα αρχικά αλλά είναι  με micron αλλά δεν χάνω κάτι να δοκιμάσω ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, desmodus21 είπε

Μάλιστα εμένα είναι ti η κάρτα αρχικά αλλά είναι  με micron αλλά δεν χάνω κάτι να δοκιμάσω ευχαριστώ

Δεν θα καταφέρεις κάτι. Θέλει hynix και super γτ αλλάζουν τα timings όταν πάει -502.

2 ώρες πριν, AlexPc είπε

Συνεχίζει κανεις με Phoenix miner και ethermine?

Νομίζω Phoenix δεν δουλεύει κάποιος εδώ μέσα. Είτε trex για nvidia, είτε trm για amd 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ardi21 είπε

Eκατσα και δοαβασα πολλες σελιδες και εχω χαθει με τις χρεωσεις. Δεν ξερω αν μπορει να απαντηθει ετσι απλα αυτο που θα ρωτησω, αλλα θα κανω προσπαθεια.

Στο σπιτι εχω απλο οικιακο τιμολογιο της ΔΕΗ (οχι νυχτερινο). Το χειμωνα ειμαστε γυρω στις 1300kwh και το καλοκαιρι, που δουλευουν τα κλιματιστικα, γυρω στις 1700. Το pc μου ειναι παλιο με εναν i5 σειρα 3 και μια καρτα Nvidia 1650. Απο αυτα που εχω διαβασει, ακομα και αν δεν ξεπερασω τις 2000 kwh που αλλαζει η χρωση, δεν αξιζει να κανω mining στο nicehash, με τον εξοπλισμο που εχω. Αν, δε, τις ξεπερασω τοτε τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα.

Τα λεω σωστα η δεν εχω υπολογισει καποιες παραμετρους??

Σωστα τα λες.Δεν αξιζει.

Σε ολα αυτα που διαβασες πρεπει να υπολογισεις 

1.Το αληθινο κερδος που βγαζεις (εμπειρικα στο λεω) δεν ειναι το income αλλα το profit, το site τα φουσκωνει λιγο.https://www.nicehash.com/profitability-calculator/nvidia-gtx-1060-6gb/nvidia-gtx-1650

2. Η ταση ειναι να μειωνεται μερα με τη μερα η αποδοση, με αποκορυφωμα τον Ιουνιο-Ιουλιο που μεσα σε μια μερα θα μειωθει περι το 30%. Η αυξηση της τιμης του ETH αντισταθμιζει τις απωλειες,αλλα ως ποτε; Αν διορθωσει ισως μπεις και μεσα.

3.Υπαρχουν κρυφες χρεωσεις -προμηθειες μετατροπης (2% το σαιτ, 1,45% min για να στα κανει ευρω ,εξοδα για εμβασματα κλπ) τις οποιες δεν μπορεις να αποφυγεις και αν δεν εχεις προηγουμενη εμπειρια μπορει να κανεις και καποια μικρα λαθη που θα σου παρουν τεραστιο ποσοστο απο τα ισχνα κερδη που δινει μια 1650.

4. Ενδεικτικα εγω κανω mining για εκπαιδευτικους λογους με μια 1060 και περιπου στα 2000 mBtc/Day θεωρω οτι (απο θεμα αποδοσης)δεν θα αξιζει . Εσυ εισαι ηδη κατω απο το οριο. Αυτη τη στιγμη δε μπαινεις μεσα, εχεις μικρο κερδος,αλλα δε μπορεις να κινηθεις λογω της μικρης αποδοσης για να προστατεψεις τα κερδη σου.

5.Ξεκινησα αρχες Μαρτιου στα περιπου 3500 mBtc/Day, ειδα ενα μεγιστο 10 μερες πριν στα 4000mBtc/Day και τωρα ειμαι στα 2700-2800mBtc/Day...

6. Αν θες εκπαιδευτικα και μονο να ασχοληθεις, προλαβαινεις μεχρι το καλοκαιρι, σε καθε αλλη περιπωση μην ασχοληθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kokoviosR είπε

Σωστα τα λες.Δεν αξιζει.

Σε ολα αυτα που διαβασες πρεπει να υπολογισεις 

1.Το αληθινο κερδος που βγαζεις (εμπειρικα στο λεω) δεν ειναι το income αλλα το profit, το site τα φουσκωνει λιγο.https://www.nicehash.com/profitability-calculator/nvidia-gtx-1060-6gb/nvidia-gtx-1650

2. Η ταση ειναι να μειωνεται μερα με τη μερα η αποδοση, με αποκορυφωμα τον Ιουνιο-Ιουλιο που μεσα σε μια μερα θα μειωθει περι το 30%. Η αυξηση της τιμης του ETH αντισταθμιζει τις απωλειες,αλλα ως ποτε; Αν διορθωσει ισως μπεις και μεσα.

3.Υπαρχουν κρυφες χρεωσεις -προμηθειες μετατροπης (2% το σαιτ, 1,45% min για να στα κανει ευρω ,εξοδα για εμβασματα κλπ) τις οποιες δεν μπορεις να αποφυγεις και αν δεν εχεις προηγουμενη εμπειρια μπορει να κανεις και καποια μικρα λαθη που θα σου παρουν τεραστιο ποσοστο απο τα ισχνα κερδη που δινει μια 1650.

4. Ενδεικτικα εγω κανω mining για εκπαιδευτικους λογους με μια 1060 και περιπου στα 2000 mBtc/Day θεωρω οτι (απο θεμα αποδοσης)δεν θα αξιζει . Εσυ εισαι ηδη κατω απο το οριο. Αυτη τη στιγμη δε μπαινεις μεσα, εχεις μικρο κερδος,αλλα δε μπορεις να κινηθεις λογω της μικρης αποδοσης για να προστατεψεις τα κερδη σου.

5.Ξεκινησα αρχες Μαρτιου στα περιπου 3500 mBtc/Day, ειδα ενα μεγιστο 10 μερες πριν στα 4000mBtc/Day και τωρα ειμαι στα 2700-2800mBtc/Day...

6. Αν θες εκπαιδευτικα και μονο να ασχοληθεις, προλαβαινεις μεχρι το καλοκαιρι, σε καθε αλλη περιπωση μην ασχοληθεις.

Θα δωσουν το 85% του MEV εταιρείες οπως η ethermine για να αντισταθμισουν και μην πανε ολοι στο ravencoin. Και απαντας σε καποιον που σου λεει για 1650 που ειναι 4gb οποτε τι του λες για eth κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Insanehead είπε

Θα δωσουν το 85% του MEV εταιρείες οπως η ethermine για να αντισταθμισουν και μην πανε ολοι στο ravencoin. Και απαντας σε καποιον που σου λεει για 1650 που ειναι 4gb οποτε τι του λες για eth κλπ.

Ωπ ναι τωρα το προσεξα, 4GB σημαινει οτι ειναι σχεδον αδυνατο να σκαψει eth λογω DAG. Τελοσπαντων το θεμα ειναι οτι η ταση ειναι να μικραινει το κερδος μερα με τη μερα, μπορει να το δεις κανει στο λινκ του nicehash, οποτε αν δεν συνοδευτει με αντιστοιχη ανοδο των τιμων των crypros θα ειναι ασυμφορο το mining με μια 1650.

Επεξ/σία από kokoviosR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kokoviosR είπε

Σωστα τα λες.Δεν αξιζει.

Σε ολα αυτα που διαβασες πρεπει να υπολογισεις 

1.Το αληθινο κερδος που βγαζεις (εμπειρικα στο λεω) δεν ειναι το income αλλα το profit, το site τα φουσκωνει λιγο.https://www.nicehash.com/profitability-calculator/nvidia-gtx-1060-6gb/nvidia-gtx-1650

2. Η ταση ειναι να μειωνεται μερα με τη μερα η αποδοση, με αποκορυφωμα τον Ιουνιο-Ιουλιο που μεσα σε μια μερα θα μειωθει περι το 30%. Η αυξηση της τιμης του ETH αντισταθμιζει τις απωλειες,αλλα ως ποτε; Αν διορθωσει ισως μπεις και μεσα.

3.Υπαρχουν κρυφες χρεωσεις -προμηθειες μετατροπης (2% το σαιτ, 1,45% min για να στα κανει ευρω ,εξοδα για εμβασματα κλπ) τις οποιες δεν μπορεις να αποφυγεις και αν δεν εχεις προηγουμενη εμπειρια μπορει να κανεις και καποια μικρα λαθη που θα σου παρουν τεραστιο ποσοστο απο τα ισχνα κερδη που δινει μια 1650.

4. Ενδεικτικα εγω κανω mining για εκπαιδευτικους λογους με μια 1060 και περιπου στα 2000 mBtc/Day θεωρω οτι (απο θεμα αποδοσης)δεν θα αξιζει . Εσυ εισαι ηδη κατω απο το οριο. Αυτη τη στιγμη δε μπαινεις μεσα, εχεις μικρο κερδος,αλλα δε μπορεις να κινηθεις λογω της μικρης αποδοσης για να προστατεψεις τα κερδη σου.

5.Ξεκινησα αρχες Μαρτιου στα περιπου 3500 mBtc/Day, ειδα ενα μεγιστο 10 μερες πριν στα 4000mBtc/Day και τωρα ειμαι στα 2700-2800mBtc/Day...

6. Αν θες εκπαιδευτικα και μονο να ασχοληθεις, προλαβαινεις μεχρι το καλοκαιρι, σε καθε αλλη περιπωση μην ασχοληθεις.

Έχω γράψει 2 φορές αναλυτικά γιατί δεν θα πιάσει κανένας ROI , όταν έχει αγοράσει 3x του msrp. Και δεν θα είναι μόνο του το 1559 αλλά και το difficulty.

Πολλοί θα φύγουν πριν το 1559 και εάν δεν πουλήσουν γρήγορα το hardware θα χάσουν αρκετά ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...