Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν λάβεις υπόψη οτι εταιρειες  οπως η riot που εχουν ρίξει πολλά εκατομμύρια για εξοπλισμό δηλώνουν ζημιογόνες χρήσεις ειναι ολίγον δύσκολο να βγάλει κάποιος ιδιώτης χρήματα αν δεν έχει αμελητέα χρέωση σε ρεύμα και πρόσβαση σε εξοπλισμό σε πολύ προνομιακές τιμές.                      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, patclo είπε

Αν λάβεις υπόψη οτι εταιρειες  οπως η riot που εχουν ρίξει πολλά εκατομμύρια για εξοπλισμό δηλώνουν ζημιογόνες χρήσεις ειναι ολίγον δύσκολο να βγάλει κάποιος ιδιώτης χρήματα αν δεν έχει αμελητέα χρέωση σε ρεύμα και πρόσβαση σε εξοπλισμό σε πολύ προνομιακές τιμές.                      

Δε νομίζω πως η αποτίμηση των coins μπορεί να μπει στον ισολογισμό. Οπότε μπορεί να έχουν δηλώσεις με ζημιογόνες χρήσεις αλλά να έχουν στο portfolio coins με αποτίμηση εκατοντάδων χιλιάδων ή και εκατομμυρίων $.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, patclo είπε

Αν λάβεις υπόψη οτι εταιρειες  οπως η riot που εχουν ρίξει πολλά εκατομμύρια για εξοπλισμό δηλώνουν ζημιογόνες χρήσεις ειναι ολίγον δύσκολο να βγάλει κάποιος ιδιώτης χρήματα αν δεν έχει αμελητέα χρέωση σε ρεύμα και πρόσβαση σε εξοπλισμό σε πολύ προνομιακές τιμές.                      

Δεν παίζει αυτό που λες. Σε 1 χρόνο mining έχω βγάλει στο τριπλάσιο το κόστος της κάθε κάρτας. Προφανώς δεν τα έκανα ευρώ μιας και περιμένω να πουλήσω όταν το btc φτάσει 80k, απλα αν αποφασίσω να πουλήσω τώρα κάπου τόσο βγαζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Herald και @malakudi

Γιατί ενώ ο miner μου λέει 48,5MH/s (με 140W) η σελίδα του mining pool μου δείχνει αρκετά παραπάνω ~55 μέχρι και 66 ΜΗ/s average?

2miners.com είναι το mining pool

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

@Herald και @malakudi

Γιατί ενώ ο miner μου λέει 48,5MH/s (με 140W) η σελίδα του mining pool μου δείχνει αρκετά παραπάνω ~55 μέχρι και 66 ΜΗ/s average?

2miners.com είναι το mining pool

Δεν το ξέρω το pool, μήπως σου γραφει average του pool? 55 έως 66 είναι τεράστια απόκλιση, είναι average over 24 hours η τι ακριβώς? 

Γενικα μην εμπιστεύεσαι τα νουμερα που φαίνονται μέσα στη σελίδα, αυτά που βγαζει το pc σου είναι πιο έγκυρα. 

Μήπως έχεις βάλει και το cpu να σκάβει? Αν έχεις ρύζι έχω την εντύπωση συμφέρει, με undervolt πάντα μην είσαι κλοκαρισμενος στο διαολο

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Γενικα μην εμπιστεύεσαι τα νουμερα που φαίνονται μέσα στη σελίδα, αυτά που βγαζει το pc σου είναι πιο έγκυρα. 

Μήπως έχεις βάλει και το cpu να σκάβει? Αν έχεις ρύζι έχω την εντύπωση συμφέρει, με undervolt πάντα μην είσαι κλοκαρισμενος στο διαολο

Είναι το speed mh/s

και το pool mh/s

1.png.adb821b97217972ded9ec81619bb4889.png

Σιγά σιγά τα μαθαίνω, τελείως noobας είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε το 74 λογικά είναι το pool average. 

9 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Είναι το speed mh/s

και το pool mh/s

1.png.adb821b97217972ded9ec81619bb4889.png

Σιγά σιγά τα μαθαίνω, τελείως noobας είμαι.

Aν ξεκινάς τώρα, και αν κάνεις mining από το main PC σου, δικιά μου άποψη καλύτερα να το κάνεις μέσω nicehash. Πιο user friendly, και κάνει mining κάθε φόρα από μόνο του οτι είναι πιο efficient ανάλογα με τις τιμές των cryptos. ΠΧ. αν αύριο ανέβει το zcash και έτσι βγάζεις παραπάνω με zcash mining θα ξεκινήσει να κάνει mining zcash κλπα. Απλά πληρώνεσαι πάντα σε BTC. Επίσης το wallet του δεν είναι αξιόπιστο οπότε κάθε βδομάδα / μήνα θα πρέπει να κάνεις μεταφορά στο wallet της αρεσκείας σου. 

Το είχαν hackari κάποτε και είχα χάσει πέρι τα 1700€ (κάπου το 2017 αν θυμάμαι καλά), αλλά η αλήθεια είναι μου τα αποπλήρωσε μέχρι τελευταίο € σε περίπου 1 χρόνο με δόσεις. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

@Herald και @malakudi

Γιατί ενώ ο miner μου λέει 48,5MH/s (με 140W) η σελίδα του mining pool μου δείχνει αρκετά παραπάνω ~55 μέχρι και 66 ΜΗ/s average?

2miners.com είναι το mining pool

Ειδικά το 2miners.com τα average του είναι λίγο ότι να 'ναι. Αλλά και άλλα pools πρέπει να δουλεύεις πολλές ώρες (τουλάχιστον 24) για να έχει το average κοντινή τιμή στην πραγματική. Το σωστό είναι αυτό που λέει ο miner σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρω μιά κάρτα (αν και όταν βρω) σε συνδυασμό μ ένα παλιό σύστημα που έχω και κάθεται (c2d) και ξεκινήσω minig θα κάνω τίποτα άλλο εκτός απ το να καίω ρεύμα? Δέν μιλάω για άμεσα, για μετά πχ 3-4 χρόνια. Στήν πορεία θα μπεί κ άλλη καρτα ,αλλαγή mobo, ram ,cpu,  κτλ. Αξίζει με το σκεπτικό ότι υπάρχει για αρχή το pc δίνω και κανά 700-800αρι για κάρτα και το βάζω στην πρίζα? Για πείτε εσείς που ξέρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexx είπε

Αν πάρω μιά κάρτα (αν και όταν βρω) σε συνδυασμό μ ένα παλιό σύστημα που έχω και κάθεται (c2d) και ξεκινήσω minig θα κάνω τίποτα άλλο εκτός απ το να καίω ρεύμα? Δέν μιλάω για άμεσα, για μετά πχ 3-4 χρόνια. Στήν πορεία θα μπεί κ άλλη καρτα ,αλλαγή mobo, ram ,cpu,  κτλ. Αξίζει με το σκεπτικό ότι υπάρχει για αρχή το pc δίνω και κανά 700-800αρι για κάρτα και το βάζω στην πρίζα? Για πείτε εσείς που ξέρετε.

Κανεις δεν ξερει μετα απο χρονια ποσο θα εχει το νομισμα που θα κανεις mining. Με μια 5700xt σημερα φτιαχνεις τη μερα 3 ευρω και κατι σε eth και στο ρευμα θα δινεις καπου 50-60 λεπτα και μπορεις να χρησιμοποιεις τον υπολογιστη και για αλλα πραγματα εκτος βαρυ gaming. Πχ να δεις ταινια chrome youtube κτλ. Αυτα τα 75 ευρω που θα σε μενουν το μηνα αν θες τα κανεις fiat και τα στελνεις στην τραπεζα η τα κρατας σε καποιο πορτοφολι αλλα ποτε δεν ξερεις αν θα αξιζουν κατι αυριο. Το 95% και παραπανω των νομισματων σε βαθος χρονου πανε στο 0. Μια 3070 πχ βγαζει 50 λεπτα παραπανω απο μια 5700xt σημερα μιας και δεν εχει το καλυτερο efficiency. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 10 μήνες αν πάνε όλα καλά κάνεις απόσβεση την κάρτα αν το κατάλαβα καλά. Σίγουρα δέν μπορούμε να ξέρουμε τι θα γίνει στο μέλλον. Λέμε ότι περισεύουν 500-600€ και τα βάζουμε εκεί. Αν βγεί καλώς, αν όχι πάμε παρακάτω. Σε νομίσματα τι επιλογές έχω?  Μπορώ να επιλέξω bt, eth, η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο? Είναι καλύτερα αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω μέσω nicehash? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexx είπε

Σε 10 μήνες αν πάνε όλα καλά κάνεις απόσβεση την κάρτα αν το κατάλαβα καλά. Σίγουρα δέν μπορούμε να ξέρουμε τι θα γίνει στο μέλλον. Λέμε ότι περισεύουν 500-600€ και τα βάζουμε εκεί. Αν βγεί καλώς, αν όχι πάμε παρακάτω. Σε νομίσματα τι επιλογές έχω?  Μπορώ να επιλέξω bt, eth, η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο? Είναι καλύτερα αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω μέσω nicehash? 

 

Με nicehash παιζω και εγω δεν με ενδιαφερει να κρατησω τα χρηματα για καιρο το κανω σαν hobby οταν δεν παιζω και τα 70-80 ευρω που θα μενουν το μηνα θα τα ριχνω σε παιχνιδια. Το nicehash διαλεγει το πιο profitable νομισμα για να κανεις mining αναλογως την καρτα που εχεις. Οτι νομισμα και να εχεις σε πληρωνει παντα σε bitcoin. Εφοσον κανεις confirm ενα iban μπορεις καθε μηνα να κανεις ευρω τα bitcoin και να τα στελνεις αμεσα στην τραπεζα. Το exchange btc σε ευρω εχει 1.45 ευρω και μετα για να τα στειλεις στην τραπεζα ειναι δωρεαν απο οσο ξερω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ για χόμπι θα το κάνω. Αν γίνω πλούσιος μετά απο 20 30 40 χρόνια  😄😄 αλλάζει το θέμα!! Θα ψάξω να βρώ καμιά κάρτα (σιγά να μη!!) και θα επανάλθω για τυχόν απορίες. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Κανεις δεν ξερει μετα απο χρονια ποσο θα εχει το νομισμα που θα κανεις mining. Με μια 5700xt σημερα φτιαχνεις τη μερα 3 ευρω και κατι σε eth και στο ρευμα θα δινεις καπου 50-60 λεπτα και μπορεις να χρησιμοποιεις τον υπολογιστη και για αλλα πραγματα εκτος βαρυ gaming. Πχ να δεις ταινια chrome youtube κτλ. Αυτα τα 75 ευρω που θα σε μενουν το μηνα αν θες τα κανεις fiat και τα στελνεις στην τραπεζα η τα κρατας σε καποιο πορτοφολι αλλα ποτε δεν ξερεις αν θα αξιζουν κατι αυριο. Το 95% και παραπανω των νομισματων σε βαθος χρονου πανε στο 0. Μια 3070 πχ βγαζει 50 λεπτα παραπανω απο μια 5700xt σημερα μιας και δεν εχει το καλυτερο efficiency. 

Αυτά τα νούμερα τα βλέπεις από το calculator του NiceHash;

Δεν έχουν λάβει υποψη τους όμως τα undervolting/underclocking/timings που θα εφαρμόσεις, σωστά;

Π.χ. τώρα με το Βέγγο, μετά από ώρες πειραματισμών, το lolminer μου δείχνει 50mh/s και κατανάλωση 128W. Αν την άφηνα στοκ έβγαζε 37mh/s στα 240W.

Το NiceHash calculator σε ποια επίδοση βασίζει τα 2,63€/ημέρα που εμφανίζει για Vega 64; Στα 37mh/s με 240W ή στα 50mh/s με 128W;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Αυτά τα νούμερα τα βλέπεις από το calculator του NiceHash;

Δεν έχουν λάβει υποψη τους όμως τα undervolting/underclocking/timings που θα εφαρμόσεις, σωστά;

Π.χ. τώρα με το Βέγγο, μετά από ώρες πειραματισμών, το lolminer μου δείχνει 50mh/s και κατανάλωση 128W. Αν την άφηνα στοκ έβγαζε 37mh/s στα 240W.

Το NiceHash calculator σε ποια επίδοση βασίζει τα 2,63€/ημέρα που εμφανίζει για Vega 64; Στα 37mh/s με 240W ή στα 50mh/s με 128W;

Τα νούμερα είναι μετά από 10 μέρες mining με τα δικά μου undervolt συχνότητες. Το nice hash γράφει κάτω κατω στα πόσα watt έγινε η μέτρηση για vega 64 από ότι βλέπω είναι στα 47mhz για dagger στα 220watt με 10 λεπτα το kw. Οπότε εφόσον είσαι στα 130 έχεις 90watt λιγότερο άρα 2kw λιγότερο τη μέρα οπότε είσαι στα 2.83 τη μέρα με 10 λεπτά το kw. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...