Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε κανε καλα τα μαθηματικα σου

μια χαρά είναι η αριθμητική μου , δεν την κανω για να βγάλω ψεύτικο αποτέλεσμα και το ΝΗ απάνω. 

Εγω σταματάω εδώ αδικα έχασα τον χρόνο μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, omitziz είπε

μια χαρά είναι η αριθμητική μου , δεν την κανω για να βγάλω ψεύτικο αποτέλεσμα και το ΝΗ απάνω. 

Εγω σταματάω εδώ αδικα έχασα τον χρόνο μου. 

Εισαι στο ethermine με 10 3080.

Ειμαι στο nicehash με 10 3080.

οι καρτες μας ιδια σεταρισμενες μπορουν να αποδοσουν 1000mh/s συμφωνα με τον miner.

Εσυ στο erhermine εχεις average 980mh/s και παιρνεις 30 ευρω /24ωρο

Eγω στο nicehash  εχω 1000mh/s average και παιρνω 31/24ωρο 

Που ειναι καλυτερα να φαρμαρεις?

Απλα πραγματακια ειναι ,δεν ειναι πυρηνικη φυσικη ρε συ.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εισαι στο ethermine με 10 3080.

Ειμαι στο nicehash με 10 3080.

οι καρτες μας ιδια σεταρισμενες μπορουν να αποδοσουν 1000mh/s.

Εσυ στο erhermine εχεις average 980mh/s και παιρνεις 30 ευρω /24ωρο

Eγω στο nicehash  εχω 1000mh/s average και παιρνω 31/24ωρο 

Που ειναι καλυτερα να φαρμαρεις?

 

εξαρταται απο τη στρατηγικη,

αν καθε μηνα τα εξαργυρωνει σε ευρω +-  μερικα cents στο ενα ή στο αλλο εχουν αδιαφορη σημασια

αν holdarei ομως, το eth εχει μεγαλυτερες προοπτικες για 2πλασιασμο 3πλασιασμο απο το btc στο μεσομακροπροθεσμο διαστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

εξαρταται απο τη στρατηγικη,

αν καθε μηνα τα εξαργυρωνει σε ευρω +-  μερικα cents στο ενα ή στο αλλο εχουν αδιαφορη σημασια

αν holdarei ομως, το eth εχει μεγαλυτερες προοπτικες για 2πλασιασμο 3πλασιασμο απο το btc στο μεσομακροπροθεσμο διαστημα

Μιλαμε καθαρα για κερδος σε ευρω, αν θες να τα κρατας ειναι αλλουνου παπα ευγγαλιο ,αλλα και σε αυτη την περιπτωση απλα τα κανεις ethreum δεν εχει να λεει ,εφοσον δινει παραπανω μια η αλλη θα βγει με τα fees. Ξανα λεω ο καθενας σκαβει οπου γουσταρει ,απλα δεν μπορουμε να λεμε οτι το nh βγαζει λιγοτερα απο το ethermine οταν οι αριθμοι λενε αλλα.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μιλαμε καθαρα για κερδος, αν θες να τα κρατας ειναι αλλουνου παπα ευγγαλιο ,αλλα και σε αυτη την περιπτωση απλα τα κανεις ethreum δεν εχει να λεει ,εφοσον δινει παραπανω μια η αλλη θα βγει με τα fees.

 

το κερδος ειδικα στο χωρο του  mining ειναι παντα σχετικο, και καλο ειναι παντα να βλεπουμε το big picture και εξηγουμαι:

εσυ πχ βγαζεις 100 το μηνα τα μετατρεπεις σε ευρω και τα βαζεις στη τσεπη σου,

καποιος αλλος βγαζει επισης 100 το μηνα τα οποια τα κραταει και σε 2 μηνες γινονται 120 ευρω και τοτε τα βαζει κι εκεινος στη τσεπη του, ποιος εχει μεγαλυτερο κερδος;

αλλο παραδειγμα:
εσυ σκαβεις και υπολογιζεις το payout επι τοπου σε ευρω πληρωνεσαι σε btc, το pool πληρωνει σε eth, αν 2 τυποι με το ιδιο hashrate holdaroun τα κερδη και σε 6 μηνες το btc 2πλασιαστει και το eth 3πλασιαστει ποιος θα ειναι περισσοτερο κερδισμενος;

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

το κερδος ειδικα στο χωρο του  mining ειναι παντα σχετικο, και καλο ειναι παντα να βλεπουμε το big picture και εξηγουμαι:

εσυ πχ βγαζεις 100 το μηνα τα μετατρεπεις σε ευρω και τα βαζεις στη τσεπη σου,

καποιος αλλος βγαζει επισης 100 το μηνα τα οποια τα κραταει και σε 2 μηνες γινονται 120 ευρω και τοτε τα βαζει κι εκεινος στη τσεπη του, ποιος εχει μεγαλυτερο κερδος;

επισης εσυ σκαβεις και υπολογιζεις το payout επι τοπου σε ευρω

πληρωνεσαι σε btc, το pool πληρωνει σε eth

αν σε 6 μηνες το btc 2πλασιαστει και το eth 3πλασιαστει ποιος θα ειναι περισσοτερο κερδισμενος;

Κατανοητο αυτο που λες αλλα ετσι δεν μπορεις να κανεις συγκριση ,μπορει αυριο το btc να παει στα ταρταρα ,το ιδιο και το ether ,η μονη κοινη συνισταμενη που μπορεις να εχει και δεν μεταβαλεται σαν τελικη τιμη ειναι η μετατροπη τους σε ευρω. Μονο ετσι μπορεις να ξερεις τι λεφτα θα βγαλεις σε ενα μηνα σκαψιματος. Εσυ το πας παραπερα και καλα κανεις αλλα αυτη ειναι αλλου ειδους αναλυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Κατανοητο αυτο που λες αλλα ετσι δεν μπορεις να κανεις συγκριση ,μπορει αυριο το btc να παει στα ταρταρα ,το ιδιο και το ether ,η μονη κοινη συνισταμενη που μπορεις να εχει και δεν μεταβαλεται σαν τελικη τιμη ειναι η μετατροπη τους σε ευρω. Μονο ετσι μπορεις να ξερεις τι λεφτα θα βγαλεις σε ενα μηνα σκαψιματος. Εσυ το πας παραπερα και καλα κανεις αλλα αυτη ειναι αλλου ειδους αναλυση.

 

ακριβως αυτο θελω να δειξω οτι in the long run το volatility και η στρατηγικη του καθενος σε συναρτηση με αυτη ειναι η μονη συνισταμενη, κι οχι μερικα φραγκοδιφραγκα παραπανω που μπορει να δινει το ενα pool σε σχεση με το αλλο

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εφοσον θα σταματησουν οι συναλλαγες θα σταματησει και το σκαψιμο φανταζομαι

Περα απο την ανακοινωνση του nh, δεν εχω δει τιποτα αλλο σχετικα με τα pools. Βεβαια σε 15 λεπτα θα ξερουμε. 

Θα επρεπε να ειχε βγει καποια ανακοινωνωση απο τα μεγαλα pools μεχρι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Περα απο την ανακοινωνση του nh, δεν εχω δει τιποτα αλλο σχετικα με τα pools. Βεβαια σε 15 λεπτα θα ξερουμε. 

Θα επρεπε να ειχε βγει καποια ανακοινωνωση απο τα μεγαλα pools μεχρι τωρα.

Εμένα συνεχίζει ακάθεκτο ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περί υπολογισμών κέρδους.

Τα μόνα 2 πράγματα που πρέπει να μετράνε είναι τα:

1) reported hashrate (παρονομαστής)

2) πληρωμή σε ένα 24ωρο (αριθμητής)

και κάνουμε τη διαίρεση για να βρούμε το 24-ωρο reward ανά 1MH/s. Στη συνέχεια το συγκρίνουμε (και κάνουμε αναγωγή) με το αντίστοιχα των άλλων και βγάζουμε κάποιο συμπέρασμα. Αυτό για 1 δεδομένη ημέρα. Το πιο σωστό είναι αυτό να γίνει για ένα μεγαλύτερο διάστημα.

Αν το NH έχει πολλά rejected shares και αν τα pools έχουν πολλά stale shares ... είναι πρόβλημα τους και δεν πρέπει να αφορά εμάς. Εμάς μας αφορούν οι περιπτώσεις πολύ υψηλού latency και HW failures μόνο. Επίσης τα estimations βγαίνουν συχνά εκτός οπότε και αυτά δεν αποτελούν σοβαρό κριτήριο.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Επίσης τα estimations βγαίνουν συχνά εκτός οπότε και αυτά δεν αποτελούν σοβαρό κριτήριο.

Με τα υπόλοιπα συμφωνώ, μόνο σε αυτό το τελευταίο να πω ότι στο NH τουλάχιστον, το estimation ταυτίζεται σχεδόν απόλυτα με το ημερήσιο payout. Και δεν μιλάω για μέρες αλλά για βδομάδες συνεχόμενες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιζει κανεις με amd καρτες σε HiveOS pool με TRMiner?

ξεκινησα απο χτες...να δοκιμασω

και ενω με τις ιδιες ρυθμισεις σε ov και uv σε HiveOS και ethermine pool εβγαζε σχεδον 136Mh , στο HiveOS με TRM ειμαι στα 132...

το μονο που δεν εχω δοκιμασει ειναι να δωσω παραπανω ρευματα στις καρτες...

 

the.hiveos.farm 1.png

hiveos.png

Επεξ/σία από GKat76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...