Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Το είχαμε συζητήσει και παλιότερα:

Στις Turing δεν υπάρχει αισθητήρας θερμοκρασίας της VRAM. Αυτό που βλέπεις είναι κάτι άλλο, φαντάζομαι έχει περίπου ίδια τιμή με το GPU hotspot, σωστά;

ακριβως, το hotspot στη μια εχει μισο βαθμο παραπανω, ωστοσο οι 5600 ΧΤ που εχουν παραπλησιες θερμοκρασιες στον πυρηνα και δειχνουν το mem temp αυτο ειναι στους 82c

οταν επαιζα παιχνιδια στην RTX δε μπορουσα καν να αγγιξω τον πυρηνα που εχει τρυπα το backplate και οριακα ολο το backplate, ενω τωρα στο mining και τα δυο σημεια ειναι δροσερα

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο Χριστός και η Παναγία...

Μπηκα να κανω μια έρευνα για να αγορασω μια μτχ 1660 και οι άνθρωποι δεν ειναι σοβαροι...Κατι 400-500-550ρια βλέπω!!! Ακομη και στo ebay, και σε ξένα σαϊτ car.gr φάση.

Κλαίω τους gamers. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Το είχαμε συζητήσει και παλιότερα:

Στις Turing δεν υπάρχει αισθητήρας θερμοκρασίας της VRAM. Αυτό που βλέπεις είναι κάτι άλλο, φαντάζομαι έχει περίπου ίδια τιμή με το GPU hotspot, σωστά;

είναι στο χέρι του κατασκευαστή αν θα προσθέσει στο pcb αισθητήρες θερμοκρασίας σε vram , memory.
εγώ με evga ftw3 βλέπω τα πάντα.

δεν ξέρω όμως αν εσείς μιλάτε για DTS..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, discoboyminimal είπε

είναι στο χέρι του κατασκευαστή αν θα προσθέσει στο pcb αισθητήρες θερμοκρασίας σε vram , memory.
εγώ με evga ftw3 βλέπω τα πάντα.

δεν ξέρω όμως αν εσείς μιλάτε για DTS..

Και τι θερμοκρασίες βλέπεις; Τι διαφορά έχουν από το GPU hot spot;

Γιατί προφανώς στο PCB δε μιλάμε για θερμοκρασία junction αλλά για θερμοκρασία επιφανείας του IC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Ο Χριστός και η Παναγία...

Μπηκα να κανω μια έρευνα για να αγορασω μια μτχ 1660 και οι άνθρωποι δεν ειναι σοβαροι...Κατι 400-500-550ρια βλέπω!!! Ακομη και στo ebay, και σε ξένα σαϊτ car.gr φάση.

Κλαίω τους gamers. 

 

μολις 1500 ευρω 2080ti "ευκαιρια", τον Σεπτεμβρη τις ξεπουλουσαν στα 400 για να παρουν μια 30ΧΧ, το τρομακτικο ειναι οτι η αγγελια ειναι σε εκκρεμοτητα..

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Arkin είπε

Τι παιχτηκε? Μια χαρα δειχνει να συνεχιζει το mining δεν κοπηκε μονιμα με nbminer. Και τα profit κοντα στο 4ευρω με 50MH ειναι εδω και λιγες μερες. 

 

4 ώρες πριν, totomis είπε

επανήλθε και σε εμένα πριν από λίγο. ουσιαστικά 1 ώρα σκαψίματος χάθηκε...

Δεν χαθηκε κατι (εκτος αν στον miner σας ειχατε οντως disconnect). Απλα αργουσε να γινει ο συγχρονισμος με το api και να φανουν τα blocks. Σε εμενα νωριτερα που ποσταρα, blocks και rewards ~1 ωρας απλα περαστηκαν κατευθειαν ως matured blocks

4 ώρες πριν, Vsrs7 είπε

Το δεξί με asus TUF oc edition στους 96 βαθμούς με 100% τα fans.

Υπαρχει πραγματικη διαφορα μετα το 80% στα fans?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

 

Υπαρχει πραγματικη διαφορα μετα το 80% στα fans?

Ναι... τεράστια θα έλεγα.

Στο 80% η TUF παίζει στους 104.

Στο 90% παίζει 98-100

Στο 100% παίζει 96...

Το μεσημέρι αυτές οι θερμοκρασίες. Το βράδυ πέφτουν 2-4 βαθμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήσπερα, 

Βρίσκομαι Νέο Κόσμο και θέλω να κάνω μια ερώτηση πως θα μπορούν οι δέκτες αυτοί να επικοινωνούν μεταξύ τους όταν παρεμβαλονται ανάμεσα κτίρια.. Γιατι αν δεν επικοινωνούν 

Στις 6/4/2021 στις 5:59 ΜΜ, xokarinos είπε

Κοντά είμαστε  Δάφνη προς Νεα Σμύρνη κι εγώ , έχω παραγγείλει  2 spot και είναι στο δρόμο για Ελλάδα .
ψήσου κι εσύ .... να κάνουμε δίκτυο

Ειναι Νέο Κόσμο και σκέφτομαι να παραγγείλω αρκετά spot... Έχεις ιδέα πως θα μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους διοτι είναι απαραίτητη προϋπόθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Και τι θερμοκρασίες βλέπεις; Τι διαφορά έχουν από το GPU hot spot;

Γιατί προφανώς στο PCB δε μιλάμε για θερμοκρασία junction αλλά για θερμοκρασία επιφανείας του IC.

image.png.39df7a9dec734fe5ee9e2ebbbc43f601.png

αυτα με θερμοκρασια δωματιου 17 βαθμους και τα fan στο 60%.
τα vrm της μνημης (pwr5) αλλα και τις μνημες (mem2) βλεπω +15+20 βαθμους συνεχως πανω απο το core

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ζορίζει λιγο τις 3060 και πήγα memory 1450 όπου 1500 τερματίζει. Η μια που ειναι η πρώτη στη modo ( περιμένω να έρθουν ν τα risers) πιάνει 80 βαθμούς hot spot και μαυρίζει το μόνιτορ αλλά από το κινητό βλέπω ότι κάνει mining κανονικά στα 50mh/s σταθερά. Να συνεχίσω να τις ζορίζω ή να τις χαλαρώσω λιγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DimitrisJimmys είπε

Έχω ζορίζει λιγο τις 3060 και πήγα memory 1450 όπου 1500 τερματίζει. Η μια που ειναι η πρώτη στη modo ( περιμένω να έρθουν ν τα risers) πιάνει 80 βαθμούς hot spot και μαυρίζει το μόνιτορ αλλά από το κινητό βλέπω ότι κάνει mining κανονικά στα 50mh/s σταθερά. Να συνεχίσω να τις ζορίζω ή να τις χαλαρώσω λιγο?

Το mining  φίλε μου είναι μαραθώνιος... Δεν είναι αγώνας ταχύτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Το mining  φίλε μου είναι μαραθώνιος... Δεν είναι αγώνας ταχύτητας.

Σωστά. Απλά κοιτάω τις αντοχές των 3060 τπτ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, DimitrisJimmys είπε

Έχω ζορίζει λιγο τις 3060 και πήγα memory 1450 όπου 1500 τερματίζει. Η μια που ειναι η πρώτη στη modo ( περιμένω να έρθουν ν τα risers) πιάνει 80 βαθμούς hot spot και μαυρίζει το μόνιτορ αλλά από το κινητό βλέπω ότι κάνει mining κανονικά στα 50mh/s σταθερά. Να συνεχίσω να τις ζορίζω ή να τις χαλαρώσω λιγο?

HotSpot θερμοκρασία από ποιό software πέρνεις?Εμένα είναι στα 1453mhz δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, painK είπε

HotSpot θερμοκρασία από ποιό software πέρνεις?Εμένα είναι στα 1453mhz δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα.

Το ότι του μαυρίζει το μόνιτορ το παραβλέπουμε;; 😆😆😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...