Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ολα τα pc που δοκίμασα έχω gold rated psu. Ναι ενα 8πινο θέλει, δοκίμασα και καλώδιο που έχει 2xmolex και καταλήγει σε ενα 8πινο, κάνει τα ίδια. Και σε άλλο pc πλέον κάνει τα ίδια.. Έβαλα μαμα bios στο gaming ολα νορμάλ, αλλα χωρίς moded bios δεν βλέπω πάνω απο 15mh/s με οτι oc και να κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, shinigami είπε

Σε ολα τα pc που δοκίμασα έχω gold rated psu. Ναι ενα 8πινο θέλει, δοκίμασα και καλώδιο που έχει 2xmolex και καταλήγει σε ενα 8πινο, κάνει τα ίδια. Και σε άλλο pc πλέον κάνει τα ίδια.. Έβαλα μαμα bios στο gaming ολα νορμάλ, αλλα χωρίς moded bios δεν βλέπω πάνω απο 15mh/s με οτι oc και να κάνω. 

Το gold rated psu δεν εχει σχεση με το ποσο καλο ειναι αλλα με το ποσο λιγοτερη ενεργεια μετατρεπεται σε θερμοτητα.

Οταν εχεις θερμοκρασια καρτας 70 βαθμους το memory junction temp μπορει να ειναι 100 βαθμους, αυτο θα ηταν το πρωτο που θα κοιτουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, shinigami είπε

Σε ολα τα pc που δοκίμασα έχω gold rated psu. Ναι ενα 8πινο θέλει, δοκίμασα και καλώδιο που έχει 2xmolex και καταλήγει σε ενα 8πινο, κάνει τα ίδια. Και σε άλλο pc πλέον κάνει τα ίδια.. Έβαλα μαμα bios στο gaming ολα νορμάλ, αλλα χωρίς moded bios δεν βλέπω πάνω απο 15mh/s με οτι oc και να κάνω. 

Thermal throttling 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο σε αυτό μπορώ να καταλήξω και εγω αλλα θα πρέπει να τσεκάρω αύριο αν το γράφει όντως και το Hwinfo. Λογικά να τις αλλάξω πάστα στο core δεν θα έχει κάποιο νόημα μιας και στο memory είναι το πρόβλημα. Θα κάνω μερικά τεστ αύριο και θα επιστρέψω. Ευχαριστώ όσους απάντησαν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, painK είπε

HotSpot θερμοκρασία από ποιό software πέρνεις?Εμένα είναι στα 1453mhz δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα.

Από HWinfo. Τι fan speed εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, akoinonitos είπε

πλακα εκανα ρε, εγω βεβαια το εχω 2c/2th  με turbo off αλλα δεν βλεπω να εχει καμια διαφορα στην καταναλωση μιας και ειναι idle 

XMP με Vsoc = 0.95V  ή ακόμα καλύτερα 2133 με VSoc = 0.8V 😁

10 ώρες πριν, discoboyminimal είπε

αυτα με θερμοκρασια δωματιου 17 βαθμους και τα fan στο 60%.
τα vrm της μνημης (pwr5) αλλα και τις μνημες (mem2) βλεπω +15+20 βαθμους συνεχως πανω απο το core

Θερμοκρασίες επιφανείας των τσιπ είναι αυτές. Στα mem1 και 3 είναι ίδια με τον πυρήνα και ακόμα και το mem2 που είναι πιο πάνω είναι σε χαμηλότερη θερμοκρασία από το mem vrm.

Οι συζητήσεις που κάνουμε, στις AMD GPUs και στις Ampere με GDDR6X δηλαδή, είναι για VRAM junction δηλαδή για την υψηλότερη θερμοκρασία στο εσωτερικό του τσιπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kkatzos είπε

XMP με Vsoc = 0.95V  ή ακόμα καλύτερα 2133 με VSoc = 0.8V 😁

Θερμοκρασίες επιφανείας των τσιπ είναι αυτές. Στα mem1 και 3 είναι ίδια με τον πυρήνα και ακόμα και το mem2 που είναι πιο πάνω είναι σε χαμηλότερη θερμοκρασία από το mem vrm.

Οι συζητήσεις που κάνουμε, στις AMD GPUs και στις Ampere με GDDR6X δηλαδή, είναι για VRAM junction δηλαδή για την υψηλότερη θερμοκρασία στο εσωτερικό του τσιπ.

Τι xmp ρε ,οικονομια λεμε ,2133 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, λόγω πλήρης ασχετοσύνης που έχω επί του θέματος θα ήθελα καθώς με ενδιαφέρει κάποιος που μπορεί, θέλει και έχει όρεξη να μου εξηγήσει τι και πως. Ας μου στείλει μήνυμα να τα πούμε έτσι ώστε να μην ζαλίζω και τους υπόλοιπους.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά και εύχομαι να μου απαντήσει κάποιος γνώστης του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Valsak είπε

Καλημέρα παιδιά, λόγω πλήρης ασχετοσύνης που έχω επί του θέματος θα ήθελα καθώς με ενδιαφέρει κάποιος που μπορεί, θέλει και έχει όρεξη να μου εξηγήσει τι και πως. Ας μου στείλει μήνυμα να τα πούμε έτσι ώστε να μην ζαλίζω και τους υπόλοιπους.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά και εύχομαι να μου απαντήσει κάποιος γνώστης του θέματος.

 

ngxm5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...