Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, malakudi είπε

Αν είναι αλήθεια ότι ο φίλος παραπάνω έκανε μεταφορές από εξωτερικό 225k euro σε 3 εμβάσματα, να περιμένει σύντομα τον έλεγχο της ΑΑΔΕ.  Όποιος κάνει τέτοια δήλωση κινδυνεύει να του τα πάρει όλα η εφορία, να φορολογηθεί σαν εισόδημα που δε δικαιολογείται με τη μέγιστη κλίμακα (45%) συν πρόστιμα. Ακόμα κι αν γίνει αποδεκτό το ποσό σαν κέρδος από υπεραξία κεφαλαίου, θα πρέπει το ποσό αγοράς να είχε δηλωθεί όταν έγινε η αγορά, μιας που αποτελεί τεκμήριο. Κοινώς, αν κάποιος αγόρασε crypto το  2019 σαν επένδυση, έπρεπε να τα δηλώσει πέρυσι στο αντίστοιχο πεδίο.

Γιατί να αρνηθεί ο έφορος μια δήλωση για crypto με το 15%; Γιατί πολύ απλά όλη αυτή η συναλλαγή μπορεί να αποτελεί ξέπλυμα μαύρου χρήματος. Για παράδειγμα, έχω 200k μαύρα, αγοράζω οποιοδήποτε coin για 2k, τα βάζω με εντολή πώλησης 200k, τα αγοράζω με τα μαύρα λεφτά σε πολλές συναλλαγές (πχ από crypto ATMs κτλ) και εμφανίζω τα 200k κέρδη για φορολόγηση 15%. Δε τους έχω για χαζούς στην ΑΑΔΕ.

Και με το mining τι γίνεται από τη στιγμή που δεν κανεις κάποιο investment; Πως τα δηλώνεις τα κέρδη ; 

2 ώρες πριν, malakudi είπε

Αν είναι αλήθεια ότι ο φίλος παραπάνω έκανε μεταφορές από εξωτερικό 225k euro σε 3 εμβάσματα, να περιμένει σύντομα τον έλεγχο της ΑΑΔΕ.  Όποιος κάνει τέτοια δήλωση κινδυνεύει να του τα πάρει όλα η εφορία, να φορολογηθεί σαν εισόδημα που δε δικαιολογείται με τη μέγιστη κλίμακα (45%) συν πρόστιμα. Ακόμα κι αν γίνει αποδεκτό το ποσό σαν κέρδος από υπεραξία κεφαλαίου, θα πρέπει το ποσό αγοράς να είχε δηλωθεί όταν έγινε η αγορά, μιας που αποτελεί τεκμήριο. Κοινώς, αν κάποιος αγόρασε crypto το  2019 σαν επένδυση, έπρεπε να τα δηλώσει πέρυσι στο αντίστοιχο πεδίο.

Γιατί να αρνηθεί ο έφορος μια δήλωση για crypto με το 15%; Γιατί πολύ απλά όλη αυτή η συναλλαγή μπορεί να αποτελεί ξέπλυμα μαύρου χρήματος. Για παράδειγμα, έχω 200k μαύρα, αγοράζω οποιοδήποτε coin για 2k, τα βάζω με εντολή πώλησης 200k, τα αγοράζω με τα μαύρα λεφτά σε πολλές συναλλαγές (πχ από crypto ATMs κτλ) και εμφανίζω τα 200k κέρδη για φορολόγηση 15%. Δε τους έχω για χαζούς στην ΑΑΔΕ

Επεξ/σία από AlexPc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, ooaris είπε

Παίδες έχω πολλά stales, τι προτείνετε να κάνω; 

 

Screenshot_20210424_151111.jpg

Μπες σε port που δίνει μεγαλύτερο difficulty νομίζω σο ethermine ειναι το 14444

 

Αλλά πες μου λίγο σε παρακαλώ πόσα btc την ημέρα δίνεις για αυτό το hashrate ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, AlexPc είπε

Και με το mining τι γίνεται από τη στιγμή που δεν κανεις κάποιο investment; Πως τα δηλώνεις τα κέρδη ; 

Δεν υπάρχει πρόβλεψη αυτή τη στιγμή. Επειδή όμως κανένας έφορος δε θα δεχτεί να εμφανιστούν χρήματα από το μηδέν, όποιος μπει στη διαδικασία να ρευστοποιήσει μεγάλα ποσά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μπλέξει. Ας με διορθώσουν οι λογιστές του φόρουμ, αλλά νομίζω πως αν ο έφορος δε δεχτεί τη δήλωσή σου και επιβάλλει άλλο φόρο, θα πρέπει πρώτα να τον πληρώσεις και μετά να πας στα δικαστήρια να βρεις το δίκιο σου. Καλά κρασιά δηλαδή.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Μπες σε port που δίνει μεγαλύτερο difficulty νομίζω σο ethermine ειναι το 14444

 

Αλλά πες μου λίγο σε παρακαλώ πόσα btc την ημέρα δίνεις για αυτό το hashrate ; 

Πλάκα κάνει μη τσιμπας😛😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Ψήνομαι να πάω στη ΔΟΥ να τους πω ότι έβγαλα 50Κ από κρύπτο και θέλω να τα κάνω νόμιμα, τι θα μου πουν ή αν θα με κοιτάνε σαν εξωγήινο :P 

Σε ποια εφορία θα πας για να σου πω... πάντως να ξέρεις ότι η ηγεσία του υπουργείου είναι γνωστές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Μπες σε port που δίνει μεγαλύτερο difficulty νομίζω σο ethermine ειναι το 14444

 

Αλλά πες μου λίγο σε παρακαλώ πόσα btc την ημέρα δίνεις για αυτό το hashrate ; 

Έκανα πλάκα... Ειδα πολλοί απαντήσατε σοβαρά και νοιώθω άβολα 🤣

Είναι δυνατόν να έχω 1740 rigs από 660+mhs το κάθε rig; (1.2 Tera hashes) 

Μιλάμε για κάπου ανάμεσα από 15 με 25 χιλιάδες gpu... 

Δεν έχουμε στην Ελλάδα τέτοιες εγκαταστάσεις. 

Βρήκα μια φάρμα στο ethermine και είπα να τρολαρω λιγο

https://ethermine.org/miners/Fe59e90788D6445c2aD816Bb28d07339EBbbBf06/dashboard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ooaris είπε

Έκανα πλάκα... Ειδα πολλοί απαντήσατε σοβαρά και νοιώθω άβολα 🤣

Είναι δυνατόν να έχω 1740 rigs από 660+mhs το κάθε rig; (1.2 Tera hashes) 

Μιλάμε για κάπου ανάμεσα από 15 με 25 χιλιάδες gpu... 

Δεν έχουμε στην Ελλάδα τέτοιες εγκαταστάσεις. 

Βρήκα μια φάρμα στο ethermine και είπα να τρολαρω λιγο

https://ethermine.org/miners/Fe59e90788D6445c2aD816Bb28d07339EBbbBf06/dashboard

νομιζα πως νοίκιαζες απο το nicehash όχι ότι είχες δική σου φάρμα σκέφτομαι να νοικιάσω εγώ γιαυτό :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ooaris είπε

Δεν έχουμε στην Ελλάδα τέτοιες εγκαταστάσεις.

Και να μην αποκτήσουμε.

ΓΤΠ φάρμα είναι. Διαχείριση από άσχετους.

Τα μισά rigs του έχουν 20-25-30% stale shares με αποκορύφωμα αυτό εδώ. Έλεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα. Γράφω για πρώτη φορά εδώ και θέλω τη βοήθεια και τη γνώμη σας! Με κάτι φίλους έχουμε ψηθεί να ξεκινήσουμε mining. Όλοι μαζί συγκεντρώνουμε ένα ποσό αλλά πέραν αυτού δεν έχουμε ιδέα αναφορικά με τα τεχνικά θέματα του σπορ! Θα φανεί λίγο αστείο αλλά δεν μας ενδιαφέρει τόσο το κέρδος όσο το να μάθουμε το σπορ και να παράγουμε μόνοι μας κρυπτονομίσματα χωρίς ενδιάμεσους ανταλλακτήρια κλπ! Θα μας χαρακτήριζα ιδεαλιστές σε αυτή τη φάση. Αυτό δεν σημαίνει ότι αντέχουμε και να μπαίνουμε και μέσα κατά την παραγωγή... Η μεγάλη μας αγάπη είναι το bitcoin που από τα λίγα που έχουμε διαβάσει μέχρι στιγμής είναι το λιγότερο κερδοφόρο για mining. Αυτό που ζητώ από τους γνώστες της ομάδας είναι να μας δώσουν μια συμβουλή από πού να αρχίσουμε ώστε να μάθουμε σωστά για το το mining και τις παραμέτρους του έτσι ώστε μετά να προχωρήσουμε στην πολυπόθητη επένδυση. Να σημειώσω εδώ ότι το badget μας θα μπορούμε να καλύψει την αγορά ενός τίμιου asic κι επίσης στο άμεσο μέλλον θα υπάρχει διαθέσιμη τροφοδοσία από φωτοβολταϊκά και σε χώρο που είναι μόνιμα δροσερός και δεν θα ενοχλεί ο θόρυβος. Ευχαριστώ προκαταβολικά και είμαι υπόχρεος για τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tomtom44 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα. Γράφω για πρώτη φορά εδώ και θέλω τη βοήθεια και τη γνώμη σας! Με κάτι φίλους έχουμε ψηθεί να ξεκινήσουμε mining. Όλοι μαζί συγκεντρώνουμε ένα ποσό αλλά πέραν αυτού δεν έχουμε ιδέα αναφορικά με τα τεχνικά θέματα του σπορ! Θα φανεί λίγο αστείο αλλά δεν μας ενδιαφέρει τόσο το κέρδος όσο το να μάθουμε το σπορ και να παράγουμε μόνοι μας κρυπτονομίσματα χωρίς ενδιάμεσους ανταλλακτήρια κλπ! Θα μας χαρακτήριζα ιδεαλιστές σε αυτή τη φάση. Αυτό δεν σημαίνει ότι αντέχουμε και να μπαίνουμε και μέσα κατά την παραγωγή... Η μεγάλη μας αγάπη είναι το bitcoin που από τα λίγα που έχουμε διαβάσει μέχρι στιγμής είναι το λιγότερο κερδοφόρο για mining. Αυτό που ζητώ από τους γνώστες της ομάδας είναι να μας δώσουν μια συμβουλή από πού να αρχίσουμε ώστε να μάθουμε σωστά για το το mining και τις παραμέτρους του έτσι ώστε μετά να προχωρήσουμε στην πολυπόθητη επένδυση. Να σημειώσω εδώ ότι το badget μας θα μπορούμε να καλύψει την αγορά ενός τίμιου asic κι επίσης στο άμεσο μέλλον θα υπάρχει διαθέσιμη τροφοδοσία από φωτοβολταϊκά και σε χώρο που είναι μόνιμα δροσερός και δεν θα ενοχλεί ο θόρυβος. Ευχαριστώ προκαταβολικά και είμαι υπόχρεος για τις απαντήσεις σας!

Δεν μαρεσει να το παίζω προφήτης γιαυτό θα αποφύγω τις προβλέψεις... and I'll cut to the chase. 

https://www.asicminervalue.com/miners/innosilicon/a11-pro-eth-2000mh

Στέλνεις mail. Δηλώνεις για προπαραγγελεια τον Ιούλιο. Θα έχει κάνα 30αρι χιλιάρικα. 

Ότι καλύτερο μπορείς να έχεις "σήμερα" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά το κάθε pool το μετράει αθροιστικά /100 mh/s

Οπότε σήμερα το flex κάλυψε "χαμένο" έδαφος από χθες. Η αλήθεια είναι με 2miners με τόσο χαμηλά gas είχα 0.00200, ενώ το τελευταίο 24ωρο εδώ είχα 0.00240

@makhno21

Screenshot_20210423-231125_Telegram.jpg

Screenshot_20210425-001545_Telegram.jpg

Και βασικά εγώ είχα καλύτερο eth per mh/s 😛 

(0.000040 vs 38 του από πάνω) 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2021 στις 3:18 ΜΜ, Arkin είπε

Μολις βγηκε ο λογαριασμος τα κανω μια σουμα ολα δημοι ερτ ρυθμιζομενες να δουμε ποσο βγαινει ακριβως η KW.

Λοιπον εχουμε και λεμε 

Για 121 μερες εκαψα 1846KW απο αυτες οι 371 ειναι νυχτερινες και οι 1475 μερας

 

Συνολο σε 4 μηνες μου ηρθε

65 ο πρωτος εναντι

76.70 ο δευτερος εναντι

95.37 ο τριτος εναντι

128.97 ο εκκαθαριστικος

Συνολο 366.04 ευρω το τετραμηνο. Βγαινει 0.1982665222101842 η KW αλλα περιμενετε γιατι δεν εχω αφαιρεσει δημος/ερτ που ειναι η ταριφα απο καθε λογαριασμο.

 

Εχουμε και λεμε

19.33 ο πρωτος εναντι δημος+ερτ μαζι

22.34 ο δευτερος εναντι δημος+ερτ μαζι

26.05 ο τριτος εναντι δημος+ερτ μαζι

22.37 ο εκκαθαριστικος δημος+ερτ μαζι

Συνολο 90.09 ευρω. Αυτα θα τα πληρωνα ακομα και 0KW να εκαιγα εφοσον εχω συνδεση στη ΔΕΔΔΗΕ ειναι η ταριφα του κρατους.

 

Οποτε εχουμε 366.04-90.09 = 275.95/1846 = 0,1494853737811484 τοσο μου βγηκε η KW με το myhome enter το τελευταιο τετραμηνο με νυχτερινο μετρητη και παγια εντολη. Στο πρωτο εναντι που θα ερθει σε 1 μηνα θα ειναι και η εκπτωση συνεπειας. Τωρα ηταν 7.25 αλλα με προηγουμενο εκκαθαριστικο 1350KW οποτε θα ειναι παραπανω. Το κανω προσθαφαιρεση με τους 2 μηνες τελος 2020 που ειχε η ΔΕΗ 5 ευρω μειωση σε καθε ηλεκτρονικο λογαριασμο. Ο εκκαθαριστικος ειναι απο 13-10-2020 μεχρι 10-02-2020. Mining κανω απο τις 10 Ιανουαριου οποτε μεσα σε αυτο το τετραμηνο ειναι 1 μηνας mining στον οποιο εβγαλα 110 ευρω. Τα συμπερασματα δικα σας για το αν αξιζει η οχι. 

 

Το ρεζουμε με 0,1494853737811484 η KW που βγαινει εχουμε και λεμε για το PC που καιει

 

160wattx24 ωρες 3.840KW τη μερα x 120 μερες παμε 461KW το τετραμηνο για το mining. 461 x 0,1494853737811484 ειναι 68 ευρω ρευμα. Δηλαδη μεσα σε 1 μηνα εβγαλα το ρευμα του mining απο ολο το τετραμηνο και μου εμειναν και 40 ευρω καθαρα. Οποτε οι υπολοιποι μηνες οτι και να βγαλω ειναι καθαρο κερδος + τα 40 ευρω αυτου του μηνα. 

 

Αυτα για το myhome enter με παγια εντολη και εκπτωση συνεπειας. Ας γινει sticky το ποστ απο καποιον mod για να μην χαθει μετα απο μερες. Προσοχη σε οσους γραφετε για 0.25 η KW δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα.

Πως γινεται να εχεις σχεδον 0.15Kw/h απο την στιγμη που την ημερα η χρεωση ειναι στα 0,10 και τη νυχτα στα 0,07;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Πως γινεται να εχεις σχεδον 0.15Kw/h απο την στιγμη που την ημερα η χρεωση ειναι στα 0,10 και τη νυχτα στα 0,07;

Το λεει στην πρωτη γραμμη

"Μολις βγηκε ο λογαριασμος τα κανω μια σουμα ολα δημοι ερτ ρυθμιζομενες να δουμε ποσο βγαινει ακριβως η KW."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, malakudi είπε

Δεν υπάρχει πρόβλεψη αυτή τη στιγμή. Επειδή όμως κανένας έφορος δε θα δεχτεί να εμφανιστούν χρήματα από το μηδέν, όποιος μπει στη διαδικασία να ρευστοποιήσει μεγάλα ποσά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μπλέξει. Ας με διορθώσουν οι λογιστές του φόρουμ, αλλά νομίζω πως αν ο έφορος δε δεχτεί τη δήλωσή σου και επιβάλλει άλλο φόρο, θα πρέπει πρώτα να τον πληρώσεις και μετά να πας στα δικαστήρια να βρεις το δίκιο σου. Καλά κρασιά δηλαδή.

Οτίδηποτε θες να πας στα δικαστήρια πρέπει να πληρώσεις το 50% για να προχωρήσει η προσφυγή (πχ. πρόστιμο από ΣΕΠΕ). Εκτός αν δείξεις οτι δεν έχεις έτσι και αλλιώς εισόδημα να το πληρώσεις οπότε κάνεις ανακοπή και προσφεύγεις χωρίς να πληρώσεις.

Πάντως είναι πιο εύκολο από ότι φαντάζεσαι να εμφανίσεις χρήμα από το πουθενά αν θες να το κάνεις. Ντάξει, όχι για τον Γιώργο απτά Πετράλωνα, αλλά άμα παίζεις με 100-200+ χιλιάρικα, ου καλά είσαι. Μάντεψε πως δικαιολογεί κάποιος με μισθό 6.000 μικτά / ~4500 καθαρά (ποιό επάγγελμα είναι αυτό ? :P ) βίλες με πισίνες κότερα κλπα. Πόσες εταιρίες υπάρχουν στην Ελλάδα χωρίς αντικείμενο που πουλάνε υπηρεσίες σε Τιμπουκτού, Ουγκάντα, Ζιμπάμπουε και Κύπρο, θα τρίβεις τα μάτια σου.

Mην προεκτείνω, δεν μαρέσουν τα κελιά :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...