Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Ο ζεστός αέρας έχει την τάση να ανεβαίνει προς τα πάνω , άρα ο ανεμιστήρας απαγωγής θερμότητας θα είναι στην πάνω μεριά, ακριβώς πάνω από τις κάρτες.

Το flotation (το φαινόμενο που περιγράφεις δηλαδή) είναι ανύπαρκτο όταν μιλάμε για fans. Δεν έχει σημασία αν θες να διώχνεις τον ζέστο αερά από πάνω ή από κάτω. Βαριέμαι να τρέξω τα μαθηματικά τώρα αλλά η πρακτική διαφορά θα είναι 0.000001%, και ίσως λέω πολύ :P 

Συμπέρασμα, φτιάξε το airflow όπως σε βολεύει καλύτερα.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα Gwei - gas fees επεσαν ως και στα 35 πριν απο λιγο, πως ειναι δυνατον να αναρωτιεστε για τα μειωμενα profits?

απο Δευτερα θα ανεβουν παλι, αυτο που εγινε τη προηγουμενη βδομαδα οπου σε σχεση με χθες και σημερα ειχαμε διπλασια κερδη ειναι ο προπομπος για του τι θα συμβει και θα συμβαινει μεσοπροθεσμα απο δω και περα, μη ξεχνατε οτι ειμαστε σε φαση bullrun και τα profit που εχουμε να δουμε δεν ειναι τιποτα σε σχεση με της περασμενης εβδομαδας, αυτα για οσους κοιταζουν λιγο πιο μακρια απο τη χαση και τη φεξη,

οσο για τη κουβεντα με τα pools θα το ξαναπω ειναι ακυρη και αδιαφορη για ατομα με 1-2 καρτες που δεν  holdαρουν και  κανουν cashout καθε 15-100 ευρω

οι διαφορες ειναι κυριολεκτικα ψιχουλα για τετοια μικροποσα για να καθεστε και να ασχολειστε με δεκαδες αντιπαραβολες με screenshots απο pools κλπ.

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Το flotation (το φαινόμενο που περιγράφεις δηλαδή) είναι ανύπαρκτο όταν μιλάμε για fans. Δεν έχει σημασία αν θες να διώχνεις τον ζέστο αερά από πάνω ή από κάτω. Βαριέμαι να τρέξω τα μαθηματικά τώρα αλλά η πρακτική διαφορά θα είναι 0.000001%, και ίσως λέω πολύ :P 

Συμπέρασμα, φτιάξε το airflow όπως σε βολεύει καλύτερα.

Γιατί δεν καταλαβαίνετε ότι αν βάλει το φαν εισόδου στον πάτο θα σκάει πάνω στον πάτο του rig ; :P δεν θέλει πολύ φαντασία

 

Η μητρική έχει μια επιφάνεια, το rig που ειναι βιδωμένη η μητρική έχει ακόμη μεγαλύτερη επιφάνεια το μεγαλύτερο ποσοστό του αέρα απο τον φαν θα σκάει πάνω στην πλάκα του rig και θα φεύγει (αφού σκάσει και στα τοιχώματα της ντουλάπας και στον πάτο της) με λιγότερη πίεση απο τα πλάγια πηγαίνοντας προς τα πάνω 

 

65f11e6252e74a5716ab9a99ca392593.png

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

ναι καμία σχέση το ένα με το άλλο

ένα server PSU ειναι μια πλακέτα και ο αέρας περνάει πάνω στην πλακέτα κάτσε να το ζωγραφίσω γιατί δεν δίνεις σημασία στα πραδειγματά μου που βάζω για να επικοινωνήσω το νόημα του τι θέλω να πω.

 

 

δε χρειαζεται να μου το ζωγραφισεις γιατι εγω το βλεπω στη πραξη, μεσα στο κουτι μου αυτη τη στιγμη εχω 7 καρτες, 2 μητρικες και 2 τροφοδοτικα μαζι με το UPS και στον αρχικο μου σχεδιασμο σκοπευα να βαλω ανεμιστηρες με push-pull διαταξη και καποιους να βαρανε πανω στις gpu,

δε χρειαστηκε τιποτα απο ολα αυτα, 2 ανεμιστηρες με συνολικη ροη 300Cfm στις μολις 900 στροφες παρακαλω μονο στην εξοδο στο επανω μερος ειναι υπεραρκετοι

για να καταλαβεις πως λειτουργει η αρνητικη πιεση οταν εξω εχει 15C και ανοιγω το ντουλαπι η θερμοκρασια μεσα ανεβαινει αντι να πεφτει..

WkEXpKS.jpg

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

ναι καμία σχέση το ένα με το άλλο

ένα server PSU ειναι μια πλακέτα και ο αέρας περνάει πάνω στην πλακέτα κάτσε να το ζωγραφίσω γιατί δεν δίνεις σημασία στα πραδειγματά μου που βάζω για να επικοινωνήσω το νόημα του τι θέλω να πω. 

 

server PSU τομή: 

 

c8ab3c5afc925ee66c36c5f9c02e3101.png

 

To rig τομή με είσοδο στον πάτο 

65f11e6252e74a5716ab9a99ca392593.png

 

Με είσδοστην πόρτα και έξοδο στην πλάτη 

 

6b136648d577238572eae887119b4578.png

Mobo + psu θα μπουν εκεί που βλέπεις το τετραγωνάκι κάτω κάτω. Είναι διάσταση 29x20 οπότε δεν εμποδίζουν την ροή από κάτω προς τα πάνω . Κατάλαβα τι λες, αλλά επειδή ο ζεστός αέρας ανεβαίνει πάντα προς τα πάνω, θα είναι πιο εύκολο να τον ρουφήξει όταν ο ανεμιστήρας θα είναι ακριβώς πάνω από τις κάρτες 😉

Δηλαδή η ροή του αέρα από κάτω προς τα πάνω θα είναι σαν αυτή που έχεις στο δεύτερο σχήμα. 

IMG_20210424_161051.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

δε χρειαζεται να μου το ζωγραφισεις γιατι εγω το βλεπω στη πραξη, μεσα στο κουτι μου αυτη τη στιγμη εχω 7 καρτες, 2 μητρικες και 2 τροφοδοτικα και στον αρχικο μου σχεδιασμο σκοπευα να βαλω ανεμιστηρες με push-pool διαταξη και καποιους να βαρανε πανω στις gpu,

δε χρειαστηκε τιποτα απο ολα αυτα, 2 ανεμιστηρες με συνολικη ροη 300Cfm στις μολις 900 στροφες παρακαλω μονο στην εξοδο ειναι υπεραρκετοι

για να καταλαβεις πως λειτουργει η αρνητικη πιεση οταν εξω εχει 15C και ανοιγω το ντουλαπι η θερμοκρασια μεσα ανεβαινει αντι να πεφτει..

  Φίλε μου μετά απο αυτό το post μου αν έχεις υποψίες ότι δεν καταλαβαίνω τι ειναι αρνητική πίεση  τότε τι να πω..

(παρεμπιπτόντως θετική πίεση έχεις, το αν ειναι αρνητική ή θετική η πίεση δεν εξαρτάται απο το αν οι ανεμιστήρες ειναι στην έξοδο ή στην είσοδο αλλά απο το αν η πίεση των fan της εισόδου ειναι μεγαλύτερη απο την πίεση των φαν της εξόδου <-- θετική εδώ, εσύ έχεις μόνο fan εξόδου άρα η πίεση ειναι μόνο προς τη μια πλευρά = θετική πίεση πάλι, αρνητική πίεση θα ήταν αν τα φαν της εξόδου έχουν μεγαλύτερη πίεση απο τα φαν της εισόδου) 

11 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν ειναι η θερμοκρασία κάποιο πρόβλημα παίζει ρόλο όταν μιλάμε για τεράστιες εγκαταστάσεις αλλά μόνο σαν ένα μικρό έξτρα στατιστικό στο κόστος ηλεκτρικού ρεύματος. 

 

Πχ αυτό το rig μου hwqCzh2.png

 

Τρέχει σε αυτές τις θερμοκρασίες με αυτά τα Fan speed τώρα που είναι ~15 βαθμούς έξω και χωρίς άλλους έξτρα ανεμιστήρες κτλ 

 

Πρόσεξε ότι οι βαθμοί ειναι αρκετά μεγαλύτεροι απο την θερμοκρασία εξωτερικού περιβάλλοντος ή δωματίου (άρα και πχ 30 βαθμούς να ειναι ο αέρας πάλι θα ψύξει μια επιφάνεια που έχει πχ 50 βαθμούς) 

 

Τώρα έστω ότι πιάνουμε ένα 40άρι τον Αύγουστο. 

 

1) Υπάρχει μόνωση δηλαδή επειδή θα ειναι 40 βαθμούς έξω δεν θα ειναι και μέσα  

2) έστω ειναι 40 βαθμοί μέσα

 

Τώρα ο αέρας που χρειάζομαι υπολογίζεται: 

 

 

t=(ΔTmSHC)/P

 

Όπου t = χρόνος ΔΤ διαφορά θερμοκρασίας του αέρα, m η μάζα του αέρα SHC ειναι specific heat capacity αυτό για λόγους που δεν θα εξηγήσουμε θα το βάλω 1 και P η ενέργεια που μετατρέπεται σε θερμότητα 

 

Το σύστημα αυτ;o καίει γύρο 2200 βατώρες! (μην κοιτάς τι γράφει στο hive εγώ κοιτάω τι λέει ο μετρητής στην μπρίζα :P ) 

 

Άρα σε 40C (ΔΤ= 40-15 = 25) έχουμε και λέμε  

 

m/t= P/ (ΔΤ * SHC)=  2,2 /(25*1) = 0,088 Κg/s έξτρα αέρα 

 

Ο αέρας έχει πυκνότητα 1,225 kg/m3 στο επίπεδο με την θάλασσα οπότε 0,088/1,225=0,072 κυβικά αέρα ανα δευτερόλεπτο  

Άρα αν φτάσουν τα 40άρια θέλω το πολύ (γιατί είπαμε υπάρχει μόνωση πχ ντουβάρια απο τούβλα και τσιμέντο) να τροφοδοτήσω το rig με επιπλέον 0.072 κυβικά αέρα ανα δευτερόλεπτο τίποτα που μερικοί ανεμιστήρες δεν μπορούν να κάνουν .. Βασικά ένας θα έφτανε αλλά δεν υπολογίσαμε άλλους παράγωντες τις φυσικές διαστάσεις καθώς και τα σημεία που παράγεται θερμότητα σε αυτές κτλ γιατί πολύ απλά αν βάλω έναν ανεμιστήρα θα σμπρώχνει πολύ παραπάνω αέρα απόσο χρειάζομαι αλλά θα περνάει απο συγκεκριμένα σημεία δηλαδή όχι απαραίτητα απο όλες τις κάρτες για παράδειγμα. 

 

Με 2,3 ανεμιστήρες (και έναν στο παράθυρο να διώχνει τον αέρα) είσαι μια χαρά. 

Όπως έγραψα και στο ποστ με 15C έξω και εγώ και δεν έχω ανεμιστήρες η όλη συζήτηση ξεκίνησε επειδή μιλούσαμε για το τι θα γίνει σε περίπτωση υψηλών θερμοκρασιών πχ 40άρια το καλοκαίρι... 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

60 just εχεις η 62 γτ εχει διαφορα. 0.0024 just εβγαλες ,πρεπει να τα βγαζουμε ακριβως γτ αλλαζει πολυ το αποτελεσμα.

Εγώ βλέπω το avg του pool που είναι ανά 12 ώρες στο flex. Όταν είμαι στο pc, ο miner πέφτει 58.5, όταν δεν είμαι, είναι 61.5. 

Avg το pool δίνει 60. 

0.0024κατι έβγαλα. Τώρα είμαι εκτός για να δω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

ναι καμία σχέση το ένα με το άλλο

ένα server PSU ειναι μια πλακέτα και ο αέρας περνάει πάνω στην πλακέτα κάτσε να το ζωγραφίσω γιατί δεν δίνεις σημασία στα πραδειγματά μου που βάζω για να επικοινωνήσω το νόημα του τι θέλω να πω. 

 

server PSU τομή: 

 

c8ab3c5afc925ee66c36c5f9c02e3101.png

 

To rig τομή με είσοδο στον πάτο 

65f11e6252e74a5716ab9a99ca392593.png

 

Με είσδοστην πόρτα και έξοδο στην πλάτη 

 

6b136648d577238572eae887119b4578.png

Το πλαίσιο έχει διαστάσεις 75x37x52.

Η ντουλάπα έχει 90x45x101

Το κόψιμο στον πάτο θα είναι 70x35.

Το τετραγωνάκι που βλέπεις και θα μπει η mobo έχει διαστάσεις 29x19 η 20(δεν θυμάμαι τώρα).

Άρα, πιστεύω θα έχει περιθώριο να ρουφηξει αρκετό αέρα από την κάτω μεριά και να περάσεις ενδιάμεσα από τις κάρτες.

Το εμποδίζει μόνο η mobo που είναι 29x19  , αλλά όλο το άλλο κάτω μέρος είναι ανοιχτό για τον αέρα. (Με σιτες εννοείται για την σκόνη και τα έντομα.

Το κόψιμο στο ταβάνι της ντουλάπας θα είναι 40x40 για να μπει χωνευτος ο ανεμιστήρας.

Απλά έλεγα μήπως κάνω τρύπες και στην πόρτα στο ύψος των καρτών για να βγάζω αέρα και από εκεί με 120x120 fan

IMG_20210425_133857.jpg

IMG_20210425_133908.jpg

Screenshot_2021-04-24-16-19-15-137_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

αμα εχεις ορεξη why not

Ξεκίνησα το Mining 18/4/2021 19:00

Μετά από ακριβώς 5 24ώρα πάρα ένα 4ωρο (15:00, 23/4/2021) είχα αυτό το profit

1.jpg.b9c83d04f30cbe13ed28b22876d61367.jpg

και μαζί με το τελευταίο 4ωρο για να κλείσουμε το 5ήμερο .... 41.10 + 1.40 = 42.50 / 5 = 8.5 ευρώ με την τότε ισοτιμία του BTC (πριν κάνει τη βουτιά)

image.png.6c8c2feba66903c9d75b5f0755233a8e.png

Από τότε μέχρι σήμερα έχω αυτό

image.png.58dad42e5248cc6429bfb190265aa452.png

που ανάγεται σε 4ωρα στα παρακάτω (πρέπει να αφαιρέσετε το 1ο 4ωρο της 23 που έχω βάλει παραπάνω) και επομένως μας κάνει = 10.54 - 1.4. Το 24ωρο 23/4/2021 - 24/4/2021 από 23:00 - 23:00 είχα 6,83euro 

image.png.fdab55391ed3d60105c51d631e8ec3d0.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Herald είπε

Το flotation (το φαινόμενο που περιγράφεις δηλαδή) είναι ανύπαρκτο όταν μιλάμε για fans. Δεν έχει σημασία αν θες να διώχνεις τον ζέστο αερά από πάνω ή από κάτω. Βαριέμαι να τρέξω τα μαθηματικά τώρα αλλά η πρακτική διαφορά θα είναι 0.000001%, και ίσως λέω πολύ :P 

Συμπέρασμα, φτιάξε το airflow όπως σε βολεύει καλύτερα.

Flotation με ανεμιστήρα αξονικό βιομηχανικό με 1600cfm θα γίνει , όχι με φανάκια😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

  Φίλε μου μετά απο αυτό το post μου αν έχεις υποψίες ότι δεν καταλαβαίνω τι ειναι αρνητική πίεση  τότε τι να πω..

(παρεμπιπτόντως θετική πίεση έχεις, το αν ειναι αρνητική ή θετική η πίεση δεν εξαρτάται απο το αν οι ανεμιστήρες ειναι στην έξοδο ή στην είσοδο αλλά απο το αν η πίεση των fan της εισόδου ειναι μεγαλύτερη απο την πίεση των φαν της εξόδο <-- θετική εδώ, εσύ έχεις μόνο fan εξόδου άρα η πίεση ειναι μόνο προς τα μια πλευρά = θετική πίεση πάλι, αρνητική πίεση θα ήταν αν τα φαν της εξόδου έχουν μεγαλύτερη πίεση απο τα φαν της εισόδου) 

Όπως έγραψα και στο ποστ με 15C έξω και εγώ και δεν έχω ανεμιστήρες η όλη συζήτηση ξεκίνησε επειδή μιλούσαμε για το τι θα γίνει σε περίπτωση υψηλών θερμοκρασιών πχ 40άρια το καλοκαίρι... 

 

δεν αμφισβητησα τις γνωσεις σου σχημα λογου ηταν, κουβεντα κανουμε,

στο παρακατω pc οταν εκανα gaming ειτε χειμωνα με 0C ειτε καλοκαιρι με 35C η διαφορα στη Gpu ζητημα να ηταν +-5 με 7 βαθμους

κι επειδη εχω ανοιχτο και το HWMonitor κανω διαρκως συγκρισεις και σε σχεση με αλλα μερη, οι GPU εχουν το δικο τους μικροκλιμα και δεν επηρεαζονται τοσο απο το ambient temperature εαν και εφοσον εχουν καλη κυκλοφορια αερα

πχ δες θερμοκρασιες μια χειμωνιατικη μερα,
αν η gpu ειχε load θα εφτανε τους 65-70, το καλοκαιρι με 35αρια εξω το πολυ να φτανει τους 78-80 κι αυτο χωρις να αυξανω τα rpm

στη συγκεκριμενη φωτο ειναι η περσινη Gigabyte Gtx1070 mini

r5FDfP0.png

z0wy5df.jpg


vveFJz7.jpg

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία σε αυτό εδώ το σημείο δεν θα βάλεις μια κόντρα πλακέ για να βάλεις πάνω μετά μητρική επεξεργαστή;;

 

d93184edd41aae5d349ede97fc06f1e8.png

 

Άρα απο εκει ΔΕΝ περνάει αέρας αν βάλεις FAN  κάτω απο εκεί δεν πα να ειναι και 100000CFM θα σκάει στο κόντρα πλακέ και με λιγότερο πίεση θα φεύγει απο δίπλα... 

 

  

Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το πω απο εκει και πέρα έφτασα μέχρι στο σημείο να τα ζωγραφίσω (οι κόκκινες γραμμές στις απο ΚΑΤΩ ζωγραφιές ειναι η θερμότητα που παράγει PSU CPU και κάρτες) 

 

 

34 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

To rig τομή με είσοδο στον πάτο 

65f11e6252e74a5716ab9a99ca392593.png

 

Με είσδοστην πόρτα και έξοδο στην πλάτη 

 

6b136648d577238572eae887119b4578.png

Απο εκει και πέρα όπως σου έγραψα και πριν:

2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Κοίταξε είναι θέμα περιοχής και χώρου(πχ αν είναι πέτρα κάνει δροσιά κτλ)  καθώς και θερμικών αντοχών των καρτών αναλόγως και του OC  (πχ κάποιες αρχίζουν τα invalid ή και κρασάρουν αν πιάσει η μνήνη πχ πάνω απο 80 βαθμούς άλλες αντέχουν) κατα περίπτωση δηλαδή και έτσι όπως το λες ίσως να γίνει δουλεία και να ειναι σταθερό το σύστημα. 

 

Η δουλειά σου ενδεχομένως να γίνει όποιον τρόπο και να επιλέξεις γιατί πολύ απλά λόγω όλων των άλλων παραμέτρων το κακό  airflow ή καλό να μην επηρεάσει την σταθερότητα του συστήματος αισθητά 

 

Απο εκει και πέρα αν η ερώτηση ειναι πως θα πετύχεις καλύτερο airflow η απάντηση νομίζω φαίνεται ξεκάθαρα με τις ζωγραφιές μου :P 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Ωραία σε αυτό εδώ το σημείο δεν θα βάλεις μια κόντρα πλακέ για να βάλεις πάνω μετά μητρική επεξεργαστή;;

 

d93184edd41aae5d349ede97fc06f1e8.png

 

Άρα απο εκει ΔΕΝ περνάει αέρας αν βάλεις FAN  κάτω απο εκεί δεν πα να ειναι και 100000CFM θα σκάει στο κόντρα πλακέ και με λιγότερο πίεση θα φεύγει απο δίπλα... 

 

  

Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το πω απο εκει και πέρα έφτασα μέχρι στο σημείο να τα ζωγραφίσω (οι κόκκινες γραμμές στις απο ΚΑΤΩ ζωγραφιές ειναι η θερμότητα που παράγει PSU CPU και κάρτες) 

 

 

Απο εκει και πέρα όπως σου έγραψα και πριν:

 

Η δουλειά σου ενδεχομένως να γίνει όποιον τρόπο και να επιλέξεις γιατί πολύ απλά λόγω όλων των άλλων παραμέτρων το κακό  airflow ή καλό να μην επηρεάσει την σταθερότητα του συστήματος αισθητά 

 

Απο εκει και πέρα αν η ερώτηση ειναι πως θα πετύχεις καλύτερο airflow η απάντηση νομίζω φαίνεται ξεκάθαρα με τις ζωγραφιές μου :P 

 

Μόνο στο μικρό τετραγωνάκι θα μπει κόντρα πλακέ που βλέπεις (εκεί που έχω τα φυλλάδια). Όλο το άλλο είναι ελευθερο. Εκεί θα μπει η mobo , είναι ακριβώς τα μέτρα της.

IMG_20210425_140339.jpg

25 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Το πλαίσιο έχει διαστάσεις 75x37x52.

Η ντουλάπα έχει 90x45x101

Το κόψιμο στον πάτο θα είναι 70x35.

Το τετραγωνάκι που βλέπεις και θα μπει η mobo έχει διαστάσεις 29x19 η 20(δεν θυμάμαι τώρα).

Άρα, πιστεύω θα έχει περιθώριο να ρουφηξει αρκετό αέρα από την κάτω μεριά και να περάσεις ενδιάμεσα από τις κάρτες.

Το εμποδίζει μόνο η mobo που είναι 29x19  , αλλά όλο το άλλο κάτω μέρος είναι ανοιχτό για τον αέρα. (Με σιτες εννοείται για την σκόνη και τα έντομα.

Το κόψιμο στο ταβάνι της ντουλάπας θα είναι 40x40 για να μπει χωνευτος ο ανεμιστήρας.

Απλά έλεγα μήπως κάνω τρύπες και στην πόρτα στο ύψος των καρτών για να βγάζω αέρα και από εκεί με 120x120 fan

IMG_20210425_133857.jpg

IMG_20210425_133908.jpg

Screenshot_2021-04-24-16-19-15-137_com.android.chrome.jpg

@Dr_Pepper

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vsrs7 είπε

Μόνο στο μικρό τετραγωνάκι θα μπει κόντρα πλακέ που βλέπεις. Όλο το άλλο είναι ελευθερο

Τα τροφοδοτικά που θα τα βάλεις;

Έπειτα θα ειναι και τα καλώδια ανάμεσα και κάτω απο τις κάρτες θα έχει riser που και αυτές ουσιαστικά θα σχηματίσουν τοίχος 

PCI-E-x1-Expansion-Kit-PCI-Express-1-to-

 

τέλος ο θερμός αέρας απο την GPU και τα PSU θα πηγαίνει και αυτός προς τα πάνω απο την μεριά των καρτών 

 

Αν βάλεις τα FAN στις πόρτες και πιο όμορφο/φουτιριστικό  θα φαίνεται και θα έχεις πολύ καλύτερο airflow οι θερμότητα απο τα άλλα εξαρτήματα δεν θα προλαβαίνει να ακουμπάει στις κάρτες, ο αέρας θα έρχεται με μεγαλύτερη πίεση και θα μπαίνει μέσα απο τις τρύπες των καρτών και ανάμεσα στα fin της παθητικής ψύξης τους καθώς και στο κενό μεταξύ 2 καρτών για να ρουφάνε τα fans τους

 

5dc2f34bf38097aca6eb85bf1ffcfa23.png

Με μεγαλύτερη πίεση  και όλα αυτά μαζί με τον θερμό αέρα θα φεύγουν απο πίσω. 

 

Έτσι θα έχεις καλύτερο airflow τώρα απο εκει και πέρα δικό σου το rig κάνε ότι καταλαβαίνεις :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...