Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Odyss3us είπε


δεν αλλαξα κανενα τροπαρι, το ιδιο γραφω απο τη πρωτη στιγμη αφου αυτο το συστημα λειτουργω και στην πραξη

αντι να ψαχνεις βιντεακια αεροδυναμικης με καμπυλες στο google προσπαθησε να απαντησεις στο απλο και πρακτικο ερωτημα που εθεσα πιο πανω σαν φυσικος που ειπες οτι εισαι

οταν το εμποδιο ειναι μπροστα, η κινητικη ενεργεια του αερα που βγαινει απο τον ανεμιστηρα που μπορουμε να φανταστουμε οτι βγαινει σαν δεσμες laser, οταν αυτες βρουν οποιοδηποτε φυσικο  εμποδιο  (και οχι απαραιτητα με καμπυλες ή περιεργα σχηματα αεροναυπηγικης οπως αυτα βρηκες στο γκουγκλαρισμα σου) θα εξοστρακιστουν αχρηστευοντας οχι μονο τις συγκεκριμενες ευθυγραμμες δεσμες αλλα θα σαμποταρουν και τις διπλανες που ακολουθουν την ευθυγραμμη πορεια τους, επηρεαζοντας ετσι τη συνολικη κινητικη ενεργεια ροης του αερα

στη περιπτωση που το εμποδιο βρισκεται πισω απο τον ανεμιστηρα η ροη απο μπροστα αδιαμφισβητητα ειναι απροσκοπτη, ενω απο πισω θα ερθει ακολουθωντας τη συντομοτερη οδο οσα εμποδια κι αν υπαρξουν

θεωρεις οτι στα 2 παρακατω διαγραμματα ο αερας θα χτυπησει με την ιδια ορμη στον μπλε τοιχο που ειναι η τελικη εξοδος;

id3GZpV.jpg

KSfMIkN.jpg

Στα datacenters, οι ανεμιστήρες στο rack είναι στο πάνω μέρος και βγάζουν αέρα έξω από το rack, ενώ γρίλιες με κρύο αέρα (από το σύστημα A/C) είναι στο κάτω μέρος του rack.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

@Vsrs7 δες εδω την πατεντα που εχει κανει ο Red Fox Crypto με ερμητικα κλειστη τεντα σε εσωτερικο χωρο, ποσες καρτες εχει το rig του σε σχεση με το δικο σου ή το δικο μου, και πώς ολο αυτο το αεριζει με αυτο εδω το ενα fan:

https://www.amazon.com/gp/product/B01CTM0LLO/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&psc=1&linkCode=sl1&tag=redfoxcrypto-20&linkId=f29da6d9274bf548eb81cbe2e0c821b7&language=en_US

για outtake εχει μονο εναν αγωγο 20εκ με ανεμιστηρα 740 Cfm που ρουφαει αερα στο επανω μερος και intake 2 αγωγους των 15 εκ. απο κατω που γεμιζουν αερα με αρνητικη πιεση

τι λες θα δουλεψει το δικο σου; 😆

Ναι, αυτό έβλεπα χτες βράδυ και σκεφτόμουν ότι ίσως είναι υπερβολή τα 1600cfm της εξαγωγής μου στο επάνω μέρος 😄😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Ναι, αυτό έβλεπα χτες βράδυ και σκεφτόμουν ότι ίσως είναι υπερβολή τα 1600cfm της εξαγωγής μου στο επάνω μέρος 😄😄😄

 

να προσεξεις που θα βαλεις τα risers και το psu γιατι θα δημιουργουν αντισταση 😂
καλου-κακου βιδωσε το mining frame μη το σηκωσει ο ανεμιστηρας! 😋

περα απο τη πλακα παντως, εκτος απο την τρυπα στο κατω μερος δε χρειαζεται να κανεις και στα πλαινα

και ευτυχως που εχεις και ροοστατη

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

να προσεξεις που θα βαλεις τα risers και το psu γιατι θα δημιουργουν αντισταση 😂

περα απο τη πλακα παντως, εκτος απο την τρυπα στο κατω μερος δε χρειαζεται να κανεις και στα πλαινα

και ευτυχως που εχεις και ροοστατη

Στα πλαϊνά θα κάνω από μια τρύπα των 240mm , γιατί έχω 2 3080 υδροψυκτες με ψυγείο, οπότε θα χώσω σε κάθε τρύπα και από ένα, με τους ανεμιστήρες τους να ρουφάνε απ' έξω ώστε να ψύχουν τα ψυγειακια τους λίγο καλύτερα.

 

6194AoXdiXL._AC_SL1500_.jpg

Επεξ/σία από Vsrs7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Ακόμα στο ethermine είσαι Γιάννη;

Πόσο estimated σου δίνει ανά 1MH/s

Εμένα 0,000031.

Χάλι σκέτο.

 

1.png

@akoinonitos Το flexpool πως πάει;

χειροτερα ,πολυ κακο 24ωρο ,0.000027 περιου  εχω βεβαια καμια ωρα ακομα να κλεισω 24ωρο

9 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Στα πλαϊνά θα κάνω από μια τρύπα των 240mm , γιατί έχω 2 3080 υδροψυκτες με ψυγείο, οπότε θα χώσω σε κάθε τρύπα και από ένα, με τους ανεμιστήρες τους να ρουφάνε απ' έξω ώστε να ψύχουν τα ψυγειακια τους λίγο καλύτερα.

 

6194AoXdiXL._AC_SL1500_.jpg

μηπως η ζεστη απο τα ψυγεια να βγαινει καλυτερα εξω? 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

 

μηπως η ζεστη απο τα ψυγεια να βγαινει καλυτερα εξω? 

Αυτό θα το δω στη πορεία. Δεν είναι τίποτα να τα αντιστρέψω αν χρειαστεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλια στο ethermine. με το rig μου να δινει 309 mh/s αποδοση max 580 δολλαρια με σημερινη τιμη.

δεν το πιστευα αλλα τελικα ειναι αληθεια. την καλυτερη επιδοση μου την εδωσε το kryptex. ειναι εφαρμογη windows σαν το nicehash μονο οτι εχει χαμηλη προμηθεια και σε πληρωνει σε οτι θες ακομα και μετρητα στην καρτα σου.

και επειδη μπορεις να εχεις και την cpu να βγαζει δινει και αυτη το κατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Θα με ενδιέφερε να το μάθω αυτό, ακριβώς τι fees έχει και ποιος είναι ο πιο efficient τρόπος να τα στείλω Binance. Coinbase έχω κάνει ένα account εδώ και 1 εβδομάδα (ίσως και παραπάνω) και ακόμα περιμένω να γίνει verify, οπότε δεν μπορώ να στείλω εκεί από NH. Δεν βιάζομαι και ιδιαίτερα, με την ταπεινή καρτούλα μου ψίχουλα μαζεύω, και θα περιμένω να πιάσω 3 mBTC πχ πριν τα μεταφέρω (ούτε 1.8 mBTC δεν έχω μαζέψει ως τώρα). Πάντως αν είναι κάτω από το 0.1% αν το κάνεις την σωστή στιγμή να το δοκιμάσω, αν όχι δεν είναι δα και κανένα μεγάλο ποσό το 0.1% (αν το πετύχω χωρίς τα extra fees λόγω blockchain conditions, που συνήθως το πρωί ώρα Ελλάδας έτσι είναι).

EDIT: Για 11-11 έχω τα ακόλουθα εγώ (απλά εγώ συνήθως πιάνω τα 1000 satoshi στο 8ωρο, για να τα πιάσω στο 4ωρο πρέπει να πηγαίνει πολύ καλά το πράγμα, έτσι δεν είναι και απόλυτα αξιόπιστο):

25/4 4142 sats
24/4 4802 sats
23/4 4926 sats
22/4 6054 sats
21/4 5811 sats
20/4 6843 sats
19/4 6630 sats
18/4 4448 sats
17/4 4889 sats

Πάντως 19-20-21 του μήνα έβγαζε πληρωμή σχεδόν κάθε 4ωρο εμένα (τα έπιανε τα 1000), και μου είχε κάνει εντύπωση.

Σου βαζω σημερινο screenshot με μεταφορα απο coinbase pro σε binance

Όπως ειπα NH -》 COINBASE :no fee

coinbase -》 coinbase pro : no fee

coinbase pro -》 binance : fee < 0.1% + 0.00012577 

 

 

coinbase pro to binance.jpg

11 - 11 NH

 

Screenshot_20210427-121605.png

Επεξ/σία από IzAz
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτη τη στιγμη 2 RTX 2070 Super η μια στο main pc γυρισε αυτοματα σε Octopus και η αλλη Τ-Rex σε rig

υποψιν αυτη που ειναι τωρα σε Octopus αν ετρεχε κι εκεινη Τ-Rex θα ειχε μικροτερο hashrate γυρω στο 39k γιατι δινει σημα σε 4k display και τρεχει ταυτοχρονα κι αλλα προγραμματα

δειτε τη διαφορα στο profit:

BCPzdK1.png

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

αυτη τη στιγμη 2 RTX 2070 Super η μια στο main pc γυρισε αυτοματα σε Octopus και η αλλη Τ-Rex σε rig

δειτε τη διαφορα στο profit:

BCPzdK1.png

Το κακό με το cfx είναι πως κάνει spikes και μετά πάλι κάτω.

Αν είχε σταθερό profit, θα μπορούσα να χωνέψω και το +10~12% wattage που ζητάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Το κακό με το cfx είναι πως κάνει spikes και μετά πάλι κάτω.

Αν είχε σταθερό profit, θα μπορούσα να χωνέψω και το +10~12% wattage που ζητάει.

το wattage ειναι ακριβως το ιδιο ειτε με Octopus ειτε με T-Rex, δεν αλλαζω τα settings στο afterburner οταν κανει την αλλαγη

JG1FKQO.png

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

το wattage ειναι ακριβως το ιδιο ειτε με Octopus ειτε με T-Rex, δεν αλλαζω τα settings στο afterburner οταν κανει την αλλαγη

JG1FKQO.png

εχω την εντυπωση πως στις rtx3xxx το octopus εχει χαμηλοτερo hashrate και σιγουρα μεγαλυτερη καταναλωση.Λογικα φταιει η διαφορετικη αρχιτεκτονικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...