Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Χαλαρα εννοω δεν χρειαζεται να εισαι 24/7 πανω απο τα γραφήματα ουτε να μπαίνεις σε coins τυπου doge και αλαχ ου ακμπαρ

Τα ποσά δεν εχουν σημασια, αν ειχα χασει 50 ευρω θα εβαζα 300 και ουτω καθεξής. Έχασα μεγαλο ποσο οποτε αναγκαστικα για να μαζευτεί η χασούρα επρεπε να σμπρωξω 😝

Καταλαβαινω το point σου. Απλα τα ποσα εχουν σημασια κατα την γνωμη μου. Γιατι σημαινει οτι διαθετεις τοσα οσα σου χρειαστηκαν για να ανακαμψεις και επιπλεον η αγορα ελεγε για πιθανοτητα btc 42Κ που θα συμπαρέσυρε και την υπολοιπη αγορα. Ααντεχε η τσεπη σου ενα 2ο τετοιο drop? 

Θελω να καταλαβεις το  point μου. Στα υπολοιπα χαιρομαι που ανακαμψες και γενικοτεραη αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, DimitrisJimmys είπε

Τι γνώμη σας . Ότι πιο οικονομικό σε kw που μπορώ να βγάλω. Εαν κάποιος έχει να προτείνει κάτι ελεύθερα.

20210427_143201.jpg

Εχεις κανει undervolt για τα 99W στην 3060; τι υλοποιηση ειναι; Μπορείς να μοιραστείς το curve αν εχει γινει ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, IzAz είπε

Καταλαβαινω το point σου. Απλα τα ποσα εχουν σημασια κατα την γνωμη μου. Γιατι σημαινει οτι διαθετεις τοσα οσα σου χρειαστηκαν για να ανακαμψεις και επιπλεον η αγορα ελεγε για πιθανοτητα btc 42Κ που θα συμπαρέσυρε και την υπολοιπη αγορα. Ααντεχε η τσεπη σου ενα 2ο τετοιο drop? 

Θελω να καταλαβεις το  point μου. Στα υπολοιπα χαιρομαι που ανακαμψες και γενικοτεραη αγορα

Ημουν προετοιμασμενος και για 3η ενεση ρευστοτητας 😝

 

Νταξει το λες ρισκο απλα ήμουνα σιγουρος οτι δεν εχει τελειωσει το bull run οποτε πηγα yolo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια με το θέμα κάτω σχετικά με το undervoltαν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Δεν βγάζω άκρη. Υπάρχει ειδικό profile μόνο για mining με τα οποία δεν μπορεί η κάρτα γραφικών να παίξει παιχνίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, AlexPc είπε

Εχεις κανει undervolt για τα 99W στην 3060; τι υλοποιηση ειναι; Μπορείς να μοιραστείς το curve αν εχει γινει ετσι;

Power limit τέρμα πίσω και memory +1200. Δεν έχω πειράξει curve ή τπτ άλλο.

Επεξ/σία από DimitrisJimmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, IzAz είπε

Σου βαζω σημερινο screenshot με μεταφορα απο coinbase pro σε binance

Όπως ειπα NH -》 COINBASE :no fee

coinbase -》 coinbase pro : no fee

coinbase pro -》 binance : fee < 0.1% + 0.00012577 

 

 

coinbase pro to binance.jpg

Η ερώτηση μου είναι, αυτό το 0.1% συν κάτι ψιλά που αλλάζει με τον φόρτο στο δίκτυο, δεν είναι το ίδιο που χρεώνει το ίδιο το ΝΗ για απευθείας μεταφορά σε κάποιο wallet όπως αυτό του binance; Εννοώ γιατί να κάνεις τα επιπλέον βήματα να το στείλεις πρώτα στο coinbase και μετά στο pro; Έχω μπερδευτεί κάπου και κάτι μου διαφεύγει;

Εδώ τα fees του ΝΗ https://www.nicehash.com/support/general-help/nicehash-service/fees

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Η ερώτηση μου είναι, αυτό το 0.1% συν κάτι ψιλά που αλλάζει με τον φόρτο στο δίκτυο, δεν είναι το ίδιο που χρεώνει το ίδιο το ΝΗ για απευθείας μεταφορά σε κάποιο wallet όπως αυτό του binance; Εννοώ γιατί να κάνεις τα επιπλέον βήματα να το στείλεις πρώτα στο coinbase και μετά στο pro; Έχω μπερδευτεί κάπου και κάτι μου διαφεύγει;

Εδώ τα fees του ΝΗ https://www.nicehash.com/support/general-help/nicehash-service/fees

Αν δεις το ποσο που πληρωσα σε fees ειναι σημαντικα μικροτερο απο αυτο του Nicehash. Γι αυτο στο εδειξα σε screenshot και ειπα fee δικο μου  < απο NH fee

Επεξ/σία από IzAz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Odyss3us είπε

@Vsrs7 δες εδω την πατεντα που εχει κανει ο Red Fox Crypto με ερμητικα κλειστη τεντα σε εσωτερικο χωρο, ποσες καρτες εχει το rig του σε σχεση με το δικο σου ή το δικο μου, και πώς ολο αυτο το αεριζει με αυτο εδω το ενα fan:

https://www.amazon.com/gp/product/B01CTM0LLO/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&psc=1&linkCode=sl1&tag=redfoxcrypto-20&linkId=f29da6d9274bf548eb81cbe2e0c821b7&language=en_US

για outtake εχει μονο εναν αγωγο 20εκ με ανεμιστηρα 740 Cfm που ρουφαει αερα στο επανω μερος και intake 2 αγωγους των 15 εκ. απο κατω που γεμιζουν αερα passively με αρνητικη πιεση

τι λες θα δουλεψει το δικο σου; 😆

Δηλαδη δεν ειδε κανεις οτι ηταν πιο δροσερες οι κάρτες και ο χώρος οταν ειχε ανοιχτη την ντουλαπα με κλειστο το fan;
Μετα ανοιξε το Fan και με ανοιχτη ντουλαπα επεσε 3C η θερμοκρασια τακ τακ...
Μετα εκλεισε την ντουλαπα για ωρα και οταν ελεγξε , η θερμοκρασια ειχε ανεβει +4C απο οτι πριν με ανοιχτο το φερμουαρ...Το ιδιο και οι κάρτες απο οτι δειχνει στο software...
Το γεγονος οτι φοράει πουλόβερ να το σχολιάσουμε και αυτό;
Μηπως φοβαται μην κρυώσουν οι κάρτες και προσπαθει να τις ζεστάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, ooaris είπε

Δηλαδη δεν ειδε κανεις οτι ηταν πιο δροσερες οι κάρτες και ο χώρος οταν ειχε ανοιχτη την ντουλαπα με κλειστο το fan;
Μετα ανοιξε το Fan και με ανοιχτη ντουλαπα επεσε 3C η θερμοκρασια τακ τακ...
Μετα εκλεισε την ντουλαπα για ωρα και οταν ελεγξε , η θερμοκρασια ειχε ανεβει +4C απο οτι πριν με ανοιχτο το φερμουαρ...Το ιδιο και οι κάρτες απο οτι δειχνει στο software...
Το γεγονος οτι φοράει πουλόβερ να το σχολιάσουμε και αυτό;
Μηπως φοβαται μην κρυώσουν οι κάρτες και προσπαθει να τις ζεστάνει;

Δεν αντιλέγει κάνεις ότι το ανοιχτό είναι και πιο δροσερό. 

Αλλά.... Σκόνες, Έντομα, φύλλα από λουλούδια, τρίχες και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Πώς θα προστατέψεις το rig από αυτές τις απειλές;

 

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Παντως οσο περναει ο καιρος τοσο βλεπω οτι το trading / investing ειναι πιο κερδοφορο απο το mining. Δεν μιλαμε τωρα για τζογο, πιο χαλαρα πραματα. 

Εγραψα την προηγούμενη βδομαδα οτι βλεπω bull run, τα εσπρωξα και εχασα 700 ευρω. Μολις εχασα τα 700 ευρω εσπρωξα ακομα μερικα χιλιαρικα οταν οι τιμες πατωσαν και τωρα πηρα τα 700 πισω και εχω κερδος. Μεχρι το τελος της βδομαδας θα εχω βγαλει λογικα περισσοτερα απο οτι σε 5 μηνες mining!! Τζισους

Απλα προσοχη οσο ευκολο ειναι να κερδισεις τοσο ευκολο ειναι να χασεις. Εγω πραγματικα λεφτα μεχρι σημερα δικα μου που δουλεψα δηλαδη εχω βαλει 110 ευρω και εχω παρει 2500αρικα. Δεν ειμαι γενικα του τζογου ειδικα με δικα μου λεφτα τωρα αν πχ χασω 1000 ευρω με λεφτα που εβγαλα με trading δεν θα στεναχωρηθω αν ηταν δικα μου ομως που εβγαλα με τον ιδρωτα μου εκει θα με πονουσε. Πριν κατι μερες ειδα μειωση στο πορτοφολιο 1500 ευρω απο 2 νομισματα μαζι σημερα παλι ανεβηκαν 1000 δεν ειναι δουλεμενα ομως αλλα χρηματα απο trade οποτε δεν με ενοχλει και 0 να πανε. Τα χρηματα απο mining τα βαζω καθε μηνα τραπεζα μιας και δουλευει ολοκληρος υπολογιστης ρευμα κτλ οποτε ειναι χρηματα δουλειας. Το sia τελικα πως σε πηγε? Το holdarw απο το 2017 οπως και το verge πανε να ανεβουν αλλα δεν βλεπω μεγαλη εμπιστοσυνη ακομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Δεν αντιλέγει κάνεις ότι το ανοιχτό είναι και πιο δροσερό. 

Αλλά.... Σκόνες, Έντομα, φύλλα από λουλούδια, τρίχες και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Πώς θα προστατέψεις το rig από αυτές τις απειλές;

 

Νόμιζα πως το θέμα αφορούσε την ψύξη το καλοκαίρι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Arkin είπε

βαλει 110 ευρω και εχω παρει 2500αρικα.

Όλα αυτά 3 μήνες που γράφεις εδώ ? Οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ooaris είπε

Νόμιζα πως το θέμα αφορούσε την ψύξη το καλοκαίρι. 

 

Ναι. Θα αφήσεις ανοιχτό rig έξω στο μπαλκόνι το καλοκαίρι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...