Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, StavrosD είπε

Αν αλλάξεις πάροχο υπολόγισε και γύρω στα 250€ για έλεγχο από ηλεκτρολόγο (ή 100€ αν θες μόνο το χαρτί και δεν σε πειράζει να καούν τα πάντα από τυχόν πρόβλημα στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση).

εκλαψα.

Αλλα ευχαριστω πολυ για την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Κανένας έλεγχος δεν χρειάστηκε από ηλεκτρολόγο όταν άλλαξα πάροχο πάντως. Οι πάροχοι δεν έχουν δικό τους ξεχωριστό δίκτυο, απλά αγοράζουν την ενέργεια από την ΔΕΗ και την πουλάνε σε εμάς, όπως γίνεται και με το τηλέφωνο. Δεν αλλάζει κάτι στις απαιτήσεις τις εγκατάστασης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Στον λογαριασμό ρεύματος χρεώνονται:

- Πάγιο

- Κόστος ενέργειας

- ΑΔΜΗΕ (ΜΠΧ + ΜΜΧ)

- ΔΕΔΔΗΕ (ΜΠΧ + ΜΜΧ)

- ΥΚΩ

- ΕΤΜΕΑΡ

- ΕΦΚ

- ΦΠΑ

 

Όλα είναι ίδια σε όλες τις εταιρείες εκτός από τα δύο πρώτα.

Είχα ψάξει παλιότερα και είχα παρατηρήσει ότι μόνο το 10% του λογαριασμού μου ήταν για την ενέργεια, δηλαδή αν πήγαινα σε πάροχο με μισή τιμή θα εξοικονομούσα μόλις το 5% του λογαριασμού.

Τώρα με το mining ίσως συμφέρει.

 

44 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

εχω μπει φυσικο αεριο ατικης μαζι με ρευμα ειναι ο νο1 value η τιμη του κιλοβατορα με ενσωματωμένα τα παγια χαρατσια κλπ ειναι 0,105 μαζι με aircodition το 4μηνο μου εχει βγει 480€  120€ ο μηνας!!!

Τις ρήτρες τις έχετε ψάξει παιδιά;

Συγκεκριμένα τη ρήτρα Οριακής Τιμής Συστήματος. Εκεί διαφέρουν οι πάροχοι και χρειάζεται ψάξιμο.

Άλλοι έχουν ρήτρα ΟΤΣ, άλλοι δεν έχουν (ΔΕΗ). Αυτοί που χρεώνουν ρήτρα ΟΤΣ δεν τη χρεώνουν με τον ίδιο τρόπο. Οπότε τελικά τα οφέλη από αποχώρηση από τη ΔΕΗ είναι πολύ πολύ μικρότερα.

28 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Αν αλλάξεις πάροχο υπολόγισε και γύρω στα 250€ για έλεγχο από ηλεκτρολόγο (ή 100€ αν θες μόνο το χαρτί και δεν σε πειράζει να καούν τα πάντα από τυχόν πρόβλημα στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση).

Τι εννοείς εδώ; Για να αλλάξει πάροχο κάποιος πρέπει να πληρώσει 250€ ή 100€ σε ηλεκτρολόγο; Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, kkatzos said:

 

Τις ρήτρες τις έχετε ψάξει παιδιά;

Συγκεκριμένα τη ρήτρα Οριακής Τιμής Συστήματος. Εκεί διαφέρουν οι πάροχοι και χρειάζεται ψάξιμο.

Άλλοι έχουν ρήτρα ΟΤΣ, άλλοι δεν έχουν (ΔΕΗ). Αυτοί που χρεώνουν ρήτρα ΟΤΣ δεν τη χρεώνουν με τον ίδιο τρόπο. Οπότε τελικά τα οφέλη από αποχώρηση από τη ΔΕΗ είναι πολύ πολύ μικρότερα.

Τι εννοείς εδώ; Για να αλλάξει πάροχο κάποιος πρέπει να πληρώσει 250€ ή 100€ σε ηλεκτρολόγο; Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.

επειδη δηλωσα στο φυσικο αεριο οτι θα καιω πανω απο 3000kw τον μηνα με εβαλαν σε ΜΕΓΑΛΟ προγραμμα που ΔΕΝ εχει ρήτρες

 

*εδιτ το τετραμηνο

εδω μπορειτε να δειτε λεπτομεριες

 

συμπληρώνετε την φόρμα αναλόγως και βλέπετε για την περιοχή σας ποίος είναι ο καλύτερος παροχέας
https://www.energy-market.gr/eiq/residential/form/

Επεξ/σία από hattori_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

επειδη δηλωσα στο φυσικο αεριο οτι θα καιω πανω απο 3000kw τον μηνα με εβαλαν σε ΜΕΓΑΛΟ προγραμμα που ΔΕΝ εχει ρήτρες

 

*εδιτ το τετραμηνο

εδω μπορειτε να δειτε λεπτομεριες

 

συμπληρώνετε την φόρμα αναλόγως και βλέπετε για την περιοχή σας ποίος είναι ο καλύτερος παροχέας
https://www.energy-market.gr/eiq/residential/form/

Μάλλον κάτι σου έκρυψαν.

Δε βλέπω το Φυσικό Αέριο στα προγράμματα παρόχων χωρίς ΟΤΣ.

Περισσότερα εδώ. Κάνε μια ερώτηση.

Επίσης ψάχνοντας στην επίσημη μηχανή αναζήτησης της ΡΑΕ (Ρυθμιστική Αρχή Ενέργεια) βλέπω ότι μια χαρά ρήτρα ΟΤΣ πληρώνεις στο Φυσικό Αέριο. Σε όλα τα προγράμματα τους, στο 24Μ, 24Ν και στο ΜΑΧΙ.

 

1.jpg

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, kkatzos said:

Μάλλον κάτι σου έκρυψαν.

Δε βλέπω το Φυσικό Αέριο στα προγράμματα παρόχων χωρίς ΟΤΣ.

Περισσότερα εδώ. Κάνε μια ερώτηση.

Επίσης ψάχνοντας στην επίσημη μηχανή αναζήτησης της ΡΑΕ (Ρυθμιστική Αρχή Ενέργεια) βλέπω ότι μια χαρά ρήτρα ΟΤΣ πληρώνεις στο Φυσικό Αέριο.

 

1.jpg

οπως ειπα δεν ειναι στο STANDAR προγραμμα της εταιριας, ολες οι φορμες παιρνουν το STADAR του καθε παροχου και σου βγαζουν αποτελεσματα....
εγω το τονισα οταν έκλεισα το συμβολαιο, και μου ξεκαθαρισαν οτι μονο το ΑΠΛΟ οικιακό εχει αυτη την ρητρα.


https://www.fysikoaerioellados.gr/

Επεξ/σία από hattori_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός απο το MAXI (Αυτο εχω) και στο λεει και στο συμβόλαιο στους 4000kw αν το ξεπεράσεις τότε θα τρως επιπλέον χρέωση ΜΟΝΟ αν δεν πληρώνεις στην ώρα σου... στην έκπτωση συνεπείας ΑΦΑΙΡΕΊΤΑΙ η επιπλέον χρέωση , εφόσον ξεπεράσεις τους 4MW

image.png.126a65b5344d1ee78d3a69f0b8bc126a.png

Just now, DimitrisJimmys said:

Αξιόπιστα πολύμπριζα για 2 rigs με 4 psu 1000 watt.

https://www.skroutz.gr/s/6196451/APC-Πολύπριζο-Ασφαλείας-5-Θέσεων-με-μήκος-καλωδίου-1-83m-PM5-GR.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

 

Εσύ για το back-plate θες 3mm και όχι 2mm. Τσάμπα θα τα βάλεις δεν θα δεις διαφορά γιατί δεν θα εφάπτονται σωστά στο back-plate 😛😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Vsrs7 said:

Εσύ για το back-plate θες 3mm και όχι 2mm. Τσάμπα θα τα βάλεις δεν θα δεις διαφορά γιατί δεν θα εφάπτονται σωστά στο back-plate 😛😄

εχω και 1 mm για να τα κανω stack

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Vsrs7 είπε

Ρε παιδιά, άμα βάλετε ένα δυνατό password , ποιος ο λόγος να φοβάστε;;

Το pass έχουν πολλούς τρόπους να στο πάρουν για αυτό υπάρχει 2fa. Υπάρχουν πολλά exploits για να μπουν χωρίς pass. 

TeamViewer και anydesk έχουν χακαρει την ίδιες εταιρίες στο παρελθόν και είχαν access στα pc χωρίς passwords.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Google remote desktop όχι? Εγώ αυτό χρησιμοποιώ 

Και με τις όποιες ασφάλειες έχω ενεργοποιημένες στο Google account 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, omitziz said:

Το pass έχουν πολλούς τρόπους να στο πάρουν για αυτό υπάρχει 2fa. Υπάρχουν πολλά exploits για να μπουν χωρίς pass. 

TeamViewer και anydesk έχουν χακαρει την ίδιες εταιρίες στο παρελθόν και είχαν access στα pc χωρίς passwords.

το PC που είναι στημένο το Anydesk είναι VM και έχει την λειτουργιά REMOTE HUB, είναι απαραβίαστο το λέω ξανά και επιμένω, δεν εχει πρόσβαση άλλου είναι σκυλοκλειδωμενο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Google remote desktop όχι? Εγώ αυτό χρησιμοποιώ 

Και με τις όποιες ασφάλειες έχω ενεργοποιημένες στο Google account 

Πολύ καλό αλλά δεχτεί πχ ότι με το dwservice μπορείς να κάνεις ακόμα και widows 7 σε 10 upgrade. 

4 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

είναι απαραβίαστο

Σταμάτησα να διαβάζω εδώ γιατί τίποτα δεν είναι απαραβίαστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, omitziz said:

Πολύ καλό αλλά δεχτεί πχ ότι με το dwservice μπορείς να κάνεις ακόμα και widows 7 σε 10 upgrade. 

Σταμάτησα να διαβάζω εδώ γιατί τίποτα δεν είναι απαραβίαστο.

το 128bit key encryption ξερεις τι σημενει?
https://www.techopedia.com/definition/29708/128-bit-encryption
Εκτος απο αυτο οπως ειπα εχω το PAID version του Anydesk δες τι παρεχει
https://anydesk.com/en/security

Σε παρακαλώ, άπλα εδώ είναι το field μου και ξέρω καλύτερα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...