Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

απλή με 12gb κοντά στα 550-600

ti με 8gb κοντά στα 700-750

Εννοείται την ti πάρε μου και μένα 3 γιατί μου ακύρωσε το Αμαζον 😛😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, omitziz είπε

eth σκάβουμε αρα σε eth μετράμε το προφιτ , οι φανταστικές μετατροπες σε ευρώ είναι συζήτηση για καφενείο. 

Profit σημαίνει έσοδα μείον έξοδα. Σε eth πληρώνεις τη ΔΕΗ; Με eth αγοράζεις κάρτες γραφικών; Με eth πληρώνεις τη σύνδεση internet; Έχεις πάρει πολύ σοβαρά το ότι έχεις Χ eth. Τίποτα δεν έχεις. Η αντιστοίχισή τους στην πραγματική οικονομία (πόσο φαγητό μπορείς να αγοράσεις, τι σπίτι μπορείς να νοικιάσεις κτλ κτλ) είναι αυτή που έχει σημασία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, greekfragma είπε

απλή με 12gb κοντά στα 550-600

ti με 8gb κοντά στα 700-750

ti ξεκάθαρα από εμένα 

καλυτερη στο μινάρισμα

μεγαλυτερη μεταπωλητική αξία

Επεξ/σία από batigoal83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, omitziz είπε

Τώρα εαν αλλαζεις αυτόματα από τότε που σκάβεις σε κάθε payout σε ευρω ναι εισαι στα ιδια 

 

δηλαδη δεδομενου οτι εχεις το ιδιο hashrate,  και -υποθετικα εστω σε ευρω- εχεις το ιδιο profit σε μια βδομαδα σκαψιματος οπως της τελευταιας που μας περασε και ανεβηκε το Eth σε σχεση με 15 μερες πριν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Odyss3us είπε

 

δηλαδη δεδομενου οτι εχεις το ιδιο hashrate,  και -υποθετικα εστω σε ευρω- εχεις το ιδιο profit σε μια βδομαδα σκαψιματος οπως της τελευταιας που μας περασε και ανεβηκε το Eth σε σχεση με 15 μερες πριν;

Το οτι δεν θες να καταλάβεις δεν μπορώ να κανω κατι , δεν αλλάζεις σε αυτόματα σε ευρώ αρα προφιτ μετράς σε eth.&-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσω οτι αν κάτσει για 1 3060 θα είναι ξεκάθαρα για mining παρέα με την 5700.

Οπότε με ενδιαφέρει και η κατανάλωση ζέστη που θα βγάζει στο ίδιο κουτί παρέα με την AMD στα 97watts.

άρα λέτε την ti λόγω MH/watt efficiency καλύτερα από την απλή 12άρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, malakudi είπε

Profit σημαίνει έσοδα μείον έξοδα. Σε eth πληρώνεις τη ΔΕΗ; Με eth αγοράζεις κάρτες γραφικών; Με eth πληρώνεις τη σύνδεση internet; Έχεις πάρει πολύ σοβαρά το ότι έχεις Χ eth. Τίποτα δεν έχεις. Η αντιστοίχισή τους στην πραγματική οικονομία (πόσο φαγητό μπορείς να αγοράσεις, τι σπίτι μπορείς να νοικιάσεις κτλ κτλ) είναι αυτή που έχει σημασία.

 

Εχω γράψει παλιότερα πως ακριβός αλλάζω  , τι ποσοστό και τι στρατηγική εχω. Μάλιστα εχω βαλει και photos όχι πειραγμένα screenshots. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, makhno21 είπε

Αν βγάζεις 0,7 eth/μήνα έχεις γύρω στα 700 mh/s

To δίκτυο έχει γύρω στα 600 ΤΗ/s ή 600000000 ΜH/s

Με 15 sec για κάθε block, παράγονται 5760 block την ημέρα.

Για "σίγουρο" 1 block την ημέρα χρειάζεσαι 104000 MH/s

Ή για να βρείς με 700 MH/s block χρειάζεσαι 148 μέρες.

Ας υποθέσουμε οτι χτυπάς 4 blocks σε 600 μέρες (είχες σχεδόν 100% luck - δεν ανέβηκε η δυσκολία κλπ κλπ). Αν αυτά τα blocks τα χτυπήσεις τις ημέρες 550, 570, 585, 600? Θα είσαι ικανοποιημενος? Αν τις μέρες που τα χτύπησες δεν είχε fees και πάρεις 2.1 eth το block ή λιγότερο? Αν τα αυξημένα fees στο πρώτο δίμηνο έδιναν 8 eth ανα block αλλά εσύ δεν χτύπησες και δεν πήρες κομμάτι απο την πίττα?

Νομίζω οτι θες 10GH/s (και λίγα λέω) για solo mining.

Το solo mining με τα mh/s μας είναι χειρότερο και απο το μαύρο - κόκκινο στο καζίνο.

 

 

Και ρωτάω εγώ τώρα.

Γιατί τα block να τα βγάλεις προς το τέλος των 600 ημερών...

Αν τα βγάλεις στη 25...40..55 και 70;

Ή αν τα βγάλεις περίπου στην μέση των 600 ημερών;;;

Βέβαια όλα αυτά είναι υποθετικά για το πότε θα σου κάτσουν τα blocks.

Και αν είναι block των 8 eth;;

Είναι θέμα τύχης πιστεύω, αλλά λέω, αν , κάτσει ένα η δύο block με 7-8 eth , δεν είναι καλύτερα από σόλο στο ίδιο χρονικό περιθώριο;

Βέβαια όλα αυτά τα "αν" είναι υποθετικά για το αν σου κάτσει block.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, omitziz είπε

Το οτι δεν θες να καταλάβεις δεν μπορώ να κανω κατι , δεν αλλάζεις σε αυτόματα σε ευρώ αρα προφιτ μετράς σε eth.&-

ναι βρε οκ, το unpaid balance στο pool το οποιο εισαι δεν στο βγαζει και σε ευρω;

αυτο θελω να ξερω αν μεταβληθηκε τη τελευταια βδομαδα, κι οχι μονο απο εσενα αλλα και ολους οσους σκαβουν σε ethermine κλπ.

εχεις εξηγησει τη στρατηγικη σου απλα θελω να ξερω για οσους εστω υπολογιζουν και τα ευρω ανα payout  ή κανουν payout σε ευρω ανα τακτα διαστηματα κλπ.

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

δηλαδη δεδομενου οτι εχεις το ιδιο hashrate,  και -υποθετικα εστω σε ευρω- εχεις το ιδιο profit σε μια βδομαδα σκαψιματος οπως της τελευταιας που μας περασε και ανεβηκε το Eth σε σχεση με 15 μερες πριν;

Ανέβηκε η τιμή του eth, αλλά ανέβηκε και η δυσκολία και βγάζεις λιγότερα eth αλλά με αυξημένη τιμή. Οπότε σε €, είσαι πάνω κάτω στα ίδια.

5 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Να ξεκαθαρίσω οτι αν κάτσει για 1 3060 θα είναι ξεκάθαρα για mining παρέα με την 5700.

Οπότε με ενδιαφέρει και η κατανάλωση ζέστη που θα βγάζει στο ίδιο κουτί παρέα με την AMD στα 97watts.

άρα λέτε την ti λόγω MH/watt efficiency καλύτερα από την απλή 12άρα;

Ναι!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Να ξεκαθαρίσω οτι αν κάτσει για 1 3060 θα είναι ξεκάθαρα για mining παρέα με την 5700.

Οπότε με ενδιαφέρει και η κατανάλωση ζέστη που θα βγάζει στο ίδιο κουτί παρέα με την AMD στα 97watts.

άρα λέτε την ti λόγω MH/watt efficiency καλύτερα από την απλή 12άρα;

χοντρικά

ti 60/62mh/s 120/130watt

απλή 48/50mh/s 110/120watt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

ναι βρε οκ, το unpaid balance στο pool το οποιο εισαι δεν στο βγαζει και σε ευρω;

αυτο θελω να ξερω αν μεταβληθηκε τη τελευταια βδομαδα, κι οχι μονο απο εσενα αλλα και ολους οσους σκαβουν σε ethermine κλπ.

Πάμε παλι , αυτο που δειχνει ειναι απλα ενα νούμερο τίποτα άλλο , δεν ειναι ευρω δεν ειναι τίποτα παρα μονο ΕΤΗ και μονο ΕΤΗ. ΟΟΟΟΟΟΤΤΤΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝΝΝΝΝΝ πατησεις το κουμπάκι και αλλάξουν τοτε θα ειναι πραγματικο νούμερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα σε όλους, νέος στο mining scene (~160 MHs)..

Sorry εάν έχουν χιλιοειπωθεί οι παρακάτω ερωτήσεις.

Ποιo mining pool προτείνετε για ethereum? Μπήκα ethermine αλλά μου φαίνεται δεν συμφέρει ιδιαίτερα. Κάποια ιδέα?

Η δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με τις κάρτες 5700/5700XT και την θερμοκρασία στις μνήμες (memory junction temp). Παρατήρησα ότι μπορεί να φτάσει μέχρι και 98 C, είναι τέτοιες θερμοκρασίες safe για 24/7 mining?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DiAvOl είπε

Καλησπέρα σε όλους, νέος στο mining scene (~160 MHs)..

Sorry εάν έχουν χιλιοειπωθεί οι παρακάτω ερωτήσεις.

Ποιo mining pool προτείνετε για ethereum? Μπήκα ethermine αλλά μου φαίνεται δεν συμφέρει ιδιαίτερα. Κάποια ιδέα?

 

Κάτσε εκεί που είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, omitziz είπε

Πάμε παλι , αυτο που δειχνει ειναι απλα ενα νούμερο τίποτα άλλο , δεν ειναι ευρω δεν ειναι τίποτα παρα μονο ΕΤΗ και μονο ΕΤΗ. ΟΟΟΟΟΟΤΤΤΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝΝΝΝΝΝ πατησεις το κουμπάκι και αλλάξουν τοτε θα ειναι πραγματικο νούμερο. 


η ερωτηση μου ειναι υποθετικη και προφανως θελω να δω αυτο το νουμερο, για να δουμε αν το αυξημενο difficulty των τελευταιων ημερων ισοφαριστηκε απο την αυξηση της τιμης του Eth, κι αυτο μονο αν λεμε, αν πατουσες το κουμπακι και τα εκανες ευρω, και αφορα μονο το σκαψιμο της τελευταιας εβδομαδας/ημερων,  σε σχεση με προηγουμενες

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...