Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Exoskeletor είπε

Παιδια ξέρετε που θα βρω hdmi terminator? Ή hdmi dummy plug που λεγεται, για να φαίνεται σαν να εχω συνδεμένη οθόνη στον υπολογιστή?

https://www.amazon.com/DTECH-Display-Emulator-Compatible-fit-Headless/dp/B07C4WD9CH/ref=mp_s_a_1_8?dchild=1&keywords=hdmi+terminator&qid=1620465920&sr=8-8

Κατι τέτοιο Ελλάδα που το βρίσκω? 

 

Μπορείς να το πάρεις απο amazon γερμανίας https://www.amazon.de/Headless-Aluminium-Revelation-1920-1080/dp/B07YKGGQTJ/ref=sr_1_1_sspa?dchild=1&keywords=hdmi+blindstecker&qid=1620472064&sr=8-1-spons&psc=1&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUFPOVo3S0JONk5LTUomZW5jcnlwdGVkSWQ9QTA4MzY1NjgxSjlJVUJFVk5FSU0wJmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTA4MDU1MTUzRDRSMERBRE82TkxaJndpZGdldE5hbWU9c3BfYXRmJmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ==

Χωρίς τελωνείο κτλ μην σου πω θα έρθει πολύ πιο γρήγορα απο τα skroutzoμάγαζα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, Exoskeletor είπε

Παιδια ξέρετε που θα βρω hdmi terminator? Ή hdmi dummy plug που λεγεται, για να φαίνεται σαν να εχω συνδεμένη οθόνη στον υπολογιστή?

https://www.amazon.com/DTECH-Display-Emulator-Compatible-fit-Headless/dp/B07C4WD9CH/ref=mp_s_a_1_8?dchild=1&keywords=hdmi+terminator&qid=1620465920&sr=8-8

Κατι τέτοιο Ελλάδα που το βρίσκω? 

 

Χαχα με τέτοιο username και τέτοιο avatar, εσύ θα έπρεπε να μας πεις πως θα βρούμε hdmi terminator!!! Just kidding 😂

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Arkin είπε

Και gminer επειδη με 21.4.1 δεν δουλευε nbimer το γυρισα εκει και παει τρενο μηδεν crash εδω και 1 μηνα κοντα με αρκετα μικρο fee.

Με gminer είσαι η με nbminer;

Ο trex σταμάτησε να λειτουργεί σε windows mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Με gminer είσαι η με nbminer;

Ο trex σταμάτησε να λειτουργεί σε windows mode.

Τι έγινε ρε παιδια με trex? Τρέχει κανονικά σε εμένα χωρίς πρόβλημα. 

Big oof

 

Screenshot_20210508-144826_Opera.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Με gminer είσαι η με nbminer;

Ο trex σταμάτησε να λειτουργεί σε windows mode.

Gminer εδω και κανα μηνα κοντα γιατι ο nbminer δεν δουλευε με 21.4.1 drivers. 

 

Τωρα λογο δουλειας δεν εχω χρονο για παιχνιδι και δουλευει φουλ. Εδω κοντα 4 μερες συνεχομενα χωρις να κλεισει. Μισο της εκατο τα rejected στο ρευμα μετραει μονο την gpu που ειναι στα 91 watt σε 4 μερες κοντα εχει 8.4KW ρευμα με 4.7 τη μερα 

Screenshot-1.png

Screenshot-2.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Τι μορφή πρέπει να έχει το .bat για το ethermine;

Είναι διαφορετικό από του trex...

Ξέρει κάποιος;

 

Σε τι αναφέρεσαι? Αν κατεβάσεις trex σου έχει έτοιμα bats για διάφορα pools. Στο nbminer πρέπει να βάλεις ip και wallet στο μοναδικό αρχείο που έχει για eth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικαρια μια βοηθεια....

Ξαφνικα μου εβγαλε οτι δε μπορει να κανει alocate το dag στη πρωτη καρτα μια 480 reference ενω οι υπολοιπες κανανε mining κανονικα.

Εκανα επενεκκινηση με κλειστο το rig και μονο την 480 πανω στο πισι και δεν ξαναποσταρε ενω το vga led ειναι μονιμα αναμενο.

Εβγαλα την 480 και εβαλα μια απτις 5700 και παλι τα ιδια.

 

Μητρικη asus 970 gaming ayra...παω για μητρικη? Καμενες pci e?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Σε τι αναφέρεσαι? Αν κατεβάσεις trex σου έχει έτοιμα bats για διάφορα pools. Στο nbminer πρέπει να βάλεις ip και wallet στο μοναδικό αρχείο που έχει για eth

Για gminer λέω. Το .bat του gminer είναι διαφορετικό από του trex.

Πώς πρέπει να το σετταρω; 

 

Μάλλον το βρήκα.

Eu1.ethermine.org:4444

 

Το pool έπρεπε να σετταρω. Το έχει διαφορετικά ο trex..

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να επανέλθω με αριθμούς, είτε για λόγους σύγκρισης, είτε αν κάποιος θέλει να τους δει επιβαιωμενους με διάφορους calculators.

343 ώρες , mined 0.01526 ETH.

Κόστος ρεύματος με ΟΛΑ μέσα, αναγωγή σε kWh = 0.149e.

0.015260 ETH * 2950e = 45.017e

Καταναλωση ρεύματος: 125 watt/ώρα. 343 ώρες * 0.125 = 42.875 kWh * 0.149 = 6.388e

Με 1660 ti

Υ.Γ. για κάποιο λόγο, η προηγούμενη πληρωμή, που ήταν και η πρώτη δεν αναγράφει σε πόσες ημέρες αντιστοιχεί...

 

 

 

 

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, makhno21 είπε

Το ίδιο πράγμα λέμε. Με τα MH/s μας το τι θα βγάλεις στο solo mining είναι μαύρο-κόκκινο.

Long term θεωρητικά θα καταφέρεις να πιάσεις το μέσο όρο του pool. LONG TERM όμως....

@omitzizΣε παρεξηγούνε γιατί μάλλον τα έχεις πει τοσες φορές που κουράστηκες...

ΠΑΙΔΕΣ. Αν κρατάτε eth στο wallet σας μην μιλάτε για €. Μιλήστε για eth. Αν έχω 15 eth στο wallet μου δεν σημαίνει οτι έχω και 45κ €. Εκτός αν τα ρευστοποιούσα...χθές. Το να μου λέτε έχω αγοράσει κάρτες 10.000€ και έχω 4 eth άρα κερδίζω 2000€ είναι αστείο και δεν ξέρω γιατί δεν το καταλαβαίνετε.

Αν παράγω ντομάτες και δεν τις πουλάω γιατί περιμένω να ανέβει η τιμή της ντομάτας για τον x ψ ζ λόγο, δεν έχω € στην αποθήκη μου...έχω ντομάτες, που μπορεί και να σαπίσουν...Κάποιοι συνφορουμίτες αν δεν το καταλαβαίνουν, δυστυχώς (και δεν θέλω να γίνω μάντης κακών), θα χάσουν τα χρήματά τους.

 

16 ώρες πριν, Odyss3us είπε


αρα εχεις βαλεις ενα οριο στη τιμη της ντοματας που περιμενεις να το φτασει για να casharεις,

το μονο πραγμα που κραταει κλειδωμενες τις ντοματες ειναι ο δικος σου προσωπικος στοχος κερδοφοριας που εχεις θεσει,
δεν ειναι κλειδωμενες σε κλειστο λογαριασμο με fixed ποσο πωλησης
ειναι στη διακριτικη σου ευχερεια να τις πουλησεις οποτε το θελησεις

και οπως ισχυει και στην οπερα αν δε βγει να τραγουδησει η χοντρη στο τελος δεν υπαρχει χειροκροτημα
δεκτο,
αλλα μεχρι τοτε τι κανεις; δεν παρακολουθεις καθημερινα  την τιμη και την ισοτιμια της ντοματας σε ευρω πριν προλαβει να σαπισει;
κι αν εντωμεταξυ εχεις καποια μικρα παγια εξοδα για την παραγωγη της ντοματας δε θα πρεπει και αυτα με καποιο τροπο να τα υπολογισεις σε ευρω και να τα βγαλεις πουλωντας μερικες;
αρα λοιπον  ασχετως του ποτε θα βγει η χοντρη και θα γινει η σουμα, κανεις τους υπολογισμους σου ετσι κι αλλιως

 

και κατι ακομη πανω σαυτο, επειδη γραφεις στο τελος  για "μαντης κακων" η λεξη κλειδι που ανεφερα ειναι ο προσωπικος στοχος κερδοφοριας,

τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα αποτι θελετε να τα περιγραφετε,
σε προηγουμενο μου μηνυμα για το θεμα μιλησα για απληστια,
αν και η κουτση Μαρια οπως λεει ο ομιτζι εχει μαζεψει 30Eth αυτα αξιζουν σημερα κοντα στα 100k ευρω
που σημαινει οτι εχει αποσβεσει και με το παραπανω την επενδυση του, μπορει να τα ρευστοποιησει σημερα, αυριο οποτε θελει,

απο κει και περα η διαχειριση της μεγιστοποιησης του κερδους ειναι που προκαλει αβεβαιοτητα, αγχος και γκρινια για τα υψηλα fees το difficulty κλπ. μπαινει δηλαδη στο παιχνιδι και η λογικη του trader και οχι του miner...

αυτα τα μαζεμενα Eth τί θα απογινουν οταν τελεψουν οι βαρβαροι? οπως θα ελεγε αλλιως κι ο ποιητης

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς drop στο hashrate τις τελευταίες 2 μέρες; Αναφέρομαι σε αυτό που βλέπεις στον miner .  και όχι σε αυτό που καταλήγει στο pool.

Από τα 48 49 (3060) έχει πέσει στα 44-45 με ίδιες ρυθμίσεις εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NTC Labs είπε

Παλικαρια μια βοηθεια....

Ξαφνικα μου εβγαλε οτι δε μπορει να κανει alocate το dag στη πρωτη καρτα μια 480 reference ενω οι υπολοιπες κανανε mining κανονικα.

Εκανα επενεκκινηση με κλειστο το rig και μονο την 480 πανω στο πισι και δεν ξαναποσταρε ενω το vga led ειναι μονιμα αναμενο.

Εβγαλα την 480 και εβαλα μια απτις 5700 και παλι τα ιδια.

 

Μητρικη asus 970 gaming ayra...παω για μητρικη? Καμενες pci e?

Αν έχεις αλλα risers δοκιμασε τα αλλιώς κανε ένα search σε google και youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, snips είπε

Έχει κανείς drop στο hashrate τις τελευταίες 2 μέρες; Αναφέρομαι σε αυτό που βλέπεις στον miner .  και όχι σε αυτό που καταλήγει στο pool.

Από τα 48 49 (3060) έχει πέσει στα 44-45 με ίδιες ρυθμίσεις εννοείται.

Μπορεί να σου υπερθερμαίνεται η κάρτα και ρίχνει απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
24 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

αν και η κουτση Μαρια οπως λεει ο ομιτζι εχει μαζεψει 30Eth αυτα αξιζουν σημερα κοντα στα 100k ευρω
που σημαινει οτι εχει αποσβεσει και με το παραπανω την επενδυση του, μπορει να τα ρευστοποιησει σημερα, αυριο οποτε θελει,

Επειδη συνεχίζεις να λες ανακριβιες και να μην θες να διαβάσεις εστω τα βασικά , η κουτση Μαρια με τα 32 eth ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να τα κανει EUR/USD/YEN/RUBL που να χτυπάει τον κωλο στης κάτω. 

Για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν εχει την επιλογή withdraw μέχρι να γίνει το merge σε eth2 το οποιο θα συμβει καποια στιγμη το 2021 2022 2023 οποτε του βολεύει δηλαδή. Τοτε λοιπόν το eth μπορεί να εχει 100.000 ή 100 ευρώ , κανένας δεν ξέρει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...