Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, angel_fot είπε

Εαν βγει στο μπαλκόνι το κουτι ειναι δυτικό και το καλοκαιρι θα ψήνεται... μεσα θα παιζει AC  την μερα.

Δεν εβαλα μεγαλο ανεμιστήρα γιατι χρησιμοποίησα υλικά που είχα 😜

Εχω για εισαγωγη 2χ80 3χ140 ανεμιστήρες και εξαγωγή 4 χ140 και ενα ανεμιστήρα εξαερισμού μπάνιου. ο ανεμιστήρας βαζει αερα απο την τρύπα στο τζαμι και την ανοιχτή πορτα οταν ειμαι εκει .



που ακριβως ειναι η τρυπα στο τζαμι,  εχεις κανει κι αλλη χαμηλα; εκτος απο τον  εξαερισμο επανω ψηλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, omitziz είπε

Το 99.9% εδώ κοιτάει την τσέπη του , ούτε το οικοσύστημα τον νοιάζει ούτε ο πλανήτης. 

Εσύ σε ποια μεριά ανήκεις? Αν είσαι στο 0.01, έχεις ρεύμα από τις ΑΠΕ? Αν ναι, γιατι να το ξοδεύεις ο ίδιος για mining και να μην την πουλάς τηνε ενέργεια στην ΔΕΗ για να βοηθήσεις το δίκτυο? Τι κάνεις με την θερμότητα η οποία βοηθάει στο να ανέβει η ambient του περιβάλλοντος? Εσύ δεν είπες ότι σκοπός σου είναι να βγάλεις ένα 3ψηφιο πόσο για να το μεταφέρεις στο παιδί σου? Άρα και εσύ την τσέπη σου κοιτάς (ή να έχει το παιδί σου ένα καλό μέλλον, ή την αρχή αυτού) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απλα νομιζει/ελπιζει οτι η τιμη του Eth θα ανεβει ξαφνικα με μαγικο τροπο μολις αυτος σταματησει το mining

δεν αντιλαμβανεται οτι η μελλοντικη αυξηση της τιμης του Eth στην οποια πονταρει κι ο ιδιος εχει αμεση σχεση με τη μειωση των gas fees

 εμ σαμπου εμ κοντισιονερ!

αυτη τη στιγμη το Eth προσπαθει να κανιβαλισει το Bitcoin, οπως ακριβως θα τη "πατησει" κι εκεινο απο το Cardano μολις ξεκινησει  τα transactions τον Αυγουστο που θα τρεχει απευθειας σε PoS με χαμηλα gas fees ενω ερχονται κι αλλα coins απο πισω,

αυτος ειναι ο λογος που ετρεξαν κι εβαλαν το London Fork μεσα Ιουλιου ενω αρχικα ηταν προγραμματισμενο αοριστα καπου μεσα στο Q4

οι devs του Eth αν μπορουσαν θα ξηλωναν ολους τους miners προχθες για να προλαβουν να μπουν με φορα στην Altseason αλλα η μεταβαση οπως λενε ειναι τοσο δυσκολη σα να αλλαζεις κινητηρα αεροπλανου εν πτησει!
οποτε μεχρι να συμβει αυτο ακομα και μισο Th/s απο miners ειναι πολυτιμο

 

Major upgrades to the Ethereum network could help the cryptocurrency soar even higher. Here's a roadmap to the changes.
May. 8, 2021

Ethereum 2.0 aims to boost the network's size and sustainability

Developers are most excited about the momentous changes collectively known as Ethereum 2.0, which aim to make the network bigger and more sustainable.

First up on the road to Ethereum 2.0 is what developers are calling The Merge: a complete change in the underlying mechanics of the network, which Edgington says will hopefully be completed by the end of 2021, or in early 2022.


vfudk16.png

 

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάτε βέβαια πως η μελλοντική αύξηση της τιμής eth είναι αντιστρόφως ανάλογη με την ιδιότητα του eth να είναι  καλό μέσο ανταλλαγής. 

Ενα νόμισμα για να είναι καλό για ανταλλαγή πρέπει να είναι πληθωρικό. Πρέπει να χάνει σταθερά αξία ώστε ο άλλος να θέλει να το ξοδεύει. Αν ανεβαίνει η αξία του συνέχεια... Κανείς δεν θέλει να το ξοδεύει. Επειδή... Δεν είναι χαζοί...  

Θέλω να πω ότι είναι αρκετά πιο περίπλοκο το θέμα. 

Άστε τον βιταλικ και το τιμ του να ανησυχεί. Οτι φάμε, ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο απαυτός μας :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα, 

Νέος στο άθλημα εδώ, έχω δοκιμάσει διάφορα pool και αυτήν την στιγμή είμαι στο hiveos το οποίο αν και πολύ νωρίς, έχω παρατηρήσει ότι έχω πολλά περισσότερα shares από ethermine. Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το Wallet στο hiveos, έχω βάλει την διεύθυνση από το trust wallet μου και μου ζητάει source αλλά δεν το βρίσκω το trust εκεί, αν κάποιος γνωρίζει ή το έχει κάνει θα εκτιμούσα μια απάντηση ! Keep on the good work 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι, έχουν μειωθεί σημαντικά τα ποσοστά μας από το mining.

Όταν πριν 1 μηνα έβλεπα ημερήσιο reward 0.03838 με πολύ λιγότερα Mh/s από ότι έχω τώρα, και τώρα βλέπω 0.0275, η αλήθεια είναι ότι με πονάει και ας είμαι στα ίδια λεφτά με πριν ένα μήνα.

Όταν ξεκίνησα το mining, σκοπος μου ήταν, να μαζέψω όσα περισσότερα eth μπορούσα μέχρι να γίνει το POS.

Έτσι, θα είχα την ευκαιρία να βγάλω πολύ περισσότερο fiat στο μέλλον, εάν το χρειαζομουν. Ή εναλλακτικά, να τα άφηνα για την κόρη μου , να φτιάξει την ζωή της.

Τώρα... Βλέπω ότι ενώ μπορούσα να βγάζω 1.5 -2 eth τον μήνα, τώρα...δεν θα βγάζω ούτε καν 1 (0.7 για την ακρίβεια).

Όσο να ναι, παρόλο που την συγκεκριμένη στιγμή είμαστε στα ίδια ή και λίγο παραπάνω σε λεφτά, στο μέλλον, αυτό πιστεύω θα είναι κατά μας...

Τώρα είναι καλά για αυτούς που δεν κρατάνε eth και τα μετατρέπουν κατευθείαν σε €€€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Η αλήθεια είναι ότι, έχουν μειωθεί σημαντικά τα ποσοστά μας από το mining.

Όταν πριν 1 μηνα έβλεπα ημερήσιο reward 0.03838 με πολύ λιγότερα Mh/s από ότι έχω τώρα, και τώρα βλέπω 0.0275, η αλήθεια είναι ότι με πονάει και ας είμαι στα ίδια λεφτά με πριν ένα μήνα.

Όταν ξεκίνησα το mining, σκοπος μου ήταν, να μαζέψω όσα περισσότερα eth μπορούσα μέχρι να γίνει το POS.

Έτσι, θα είχα την ευκαιρία να βγάλω πολύ περισσότερο fiat στο μέλλον, εάν το χρειαζομουν. Ή εναλλακτικά, να τα άφηνα για την κόρη μου , να φτιάξει την ζωή της.

Τώρα... Βλέπω ότι ενώ μπορούσα να βγάζω 1.5 -2 eth τον μήνα, τώρα...δεν θα βγάζω ούτε καν 1 (0.7 για την ακρίβεια).

Όσο να ναι, παρόλο που την συγκεκριμένη στιγμή είμαστε στα ίδια ή και λίγο παραπάνω σε λεφτά, στο μέλλον, αυτό πιστεύω θα είναι κατά μας...

Τώρα είναι καλά για αυτούς που δεν κρατάνε eth και τα μετατρέπουν κατευθείαν σε €€€.



με τα eth που εβγαλες οταν σταματησει το mining, μπορεις με ενα μερος αυτων να ασχοληθεις με το trading,

μεχρι να γινει αυτο εχεις περιθωριο να αποκτησεις γνωσεις πανω στο αντικειμενο οπως ακριβως εκανες και με το mining

οταν ενας κυκλος κλεινει, ανοιγει ενας αλλος ισως και πιο επικερδης

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Η αλήθεια είναι ότι, έχουν μειωθεί σημαντικά τα ποσοστά μας από το mining.

Όταν πριν 1 μηνα έβλεπα ημερήσιο reward 0.03838 με πολύ λιγότερα Mh/s από ότι έχω τώρα, και τώρα βλέπω 0.0275, η αλήθεια είναι ότι με πονάει και ας είμαι στα ίδια λεφτά με πριν ένα μήνα.

Όταν ξεκίνησα το mining, σκοπος μου ήταν, να μαζέψω όσα περισσότερα eth μπορούσα μέχρι να γίνει το POS.

Έτσι, θα είχα την ευκαιρία να βγάλω πολύ περισσότερο fiat στο μέλλον, εάν το χρειαζομουν. Ή εναλλακτικά, να τα άφηνα για την κόρη μου , να φτιάξει την ζωή της.

Τώρα... Βλέπω ότι ενώ μπορούσα να βγάζω 1.5 -2 eth τον μήνα, τώρα...δεν θα βγάζω ούτε καν 1 (0.7 για την ακρίβεια).

Όσο να ναι, παρόλο που την συγκεκριμένη στιγμή είμαστε στα ίδια ή και λίγο παραπάνω σε λεφτά, στο μέλλον, αυτό πιστεύω θα είναι κατά μας...

Τώρα είναι καλά για αυτούς που δεν κρατάνε eth και τα μετατρέπουν κατευθείαν σε €€€.

Πιο μέλλον ωρε. Σε 2 μήνες ειναι το eip. Αν ζοριζεστε τώρα για την μείωση τι θα κάνετε τότε; 

Μήπως έχετε κρυφή ελπίδα ότι θα πέσει το difficulty επειδή θα ξενερώσει ο κόσμος; 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Εσύ σε ποια μεριά ανήκεις? Αν είσαι στο 0.01, έχεις ρεύμα από τις ΑΠΕ? Αν ναι, γιατι να το ξοδεύεις ο ίδιος για mining και να μην την πουλάς τηνε ενέργεια στην ΔΕΗ για να βοηθήσεις το δίκτυο? Τι κάνεις με την θερμότητα η οποία βοηθάει στο να ανέβει η ambient του περιβάλλοντος? Εσύ δεν είπες ότι σκοπός σου είναι να βγάλεις ένα 3ψηφιο πόσο για να το μεταφέρεις στο παιδί σου? Άρα και εσύ την τσέπη σου κοιτάς (ή να έχει το παιδί σου ένα καλό μέλλον, ή την αρχή αυτού) 

Απάντησε εσύ πρώτα στην ερώτηση σου , εγώ την έχω απαντήσει και ξέρω ακριβώς το τι θέλω από το mining. Δεν έχω σκοπό πλέον να δώσω καμία άλλη πληροφορία ούτε βοήθεια γιατί όλα μου έχουν γυρίσει μπούμερανγκ. Μια χαρά ήμουν τόσα χρόνια στη τρύπα μου μάλλον εκεί πρέπει να γυρίσω πάλι :) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, omitziz είπε

Απάντησε εσύ πρώτα στην ερώτηση σου , εγώ την έχω απαντήσει και ξέρω ακριβώς το τι θέλω από το mining. Δεν έχω σκοπό πλέον να δώσω καμία άλλη πληροφορία ούτε βοήθεια γιατί όλα μου έχουν γυρίσει μπούμερανγκ. Μια χαρά ήμουν τόσα χρόνια στη τρύπα μου μάλλον εκεί πρέπει να γυρίσω πάλι :) ;)

Στα περισσότερα που έχεις πει έχω συμφωνήσει, αλλά ξαφνικά γυρνάς και λες για το 99.9% δεν ενδιαφέρεται για τίποτα. Όλοι είμαστε μέσα για το χρήμα είτε είναι σε € είτε εάν αύριο μεθαύριο αγοράσεις σπίτι με eth. Έτσι λειτουργεί ο κόσμος. Το ότι ξαφνικά ήρθε το btc και θέλει να προωθήσει πχ την ανωνυμία, δεν αναιρεί το γεγονός ότι το btc (και λοιπά) παραμένει ένα είδος συναλλάγματος. Προσωπικά είμαι μέσα για τα λεφτά στο άμεσο μέλλον. Με 60 mh/s δεν μπορώ να ελπίζω και πολλά παραπάνω. Αν μπορεσει η πώληση το καλοκαίρι να μου κάνει την ζωή πιο εύκολη στην αγορά κάποιων πραγμάτων, καλώς. 

Όσο για τον πλανήτη, αυτές τις μέρες όντως σκέφτομαι ότι ίσως η τόση ζέστη τόσο νωρίς οφείλεται στο mining (έξτρα καύσιμα για ρεύμα άρα παραγωγή κτλ+ θερμότητα από τα rig). Για αυτό δεν μπορώ να κάνω κάτι, αλλά τουλάχιστον σε αυτήν την καραντίνα χρησιμοποιώ θερμό για να πάρω τον καφέ μου αντί για πλαστικό και έχω πάρει στα σοβαρά την ανακύκλωση. Εσύ? 

Απλά μας έβαλες όλους μαζί σε ένα σακί χωρίς καν να μας ξέρεις. 

Αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ooaris είπε

Πιο μέλλον ωρε. Σε 2 μήνες ειναι το eip. Αν ζοριζεστε τώρα για την μείωση τι θα κάνετε τότε; 

Μήπως έχετε κρυφή ελπίδα ότι θα πέσει το difficulty επειδή θα ξενερώσει ο κόσμος; 😅

Ακόμα και με το eip όπως είπες, θα είχα 1+ eth τον μήνα. Για σκέψου τώρα που έχω 0.7, ποσό θα έχω μετα το eip 😉

Και όταν λέω "έχω", εννοώ έχουμε 😉

10 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Στα περισσότερα που έχεις πει έχω συμφωνήσει, αλλά ξαφνικά γυρνάς και λες για το 99.9% δεν ενδιαφέρεται για τίποτα. Όλοι είμαστε μέσα για το χρήμα είτε είναι σε € είτε εάν αύριο μεθαύριο αγοράσεις σπίτι με eth. Έτσι λειτουργεί ο κόσμος. Το ότι ξαφνικά ήρθε το btc και θέλει να προωθήσει πχ την ανωνυμία, δεν αναιρεί το γεγονός ότι το btc (και λοιπά) παραμένει ένα είδος συναλλάγματος. Προσωπικά είμαι μέσα για τα λεφτά στο άμεσο μέλλον. Με 60 mh/s δεν μπορώ να ελπίζω και πολλά παραπάνω. Αν μπορεσει η πώληση το καλοκαίρι να μου κάνει την ζωή πιο εύκολη στην αγορά κάποιων πραγμάτων, καλώς. 

Όσο για τον πλανήτη, αυτές τις μέρες όντως σκέφτομαι ότι ίσως η τόση ζέστη τόσο νωρίς οφείλεται στο mining (έξτρα καύσιμα για ρεύμα άρα παραγωγή κτλ+ θερμότητα από τα rig). Για αυτό δεν μπορώ να κάνω κάτι, αλλά τουλάχιστον σε αυτήν την καραντίνα χρησιμοποιώ θερμό για να πάρω τον καφέ μου αντί για πλαστικό και έχω πάρει στα σοβαρά την ανακύκλωση. Εσύ? 

Απλά μας έβαλες όλους μαζί σε ένα σακί χωρίς καν να μας ξέρεις. 

Αυτά. 

Έχεις σκεφτεί να επενδύσεις σε VET??? 😀😀😀

1 ώρα πριν, Odyss3us είπε



με τα eth που εβγαλες οταν σταματησει το mining, μπορεις με ενα μερος αυτων να ασχοληθεις με το trading,

μεχρι να γινει αυτο εχεις περιθωριο να αποκτησεις γνωσεις πανω στο αντικειμενο οπως ακριβως εκανες και με το mining

οταν ενας κυκλος κλεινει, ανοιγει ενας αλλος ισως και πιο επικερδης

Το trading το θεωρώ τζόγο. Δεν είναι για εμένα αυτά...

Από την άλλη, το mining είναι σταθερή αξία, τουλάχιστον προς το παρόν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Ακόμα και με το eip όπως είπες, θα είχα 1+ eth τον μήνα. Για σκέψου τώρα που έχω 0.7, ποσό θα έχω μετα το eip 😉

Και όταν λέω "έχω", εννοώ έχουμε 😉

 

 

οσο  Eth και να εβγαλες εφοσον το κρατας και δεν το ρευστοποιεις η αξια απο ενα σημειο και μετα για ολους μας ειναι συναρτηση της τιμης της ρευστοποιησης

θα ησουν χαρουμενος αν εβγαζες 2 Eth και η τιμη πηγαινε στα 4k ή 1Eth στα 10k?

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και κανα διωρο η αποδοση στο nicehash εχει ανεβει απο τα συνηθισμενα 3500 την ημερα, και 4000-4200 τον καλο καιρο, στα 8500-9000 mBTC/day. Ενα μηνα και κατι πριν επαιζα στα 3000-3300...τωρα μολις κατεβαινει στα 6200...

οποτε ζω το minerικο μου ονειρο με την ταπεινη μου 1060😄

Προφανως αυτο συνδεεται με τη ζητηση ethereum. 

Η λεξη που μου ηρθε στο μυαλο ειναι επενδυτικη φρενιτιδα...Δωσε και μενα Μπαρμπα😆  κλπ κλπ

Υποθετω οτι μπορει να συνδεεται και με καποια πιθανη προσμονη ανακοινωσης απο τον Elon-α.κλπ κλπ.

¨Ολη η αγορά ποντάρει στις ανακοινώσεις που θα κάνει για τα cryptos. 

Τα περιστερια ειναι συγκεντρωμενα γυρω του και κρεμονται απο τα χειλη του μεγαλου γκουρου...

Κάπου εδώ νομιζω οτι χρειάζεται αυξημένη προσοχή...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, omitziz είπε

Επειδη συνεχίζεις να λες ανακριβιες και να μην θες να διαβάσεις εστω τα βασικά , η κουτση Μαρια με τα 32 eth ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να τα κανει EUR/USD/YEN/RUBL που να χτυπάει τον κωλο στης κάτω. 

Για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν εχει την επιλογή withdraw μέχρι να γίνει το merge σε eth2 το οποιο θα συμβει καποια στιγμη το 2021 2022 2023 οποτε του βολεύει δηλαδή. Τοτε λοιπόν το eth μπορεί να εχει 100.000 ή 100 ευρώ , κανένας δεν ξέρει. 

 

Δλδ ολοι εσεις που κανετε Mining δε μπορειτε να μετατρεψετε τα Eth που εχετε μαζεψει σε fiat;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Δλδ ολοι εσεις που κανετε Mining δε μπορειτε να μετατρεψετε τα Eth που εχετε μαζεψει σε fiat;


για την ακριβεια δεν μπορει την πρωτη 32αδα γιατι εχει κανει αιτηση για validator στο Eth2.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...