Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς βλέπετε τη κίνηση της Nvidia για dedicated mining καρτες γραφικών;

Οι τιμές μοιάζουν λίγο εξωπραγματικές για τα mh/s που δηλώνουν!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Screenshot_20210513_221011.jpg.e0b5476fe120f494722ae7db9a9016f5.jpg

2 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Πώς βλέπετε τη κίνηση της Nvidia για dedicated mining καρτες γραφικών;

Οι τιμές μοιάζουν λίγο εξωπραγματικές για τα mh/s που δηλώνουν!

 

Ανέκδοτο κακό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Παλιό άρθρο, που αναδημοσιεύτηκε από Bloomberg 

την εκανε ομως τη ζημια του 4% παραπανω στο BNB απο το BTC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Τι εννοείς; Τι γέλιο θα πέσει; Απλά δεν θα τις αγοράζουν για eth mining, εκτός αν κάνουν μακακια πάλι με τον driver..

hardware το κλειδωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Παλιό άρθρο, που αναδημοσιεύτηκε από Bloomberg 

Τι παλιό; Σημερινό το βλέπω.

Είχε συμβεί ξανά το ίδιο στο παρελθόν, αν αυτό εννοείς.

Είχε ελεγχθεί ξανά και δεν είχαν βρει τίποτα.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, jackess είπε

εντομεταξύ εχθές την ώρα που άρχισε το crash ήμουν σε live με holders (4000+ άτομα) και κόντευαν να κρεμαστούν. άλλοι φώναζαν i lost my entire life's savings άλλοι i lost 200K, 150Κ, 100Κ. εγώ προσωπικά ένα 50ρικο και στο portfolio με 5-6 altcoin δεν έχασα τίποτα σοβαρό. πρέπει να χάθηκαν εκατομμύρια όμως....

 

9 ώρες πριν, jackess είπε

είτε κάνεις hodl είτε trade είτε mine, η τιμή είναι τιμή. εχθές έπεφτε ένα 500ρικο κάθε δευτερόλεπτο. όταν κρατάς απο το 17' 10 btc και απο τα 58Κ είσαι στα 40Κ λόγω ενός tweet είσαι στα όρια του να κρατηθείς. ήταν μεγάλο flash crash αυτό μη λέμε χαζομάρες. Ναι, ξέρεις πως θα ξανα ανέβει κάποια στιγμή αλλά όταν το portfolio σου πέφτει χιλιάρικα κάθε δευτερόλεπτο χωρίς να ξέρεις που θα σταματήσει είναι ρίγος.


αυτο ακριβως ηταν το point μου τις προαλλες, οτι απο ενα σημειο και μετα οταν μια τυχαια πτωση ή αυξηση πχ. της ταξης του 10-20% σου αυξομειωνει ραγδαια τα cryptos που εχεις στην ισοτιμια σε ευρω, δεν εχει σημασια ποσα cryptoνομισματα κατεχεις,  αλλα το σημαντικοτερο ειναι το πότε θα κανεις cashout,

γιατι ολοι εμεις οι μινερς οταν καποια στιγμη θα μαζεψουμε ενα σημαντικο ποσο και θα θελουμε να το εξαργυρωσουμε ολο ή μερος αυτου οσο κι αν ειναι αυτο κι οποτε κι αν ειναι αυτη η στιγμη θα γινουμε traders και θα μπουμε ακριβως στη ψυχολογια των παραπανω,

και οταν φτασει αυτη η στιγμη θα εξαρτομαστε απο ενα τουιτ ή ενα τυχαιο γεγονος που θα μπορει ανα πασα στιγμη να ριξει ή να αυξησει τα κερδη, δε θα βγει ανακοινωση στο ινσομνια του τυπου "παιδες το Eth  επιασε κορυφη απο αυριο εξαργυρωνετε..."

για παραδειγμα 2 τυχαιες στιγμες με αυξομειωση 15% μεσα σε ενα 24ωρο που συνεβη πριν 2 μερες:

12 Μαιου 100 Eth = 355.700 ευρω
13 Μαιου 100 Eth = 299.600 ευρω

μεγαλυτερη σημασια εχει το timing παρα αν ειχες μαζεμενα 5-10 Eth παραπανω..

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 


αυτο ακριβως ηταν το point μου τις προαλλες, οτι απο ενα σημειο και μετα οταν μια τυχαια πτωση ή αυξηση πχ. της ταξης του 10-20% σου αυξομειωνει ραγδαια τα cryptos που εχεις στην ισοτιμια σε ευρω, δεν εχει σημασια ποσα cryptoνομισματα κατεχεις,  αλλα το σημαντικοτερο ειναι το πότε θα κανεις cashout,

γιατι ολοι εμεις οι μινερς οταν καποια στιγμη θα μαζεψουμε ενα σημαντικο ποσο και θα θελουμε να το εξαργυρωσουμε ολο ή μερος αυτου οσο κι αν ειναι αυτο κι οποτε κι αν ειναι αυτη η στιγμη θα γινουμε traders και θα μπουμε ακριβως στη ψυχολογια των παραπανω,

και οταν φτασει αυτη η στιγμη θα εξαρτομαστε απο ενα τουιτ ή ενα τυχαιο γεγονος που θα μπορει ανα πασα στιγμη να ριξει ή να αυξησει τα κερδη, δε θα βγει ανακοινωση στο ινσομνια του τυπου "παιδες το Eth  επιασε κορυφη απο αυριο εξαργυρωνετε..."

για παραδειγμα μια τυχαια στιγμη πριν 2 μερες:

12 Μαιου 100 Eth = 355.700 ευρω
13 Μαιου 100 Eth = 299.600 ευρω

μεγαλυτερη σημασια εχει το timing παρα αν ειχες μαζεμενα 5-10 Eth παραπανω..

ή εξαργυρώνεις μόνο σε καμιά μεγάλη ανάγκη ή όταν έχεις πολλά και δεν μπορείς να περιμένεις για ένα "δώρο" στον εαυτό σου και τα υπόλοιπα τα κρατάς έως ότου καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα (αυτό προαιρετικό :Pκαι τα crypto γίνουν ισχυρό νόμισμα για συναλλαγές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

ή εξαργυρώνεις μόνο σε καμιά μεγάλη ανάγκη ή όταν έχεις πολλά και δεν μπορείς να περιμένεις για ένα "δώρο" στον εαυτό σου και τα υπόλοιπα τα κρατάς έως ότου καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα (αυτό προαιρετικό :Pκαι τα crypto γίνουν ισχυρό νόμισμα για συναλλαγές 


και παλι αυτο που γραφεις δεν αναιρει σε τιποτα οτι εγραψα πιο πανω, οτι στρατηγικη κι αν ακολουθει ο καθενας

το μονο δεδομενο ειναι πως οτι στιγμη κι αν επιλεξεις ενα Χ ποσο για cashout οι πιθανοτητες δε θα ειναι με το μερος σου  για να  ειναι στο maximum της τιμης, αρα δε θα εχεις το μεγιστο κερδος,

αρα λοιπον με την ιδια λογικη το να λες οτι "χανεις" επειδη θα μαζεψεις 5-10% λιγοτερα crypto απο τον αρχικο στοχο σου  ειναι εξισου ματαιο...

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/5/2021 στις 1:11 ΜΜ, Molpadia είπε

ασχολείται κάποιος με το CHIA ;

Ναι.

Έφτιαξα 21 πλοτ και η εκτίμηση ήταν ένα έτος.

Τα plot που φτιάχνουμε τώρα δεν θα λειτουργούν σε pool.

Σταμάτησα να παράγω νέα για να μην λιώσω τους ssd. Θα αρχίσω ξανά όταν αρχίσει το pooling.

Το κάθε plot θέλει στον προσωρινό δίσκο 256GB και "τρώει" 1.6TBW.

Δεν γνωρίζουμε ακόμα σίγουρα αν και τα plot που θα κάνουμε σε pool θα μπορούμε να τα κρατήσουμε αν αλλάξουμε pool.

Στις 12/5/2021 στις 9:59 ΜΜ, Arkin είπε

Ισχυει αυτο? 2000 δολλαρια το μηνα με 33TB? Εχω 40TB σκληρους δισκους αν τους βαλω θα βγαινει τετοιο profit το μηνα?

Η εκτίμηση που έκανες θα ίσχυε ΑΝ είχες ήδη αυτά τα plot έτοιμα.

Πήγαινε στο "Advanced" και βάλε αναλυτικά πόσα plot έχεις (0 αν δεν έχεις αρχίσει), πόσα θα παράγεις την μέρα, πόσο χώρο έχεις και θα δεις μια εκτίμηση.

Αν δεν έχεις ήδη τους δίσκους, υπολόγισε και το πόσο θα έχει αυξηθεί το δίκτυο μέχρι να σου έρθουν οι δίσκοι.

Το 15% αύξηση την εβδομάδα μην το θεωρείς δεδομένο, μπορεί να είναι παραπάνω. Λέγεται ότι θα μπουν φάρμες στο cloud και μπορείς να φανταστείς το μέγεθος του δικτύου αν ρίξει ένας επενδυτής $1.000.000 στο cloud.

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


και παλι αυτο που γραφεις δεν αναιρει σε τιποτα οτι εγραψα πιο πανω, οτι στρατηγικη κι αν ακολουθει ο καθενας

Δεν το είπα για να σε αναιρέσω αλλά για να δώσω άλλη οπτική γωνία. 

 

Εσύ σκέφτεσαι με ευρώ (δικαίωμα σου δεν λέω πως ειναι λάθος ή σωστό ο καθένας είναι ελεύθερος να πράξει όπως θέλει) 

 

Εγώ βλέπω (και πριν τα crypto) τα FIAT σαν φύρα  ειναι χαρτάκια που εκτός του ότι πληρθωρίζουν δεν σου προσφέρουν τίποτα αν τα έχεις στην άκρη πέρα απο ψυχολογική θαλπωρή ίσως, εγώ τα επένδυα όσο μπορούσα όταν μπορούσα σε άλλα πράγματα 

 

Να στο πω αλλιώς αν κρατούσα 5000 δραχμές το 90 στην τράπεζα (που με αυτές αγόραζα 15+ πιτόγυρα τότε)  και τις άφηνα εκει να "κάθονται" σήμερα θα είχα πες 22 ευρώ (με τους τόκους ΑΝ τοκιζόταν ) που με αυτά παίρνω σήμερα 10 πιτόγυρα με το ζόρι.  (το ίδιο ισχύει με πολύ μεγαλύτερα ποσά αλλά με τα μικρά ειναι λιγο πιο εύκολα να "νιώσει" κανεις την διαφορά) 

 

Αν όμως έβαζα 5000 δραχμές στην AMD το 90 σήμερα θα είχα γύρο στα 250+ ευρώ και θα αγόραζα περίπου 100+ πιτόγυρα 

 

Έτσι βλέπω και τα κρύπτο με την διαφορά ότι επειδή πρόκειται για νόμισμα και όχι απλά για μετοχή νομίζω ότι θα ειναι πολύ πιο ισχυρή επένδυση γιατί (πάλι τι πιστεύω εγώ πάντα) στο μέλλον δεν θα χρειάζεται να τα πουλήσω για να πάρω πιτόγυρα αλλά να τα χρησιμοποιώ κατευθείαν για πιτόγυρα 

 

EDIT με άλλα λόγια εγώ δεν βλέπω να "πέφτει" ή να "ανεβαίνει" η ισοτιμία πχ στο ETH αλλά κοιτάω να μαζέψω όσο το δυνατόν περισσότερα ETH μόνη φορά όταν κοιτάω ισοτιμίες ειναι μεταξύ crypto μπας ανταλλάξω μερικά για να έχω διάφορα. 

 

Τώρα ας πουμε έπεσε το ETH αλλά ανέβηκε το cardano αν το κοιτούσα με ευρώ είμαι στα ίδια περίπου αλλά δεν με νοιάζει γιατί εμένα με νοιάζει να μαζέψω πολλά crypto. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Ναι.

Έφτιαξα 21 πλοτ και η εκτίμηση ήταν ένα έτος.

Τα plot που φτιάχνουμε τώρα δεν θα λειτουργούν σε pool.

Σταμάτησα να παράγω νέα για να μην λιώσω τους ssd. Θα αρχίσω ξανά όταν αρχίσει το pooling.

Το κάθε plot θέλει στον προσωρινό δίσκο 256GB και "τρώει" 1.6TBW.

Δεν γνωρίζουμε ακόμα σίγουρα αν και τα plot που θα κάνουμε σε pool θα μπορούμε να τα κρατήσουμε αν αλλάξουμε pool.

Η εκτίμηση που έκανες θα ίσχυε ΑΝ είχες ήδη αυτά τα plot έτοιμα.

Πήγαινε στο "Advanced" και βάλε αναλυτικά πόσα plot έχεις (0 αν δεν έχεις αρχίσει), πόσα θα παράγεις την μέρα, πόσο χώρο έχεις και θα δεις μια εκτίμηση.

Αν δεν έχεις ήδη τους δίσκους, υπολόγισε και το πόσο θα έχει αυξηθεί το δίκτυο μέχρι να σου έρθουν οι δίσκοι.

Το 15% αύξηση την εβδομάδα μην το θεωρείς δεδομένο, μπορεί να είναι παραπάνω. Λέγεται ότι θα μπουν φάρμες στο cloud και μπορείς να φανταστείς το μέγεθος του δικτύου αν ρίξει ένας επενδυτής $1.000.000 στο cloud.

Επειδή εγώ την πάτησα! Βάλε εξωτερικούς δίσκους usb 3.0 μην βάλεις nas μηχανικούς. Εγώ έβαλα έναν nas και τσάμπα 3 μερες plotting. Δες αυτό το βίντεο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν το είπα για να σε αναιρέσω αλλά για να δώσω άλλη οπτική γωνία.

Εσύ σκέφτεσαι με ευρώ (δικαίωμα σου δεν λέω πως ειναι λάθος ή σωστό ο καθένας είναι ελεύθερος να πράξει όπως θέλει)

Εγώ βλέπω (και πριν τα crypto) τα FIAT σαν φύρα  ειναι χαρτάκια που εκτός του ότι πληρθωρίζουν δεν σου προσφέρουν τίποτα αν τα έχεις στην άκρη πέρα απο ψυχολογική θαλπωρή ίσως, εγώ τα επένδυα όσο μπορούσα όταν μπορούσα σε άλλα πράγματα

Να στο πω αλλιώς αν κρατούσα 5000 δραχμές το 90 στην τράπεζα (που με αυτές τότε αγόραζα 15+ πιτόγυρα τότε)  και τις άφηνα εκει να "κάθονται" σήμερα θα είχα πες 22 ευρώ (με τους τόκους ΑΝ τοκιζόταν ) που με αυτά παίρνω σήμερα 10 πίτουρα με το ζόρι.  (το ίδιο ισχύει με πολύ μεγαλύτερα ποσά αλλά με τα μικρά ειναι λιγο πιο εύκολα να "νιώσει" κανεις την διαφορά)

Αν όμως έβαζα 5000 δραχμές στην AMD το 90 σήμερα θα είχα γύρο στα 250+ ευρώ και θα αγόραζα περίπου 100+ πιτόγυρα

Έτσι βλέπω και τα κρύπτο με την διαφορά ότι επειδή πρόκειται για νόμισμα και όχι απλά για μετοχή νομίζω ότι θα ειναι πολύ πιο ισχυρή επένδυση γιατί (πάλι τι πιστεύω εγώ πάντα) στο μέλλον δεν θα χρειάζεται να τα πουλήσω για να πάρω πιτόγυρα αλλά να τα χρησιμοποιώ κατευθείαν για πιτόγυρα 

 

δε βγαζει νοημα η οπτικη σου γωνια ειδικα αν η αυξηση σε βαθος χρονου ειναι εκθετικη δλδ το ευνοικο σεναριο οπως στο παραδειγμα σου,

σημερα πχ ας πουμε το 1Εth εχει 3k
εχεις μαζεψει 100Eth, και σε 5 χρονια 1eth γινεται 10k, και τοτε κανεις cashout το 50%
αν μετα απο 1 χρονο το 1 Eth γινει 20k

βλαστημας που δε μαζεψες το 2021 110Eth αντι για 100, ή που χαλασες 50Eth 1 χρονο πριν;

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...