Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, DimitrisJimmys είπε

Επειδή εγώ την πάτησα! Βάλε εξωτερικούς δίσκους usb 3.0 μην βάλεις nas μηχανικούς. Εγώ έβαλα έναν nas και τσάμπα 3 μερες plotting. Δες αυτό το βίντεο 

 

Δεν ειναι το πρόβλημα το NAS ειναι θέμα ρυθμίσεων και ταχύτητας δικτύου αν έχεις πχ το router του ΟΤΕ που έχει 100Mpbs Ports θα έχεις θέμα ανάλογα την τοπολογία. 

 

Με το chia όσοι θέλουν να μπούν θα πρέπει να το σκεφτούν καλά γιατί θα μεγαλώσει το δίκτυο και με μερικά plots δεν θα κάνουν τίποτα (βέβαια είναι και τα pools αλλά και πάλι ζόρι το θέμα αν έχει λίγα plot)

 

Είναι σαν να αγοράζουμε λαχνούς για μια λοταρία και πχ κάθε GIGA είναι ένας λαχνός σήμερα το δίκτυο ειναι κάμποσα exabyte και θα ανέβει οπότε πχ αν σήμερα είχατε με μερικά ΤΒ 2,3 μήνες πιθανότητα να βγάλετε 1 Chia σε αυτούς τους 2,3 μήνες επειδή θα μεγαλώσει το δίκτυο μετά θα έχετε πχ 6+ μήνες πιθανότητα κτλ. 

 

Τιθεταί μεγάλο θέμα απόσβεσης κεφαλαίου δηλαδή. 

Εγώ δεν θα έμπαινα τώρα αν δεν είχα ένα 2ψήφιο αριθμό σε Terabyte. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν το είπα για να σε αναιρέσω αλλά για να δώσω άλλη οπτική γωνία. 

 

Εσύ σκέφτεσαι με ευρώ (δικαίωμα σου δεν λέω πως ειναι λάθος ή σωστό ο καθένας είναι ελεύθερος να πράξει όπως θέλει) 

 

Εγώ βλέπω (και πριν τα crypto) τα FIAT σαν φύρα  ειναι χαρτάκια που εκτός του ότι πληρθωρίζουν δεν σου προσφέρουν τίποτα αν τα έχεις στην άκρη πέρα απο ψυχολογική θαλπωρή ίσως, εγώ τα επένδυα όσο μπορούσα όταν μπορούσα σε άλλα πράγματα 

 

Να στο πω αλλιώς αν κρατούσα 5000 δραχμές το 90 στην τράπεζα (που με αυτές τότε αγόραζα 15+ πιτόγυρα τότε)  και τις άφηνα εκει να "κάθονται" σήμερα θα είχα πες 22 ευρώ (με τους τόκους ΑΝ τοκιζόταν ) που με αυτά παίρνω σήμερα 10 πίτουρα με το ζόρι.  (το ίδιο ισχύει με πολύ μεγαλύτερα ποσά αλλά με τα μικρά ειναι λιγο πιο εύκολα να "νιώσει" κανεις την διαφορά) 

 

Αν όμως έβαζα 5000 δραχμές στην AMD το 90 σήμερα θα είχα γύρο στα 250+ ευρώ και θα αγόραζα περίπου 100+ πιτόγυρα 

 

Έτσι βλέπω και τα κρύπτο με την διαφορά ότι επειδή πρόκειται για νόμισμα και όχι απλά για μετοχή νομίζω ότι θα ειναι πολύ πιο ισχυρή επένδυση γιατί (πάλι τι πιστεύω εγώ πάντα) στο μέλλον δεν θα χρειάζεται να τα πουλήσω για να πάρω πιτόγυρα αλλά να τα χρησιμοποιώ κατευθείαν για πιτόγυρα 

Δεν λέω πως είναι λάθος αυτή η οπτική γωνία αλλά κακά τα ψέματα, όσο και να θέλουμε να πιστέψουμε πως στα κρύπτο απο πίσω κρύβεται μια τεχνολογία που είναι, ουσιαστικά ανεκτίμητη, όσο ολόκληρο το market ταράζεται τόσο απο ένα tweet και όσο η πλοιοψηφία των crypto κατέχεται απο ένα πολύ μικρό ποσοστό ανθρώπων που ΔΕΝ είναι το ίδιο με το fiat (ΑΛΛΟ ανταγωνισμό το ένα, άλλο το άλλο) είναι ένα μεγάλο σημάδι πως τα crypto ακόμα και σήμερα είναι "αέρας". Και το λέω σαν άνθρωπος που πραγματικά πιστεύω πως κάποια μέρα τα crypto θα αντικαταστήσουν εξ ολοκλήρου τα νομίσματα που χρησιμοποιούμε σήμερα.

Αν αύριο βγει το μεγαλύτερο πορτοφόλι bitcoin και ξεπουλήσει ότι έχει και δεν έχει, θα υπάρξει τόση μεγάλη πτώση στη τιμή που αλυσιδωτά θα πουλήσουν κι άλλοι και θα πατώσει τόσο η τιμή που δε θα αξίζει να ασχοληθούμε άλλο. Μια του κλέφτη δυο του κλέφτη, τρίτη δε θα ξανα ασχοληθούν τόσοι ώστε να ξανα ανεβάσουν τη τιμή στα 50+ και θα χαθεί η εμπιστοσύνη προς το κρύπρο γενικά.

Αυτά προς το παρόν με τα σενάρια φαντασίας. 

Όσο αφορά το mining που είναι ενα πολύ πολύ διαφορετικό κομμάτι απο αυτούς που αγοράζουν και κρατούν μέχρι το φεγγάρι, καλώς η κακώς η σημερινες τιμές παίζουν τεράστιο ρόλο κάθε μέρα για τα κέρδη. Το πρώτο πράγμα που κοιτάει οποιοσδήποτε με το mining είναι να βγάλει τα λεφτά του πίσω και σε τέτοιες καταστάσεις που το profitability πάει περίπτατο γενιέται άγχος.

Με το παράδειγμα σου λειπόν, αν είχες βάλει 5000 δραχμές στη blockbuster, σήμερα δε θα έπαιρνες κανένα σουβλάκι.

Γιατί και αυτοί που κρατάνε σήμερα 100 bitcoin και hodlάρουν ότι και να γίνει, αν σε 5 - 10 χρόνια το btc έχει πέσει στα 500$ και δεν ξανα ανεβαίνει, τουλάχιστον θα έχουν λ7 για σουβλακια δίχως τζατζίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

δε βγαζει νοημα η οπτικη σου γωνια ειδικα αν η αυξηση σε βαθος χρονου ειναι εκθετικη οπως στο παραδειγμα σου,

σημερα πχ ας πουμε το 1Εth εχει 3k
εχεις μαζεψει 100Eth και σε 5 χρονια 1eth γινεται 10k και κανεις cashout το 50%
μετα απο 1 χρονο το 1 Eth γινεται 20k

βλαστημας που δε μαζεψες το 2021 110Eth αντι για 100 ή που χαλασες 50Eth 1 χρονο πριν;

Όχι δεν βλαστημάω τιποτα γιατί εγώ πιστεύω ότι τα κρύπτο θα ανεβούν πολύ και δεν θα πέσουν στο τέλος 

Όπως και να έχει δηλαδή θα βγώ κερδισμένος σε σχέση με ότι κόπο και FIAT έδωσα (σε σύγκριση αν τα κρατούσα ή τα έβαζα αλλού) 

Δεν λέω ότι δεν παρακολουθώ την αγορά φυσικά και την παρακολουθώ γιατί μπορεί και να κάνω λάθος οπότε σε αυτή την περίπτωση βλέποντας και προβλέποντας κάποια πράγματα θα πράξω αναλόγως απλά αυτό που λέω ειναι ότι δεν με αγχώνουν τα φυσιολογικά σκαμπανεβάσματα και δεν σχολούμε με tweets κτλ 

 

Δεν με νοιάζει πόσα ευρώ κάνει ένα ETH γιατί δεν πιστεύω στο ευρώ (και σε όλα τα fiat) ειναι σαν να βλέπω ότι χθες το ETH έκανε 10000 αντζούγιες (που τις συχαίνομαι :P ) και σήμερα κάνει 5000 αντζούγιες :P κλάιν δηλαδή :P  

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Όχι δεν βλαστημάω τιποτα γιατί εγώ πιστεύω ότι τα κρύπτο θα ανεβούν πολύ και δεν θα πέσουν στο τέλος 

Όπως και να έχει δηλαδή θα βγώ κερδισμένος σε σχέση με ότι κόπο και FIAT έδωσα (σε σύγκριση αν τα κρατούσα ή τα έβαζα αλλού) 

Δεν λέω ότι δεν παρακολουθώ την αγορά φυσικά και την παρακολουθώ γιατί μπορεί και να κάνω λάθος οπότε σε αυτή την περίπτωση βλέποντας και προβλέποντας κάποια πράγματα θα πράξω αναλόγως απλά αυτό που λέω ειναι ότι δεν με αγχώνουν τα φυσιολογικά σκαμπανεβάσματα και δεν σχολούμε με tweets κτλ

Δεν με νοιάζει πόσα ευρώ κάνει ένα ETH γιατί δεν πιστεύω στο ευρώ (και σε όλα τα fiat) ειναι σαν να βλέπω ότι χθες το ETH έκανε 10000 αντζούγιες (που τις συχαίνομαι :P ) και σήμερα κάνει 5000 αντζούγιες :P κλάιν δηλαδή :P 

 

ετσι πιστευω κι εγω, αρα λοιπον σε αυτο το ευνοικοτερο σεναριο μικρη σημασια εχει επι της παρουσης αν μαζεψεις σημερα 10% λιγοτερα κρυπτο αποτι θα ηθελες απο τη στιγμη που  αυτα σε βαθος χρονου θα πολλαπλασιαστουν x1000, κι ετσι θα κανουμε το γυρο του κοσμου με Catamaran και ο Ηλονας θα τουιταρει απο τον Αρη


ηδη παντως μεσα στα γραφεια στα πανεπιστημια κλπ ακους ολοενα και περισοτερο κοσμο να αρχιζει και να ασχολειται με το κρυπτο-trading
κι οταν φτασουμε στο σημειο να  παιζει και η κουτση Μαρια και να μπαινεις σε ταξι και να σου λεει ο ταριφας το σιγουρακι που θα φτασει στο φεγγαρι , τοτε να αρχιζεις να φοβασαι γιατι δεν υπαρχει περιπτωση το 5-10% του πληθυσμου παγκοσμιως να γινει μακροπροθεσμα εισοδηματιες

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

ετσι πιστευω κι εγω, αρα λοιπον σε αυτο το ευνοικοτερο σεναριο μικρη σημασια εχει επι της παρουσης αν μαζεψεις σημερα 10% λιγοτερα κρυπτο αποτι θα ηθελες απο τη στιγμη που  αυτα σε βαθος χρονου θα πολλαπλασιαστουν x1000

H διαφορά ειναι στην ψυχολογία/τρόπος που το βλέπεις, εγώ δεν "θέλω να φτάσει 10000 ευρώ"  για να κοιτάω αν αγοράσω ή τα πουλήσω όταν πχ φτάσει η ισοτιμία στα πχ 8000 ευρώ το 1ΤΗ και να περιμένω λίγο ακόμη και μετά όταν πχ 5000 ευρώ να βλαστημάω γιατί δεν πούλησα νωρίτερα..

 

Δεν θέλω να πουλήσω θα πουλήσω μόνο αν καταλάβω πως έπεται καταστροφή (και αυτό θα το κρίνω με άλλους γνώμονες της αγοράς όχι με την ισοτιμία πχ για πολιτικούς λόγους κτλ) 

 

Εγώ δεν περιμένω να πάει στην Χ τιμή αλλά περιμένω πότε ο μπακάλης στην γειτονιά θα δέχεται ETH ή κάποιο άλλο crypto και πότε θα μπορώ να δανείσω ETH σε startup κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ETH δεν πάει πουθενά παίδεις. Αργά η γρήγορα θα τελειώσει το PoW λόγω ανταγωνισμού.  Τι θα γράψει το ταμπλό την επόμενη όταν το χρήμα αρχίσει να ρέει σε άλλες τεχνολογίες;

Για μένα καλά έκανε ο Musk. Δεν μπορεί ο κάθε ξυπόλυτος ινδός και Μπαγλαντεσιανός του twitter και του Telegram να γίνει λεφτάς αύριο με 20$ που θα βάλει σε κρύπτο.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, snips είπε

Το ETH δεν πάει πουθενά παίδεις. Αργά η γρήγορα θα τελειώσει το PoW λόγω ανταγωνισμού.  Τι θα γράψει το ταμπλό την επόμενη όταν το χρήμα αρχίσει να ρέει σε άλλες τεχνολογίες;

Για μένα καλά έκανε ο Musk. Δεν μπορεί ο κάθε ξυπόλυτος ινδός και Μπαγλαντεσιανός του twitter και του Telegram να γίνει λεφτάς αύριο με 20$ που θα βάλει σε κρύπτο.

 

Το PoW είναι σχεδιασμένο να τελειώσει εδώ και 1 χρόνο πριν περίπου γιατί κάνει το νόμισμα πιο ασφαλές και τις συναλλαγές ταχύτερες αλλά και οικονομικότερες (όσο αφορά τα fees) 

Αυτό ειναι κακό για τους miners (που θα βρούμε άλλα νομίσματα) αλλά πολύ καλό για αυτούς που έχουν ETH ή θέλουν να επενδύσουν σε αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, snips είπε

Το ETH δεν πάει πουθενά παίδεις. Αργά η γρήγορα θα τελειώσει το PoW λόγω ανταγωνισμού.  Τι θα γράψει το ταμπλό την επόμενη όταν το χρήμα αρχίσει να ρέει σε άλλες τεχνολογίες;

Για μένα καλά έκανε ο Musk. Δεν μπορεί ο κάθε ξυπόλυτος ινδός και Μπαγλαντεσιανός του twitter και του Telegram να γίνει λεφτάς αύριο με 20$ που θα βάλει σε κρύπτο.

 

Το eth μια χαρα πέσει eth 2.0 και proof of stake

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, Odyss3us είπε

βλαστημας που δε μαζεψες το 2021 110Eth αντι για 100, ή που χαλασες 50Eth 1 χρονο πριν;

Όχι δεν με νοιάζει , έχω πουλήσει και με 500€ και με 800€ και με 1400€ και με 2000€. Και ας μου λείπουν τώρα δεν με ενοχλεί γιατί ποτέ δεν τζογαρα τίποτα. Και 0 να πάει το eth δεν με ενδιαφέρει γιατί έχω πληρώσει ακόμα και το ρεύμα και θα μου μείνει και το hardware.

Καλύτερα λίγα και safe όσο πάει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

 

Εγώ δεν περιμένω να πάει στην Χ τιμή αλλά περιμένω πότε ο μπακάλης στην γειτονιά θα δέχεται ETH ή κάποιο άλλο crypto και πότε θα μπορώ να δανείσω ETH σε startup κτλ. 

Το θέμα, μάστορα, δεν είναι πότε ο μπακάλης θα δεχτεί Crypto (γιατί δέχεται ήδη από χθες) αλλά πότε  θα σταματήσει να δέχεται Fiat και να υπολογίζει πόσο να σου δώσει τα αγγούρια του, βάσει Fiat. 

Δηλαδή ποτέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jackess είπε

Δεν λέω πως είναι λάθος αυτή η οπτική γωνία αλλά κακά τα ψέματα, όσο και να θέλουμε να πιστέψουμε πως στα κρύπτο απο πίσω κρύβεται μια τεχνολογία που είναι, ουσιαστικά ανεκτίμητη, όσο ολόκληρο το market ταράζεται τόσο απο ένα tweet και όσο η πλοιοψηφία των crypto κατέχεται απο ένα πολύ μικρό ποσοστό ανθρώπων που ΔΕΝ είναι το ίδιο με το fiat (ΑΛΛΟ ανταγωνισμό το ένα, άλλο το άλλο) είναι ένα μεγάλο σημάδι πως τα crypto ακόμα και σήμερα είναι "αέρας". Και το λέω σαν άνθρωπος που πραγματικά πιστεύω πως κάποια μέρα τα crypto θα αντικαταστήσουν εξ ολοκλήρου τα νομίσματα που χρησιμοποιούμε σήμερα.

Αν αύριο βγει το μεγαλύτερο πορτοφόλι bitcoin και ξεπουλήσει ότι έχει και δεν έχει, θα υπάρξει τόση μεγάλη πτώση στη τιμή που αλυσιδωτά θα πουλήσουν κι άλλοι και θα πατώσει τόσο η τιμή που δε θα αξίζει να ασχοληθούμε άλλο. Μια του κλέφτη δυο του κλέφτη, τρίτη δε θα ξανα ασχοληθούν τόσοι ώστε να ξανα ανεβάσουν τη τιμή στα 50+ και θα χαθεί η εμπιστοσύνη προς το κρύπρο γενικά.

Αυτά προς το παρόν με τα σενάρια φαντασίας. 

Όσο αφορά το mining που είναι ενα πολύ πολύ διαφορετικό κομμάτι απο αυτούς που αγοράζουν και κρατούν μέχρι το φεγγάρι, καλώς η κακώς η σημερινες τιμές παίζουν τεράστιο ρόλο κάθε μέρα για τα κέρδη. Το πρώτο πράγμα που κοιτάει οποιοσδήποτε με το mining είναι να βγάλει τα λεφτά του πίσω και σε τέτοιες καταστάσεις που το profitability πάει περίπτατο γενιέται άγχος.

Με το παράδειγμα σου λειπόν, αν είχες βάλει 5000 δραχμές στη blockbuster, σήμερα δε θα έπαιρνες κανένα σουβλάκι.

Γιατί και αυτοί που κρατάνε σήμερα 100 bitcoin και hodlάρουν ότι και να γίνει, αν σε 5 - 10 χρόνια το btc έχει πέσει στα 500$ και δεν ξανα ανεβαίνει, τουλάχιστον θα έχουν λ7 για σουβλακια δίχως τζατζίκι.

Mα στα παντα συμβαίνει αυτό. Αν αυρίο πουλήσουν τα μεγάλα πορτοφόλια τις Χ μετοχές τι θα γίνει? Δες πχ. Samsung, με ένα tweet έριξε την μετοχή της σε λιγές ΩΡΕΣ 25% κάτω!!! Είαι και οι μετοχές αέρας? 

6 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν με νοιάζει πόσα ευρώ κάνει ένα ETH γιατί δεν πιστεύω στο ευρώ (και σε όλα τα fiat) ειναι σαν να βλέπω ότι χθες το ETH έκανε 10000 αντζούγιες (που τις συχαίνομαι :P ) και σήμερα κάνει 5000 αντζούγιες :P κλάιν δηλαδή :P  

Το € το χρησιμοποιείς σαν placeholder για την αγοραστική δύναμη. Μπορείς αντί 3.000€ να λές ότι το 1 eth κάνει όσο μια 3090.  Το ίδιο πράγμα όμως είναι, μιας και τα 3000€ ισούνται με μια 3090.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, snips είπε

Το ETH δεν πάει πουθενά παίδεις. Αργά η γρήγορα θα τελειώσει το PoW λόγω ανταγωνισμού.  Τι θα γράψει το ταμπλό την επόμενη όταν το χρήμα αρχίσει να ρέει σε άλλες τεχνολογίες;

Για μένα καλά έκανε ο Musk. Δεν μπορεί ο κάθε ξυπόλυτος ινδός και Μπαγλαντεσιανός του twitter και του Telegram να γίνει λεφτάς αύριο με 20$ που θα βάλει σε κρύπτο.

 

Κι εγώ που νόμιζα πως θέλουμε κάθε άνθρωπος να έχει τα ίδια δικαιώματα! 🙄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, skritikos είπε

Κι εγώ που νόμιζα πως θέλουμε κάθε άνθρωπος να έχει τα ίδια δικαιώματα! 🙄

Προφανως οπως οι παπατζες που διατυμπανιζε ο βιταλικ τοτε - decentralization my ass οταν οι φαρμες πανε για PoS πινωντας εσπρεσακι ευχαριστωντας τους miners για την προσφορα τους στην αναπτυξη του Eth  - :) Ανθρακας ο θυσαυρος και αυτος. 

9 ώρες πριν, snips είπε

Το ETH δεν πάει πουθενά παίδεις. Αργά η γρήγορα θα τελειώσει το PoW λόγω ανταγωνισμού.  Τι θα γράψει το ταμπλό την επόμενη όταν το χρήμα αρχίσει να ρέει σε άλλες τεχνολογίες;

Για μένα καλά έκανε ο Musk. Δεν μπορεί ο κάθε ξυπόλυτος ινδός και Μπαγλαντεσιανός του twitter και του Telegram να γίνει λεφτάς αύριο με 20$ που θα βάλει σε κρύπτο.

 

Ο ιλον και εσενα και εμενα χεσμενους μας εχει. Χεσμενο εχει και το btc και το eth. Δεν νοιαζεται καν αν πιστεουμε οτι εκανε καλα η οχι.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, isaias1983 είπε

Σχεδόν στα μισά το profitability πάλι...κ πολύ κράτησε...

ενα 20% πανω πριν είναι. οκ δεν ειμαι και χαρούμενος αλλά οι τιμές είναι ακόμα χαμηλά. σε σχέση με πριν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...