Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Προς κατόχους 5700 που φλάσαραν σε ΧΤ θα ήθελα τη συνεισφορά σας γιατί έχω πελαγώσει λίγο και το ψάχνω ακόμα. Θα προσπαθήσω να είμαι περιεκτικός και να μην τραβήξω μακριά από το mining το ποστ αλλά περισσότερο κάνει για software hardware conflict το θέμα και δε ξέρω αν είναι οκ να το αναλύσω εδώ.

Εν συντομία.

Έχω Sapphire 5700 Pulse φλασαρισμένη σε XT και από χθες τραβάει κάτι χαζομάρες με τα κλοκς τις τάσεις και τις ρυθμίσεις στο amd radeon software tuning tab.

Επειδή δοκίμασα 2 διαφορετικούς drivers WHQL ή non WHQL και συνεχίζει τις bugιές λέω να ξαναφλασάρω από την αρχή τα πάντα. Όμως στο φλασάρισμα στο original bios μου δίνει error. Επειδή παίζει να τραβήξει και για να μην κάνουμε hijack mining thread ας έρθει σε ΠΜ πριν δοκιμάσω να το δούμε αναλυτικά εδώ.

Googlαρε amdvbflash και κάνε το μέσω cmd και όχι exe. 

https://www.gamersnexus.net/guides/3550-guide-how-to-flash-amd-gpu-vbios-rx-5600-xt

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Googlαρε amdvbflash και κάνε το μέσω cmd και όχι exe. 

μέσω cmd φλασάρω πάντα.

amdvbflash -unlockrom 0

amdvbflash -f -p  "0" "romname.rom"

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, greekfragma είπε

μέσω cmd φλασάρω πάντα.

amdvbflash -unlockrom 0

amdvbflash -f -p "romname.rom"

Αν όντως δεν έχεις κάνει λάθος στο command εδώ, τότε ξεχνάς το device ID 

amdvbflash -f -p "[DEVICE ID HERE]" "[NAME-OF-BACKUP-ROM.ROM]" 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Αν όντως δεν έχεις κάνει λάθος στο command, τότε ξεχνάς το device ID 

amdvbflash -f -p "[DEVICE ID HERE]" "[NAME-OF-BACKUP-ROM.ROM]" 

έγραφα γρήγορα απάντηση και άφησα το device id εκτός. σωστά το κάνω το φλασάρισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

ναι στο hive ειναι το θέμα αν δουλεύει γιατί παίζει να υπάρχει θέμα πχ με την μητρική η κάτι άλλο το μήνυμα του log δεν ήταν καλό. 

 

Ο πιο εύκολος τρόπος για να ξεδιαλύνουμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα είναι να την τρέξεις με μαμά ρυθμίσεις. 

 

Απο εκει και πέρα θα σου πω τι να κάνεις για φτάσεις τα Mh/s που θέλεις. (τέλος 2 miners πως σου ήρθε; ) 

 

Μπορείς να ρυθμίσεις αν θέλεις να κάνεις mining (απο hiveos) και σε Nicehash που όλοι τρελαίνεστε εδώ στο forum αν και ειναι gtpk :P 

καλα αυτα το βραδυ που θα γυρισω σπιτι :P εχει ενας φιλος δυο 3070 στο 2miners και ειναι ευχαριστημένος οποτε ειναι το πρωτο pool που σκεφτηκα να δοκιμασω.

14 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Τη Vega αν δεν τη ρυθμίσεις σωστά καταναλώνει πολύ και δεν αποδίδει.

Αντίθετα, με σωστή ρύθμιση καίει λίγο και βγάζει 55MH/s + -

Προσωπικά είμαι στα 55,8 MH/s με 140W μετρημένα στην πρίζα.

η καταναλωση δε με νοιαζει καθολου. για 55.8 εχεις πειραξει και timings με bios απο vega 56? εφτυσα το γαλα μου μεχρι να ρυθμισω timings για να δουλεψει 43 και ακομα και εκει δεν ηταν 100% σταθερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Τι error σου δίνει? 

όταν πάω να φλασάρω ΝΟΝ ΧΤ bios

Cannot Program with input vbios image file  flash error 0FL01

όταν πάω να φλασάρω ΧΤ bios

Flash already programmed

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, jackess είπε

η καταναλωση δε με νοιαζει καθολου

Πρέπει να σε νοιάζει γιατί αν δεν προσέξεις την κατανάλωση δεν μπορείς να πετύχεις καλό hashrate.

26 λεπτά πριν, jackess είπε

για 55.8 εχεις πειραξει και timings με bios απο vega 56? εφτυσα το γαλα μου μεχρι να ρυθμισω timings για να δουλεψει 43 και ακομα και εκει δεν ηταν 100% σταθερα

Εννοείται πειράζεις και timings. Αλλιώς κάνεις μια τρύπα στο νερό.

Σε HiveOS και RaveOS δε χρειάζεται καν φλασάρισμα σε Vega 56 bios. Έχεις όλα τα εργαλεία διαθέσιμα, κοινώς πρέπει να μάθεις να χρησιμοποιείς το ΑΤiTool.

Σε καλό κομμάτι με Samsung HBM2 μπορεί να χτυπήσει και τα 60MH/s.

Σε Windows περιορίζεσαι στα 56MH/s.

Πάρε έμπνευση από εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DimitrisJimmys είπε

To hiveos δεν μπορώ να καταλάβω τι ειναι δωρεάν? Όσοι κάνετε mining με hiveos τι plan έχετε?

1 rig είναι δωρεάν. Από 2 και πάνω πληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Προσωπικά είμαι στα 55,8 MH/s με 140W μετρημένα στην πρίζα.

ή έχεις μαγική vega ή έχεις μαγικές ρυθμίσεις ή κάτι έκανες λάθος στην μέτρηση :P 

12 λεπτά πριν, DimitrisJimmys είπε

To hiveos δεν μπορώ να καταλάβω τι ειναι δωρεάν? Όσοι κάνετε mining με hiveos τι plan έχετε?

1rig είναι δωρεάν αν θες να κάνεις mining άλλο pool 

Αν κάνεις mining στο hiveon (το δικό τους pool) ειναι 4 rig δωρεάν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι μιας και κατάφερα να βγάλω άκρη.

Για κάποιο λόγο το σκάλωμα υπήρχε γιατί το bios δεν ήταν signed και το SPPT που είχα παλιότερα κρατήσει από softmod έκανε conflict με τους τελευταίους drivers.

Εντέλει αναγκάστικα να τα κάνω όλα από την αρχή. Διαγραφή SPPT απεγκατάσταση DDU και διαγραφή όλων των profiles με επαναφορά εργοστασιακών.

Φλασάρισμα εκ νέου την κάρτα με ΧΤ bios. Εξαγωγή του bios, παραμετροποίηση όσων ήθελα σε τάσεις ρολόγια κλπ.

Φλασάρισμα custom bios. Επανεκκίνηση. και αφού έγιναν όλα αυτά πέρασμα τελευταίων drivers adrenaline 21.5.

πφ.....έφαγα όλο μου το μεσημέρι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

ή έχεις μαγική vega ή έχεις μαγικές ρυθμίσεις ή κάτι έκανες λάθος στην μέτρηση :P 

Εγώ σου άνοιξα τα μάτια με το φλασάρισμα των Vega 64 --> Vega 56 και τα διαφορετικά timings.

Δυσκολεύτηκες να με πιστέψεις τότε και διαπιστώνω ότι ακόμα δυσκολεύεσαι...

Το νούμερο είναι μετρημένο στον τοίχο. Απλά δεν ξέρω αν μπορούν να επιτευχθούν σε Linux based OS.

O TRM σε B-mode δείχνει 102-103W με 812mV και όλο το σύστημα στα ~190W. Σε απόλυτα idle φάση είναι στα 50W. Άντε τώρα το καλοκαίρι λόγω μεγαλύτερων απωλειών να έχει ανέβει κατά 1-2%;

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfragma είπε

Επανέρχομαι μιας και κατάφερα να βγάλω άκρη.

Για κάποιο λόγο το σκάλωμα υπήρχε γιατί το bios δεν ήταν signed και το SPPT που είχα παλιότερα κρατήσει από softmod έκανε conflict με τους τελευταίους drivers.

Εντέλει αναγκάστικα να τα κάνω όλα από την αρχή. Διαγραφή SPPT απεγκατάσταση DDU και διαγραφή όλων των profiles με επαναφορά εργοστασιακών.

Φλασάρισμα εκ νέου την κάρτα με ΧΤ bios. Εξαγωγή του bios, παραμετροποίηση όσων ήθελα σε τάσεις ρολόγια κλπ.

Φλασάρισμα custom bios. Επανεκκίνηση. και αφού έγιναν όλα αυτά πέρασμα τελευταίων drivers adrenaline 21.5.

πφ.....έφαγα όλο μου το μεσημέρι

Κατεβάζεις το συγκεκριμένο: atiflash_293

Έχεις κάτι παρόμοιο; Δεν μας νοιάζει, Έχεις ένα που λέγεται atiflash; αν δεν λέγεται atiflash_293 ΑΚΡΙΒΩΣ Δεν μας νοιάζει. 

Επικόλλησε το bios που θες να περάσεις στην κάρτα σου μέσα στον φάκελο του atiflash_293

ΔΕΝ τρέχεις το γραφικό παράθυρο

 

Ανοίγεις CMD σαν administrator (και καλό θα ήταν να βάλεις τα windows σε safemode )

 

κάνεις CD στο directory που ειναι το ο φάκελος του atiflash_293 πχ αν τον έχεις στην επιφάνεια εργασίας και είσαι σε windows 10 πάτα 

cd C:\Users\ONOMATOYUSER\Desktop\atiflash_293\

Αν το έχεις σε έναν σκληρό που λέγεται D μέσα σε έναν φάκελο που λέγετε GG πάτα

 

cd D:\GG\atiflash_293\

 

κ.ο.κ

 

Μετά πατάς 

 

amdvbflashWin.exe -i  (σε περίπτωση που έχεις δουλέψει ξανά amdvbflash στο συγκεκριμένο πρέπει να προσθέσεις και Win.exe το κομμάτι που μαύρισα δηλαδή μην ξεχαστείς) 

 

για να βγάλει την λίστα με τις κάρτες σου έστω αυτή που θες να φλασάρεις έχει αριθμό 0 

 

Μετά πατάς 

 

amdvbflashWin.exe -unlockrom 0
 

Μετά πατάς οκ ή yes σε ότι παράθυρο εμφανιστεί (δεν θυμάμαι ακριβώς τι γράφει το κουμπί σημασία έχει να συμφωνήσεις και να μην αρνηθείς/ακυρώσεις το παράθυρο) 

 

Μετά πατάς 

 

amdvbflashWin.exe -f -p 0 ONOMABIOSΚΑΡΤΑΣ.rom (είπαμε το έβαλες στον ίδιο φάκελο που έχεις και το atiflash_293 αλλιώς θέλει "διαδρομή\ONOMABIOSΚΑΡΤΑΣ.rom") 

 

Μετά πατάς οκ/yes/accept σε ότι παράθυρο εμφανιστεί

 

Profit. 

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Εγώ σου άνοιξα τα μάτια με το φλασάρισμα των Vega 64 --> Vega 56 και τα διαφορετικά timings.

Δυσκολεύτηκες να με πιστέψεις τότε και διαπιστώνω ότι ακόμα δυσκολεύεσαι...

Το νούμερο είναι μετρημένο στον τοίχο. Απλά δεν ξέρω αν μπορούν να επιτευχθούν σε Linux based OS.

O TRM σε B-mode δείχνει 102-103W με 812mV και όλο το σύστημα στα ~190W. Σε απόλυτα idle φάση είναι στα 50W.

Δεν είπα ότι δεν σε πιστεύω είπα ότι σημβαίνει ένα απο 3 που ανέφερα.

 

Με το "μαγικές" δεν εννοούσα ψεύτικες αλλά πολύ καλές 

 

Εφόσον δεν έχεις μαγική κάρτα ή δεν έκανες λάθος στην μέτρηση τι ρυθμίσεις έχεις; :P 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greekfragma είπε

όταν πάω να φλασάρω ΝΟΝ ΧΤ bios

Cannot Program with input vbios image file  flash error 0FL01

όταν πάω να φλασάρω ΧΤ bios

Flash already programmed

 

με amdvbflash το κανεις? αν ναι δοκιμασε το παλιοτερο atiflashtool και ενα command για unlock ( -unlock νομιζω) κοιτα κει με προλαβανε ολοι

 

οσο για τη βεγκα ας δουλεψει hive πρωτα στοκ και βλεπω σιγα σιγα να την ανεβασω ευτυχως εχει samsung hbm2 αλλα ειναι περιεργο κομματι gigabyte 

Επεξ/σία από jackess
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...