Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, ooaris said:

Όλα αυτά προϋποθέτουν λογαριασμό στο ανταλακτηριο και μετά αποστολή σε άλλο και κάνα 2 trades ακόμα και network fees και exchange fees και λογικά αύριο το νόμισμα θα ανεβάσει difficulty και θα δίνει λιγότερα (και λογικά θα πέσει και η τιμή αλλά δεν το λέμε αυτό) και θα χρειαστείς και κάνα 4ωρο για να ξαναμπείς σε ρυθμό για eth. 

Και γενικά δεν με πείθεις 😅

μην τις βάλεις όλες, χώρισε τις κάρτες, εγώ τώρα ετοιμάζω να βάλω την 2070super την 3060 και τις 2 1070 και θα αφήσω τα 400MH ( 5 κάρτες σε ETH)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

κάνοντας κάποιες δοκιμές είδα οτι για να είμαι σταθερός κάτω από 92watts τα MH/s πέφτουν στα 49. 

με υπολογισμούς τις ώρες μέσο όρο που βρίσκομαι στο γραφείο ανα μέρα τελικά δεν αξίζει η φασαρία. Απλά θα σταματάω το mining και θα το συνεχίζω όταν φεύγω από το χώρο να πιάνει τα γνωστά 54+ στα 96watts.

Αυτά τα 5Mh διαφορά στις 6-8ώρες αναπληρώνονται στις προηγούμενες ρυθμίσεις παρά να βάλω τη κάρτα να τρέχει 24/7 πιο χαμηλά.

Μπορεις απλα αυτε τις 6-8 ωρες να μειωσεις αρκετα το pl, ωστε ναι μεν, να μεινεις πανω απο 45mh/s, αλλα και να ριξεις watt/temps. Απο το τιποτα, αστο να βγαζει και 3 ευρω την ημερα (αναλογικα) για καποιες ωρες

Κατι τετοιο μαλλον θα κανω για τις ωρες που θα βρισκομαι στο δωματιο την ημερα (κανα 2-3 ωρες) με ξεχωριστο προφιλ γιατι ανεβαινει η ambient. Το βραδυ εδω εχουμε εξωτερικη 15-20, οποτε παραθυρα ανοιχτα και ειμαι οκ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

μην τις βάλεις όλες, χώρισε τις κάρτες, εγώ τώρα ετοιμάζω να βάλω την 2070super την 3060 και τις 2 1070 και θα αφήσω τα 400MH ( 5 κάρτες σε ETH)

Η λογική μου, λέει, ότι βάζεις τα πάντα για όσο είναι ψιλά για να προλάβεις το difficulty και την τιμή που είναι ψιλά. Αν βάλεις ένα μικρό ποσοστό, τότε είναι σίγουρη αποτυχία. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ooaris είπε

θα ανεβάσει difficulty και θα δίνει λιγότερα

Αυτό το ΕΤΗ το έχει ήδη κάνει ως ένα βαθμό. Τα υπόλοιπα τον Ιούλιο.

21 λεπτά πριν, ooaris είπε

(και λογικά θα πέσει και η τιμή αλλά δεν το λέμε αυτό)

Αν πέσει σταματάμε. Δε μας κρατάει κανείς για 15-20 μέρες μέχρι να φτάσουμε το threshold, όπως είναι στα ΕΤΗ pools.

21 λεπτά πριν, ooaris είπε

θα χρειαστείς και κάνα 4ωρο για να ξαναμπείς σε ρυθμό για eth.

Γιατί να αργήσεις να μπεις σε ρυθμό; Δε μπαίνεις αμέσως; Εκτός αν κάτι μου διαφεύγει τόσο καιρό.

Τα υπόλοιπα αφού εισπράξω γιατί και εγώ τώρα εντελώς θεωρητικά μιλώ. Μπορεί να είναι πολύ χειρότερα από ότι τα υπολογίζω αλλά who cares. 3 μέρες μινάρισμα χαμένες.

Πάντως με τα μέχρι τώρα δεδομένα είμαι έτσι με τα δύο νομίσματα:

ΕΤΗ

ETH.png.02ded35663ffaa5ec21fd873e98c7adb.png

ERG

ERG.png.309d3fd60a1b12ab9099dc368512a53d.png

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ooaris said:

Η λογική μου, λέει, ότι βάζεις τα πάντα για όσο είναι ψιλά για να προλάβεις το difficulty και την τιμή που είναι ψιλά. Αν βάλεις ένα μικρό ποσοστό, τότε είναι σίγουρη αποτυχία. 

 επειδή κοντευει να πληρώσει (λογικα σε 2 μερες) γι αυτο δεν τις βαζω ολες

 

image.png.da6f0ce75c62e5cd19785f1a58e22253.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια ερωτηση...Εχω ενα δευτερο πυργακι και θελω να βαλω 2 καρτες επανω για μαινινγκ.για 2χ 3070 , τι τροφοδοτικο θελω; εχει 1600χ επεξεργαστη

 

Επεξ/σία από PantKo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μπορεις απλα αυτε τις 6-8 ωρες να μειωσεις αρκετα το pl, ωστε ναι μεν, να μεινεις πανω απο 45mh/s, αλλα και να ριξεις watt/temps. Απο το τιποτα, αστο να βγαζει και 3 ευρω την ημερα (αναλογικα) για καποιες ωρες

Κατι τετοιο μαλλον θα κανω για τις ωρες που θα βρισκομαι στο δωματιο την ημερα (κανα 2-3 ωρες) με ξεχωριστο προφιλ γιατι ανεβαινει η ambient. Το βραδυ εδω εχουμε εξωτερικη 15-20, οποτε παραθυρα ανοιχτα και ειμαι οκ

Κάγκελα στα παράθυρα ε; Μη μείνουν μόνο οι βίδες κανά βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, PantKo είπε

παιδια ερωτηση...Εχω ενα δευτερο πυργακι και θελω να βαλω 2 καρτες επανω για μαινινγκ.για 2χ 3070 , τι τροφοδοτικο θελω; εχει 1600χ επεξεργαστη

 

650w

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

650w

το ιδιο ισχυει και αν βαλω 2χ5700χτ νιτρο+ ? κανα λολακι θα μπορω να παιζω ταυτοχρονα και ας πεφτουν τα μεγκαχας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PantKo είπε

το ιδιο ισχυει και αν βαλω 2χ5700χτ νιτρο+ ? κανα λολακι θα μπορω να παιζω ταυτοχρονα και ας πεφτουν τα μεγκαχας?

Ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PantKo είπε

το ιδιο ισχυει και αν βαλω 2χ5700χτ νιτρο+ ? κανα λολακι θα μπορω να παιζω ταυτοχρονα και ας πεφτουν τα μεγκαχας?

παίξε λολ με τα γραφικά του επεξεργαστή και ασε τις κάρτες να σκάβουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όσους χρησιμοποιούν το Binance. Αν κάποιος θέλει να τραβήξει χρήματα απο το Binance στον λογαριασμό της τράπεζας του τι πρέπει να κάνει όσο αφορά την εφορία; Γενικά τα κέρδη απο τα κρυπτονομίσματα πως δηλώνονται; Για παράδειγμα ξέρω απο γνωστούς ότι τα κέρδη απο τις μετοχές δηλώνονται αυτόματα στην εφορία και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όσους χρησιμοποιούν το Binance. Αν κάποιος θέλει να τραβήξει χρήματα απο το Binance στον λογαριασμό της τράπεζας του τι πρέπει να κάνει όσο αφορά την εφορία; Γενικά τα κέρδη απο τα κρυπτονομίσματα πως δηλώνονται; Για παράδειγμα ξέρω απο γνωστούς ότι τα κέρδη απο τις μετοχές δηλώνονται αυτόματα στην εφορία και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς.

H αδερφη μου ειναι εφοριακος και την ρωτησα καποια στιγμη.

Συγκεκριμενη νομοθεσια για κρυπτο δεν υπαρχει, αρα θεωρουνται τα κερδη ως ενα φυσιλογικο εισοδημα. 

Αν η εφορια ελεγξει το εισερχομενο εμβασμα (ψιλοσπανιο για μη επιχειρηση) υπαρχουν 2 περιπτωσεις.

1. να εχεις αποδεικτικο αγορας των νομισματων και αποδεικτικο πωλησης που να φαινεται η διαφορα των ποσων. αν εχεις κερδος θα πρεπει να το εχεις δηλωσει για να φορολογηθει ως εισοδημα γιατι η εφορια δεν δεχεται οτι στα κανανε δωρο ουτε οτι ειναι ο θειος που τα εστειλε απο το εξωτερικο. Βεβαια αν μιλαμε για ποσα μικρα, ετσι μπαχαλο που ειναι το συστημα μαλλον δεν θα ασχοληθουν. Για μεγαλα ποσα (10κ+ δεν ξερω το ποσο ειναι το οριο)  η τραπεζα αυτοματα θα ενεργοποιησει ελεγχους που και παλι δεν ξερω αν θα πανε εφορια.  

2. Να μην εχεις δηλωσει τιποτα και να σου φανε φορο και προστιμα για φοροδιαφυγη. Αυτο κατα πασα πιθανοτητα θα γινει οταν ο δεικτης εισερχομενων στις τραπεζες θα ανεβει. Γιατι μη νομιζεις οτι δεν παρακολουθουν στατιστικα τι βγαινει προς τα ανταλλακτηρια. Οταν ερθει η ωρα θα πληρωσουν ολοι για να τα φερουν μεσα (αν εχει μεινει τιποτα να φερουν)

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όσους χρησιμοποιούν το Binance. Αν κάποιος θέλει να τραβήξει χρήματα απο το Binance στον λογαριασμό της τράπεζας του τι πρέπει να κάνει όσο αφορά την εφορία; Γενικά τα κέρδη απο τα κρυπτονομίσματα πως δηλώνονται; Για παράδειγμα ξέρω απο γνωστούς ότι τα κέρδη απο τις μετοχές δηλώνονται αυτόματα στην εφορία και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς.

Ποια κέρδη;;;; 😂😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...