Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μαμιεται... Τη πηρα

Ωστοσο πολλοι απ αυτους π παραλαμβανουν, τις βγαζουν κατευθειαν στο σφυρι.. 

Κ ολα να σταματησουν θα τη κρατησω.. κ θα δωσω οσο οσο τις αλλες.. 

Αλλωστε gamer φανατικος δεν ειμαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, GKat76 είπε

Δε μαμιεται... Τη πηρα

Ωστοσο πολλοι απ αυτους π παραλαμβανουν, τις βγαζουν κατευθειαν στο σφυρι.. 

Κ ολα να σταματησουν θα τη κρατησω.. κ θα δωσω οσο οσο τις αλλες.. 

Αλλωστε gamer φανατικος δεν ειμαι

εγώ κάνα παιχνιδάκι το παίζω. ανταλλαγή με 5700 κάνεις? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greekfragma είπε

εγώ κάνα παιχνιδάκι το παίζω. ανταλλαγή με 5700 κάνεις? :P

 να τη δινω σε ενδιαφερομενους με χρονομισθωση😄 

και αν ενδιαμεσα κανεις και mining κρατας οτι εβγαλες...

win win σιτσουεσιον😃

Επεξ/σία από GKat76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GKat76 είπε

 να τη δινω σε ενδιαφερομενους με χρονομισθωση😄 

και αν ενδιαμεσα κανεις και mining κρατας οτι εβγαλες...

win win σιτσουεσιον😃

Εδω που φτασαμε αυτο που λεει ο σοφος λαος πλεον παει ετσι.."Την γυναικα το αυτοκινητο και την καρτα γραφικων δεν την δανειζουμε". :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hattori_gr είπε

 

και εδω τα ιδια με 560mh/s αποδοση σε Eth και περιπου 38€ την ημερα
βγαζω γυρω στα 1350mh/s σε ERG , και περιπου 50€ την ημερα

νομιζω αξιζει τον κοπο. εστω για τωρα

επισης χρησιμοποιώντας την 3060 σε ETH ειδικα με βιντεο κλπ έπεφτε απο τα 48 στα 35 Mh/s
Ενω τωρα απο τα 120 Mh/s στα 115 .... πολυ λιγότερες απώλειες

Έχεις σκεφτεί για solo mining? Δε μπορώ να βρω πουθενά πληροφορίες σχετικά με αποδόσεις/ταχύτητες για σολο και δε ξέρω αν αξίζει να το γυρίσω σε σολο. Η ταχύτητά μου είναι 2,1 gh/s (ergo)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ooaris είπε

Αντί για 62 έβγαλες 80 δηλαδή και σήμερα έπεσε και 6% περισσότερο από το eth.

Και προχθές που το ΕΤΗ είχε ανέβει 6% αυτό είχε ανέβει 12%.

Ακολουθεί πολλά altcoins, είναι περισσότερο volatile.

5 ώρες πριν, ooaris είπε

Και μετέφερες 800mhs.

Για έναν που έχει 200mhs και κάτω, δεν αξίζει το hastle. Το κέρδος θα είναι τα fees.

Εντάξει προφήτης δεν είμαι. Μπορεί το ergo να γίνει το νέο ethereum! 🙄😏

Όχι, δε θα γίνει το νέο ΕΤΗ. Απλά τις τελευταίες 20 μέρες έχει ανέβει και παραμένει ανεβασμένο.

Επίσης δεν αποδίδει το ίδιο σε όλες τις GPUs. Π.χ. δεν κάνει για 5700/ΧΤ και 6800, ούτε για Radeon VII. Κάνει για 480/580 και είναι super για Vega. Καλό για Nvidia Ampere αλλά δεν κάνει για τις Turing.

Έχει να κάνει το hashrate ETH vs ERG. Αν είσαι 2,5x-3x πας ERG. Αξίζει. Αλλιώς μένεις στο ΕΤΗ.

Οπότε με το Βέγγο που με το απόλυτο timing tuning έφτασα 55,8MH/s στο ΕΤΗ αλλά στο ERG έχω 180MH/s για την πλάκα και με λίγη πίεση πάει και 200MH/s αξίζει με τα χίλια.

Αυτή την περίοδο. Όταν πέσει το ERG ή όταν το Gas price του ETH ανέβει δεν το συζητάμε.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, dionlouk said:

Έχεις σκεφτεί για solo mining? Δε μπορώ να βρω πουθενά πληροφορίες σχετικά με αποδόσεις/ταχύτητες για σολο και δε ξέρω αν αξίζει να το γυρίσω σε σολο. Η ταχύτητά μου είναι 2,1 gh/s (ergo)

δεν ξερω αν αξίζει solo, ειναι ηδη 17TH το network , για να πιασεις Block με 2 GH λιγο απίθανο απο την αλλη 67,5 που ειναι το Reward ειναι δελεαστικό . (περίπου 700€)

Btw σχετικα με το CHIA , ειναι τελείως RANDOM το reward , ενας φιλος μου που ξεκίνησε μαζι μου με 102 plots scoreare 4 chia εγω ακομη τίποτα
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Και προχθές που το ΕΤΗ είχε ανέβει 6% αυτό είχε ανέβει 12%.

Ακολουθεί πολλά altcoins, είναι περισσότερο volatile.

Όχι, δε θα γίνει το νέο ΕΤΗ. Απλά τις τελευταίες 20 μέρες έχει ανέβει και παραμένει ανεβασμένο.

Επίσης δεν αποδίδει το ίδιο σε όλες τις GPUs. Π.χ. δεν κάνει για 5700/ΧΤ και 6800, ούτε για Radeon VII. Κάνει για 480/580 και είναι super για Vega. Καλό για Nvidia Ampere αλλά δεν κάνει για τις Turing.

Έχει να κάνει το hashrate ETH vs ERG. Αν είσαι 2,5x-3x πας ERG. Αξίζει. Αλλιώς μένεις στο ΕΤΗ.

Οπότε με το Βέγγο που με το απόλυτο timing tuning έφτασα 55,8MH/s στο ΕΤΗ αλλά στο ERG έχω 180MH/s για την πλάκα και με λίγη πίεση πάει και 200MH/s αξίζει με τα χίλια.

Αυτή την περίοδο. Όταν πέσει το ERG ή όταν το Gas price του ETH ανέβει δεν το συζητάμε.

Οι Vega πρέπει να είναι οι πιο μυστήριες κάρτες που έχουν βγει ποτέ.. Δεν φεύγει η μπογιά τους με τίποτα, έχουν τρομερή χρηματιστηριακη αξία! 😄

Πάντως έτσι λίγο που δοκίμασα μια 6800 και 6700ΧΤ, διπλασιάζουν οριακά το hashrate στο ERG.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Balerama said:

Οι Vega πρέπει να είναι οι πιο μυστήριες κάρτες που έχουν βγει ποτέ.. Δεν φεύγει η μπογιά τους με τίποτα, έχουν τρομερή χρηματιστηριακη αξία! 😄

Πάντως έτσι λίγο που δοκίμασα μια 6800 και 6700ΧΤ, διπλασιάζουν οριακά το hashrate στο ERG.

ναι δεν αξιζει το εβαλε φιλος μου που εχει την 6800Xt και του εβγαζε λιγο παραπανω απο την 3060 που εχω
η vega 56 αστο 173 πιάνει και με μεσο ωρο στο hash 179

image.png.38529eb962221189eaf83c6cc867c96f.png

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

ναι δεν αξιζει το εβαλε φιλος μου που εχει την 6800Xt και του εβγαζε λιγο παραπανω απο την 3060 που εχω
η vega 56 αστο 173 πιάνει και με μεσο ωρο στο hash 179

image.png.38529eb962221189eaf83c6cc867c96f.png

Έτσι κι εγώ που έβλεπα πολύ μπροστά, την πούλησα για ψίχουλα.. 😄 Κάποιος πανηγυρίζει τώρα, με σκέφτεται και γελάει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα αφησω εδώ το λιθαράκι μου για μελλοντικους mini-miners ωστε να δούνε κοστολόγια,κερδη κτλ.

Πισι με 1660 ti, κατα τον miner 31.65mh/s. (παιζει λιγο κατω-πανω αυτες τις ημερες)

Κάθε 14 ημέρες με πληρώνει περι στα 0.02033eth (μη γελάτε). (επίσης παίζει λόγω δυσκολίας προφανως)

Κόστος ρεύματος με αναγωγή ΟΛΩΝ των χρεώσεων μεσα, 0.149ευρώ/kwh (βολτερα εχω με εκκαθαριστικο καθε μήνα με σταθερη τιμη κιλοβατώρας)

Οπότε: 

κόστος ρεύματος 125βαττ/1000=0.125kw * 24 ώρες * 31 ημέρες * 0.149ε/kwh = 13,86ε το μήνα ΜΟΝΟ για ρεύμα το πισι με μια κάρτα (σβηστή οθόνη, 75 βαττ η κάρτα, 50 το υπολοιπο πισι)

Με τη σημερινή τιμή εθεριουμ, 2310ε , κερδος 2310 * 0.02033 * 2 = 93.92ε 

Καθαρό κέρδος: 93.92 - 13,86 = 80ε

Υ.Γ. απ'τη στιγμη που καει που καιει το πισι τα 50 βαττ, θα ηταν ιδεατό να βαλω αλλη μια 1660 τι, αλλα λυπαμαι τα 500-600ε της :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hattori_gr είπε

δεν ξερω αν αξίζει solo, ειναι ηδη 17TH το network , για να πιασεις Block με 2 GH λιγο απίθανο απο την αλλη 67,5 που ειναι το Reward ειναι δελεαστικό . (περίπου 700€)

Btw σχετικα με το CHIA , ειναι τελείως RANDOM το reward , ενας φιλος μου που ξεκίνησε μαζι μου με 102 plots scoreare 4 chia εγω ακομη τίποτα
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.ΩΠΑ ρε!!! Είμαστε στα ίδια plot και εγω μηδέν rewards :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...