Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα παιδιά εχω μια 2060 κ μου δίνει περίπου 30MH/Z. To εχω στήσει σε win 10 αν ηταν στημένο σε HIVE OS θα είχε περισότερο hashrate? Γνωρίζει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, johnniek13 είπε

Να ξαναδεις τα νουμερα σου γιατι η 1660ti δεν βγαζει 0.02033 eth σε 14 μερες ουτε σε ονειρο. Το σωστο νουμερο ειναι περιπου στη μεση και πιστευω οτι το 0.02033 eth ειναι αυτο που βγαζεις σε 1 μηνα.

Σε κανενα calc και με κανενα τροπο 31.65mh/sec δεν βγαζουν τοσο eth.

Θα περιμένω το επόμενο 14ημερο για επιβεβαίωση.

Στο Πρίντ σκριν δες τη τελευταία πληρωμή. Ήταν απροβληματιστη από θέμα ρυθμίσεων ρισταρτς κτλ, οπότε την παίρνω ως σημείο αναφοράς.

Μένει να δούμε και τις επόμενες 14 ημέρες.

Και στο πορτοφόλι τόσα μεταφέρθηκαν πάντως.

Screenshot_2021-05-28-08-20-07-128_com.goodproductssoft.minningpool.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, DimitrisJimmys said:

Είναι ασφαλές να βάλω 2 διαφορετικά psu? Πχ ένα 1200 και το άλλο 1000 watt.

 

Επίσης γίνεται να βάλεις 3 psu?

οσα θες βαζεις αρκει να τα κανεις bridge , εγω προσωπικα εχω βαλει 1 corsair rm850x να μου κανει power CPU , MOBO , FANS , RISERS.
Και ενα corsair HX1200i να μου κανει power 5 GPU .
1 3090

1 3080

3 3070

και το τιπ που θα δωσω, ΠΑΝΤΑ το πιο efficient το βαζεις στις GPU οταν πηρα το 1200 platinum σε συγκριση με το gold ειδα -40W , που ειναι 30KW τον μηνα food for thought.

Το εξαρτημα για bridge ειναι αυτο στο λινκ  24 pin internal ext

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, johnniek13 είπε

Να ξαναδεις τα νουμερα σου γιατι η 1660ti δεν βγαζει 0.02033 eth σε 14 μερες ουτε σε ονειρο. Το σωστο νουμερο ειναι περιπου στη μεση και πιστευω οτι το 0.02033 eth ειναι αυτο που βγαζεις σε 1 μηνα.

Σε κανενα calc και με κανενα τροπο 31.65mh/sec δεν βγαζουν τοσο eth.

Στο διάστημα 8-23/5 είναι μέσα 1-2 μέρες (πχ 12/5) που τα rewards per block ήταν 5πλάσια, οπότε είναι λογικό. Με τα σημερινά δεδομένα σε δύο βδομάδες τα 31MH δίνουν 0.012 eth αλλά τα block rewards είναι 2,5 eth τώρα, στις 12/5 έφταναν και 12!

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, malakudi είπε

Στο διάστημα 8-23/5 είναι μέσα 1-2 μέρες (πχ 12/5) που τα rewards per block ήταν 5πλάσια, οπότε είναι λογικό. Με τα σημερινά δεδομένα σε δύο βδομάδες τα 31MH δίνουν 0.012 eth αλλά τα block rewards είναι 2,5 eth τώρα, στις 12/5 έφταναν και 12!

πωπω τζάμπα χάρηκα :(

Μου εξηγείς λιγο τι παίζει με τα block rewards; ποιος το αποφασίζει, πως βλεπουμε πόσο ειναι, πότε αλλάζει κτλ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, kanesaxo said:

πωπω τζάμπα χάρηκα :(

Μου εξηγείς λιγο τι παίζει με τα block rewards; ποιος το αποφασίζει, πως βλεπουμε πόσο ειναι, πότε αλλάζει κτλ...

 

τα block rewards βγαίνουν ανάλογα με την αγορά , πως κινείται ,τι GAS fee's θα έχεις και το Difficulty.
Ολα αυτα ειναι μεταβλητές που πρεπει να παρακολουθεις σε καθημερινο επιπεδο...
Αλλα αν σου φαινονται κινεζικα θα στο πω με απλα λογια....
Οσοι περισσοτεροι οι miners τοσο μεγαλυτερο το difficulty

Οταν πεφτει και ανεβαίνει το νομισμα ειναι τοτε που βγαζουμε εμει χρημα απο τα GAS fee's
Οταν μενει σταθερο μας σκοτώνει.
Οταν κανει απότομα Deeps τις πρώτες 4-5 ωρες δείχνει σαν να χάνουμε και εμεις , αλλα σε long term κερδίζουμε
Οπότε θέλουμε να κάνει κύκλο η αγορά.
Απο εκει και ύστερα τι κανει ο καθένας με τα Coin του ειναι δικια του δουλεια...

δεν μπαινω στην διαδικασία να σου εξηγησω για τα pools γιατι θα γράφουμε σελιδες..

edit : εδω μπορεις να βλεπεις το καθε block που περασε

https://etherscan.io/blocks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

τα block rewards βγαίνουν ανάλογα με την αγορά , πως κινείται ,τι GAS fee's θα έχεις και το Difficulty.
Ολα αυτα ειναι μεταβλητές που πρεπει να παρακολουθεις σε καθημερινο επιπεδο...
Αλλα αν σου φαινονται κινεζικα θα στο πω με απλα λογια....
Οσοι περισσοτεροι οι miners τοσο μεγαλυτερο το difficulty

Οταν πεφτει και ανεβαίνει το νομισμα ειναι τοτε που βγαζουμε εμει χρημα απο τα GAS fee's
Οταν μενει σταθερο μας σκοτώνει.
Οταν κανει απότομα Deeps τις πρώτες 4-5 ωρες δείχνει σαν να χάνουμε και εμεις , αλλα σε long term κερδίζουμε
Οπότε θέλουμε να κάνει κύκλο η αγορά.
Απο εκει και ύστερα τι κανει ο καθένας με τα Coin του ειναι δικια του δουλεια...

δεν μπαινω στην διαδικασία να σου εξηγησω για τα pools γιατι θα γράφουμε σελιδες..

edit : εδω μπορεις να βλεπεις το καθε block που περασε

https://etherscan.io/blocks

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τουλάχιστο κάτι παραπάνω κατάλαβα!

Δε χρειάζεται να εμβαθύνεις, γιατι δε το βλέπω τόσο "προ" με μια καρτούλα! Απλα βγαζω λιγο εθεριουμ για να παιζουμε σε κανα ανταλλακτήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω στις ειδήσεις για μια φωτιά σε διαμέρισμα. Μην είναι κανένας από εδώ μέσα, προσοχή με τα rigs και τα καλώδια σας. 

Δεν λέω ότι φταίει το mining, αλλά με ανεβασμένη, πλέον, ambient, ένας λόγος παραπάνω για να αλλάξετε πιθανά noname καλώδια 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Βλέπω στις ειδήσεις για μια φωτιά σε διαμέρισμα. Μην είναι κανένας από εδώ μέσα, προσοχή με τα rigs και τα καλώδια σας. 

Δεν λέω ότι φταίει το mining, αλλά με ανεβασμένη, πλέον, ambient, ένας λόγος παραπάνω για να αλλάξετε πιθανά noname καλώδια 

Για δωσε κανένα link για αξιόπιστα καλώδια- splitters .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, malakudi said:

Ούτε καν ... Αν γίνουν πενταπλάσια κάτι γίνεται

γι αυτο και εκανα switch back στο ergo

1 hour ago, DimitrisJimmys said:

Για δωσε κανένα link για αξιόπιστα καλώδια- splitters .

τι splitters θες 6pin to 2x8 pin?  ή για το PSU?

image.png.b15675ffd6f0674f3719d49416c3bfec.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, hattori_gr είπε

γι αυτο και εκανα switch back στο ergo

τι splitters θες 6pin to 2x8 pin?  ή για το PSU?

image.png.b15675ffd6f0674f3719d49416c3bfec.png

Τα πάντα! Αγοραζω από το mineshop απλα βρήκα 2 splitters με το ένα καλώδιο εξω από την φυσα και δεν μου άρεσε και τωρα ψάχνομαι παλι αλλα μην μου πει 20€ για ενα splitter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2021 στις 6:58 ΠΜ, stuxnet είπε

καλημέρα παιδιά εχω μια 2060 κ μου δίνει περίπου 30MH/Z. To εχω στήσει σε win 10 αν ηταν στημένο σε HIVE OS θα είχε περισότερο hashrate? Γνωρίζει κανείς?

όχι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...