Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βγηκε το εκκαθαριστικο απο το τεταρτο τετραμηνο που ηταν full mining οποτε ας δουμε ποσο βγαινει η KW με μονο μια καρτα γιατι η προηγουμενη αναλυση ηταν για 1 μηνα mining. 

Λοιπον εχουμε και λεμε 

Για 119 μερες εκαψα 1826KW απο αυτες οι 414 ειναι νυχτερινες και οι 1412 μερας

 

Συνολο σε 4 μηνες μου ηρθε

64.36 ο πρωτος εναντι

83.02 ο δευτερος εναντι

80.40 ο τριτος εναντι

140.64 ο εκκαθαριστικος

Συνολο 368.42 ευρω το τετραμηνο. Βγαινει 0,201763417305586 η KW αλλα ας αφαιρεσω και τα δημος/ερτ που ειναι η ταριφα απο καθε λογαριασμο και 0KW να καψουμε παλι θα τα πληρωσουμε αυτα. 

 

Εχουμε και λεμε

21.6 ο πρωτος εναντι δημος+ερτ μαζι

24.57 ο δευτερος εναντι δημος+ερτ μαζι

23.08 ο τριτος εναντι δημος+ερτ μαζι

20.72 ο εκκαθαριστικος δημος+ερτ μαζι

Συνολο 89.97 ευρω. Αυτα θα τα πληρωνα ακομα και 0KW να εκαιγα εφοσον εχω συνδεση στη ΔΕΔΔΗΕ ειναι η ταριφα του κρατους.

 

Οποτε εχουμε 368.40-89.97 = 278.43/1826 = 0,1524808324205915 τοσο μου βγηκε η KW με το myhome enter το τελευταιο τετραμηνο με νυχτερινο μετρητη και παγια εντολη. 

 

Με 0,1524808324205915 η KW που βγαινει εχουμε και λεμε για το PC που καιει

 

170wattx24 ωρες 4320 τη μερα x 119 μερες παμε 485KW το τετραμηνο για το mining. 485x 0.1524808324205915 ειναι 74 ευρω ρευμα. Το προηγουμενο τετραμηνο η KW ειχε βγει λιγο κατω απο 15 λεπτα 0.149 περιπου γιατι εδιναν τα 5ευρα καθε μηνα που κοπηκαν με το νεο ετος. Αν καποια στιγμη εχω πανω απο 2000KW θα το ξανα κανω να δω εκει ποσο ανεβαινει αναλογικα. Οπως και να εχει με μια 5700xt σε 4 μηνες mining εβαλα στην τραπεζα 450 ευρω και εχω ακομα 150 στο nicehash να τα στειλω οταν ανεβει το BTC. Δεν ειναι πολλα χρηματα αλλα οταν το προφιτ ειναι καλο ενα χαρτζιλικι βγαινει. Τωρα που επεσε το profit στο 1/3 παλι συμφερει απλα μενουν πολυ λιγοτερα αν ξανα ανεβει ομως αυτοματως ολα αυτα που εγιναν mining ανεβαινουν αναλογα.

  • Like 12
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, Arkin είπε

Βγηκε το εκκαθαριστικο απο το τεταρτο τετραμηνο που ηταν full mining οποτε ας δουμε ποσο βγαινει η KW με μονο μια καρτα γιατι η προηγουμενη αναλυση ηταν για 1 μηνα mining. 

Λοιπον εχουμε και λεμε 

Για 119 μερες εκαψα 1826KW απο αυτες οι 414 ειναι νυχτερινες και οι 1412 μερας

 

Συνολο σε 4 μηνες μου ηρθε

64.36 ο πρωτος εναντι

83.02 ο δευτερος εναντι

80.40 ο τριτος εναντι

140.64 ο εκκαθαριστικος

Συνολο 368.42 ευρω το τετραμηνο. Βγαινει 0,201763417305586 η KW αλλα ας αφαιρεσω και τα δημος/ερτ που ειναι η ταριφα απο καθε λογαριασμο και 0KW να καψουμε παλι θα τα πληρωσουμε αυτα. 

 

Εχουμε και λεμε

21.6 ο πρωτος εναντι δημος+ερτ μαζι

24.57 ο δευτερος εναντι δημος+ερτ μαζι

23.08 ο τριτος εναντι δημος+ερτ μαζι

20.72 ο εκκαθαριστικος δημος+ερτ μαζι

Συνολο 89.97 ευρω. Αυτα θα τα πληρωνα ακομα και 0KW να εκαιγα εφοσον εχω συνδεση στη ΔΕΔΔΗΕ ειναι η ταριφα του κρατους.

 

Οποτε εχουμε 368.40-89.97 = 278.43/1826 = 0,1524808324205915 τοσο μου βγηκε η KW με το myhome enter το τελευταιο τετραμηνο με νυχτερινο μετρητη και παγια εντολη. 

 

Με 0,1524808324205915 η KW που βγαινει εχουμε και λεμε για το PC που καιει

 

170wattx24 ωρες 4320 τη μερα x 119 μερες παμε 485KW το τετραμηνο για το mining. 485x 0.1524808324205915 ειναι 74 ευρω ρευμα. Το προηγουμενο τετραμηνο η KW ειχε βγει λιγο κατω απο 15 λεπτα 0.149 περιπου γιατι εδιναν τα 5ευρα καθε μηνα που κοπηκαν με το νεο ετος. Αν καποια στιγμη εχω πανω απο 2000KW θα το ξανα κανω να δω εκει ποσο ανεβαινει αναλογικα. Οπως και να εχει με μια 5700xt σε 4 μηνες mining εβαλα στην τραπεζα 450 ευρω και εχω ακομα 150 στο nicehash να τα στειλω οταν ανεβει το BTC. Δεν ειναι πολλα χρηματα αλλα οταν το προφιτ ειναι καλο ενα χαρτζιλικι βγαινει. Τωρα που επεσε το profit στο 1/3 παλι συμφερει απλα μενουν πολυ λιγοτερα αν ξανα ανεβει ομως αυτοματως ολα αυτα που εγιναν mining ανεβαινουν αναλογα.

Πόσες κάρτες έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητική ερώτηση: Αν κάποιος χρειάζεται συγκεκριμένη θερμοκρασία στον χώρο του mining pc (π.χ. επειδή εργάζεται στο ίδιο pc ή ζει στον ίδιο χώρο), για το καλοκαίρι δεν πρέπει να υπολογίσει και το επιπλέον κόστος ψύξης του χώρου που προκύπτει λόγω mining; Δηλαδή την ενέργεια που θα χρειαστεί το κλιματιστικό για να απάγει την επιπλέον θερμότητα. Αντίστοιχα τον χειμώνα, αν κάποιος χρειάζεται θέρμανση στον ίδιο χώρο, δεν θα πρέπει να υπολογίσει ένα επιπλέον κέρδος που είναι η ενέργεια που γλιτώνει από το σύστημα θέρμανσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bebius είπε

Θεωρητική ερώτηση: Αν κάποιος χρειάζεται συγκεκριμένη θερμοκρασία στον χώρο του mining pc (π.χ. επειδή εργάζεται στο ίδιο pc ή ζει στον ίδιο χώρο), για το καλοκαίρι δεν πρέπει να υπολογίσει και το επιπλέον κόστος ψύξης του χώρου που προκύπτει λόγω mining; Δηλαδή την ενέργεια που θα χρειαστεί το κλιματιστικό για να απάγει την επιπλέον θερμότητα. Αντίστοιχα τον χειμώνα, αν κάποιος χρειάζεται θέρμανση στον ίδιο χώρο, δεν θα πρέπει να υπολογίσει ένα επιπλέον κέρδος που είναι η ενέργεια που γλιτώνει από το σύστημα θέρμανσης;

Προφανώς. 

Αλλά αν καλοκαίρι καις έτσι και αλλιώς ac, ε δεν αλλάζει κάτι. Την άλλη εβδομάδα βγάζει 35 και το ac είναι δεδομένο από εκεί και πέρα, κάνω δεν κάνω mining. Το αφήνω ένα 20λεπτο να δουλέψει και μετά το βάζω σε sleep mode για να διατηρεί θερμοκρασία

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Προφανώς. 

Αλλά αν καλοκαίρι καις έτσι και αλλιώς ac, ε δεν αλλάζει κάτι. Την άλλη εβδομάδα βγάζει 35 και το ac είναι δεδομένο από εκεί και πέρα, κάνω δεν κάνω mining. Το αφήνω ένα 20λεπτο να δουλέψει και μετά το βάζω σε sleep mode για να διατηρεί θερμοκρασία

Όντως τώρα είδα σχετικά με το βαθμό απόδοσης των a/c ότι ορίζεται ως cooling power/electric power και είναι κοντά στο 8-10. Που σημαίνει ότι όταν το επιβαρύνεις π.χ. με έξτρα 150W θερμότητας από ένα mining rig, έχεις μια κατανάλωση έξτρα στο a/c της τάξης των 20W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, bebius είπε

Όντως τώρα είδα σχετικά με το βαθμό απόδοσης των a/c ότι ορίζεται ως cooling power/electric power και είναι κοντά στο 8-10. Που σημαίνει ότι όταν το επιβαρύνεις π.χ. με έξτρα 150W θερμότητας από ένα mining rig, έχεις μια κατανάλωση έξτρα στο a/c της τάξης των 20W.

Η κατανάλωση μου είναι 1kw/h 😁😁

Screenshot_2021-06-19-16-06-01-691_com.miui.gallery.jpg

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Η κατανάλωση μου είναι 1kw/h 😁😁

Screenshot_2021-06-19-16-06-01-691_com.miui.gallery.jpg

Τα kW μετράνε ισχύ, δηλαδή ρυθμό ενέργειας. Μήπως εννοείς ότι έχεις ψυκτική ισχύ 1kW; Βέβαια αυτό σημαίνει ότι έχεις κοντά στα 10kW ισχύ στο rig. Καμιά 50αρία κάρτες τούμπανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, bebius είπε

Τα kW μετράνε ισχύ, δηλαδή ρυθμό ενέργειας. Μήπως εννοείς ότι έχεις ψυκτική ισχύ 1kW; Βέβαια αυτό σημαίνει ότι έχεις κοντά στα 10kW ισχύ στο rig. Καμιά 50αρία κάρτες τούμπανες;

Εννοώ ότι καίει 1kw/h(1000w) με 9000btu απόδοσης ψύξης.

44 λεπτά πριν, bebius είπε

Όντως τώρα είδα σχετικά με το βαθμό απόδοσης των a/c ότι ορίζεται ως cooling power/electric power και είναι κοντά στο 8-10. Που σημαίνει ότι όταν το επιβαρύνεις π.χ. με έξτρα 150W θερμότητας από ένα mining rig, έχεις μια κατανάλωση έξτρα στο a/c της τάξης των 20W.

Τα w δεν είναι ισχύ; Δηλαδή Ρυθμός ενέργειας;

Αν θυμάμαι καλά την θερμότητα/ ενέργεια την μετράμε σε joules.

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα kW είναι Ενέργεια/Χρόνος. Δεν έχει νόημα να πεις 1kW/h. Eίναι σαν να λές ότι τρέχεις με (120km/h)/h.

Λογικά είναι η κατάλωση που έχεις όταν δουλεύει στο φουλ το κλιματιστικό. Που σημαίνει ότι για να χρειάζεται λειτουργεία στο φουλ, το rig σου καταναλώνει γύρω στα 10kW, σωστά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bebius είπε

Tα kW είναι Ενέργεια/Χρόνος. Δεν έχει νόημα να πεις 1kW/h. Eίναι σαν να λές ότι τρέχεις με (120km/h)/h.

Λογικά είναι η κατάλωση που έχεις όταν δουλεύει στο φουλ το κλιματιστικό. Που σημαίνει ότι για να χρειάζεται λειτουργεία στο φουλ, το rig σου καταναλώνει γύρω στα 10kW, σωστά;

1 kw = 1000 watt, 1kwh = 1kw/h = 1000 watt/ωρα

120 km = 120 χιλιόμετρα, 120km/h  120 χιλιόμετρα την ώρα 

k = χιλιάδα

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

1 kw = 1000 watt, 1kwh = 1kw/h = 1000 watt/ωρα

120 km = 120 χιλιόμετρα, 120km/h  120 χιλιόμετρα την ώρα 

k = χιλιάδα

Λάθος, o @bebius τα γράφει σωστά, είναι ανάποδα απ' ότι τα γράφεις εσύ.

το 1kw είναι το αντίστοιχο του 120km/h ενώ 1 kwh είναι το αντίστοιχο των 120 km. Δεν υπάρχει 1kw/h

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bebius είπε

Tα kW είναι Ενέργεια/Χρόνος. Δεν έχει νόημα να πεις 1kW/h. Eίναι σαν να λές ότι τρέχεις με (120km/h)/h.

Λογικά είναι η κατάλωση που έχεις όταν δουλεύει στο φουλ το κλιματιστικό. Που σημαίνει ότι για να χρειάζεται λειτουργεία στο φουλ, το rig σου καταναλώνει γύρω στα 10kW, σωστά;

Καλά, δεν θα κάτσω να παίξω με τις λέξεις.

Πώς ακριβώς έβγαλες ότι το rig μου καίει γύρω στα 10kw επειδή χρησιμοποιώ ac 9000btu ψύξης με κατανάλωση 1kw;;;

ειλικρινά είμαι περίεργος ..

δηλαδή αν εγώ είμαι ψυχακιας και του βάλω μια ντουλάπα 36000btu πόσα w θα καίει τότε το rig μου;;;

2 ώρες πριν, bebius είπε

Τα kW μετράνε ισχύ, δηλαδή ρυθμό ενέργειας. Μήπως εννοείς ότι έχεις ψυκτική ισχύ 1kW; Βέβαια αυτό σημαίνει ότι έχεις κοντά στα 10kW ισχύ στο rig. Καμιά 50αρία κάρτες τούμπανες;

Τα kw μετράνε ενέργεια.

1kw= 1kilo watt = 1000watt.

Πουθενά δεν μετριέται ο χρόνος στο 1kw εκτός αν το προσδιορίσεις. Πχ 1kwh =1 kilo watt /hour.

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Τα kw μετράνε ενέργεια.

1kw= 1kilo watt = 1000watt.

Πουθενά δεν μετριέται ο χρόνος στο 1kw εκτός αν το προσδιορίσεις. Πχ 1kwh =1 kilo watt /hour.

Λάθος, τα kw μετράνε ισχύ. Ενέργεια είναι η kwh

edit: 1 Watt = 1 Joule/sec. Δεν έχει νόημα το να πεις W/s ή W/h.

Αντίστοιχα 1Wh = 3600 Joule

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Καλά, δεν θα κάτσω να παίξω με τις λέξεις.

Πώς ακριβώς έβγαλες ότι το rig μου καίει γύρω στα 10kw επειδή χρησιμοποιώ ac 9000btu ψύξης με κατανάλωση 1kw;;;

ειλικρινά είμαι περίεργος ..

δηλαδή αν εγώ είμαι ψυχακιας και του βάλω μια ντουλάπα 36000btu πόσα w θα καίει τότε το rig μου;;;

Τα kw μετράνε ενέργεια.

1kw= 1kilo watt = 1000watt.

Πουθενά δεν μετριέται ο χρόνος στο 1kw εκτός αν το προσδιορίσεις. Πχ 1kwh =1 kilo watt /hour.

Δεν είναι θέμα παιχνιδιού λέξεων, είναι απλά ο ορισμός της ισχύος.

1kwh είναι 1kW επί μία ώρα, και όχι δια μία ώρα, και έτσι προκύπτει ποσότητα ενέργειας. 1kW = 1000J/s

Σχετικά με το πόσο καίει το rig σου, σου είπα ότι αν χρειάζεται να το δουλεύεις στο φουλ, τότε αυτό σημαίνει ότι προσπαθείς να ψύξεις ένα σύστημα που παράγει περίπου 10kW θερμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...