Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω 5 3080 και μια msi x470 λέω να κάνω ένα rig μου λείπει ο cpu ο  amd 3  1200 af  θα είναι οκ? Games δεν θα παίξει ποτέ η θέλω καλύτερο cpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/6/2021 στις 10:39 ΜΜ, Balerama είπε

Α ναι σωστά, είσαι εκτός Windows.. Πόσο χάλια να σου πάνε οι Nvidia, από τις άλλες θα γλυτώσεις 30W στην καθεμία..

Μιας που πήγα στα windows πλέον, κανα 2 ερωτήματα :

Έχω 2 κάρτες και το MPT μου εμφανίζει 4 επιλογές, πώς καταλαβαίνω ποιες είναι οι κάρτες μου ; 

Και 2ον, τα settings του radeon software δεν μου επιτρέπουν περισσότερο από -6 % το power limit, εσείς πως το πήγατε -35 ; 

MPT.jpg

MPT1.jpg

Επεξ/σία από destroy23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, gre είπε

Καλησπέρα έχω 5 3080 και μια msi x470 λέω να κάνω ένα rig μου λείπει ο cpu ο  amd 3  1200 af  θα είναι οκ? Games δεν θα παίξει ποτέ η θέλω καλύτερο cpu?

Καλό motherboard θέλεις 

Και.... Δυνατό τροφοδοτικό/α

 

 

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, destroy23 είπε

Μιας που πήγα στα windows πλέον, κανα 2 ερωτήματα :

Έχω 2 κάρτες και το MPT μου εμφανίζει 4 επιλογές, πώς καταλαβαίνω ποιες είναι οι κάρτες μου ; 

Και 2ον, τα settings του radeon software δεν μου επιτρέπουν περισσότερο από -6 % το power limit, εσείς πως το πήγατε -35 ; 

MPT.jpg

MPT1.jpg

Τρώει κάποια κολλήματα το MPT και διαβάζει λάθος τις κάρτες από όσο ξέρω, ίσως να έκανες ένα reset τους drivers και να το έκανες πάλι install.. Αν όλα πάνε καλά, βάζεις την τιμή "50" στο minimum, τα mV στα 650, write SPPT και restart το PC για να τα διαβάσει. Λογικά θα δεις το -50 μετά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Balerama είπε

Τρώει κάποια κολλήματα το MPT και διαβάζει λάθος τις κάρτες από όσο ξέρω, ίσως να έκανες ένα reset τους drivers και να το έκανες πάλι install.. Αν όλα πάνε καλά, βάζεις την τιμή "50" στο minimum, τα mV στα 650, write SPPT και restart το PC για να τα διαβάσει. Λογικά θα δεις το -50 μετά.

Κάτι κάναμε, απλά ένα reboot το έστρωσε :P , εμένα μου δίνει αυτές τις τιμές με -30% powerlimit , στο -35 έχω περίπου 8-9% πτώση στο hashrate οπότε δεν.. Καλά λένε για τις PowerColor τελικά ότι έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση.. Ευχαριστώ για την βοήθεια αδερφέ !

mining1.png

Επεξ/σία από destroy23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, destroy23 είπε

Κάτι κάναμε, απλά ένα reboot το έστρωσε :P , εμένα μου δίνει αυτές τις τιμές με -30% powerlimit , στο -35 έχω περίπου 8-9% πτώση στο hashrate οπότε δεν.. Καλά λένε για τις PowerColor τελικά ότι έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση.. Ευχαριστώ για την βοήθεια αδερφέ !

mining1.png

Κάνε και μια δοκιμή στο slider του voltage να το βάλεις τέρμα αριστερά στα 650mV, μήπως πέσει κι άλλο.. Τσίμπα προς τα πάνω ΜΗz μνήμης και μείωσε MHz πυρήνα.. 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Balerama είπε

Κάνε και μια δοκιμή στο slider του voltage να το βάλεις τέρμα αριστερά στα 650mV, μήπως πέσει κι άλλο.. Τσίμπα προς τα πάνω ΜΗz μνήμης και μείωσε MHz πυρήνα.. 😁

Καλημέρα, εδώ είμαστε. Κατέβασα άλλα 8-10 watt από τις 2 κάρτες :D :D

Οι nvidia που σου έλεγα στο hiveon είχαν κατανάλωση 120-125 watt, το κέρδος από τις 6700 είναι μεγαλύτερο από την χασούρα των nvidia τελικά..windows ftw !!!

mining2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και επιασαν οι ζεστες ανεβασα λιγο ανεμιστηρια στις 1000 στροφες κατεβασα και το voltage ακομα λιγο στα 0.625 πηγε λιγο πανω απο 600 το efficiency με 54 βαθμους πυρηνα και 57 junction 68 οι μνημες 47.5 το hash rate περιμενουμε για το ποτε θα ξεκλειδωσουν το memory lock γιατι τα 2150 την περιοριζουν πολυ την καρτα ειδικα στο mining ενω μπορει ανετα να φτασει πολυ παραπανω φοραει samsung μνημες. 

 

Screenshot-1.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xorxhs! είπε

Με συστημα 110Mh/s που έχω, τι ειναι προτιμότερο να minarw. Nicehash και πληρωμη σε btc, ή Ethermine και πληρωμη σε Ethereum ?

Nicehash να πληρώνεσαι κάθε 4 ώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πειτε τροπους να πετυχω 115w στην 3070 στα 60 mh/s 

Δοκιμασα αυτην την μεθοδο, οχι ομως με τους 470.05 αλλα ενω στο ενα στεπ που κλειδωνω το voltage στο msi ab εχω 125w και 59 mh/s, στο αμεσως χαμηλοτερο πηγαινει 97w και πεφτει στα 37mh/s or smth.

Θα φυγω για 3ημερο και θελω να το ριξω λιγακι χωρις να χασω σε αποδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Για πειτε τροπους να πετυχω 115w στην 3070 στα 60 mh/s 

Δοκιμασα αυτην την μεθοδο, οχι ομως με τους 470.05 αλλα ενω στο ενα στεπ που κλειδωνω το voltage στο msi ab εχω 125w και 59 mh/s, στο αμεσως χαμηλοτερο πηγαινει 97w και πεφτει στα 37mh/s or smth.

Θα φυγω για 3ημερο και θελω να το ριξω λιγακι χωρις να χασω σε αποδοση

Προσωπικά έχω 61,67mh/s @ 108~109watt με Asus TUF 3070

Παίζω με καρφωτές ρυθμίσεις στο octuner του NH qm ελέω ευκολίας,άλλα φαντάζομαι πως δουλεύουν αυτούσιες στο MSI afterburner →

Κάνε lock curve Core 1200@725mV και Mem 8100. PL 112

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Προσωπικά έχω 61,67mh/s @ 108~109watt με Asus TUF 3070

Παίζω με καρφωτές ρυθμίσεις στο octuner του NH qm ελέω ευκολίας,άλλα φαντάζομαι πως δουλεύουν αυτούσιες στο MSI afterburner →

Κάνε lock curve Core 1200@725mV και Mem 8100. PL 112

lock στα 743 -> 130w

lock στα 730 -> 100w

🤦‍♂️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

lock στα 743 -> 130w

lock στα 730 -> 100w

🤦‍♂️

Μαζί με το lock, δοκίμασε και offset στο core τοτε. Λογικά +κάτι αν έχεις βάση το 730/100w ή -κάτι για 743/130w. Με είχε παιδέψει και εμένα το MSI AB με την 3070.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...