Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Inler είπε

3060 ti LHR σε σχέση με κανονική πόση διαφορά έχουν στο ERG? 

130mh/s στα 170W αντί για 160mh/s στα 115W?

Με fine-tuning και σε κάρτα με Samsung μνήμες.

3060Ti = 173MH/s @ 130W

3060Ti LHR = 134MH/s @ 106W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Inler είπε

Samsung φοράνε οι περισσότερες ή είναι λαχείο τι θα σου κάτσει? 

Βγαίνουν και με Hynix που είναι σκατά.

https://forum.hiveos.farm/t/serious-sk-hynix-vram-on-the-rtx-3060-ti-is-terrible/46205

Βασικά 4 τύπους υποστηρίζουν τα BIOS των 3060/Τι/3070. Ποιες είναι οι πιο συχνές δεν ξέρω.

Memory Support

GDDR6, Samsung

GDDR6, Micron

GDDR6, Hynix

GDDR6, Unknown

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum.

Θέλω να κανω μια αναβάθμιση και θέλω να ακούσω τις απόψεις σας. Παρακάτω θα βρείτε τις απαραίτητες πληροφορίες:

-GPU: rx 480 8gb

-CPU: Ryzen 2600

-Ram: 16gb 3000mhz

-PSU: 850 watt Bronze

-Motherboard: Asus rog strix b350-f gaming

-Monitor: 1440p - 144hz

Το PC κάνει mine περίπου την μισή μέρα (12 ώρες). Επειδή η παραπάνω κάρτα δεν τραβάει για 1440p - 144 fps θα ήθελα να κάνω μια αναβάθμιση.

Η πρώτη απορία είναι αν μπορώ να κουμπώσω μια δεύτερη amd κάρτα (π.χ rx 6800xt) στην ίδια motherboard ώστε κατα την διάρκεια του mining να αξιοποιείται και η παλιά (rx 480 ) κάρτα γραφικών. Αν γίνεται, μπορεί να γίνει και με μια κάρτα γραφικών της Nvidia (π.χ rtx 3080) ;

Η δεύτερη απορία αφορά ποια κάρτα γραφικών συμφέρει να σκεφτώ να πάρω. Το budget είναι γύρω στην τιμή μιας rx6800xt. Αν υπάρχει κάπου διαθεσιμότητα (π.χ amazon, plaisio, skroutz) ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε ένα κουλο με το hiveos.

Όταν αλλάζω την ταχύτητα των fan σε μια κάρτα από το rig, αυτόματα μου ρίχνει τα watt σε μια άλλη, με αποτέλεσμα να μου ρίχνει το hashrate....

Τόσους μήνες ήταν οκ, τώρα τελευταία και χωρίς να κάνω κάποιο update, μου κάνει αυτό το πρόβλημα...

Για να προλάβω, τα psu είναι platinum server, πολύ παραπάνω από τα απαιτούμεναwatt των καρτών, τα risers λειτουργούν κανονικά γιατί έβαλα και αλλά και μου κάνει το ίδιο.

Όλες οι κάρτες είναι σειρά 30xx.

Παίζει καμία ιδέα το τι μπορεί να φταίει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vsrs7 είπε

Ακούστε ένα κουλο με το hiveos.

Όταν αλλάζω την ταχύτητα των fan σε μια κάρτα από το rig, αυτόματα μου ρίχνει τα watt σε μια άλλη, με αποτέλεσμα να μου ρίχνει το hashrate....

Τόσους μήνες ήταν οκ, τώρα τελευταία και χωρίς να κάνω κάποιο update, μου κάνει αυτό το πρόβλημα...

Για να προλάβω, τα psu είναι platinum server, πολύ παραπάνω από τα απαιτούμεναwatt των καρτών, τα risers λειτουργούν κανονικά γιατί έβαλα και αλλά και μου κάνει το ίδιο.

Όλες οι κάρτες είναι σειρά 30xx.

Παίζει καμία ιδέα το τι μπορεί να φταίει;;;

Edit...

Απλά άλλαξα pcie θέσεις, έβαλα μια άλλη στην θέση της κάρτας που έπεφταν τα watt και έφτιαξαν όλες οι κάρτες...

LOL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο ethermine πληρώνεις τα fees τώρα; Το άλλαξαν;

13 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Ήταν που με το eip1559 θες μειώνονταν τα gas....

Αυτός δεν ήταν ο σκοπός του 1559; Δηλαδή και μάμισαν τους miners και τα fees δεν έπεσαν. Τι χάνω εδώ;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Στο ethermine πληρώνεις τα fees τώρα; Το άλλαξαν;

Αυτός δεν ήταν ο σκοπός του 1559; Δηλαδή και μάμισαν τους miners και τα fees δεν έπεσαν. Τι χάνω εδώ;

Και καλά....

Απλά, και τα gas είναι στον Θεό, και οι miners δεν πληρώνονται.

Απλά καίει τα eth για να μειώνεται η διαθεσιμότητα και να προσελκύει επενδυτές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Στο ethermine πληρώνεις τα fees τώρα; Το άλλαξαν;

Αυτός δεν ήταν ο σκοπός του 1559; Δηλαδή και μάμισαν τους miners και τα fees δεν έπεσαν. Τι χάνω εδώ;

Οτι για αλλη μια φορα ο vitalik μαμ..ται

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Στο ethermine πληρώνεις τα fees τώρα; Το άλλαξαν;

Αυτός δεν ήταν ο σκοπός του 1559; Δηλαδή και μάμισαν τους miners και τα fees δεν έπεσαν. Τι χάνω εδώ;

Αντί να πηγαίνουν τα fees στους miners, "καίγονται" και έτσι μειώνεται το eth που κυκλοφορεί, οπότε είναι μοχλός πίεσης για να ανέβει η αξία του λόγω μειώσης της προσφοράς.

Εν συντομία αντί να πηγαίνει το eth από τα fees στους miners,  καταστρέφεται (αν όχι ολο, μεγάλο μέρος του) ώστε να σπρωχθεί η αξία του eth προς τα πάνω.

Κακό για τους miners, καλό για όσους έχουν φορτώσει eth από νωρίς. Είδαν πως τους παίρνει με βάση την δυναμική που έχει το eth κόντρα σε αλλα coins που γινονται mine με gpu και προχώρησαν το update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mερικές noobιστικες ερωτήσεις μιας και έχω αρχίσει το ψάξιμο για mining. Ουσιαστικά η ιδέα ξεκίνησε επειδή υπάρχουν 800-900€ που μπορούν να διατεθούν με τη λογική αντί να κάθονται ας φέρνουν τουλάχιστον €€€, και 30€/μήνα πχ.

1) Την εξόρυξη του eth με τα σημερινά δεδομένα λένε ότι θα την σταματήσουν οπότε στήσιμο pc θα πρέπει να γίνει για κάτι άλλο. Doge, monero ας πούμε θα ήταν καλές επιλογές; Ή μπαίνεις μέσα γιατί αναλογικά με την κατανάλωση kwH δεν βγάζουν κέρδος;

2) Η συνεχής χρήση internet είναι απαραίτητη; Δηλαδή αν το συνδέω μια φορά την ημέρα έχει διαφορά από το να είναι συνέχεια online?

3) Έστω ότι μένει όλο το βράδυ ανοικτό για mining, αν πέσει η σύνδεση και πρακτικά είναι offline θα είναι σε λειτουργία mining δηλαδή θα καταναλώνει watt αλλά πρακτικά δε θα κάνει mining?

4) To θέμα με την ψύξη λύνεται αν το φυσάνε ανεμιστήρες; (όχι pc fans, oi κανονική επιτραπέζιοι). Ναι οκ θα είναι συν ακόμα κάποια watt κατανάλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 1988panos2171 είπε

Mερικές noobιστικες ερωτήσεις μιας και έχω αρχίσει το ψάξιμο για mining. Ουσιαστικά η ιδέα ξεκίνησε επειδή υπάρχουν 800-900€ που μπορούν να διατεθούν με τη λογική αντί να κάθονται ας φέρνουν τουλάχιστον €€€, και 30€/μήνα πχ.

1) Την εξόρυξη του eth με τα σημερινά δεδομένα λένε ότι θα την σταματήσουν οπότε στήσιμο pc θα πρέπει να γίνει για κάτι άλλο. Doge, monero ας πούμε θα ήταν καλές επιλογές; Ή μπαίνεις μέσα γιατί αναλογικά με την κατανάλωση kwH δεν βγάζουν κέρδος;

2) Η συνεχής χρήση internet είναι απαραίτητη; Δηλαδή αν το συνδέω μια φορά την ημέρα έχει διαφορά από το να είναι συνέχεια online?

3) Έστω ότι μένει όλο το βράδυ ανοικτό για mining, αν πέσει η σύνδεση και πρακτικά είναι offline θα είναι σε λειτουργία mining δηλαδή θα καταναλώνει watt αλλά πρακτικά δε θα κάνει mining?

4) To θέμα με την ψύξη λύνεται αν το φυσάνε ανεμιστήρες; (όχι pc fans, oi κανονική επιτραπέζιοι). Ναι οκ θα είναι συν ακόμα κάποια watt κατανάλωσης.

Θα πας για rvn η ergo.

2 Ναι 

3Ναι 

4 εάν τους έχεις να φυσάνε την κάρτα, ναι θα βοηθάνε.

 

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, 1988panos2171 είπε

1) Την εξόρυξη του eth με τα σημερινά δεδομένα λένε ότι θα την σταματήσουν οπότε στήσιμο pc θα πρέπει να γίνει για κάτι άλλο. Doge, monero ας πούμε θα ήταν καλές επιλογές; Ή μπαίνεις μέσα γιατί αναλογικά με την κατανάλωση kwH δεν βγάζουν κέρδος;

2 παρατηρήσεις.

1) Κάπως αργά είναι να επενδύσεις. Έχουν μπει ήδη πολλοί και στο RVN και στο ERGO και τα κέρδη έχουν πέσει αισθητά

Αν μάλιστα το Δεκέμβρη αρχίσουν να πηγαίνουν και από το ETH (λόγω σταδιακής μετάβασης σε ΕΤΗ 2.0) στα RVN/ERG θα πέσουν πολύ περισσότερο.

2) Αν τελειώσει το bull-run, δηλαδή το ενδιαφέρον του κόσμου στα κρύπτο εξασθενίσει, το ρεύμα σου μπορεί να φτάσει να είναι περισσότερο από τα έσοδα. Το mining βγάζει μόνο όταν τα alt coins έχουν υψηλές τιμές.

Τα παραπάνω μπορεί να μη συμβούν για καιρό αλλά μπορεί να συμβούν και σε 2 μήνες. Έχε το υπόψη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...