Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι γίνεται τώρα πάντως, γύρω στο 70άρι το μήνα. Λίγο ακόμη να ανέβει το ETH θα είμαστε στα ίδια περίπου με πριν το 1559. Ότι γίνει μέχρι τέλος του χρόνου, άλλωστε μετά για καινούργια κάρτα θα πάνε, αν βρεθεί βέβαια :P

Στο ethermine πληρώνεις τα fees πλέον ε; Αυτό είναι λόγω του 1559; Γιατί σε άλλα pools (π.χ. cruxpool δεν τα πληρώνεις)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Για όλους τους φίλους με 3090....


Μια Bequiet Rock Slim 2 χωράει στο backplate της 3090, αρκεί στο CPU να έχεις ΑΙΟ.  

photo/video or it did not happen 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, morehp είπε

photo/video or it did not happen 😋

 Σου στείλω σε pm

Δοκιμασα και topdown cooler της noctua, ειναι καλυτερο για τα πρώτα 30 λεπτα αλλα μετα δεν κανει δουλεια. Φανταζομαι λογω του οτι ξαναφυσαει τον ζεστο αερα στη καρτα. Η slim 2 τον φτηνει εξω απο το κουτι

Καπου 16δΤ κατω εχω με slim2 σε συγκριση με στοκ

https://ibb.co/Fmf1DkM

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

 Σου στείλω σε pm

Δοκιμασα και topdown cooler της noctua, ειναι καλυτερο για τα πρώτα 30 λεπτα αλλα μετα δεν κανει δουλεια. Φανταζομαι λογω του οτι ξαναφυσαει τον ζεστο αερα στη καρτα. Η slim 2 τον φτηνει εξω απο το κουτι

Καπου 16δΤ κατω εχω με slim2 σε συγκριση με στοκ

https://ibb.co/Fmf1DkM

 

Παρόμοιο setup είχα σε lian li mesh case με την 3090 FE και ναι δούλευε καλά μόνο με εξαγωγή του θερμού αέρα έξω, εισαγωγές μπροστά 2x140 και 2x120 κάτω. 

Πλέον με την suprim δεν δίνω πολύ σημασία...χτυπά 98max όσο και να την τεντώσεις σε ρολόγια οπότε δεν βαριέσαι...όσο αντέξει 😁

Το θέμα είναι ότι λύσεις υπάρχουν για όποιον θέλει να ασχοληθεί και χίλια μπράβο που το μοιράζεσαι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Χωρίς το backplate και απλά να φυσάει ένα καλό fan πάνω στις μνήμες δεν γίνεται δουλειά;

δεν μου ακούγεται αποτελεσματικό, το backplate απάγει θερμότητα, ο ανεμιστήρας απλά θα βοηθά στον να διώχνεις τον αέρα που θερμαίνεται στην περιοχή. 

Εκτος και αν ο ανεμιστήρας μπορεί να παρέχει τόσο πολύ ψυχρό αέρα, λίγο δύσκολο να δουλέψει αυτό το setup που περιγράφεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Χωρίς το backplate και απλά να φυσάει ένα καλό fan πάνω στις μνήμες δεν γίνεται δουλειά;

Δουλευει σε υλοποιησεις που δεν πατάει καλα το backplate / pads. 

3 ώρες πριν, morehp είπε

Παρόμοιο setup είχα σε lian li mesh case με την 3090 FE και ναι δούλευε καλά μόνο με εξαγωγή του θερμού αέρα έξω, εισαγωγές μπροστά 2x140 και 2x120 κάτω. 

Πλέον με την suprim δεν δίνω πολύ σημασία...χτυπά 98max όσο και να την τεντώσεις σε ρολόγια οπότε δεν βαριέσαι...όσο αντέξει 😁

Το θέμα είναι ότι λύσεις υπάρχουν για όποιον θέλει να ασχοληθεί και χίλια μπράβο που το μοιράζεσαι

 

Θελω να ειμαι κατω απο 80 χειμωνα καλοκαίρι. Για peace of mind κυριως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, morehp είπε

δεν μου ακούγεται αποτελεσματικό, το backplate απάγει θερμότητα, ο ανεμιστήρας απλά θα βοηθά στον να διώχνεις τον αέρα που θερμαίνεται στην περιοχή. 

Εκτος και αν ο ανεμιστήρας μπορεί να παρέχει τόσο πολύ ψυχρό αέρα, λίγο δύσκολο να δουλέψει αυτό το setup που περιγράφεις

To backplate απάγει ελάχιστη θερμότητα. Δεν έχει την απαιτούμενη επιφάνεια μιας ψυκτρας. Πρακτικά απάγει σχεδόν όση θερμότητα εγκλωβίζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hasrate αυτό σας φαίνεται σταθερό; Στο console γράφει ότι κάνει σταθερά 265MH/s στα 260w αλλά το pool δηλώνει από 180 μεχρι και 400.

Zotac AMP Holo 3080ti σε ERGO/lolminer

Core | +120 | 61c | Hotspot 69-70c

Memory | +1250 | 88c

 

Screenshot_20210905-113835.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2021 στις 11:05 ΠΜ, dream21 είπε

Tα εχω επανω σε βαση ξυλινη ολα χυμα , περιμενω απο Amazon αυτο το κουτι https://www.amazon.de/gp/product/B092QVRBXT/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1 . Η Motherboard ειναι αυτη https://www.asrock.com/MB/Intel/H510 Pro BTC+/

spacer.png

 

Συνολο θα εχω 6 GTX 1660 S

Είναι κατω απο 26dBi; Διοτι προσωρινα το rig το εχω στο γραφειο μην μου παιρνει και τα αυτια φτανωντας ο ηχος στο σαλονι που ειναι στα 10 μετρα :D

Αυτο εδω ειναι ; https://www.skroutz.gr/s/15252751/Noctua-NF-A12x25-PWM-120mm.html#specs

εισαι ικανοποιημενος με το amazon rack που πηρες? Γιατι προτιμησες αυτη τη mobo και οχι αλλη με risers? Επισης ποιο τροφοδοτικο χρησιμοποιείς? Σε ρωτω γιατι σκεφτομαι να φτιαξω ενα rig σαν το δικο σου

thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Είμαι αρκετά νέος στο crypto και είπα να δοκιμάσω την τύχη μου, και τη δυναμική του PC μου, στο mining. Δημιούργησα λοιπόν λογαριασμό στο nicehash, κατέβασα τους νέους drivers, και γύρισα το φόρτο εργασίας της GPU σε "Υπολογιστικές Λειτουργίες". Η κάρτα μου είναι μια AMD RX480 4GB, όπου από χρήστες και sites βλέπω ότι το avg. Hashrate είναι 20-25MH/s. Με την δική μου κυμαίνεται στα 8-9MH/s.

Εντόπισα κάποια tweaks σε διάφορα forums, αλλά φαίνονται outdated, μιας και η κάρτα είναι αρκετά παλιά, και φοβάμαι μην την μπρικάρω. MSI Afterburner έχω εγκαταστήσει, δοκίμασα κάποιες ρυθμίσεις αλλά δεν υπήρξε ουσιαστική διαφορά. Υπάρχει κάποιος με αντίστοιχη καρτούλα να με κατατοπίσει; Γενικότερα, έχει νόημα το mining (+20-30% για παράδειγμα από το break-even σε συνάρτηση με την κατανάλωση ρεύματος -0,06265-) , με τη συγκεκριμένη κάρτα, ή να μείνω στο trading;

Σας ευχαριστώ εκ 'των προτέρων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, spyros95 είπε

Γεια σας,

 

Είμαι αρκετά νέος στο crypto και είπα να δοκιμάσω την τύχη μου, και τη δυναμική του PC μου, στο mining. Δημιούργησα λοιπόν λογαριασμό στο nicehash, κατέβασα τους νέους drivers, και γύρισα το φόρτο εργασίας της GPU σε "Υπολογιστικές Λειτουργίες". Η κάρτα μου είναι μια AMD RX480 4GB, όπου από χρήστες και sites βλέπω ότι το avg. Hashrate είναι 20-25MH/s. Με την δική μου κυμαίνεται στα 8-9MH/s.

Εντόπισα κάποια tweaks σε διάφορα forums, αλλά φαίνονται outdated, μιας και η κάρτα είναι αρκετά παλιά, και φοβάμαι μην την μπρικάρω. MSI Afterburner έχω εγκαταστήσει, δοκίμασα κάποιες ρυθμίσεις αλλά δεν υπήρξε ουσιαστική διαφορά. Υπάρχει κάποιος με αντίστοιχη καρτούλα να με κατατοπίσει; Γενικότερα, έχει νόημα το mining (+20-30% για παράδειγμα από το break-even σε συνάρτηση με την κατανάλωση ρεύματος -0,06265-) , με τη συγκεκριμένη κάρτα, ή να μείνω στο trading;

Σας ευχαριστώ εκ 'των προτέρων!

 

Νομίζω χρειάζεσαι περισσότερη μνήμη . Τα 4gb είναι οριακά. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσεις και την μνήμη συστήματος. Τι σύστημα έχεις πέρα από την κάρτα? Μια 570 4gb που είχα δεν άντεξε και κάηκε σε mining. 
Δεν νομίζω ότι συμφέρει να ασχοληθείς με mining με την συγκεκριμένη κάρτα μόνο, ειδικά αν η κατανάλωση δεν πέσει χαμηλά μέσο ρυθμίσεων.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...