Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Xorxhs! είπε

εισαι ικανοποιημενος με το amazon rack που πηρες? Γιατι προτιμησες αυτη τη mobo και οχι αλλη με risers? Επισης ποιο τροφοδοτικο χρησιμοποιείς? Σε ρωτω γιατι σκεφτομαι να φτιαξω ενα rig σαν το δικο σου

thanks!

Oχι δυστηχως δεν εκανε το mining rig frame διοτι εγινε λαθος στην παραγγελια και μου εστειλαν το μικρο. οσο το αγορασα με τα μεταφορικα το πουλησα insomnia την αλλη μερα που το ειχα στα χερια μου. πλεον εχω φτιαξει το δικο μου αυτο στην φωτογραφια και θα μεινει αυτο.

 Τωρα οσο αναφορα γιατι δεν εβαλα απλο motherboard με raisers και προτιμησα αυτο ειναι οτι τα εχει ολα ενσωματομενα power/reset button ,παιρνει 3 τροφοδοτικα , παιρνει απευθειας τις καρτες στο motherboard , εκτος τις 6 καρτες μπορεις να βαλεις και αλλη καρτα μεσω του usb mining port (δηλαδη μπορεις να ριξεις και risers επανω) , εχει ενσωματομενα τα power rail , εχει 8 fan header , και αλλα πολλα.

Το δευτερο rig που θα φτιαξω μονο καθε αυτου για  RVN θα παρω αλλο motherboard διοτι με περιοριζει ο χωρος , δεν μπορω να ξαναφτιαξω τοσο μεγαλο σε μηκος 70cm frame οποτε θα παω στην λυση μεχρι 50cm μηκος.

ρακ.jpeg

Επεξ/σία από dream21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, DimitrisJimmys είπε

Τι παιζει τωρα με τα payouts σε ethermine? Πρεπει να κανω κάτι με τα gasfees ή να το αφήσω οπως ειναι? 

https://ethpool.freshdesk.com/support/solutions/articles/8000060967-ethermine-org-payout-policy

default εχει payout στο 1 eth. Το αλλαζεις στο settings tab

image.png.020287c307b7d21bdff0609b7d4e02ba.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Moreth είπε

Το hasrate αυτό σας φαίνεται σταθερό; Στο console γράφει ότι κάνει σταθερά 265MH/s στα 260w αλλά το pool δηλώνει από 180 μεχρι και 400.

Zotac AMP Holo 3080ti σε ERGO/lolminer

Core | +120 | 61c | Hotspot 69-70c

Memory | +1250 | 88c

 

Screenshot_20210905-113835.jpg

Και εμένα κάπως έτσι είναι έχουμε την ίδια gpu 
Νομίζω ότι μπορεί να έχεις την ίδια απόδοση με λιγότερη κατανάλωση, Από ότι έχω δει τη καλύτερη απόδοση και efficiency ταυτόχρονα το έχει γύρω στα 63-65% pwl (220-227w)

Εμενα δίνει 270ΜΗ/s σταθερά εκτός από όταν χρησιμοποιώ το pc στα 223w 64% pwl 0 core (1270-1290 Mhz) +1500mem NBminer
55c core 62c hot spot 84c mem  27c ambient 


LpOhyxx.png

 

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pool hashrate δεν ειναι σταθερο, εξαρταται απο τα ποσα shares εχει στειλει το rig σου. Σας ενδιαφερει το 24ωρο avg pool να ειναι οσο πιο κοντα γινεται στο reported.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, τις πρώτες μέρες ψαχνόμουν γιατί ενώ στο pc έγραφε 270 στο pool έβλεπα από 130 μέχρι και 430
Τελικά από ότι είχα δει ψάχνοντας σημασία έχουν τα average που όσο περνα η ώρα ισοφαρίζουν τα νούμερα που γραφει στο pc αν όλα είναι ok
 

15 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Το pool hashrate δεν ειναι σταθερο, εξαρταται απο τα ποσα shares εχει στειλει το rig σου. Σας ενδιαφερει το 24ωρο avg pool να ειναι οσο πιο κοντα γινεται στο reported.



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Deu164 είπε

Και εμένα κάπως έτσι είναι έχουμε την ίδια gpu 
Νομίζω ότι μπορεί να έχεις την ίδια απόδοση με λιγότερη κατανάλωση, Από ότι έχω δει τη καλύτερη απόδοση και efficiency ταυτόχρονα το έχει γύρω στα 63-65% pwl (220-227w)

Εμενα δίνει 270ΜΗ/s σταθερά εκτός από όταν χρησιμοποιώ το pc στα 223w 64% pwl 0 core (1270-1290 Mhz) +1500mem NBminer
55c core 62c hot spot 84c mem  27c ambient 


LpOhyxx.png

 

Το δοκίμασα και μου έδωσε γυρω στα 180mh/s στο console, βέβαια το έτρεξα για κάνα μισάωρο. Είσαι σίγουρος ότι με +0 στο core πιάνει τόσα; 

Unrelated, έχεις δει πουθενά ρυθμίσεις για 3080Ti Gaming OC της gigabyte; Στα ίδια settings με τη zotac πιάνει άσχημες θερμοκρασίες, σχεδόν 30-40w παραπάνω για το ίδιο αποτέλεσμα δηλαδή. Σκέφτομαι μήπως να κάνω κανένα undervolt μπας και πιάσει ~ 250mh/s σε λογική θερμοκρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέφτει στα 180 γιατί ενεργοποιείται ο κόφτης lhr λογικά βλέπεις και 1800+mhz στο core

Το παθαίνει καμία φορά και εμένα δοκίμασε με 0 core ή  με -180 -200 δε θες για κανένα λόγο +mhz και ξεκίνα να ανεβάζεις το powerlimit  ανά 1% από το 60 λογικά κάπου στο 63 με 65 θα ενεργοποιηθεί το lhr άστο ακριβώς στο όριο εκεί που δεν ενεργοποιείται.
Μιας και είναι στο όριο μπορεί μετά από reboot στο pc η στον miner χρειαστεί πάλι fine tuning + - 1%




bmNn9ge.png

kavFeht.jpg

EDIT
Aν δεις παρακάτω με το που ανέβασα το pwl στο 65% ενεργοποιήθηκε το lhr  έπεσε το hashrate και ανέβηκε το gpu clock πάνω από 1800MHz 
Κανε δοκιμές με το power limit ανεβάζοντας το ανά μια μονάδα τη φορά μέχρι να βρείς που είναι το maximum που δεν ενεργοποιείται το lhr στη κάρτα σου ίσως ανά gpu να υπάρχουν διάφορές

Po13BuT.jpg 

Επεξ/σία από Deu164
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Ασχολουμε με το mining περίπου 4-5 μήνες, λόγο δουλειάς εχω στην διαθεσή μου αρκετές κάρτες, 

Επειδή εχω στην διάθεση μου αγροτικό ρευμα σκέφτομαι να πάρω κάποιες κάρτες επιπλέον,

Λίγο μπερδευομαι με την όλη ιστορία του LHR για να καταλάβω, αυτός ο κόφτης εχει μπεί μόνο στο etherium? 

ολες μου οι κάρτες ειναι παλιότερες (2070, 2080) αν πάρω τώρα κάρτες μέ HRL τι παίζει ακριβός? 

Μπορεί να ρωτάω κάτι που εχει απαντηθεί ηδα αλλά το θέμα είναι τεράστιο θα ξεκινήσω να το διαβάζω τώρα αλλά αν κάποιος εχει ορεξη να μου εξηγήσει εδώ είμαι

 

Επεξ/σία από mastoras007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, spyros95 είπε

Γεια σας,

 

Είμαι αρκετά νέος στο crypto και είπα να δοκιμάσω την τύχη μου, και τη δυναμική του PC μου, στο mining. Δημιούργησα λοιπόν λογαριασμό στο nicehash, κατέβασα τους νέους drivers, και γύρισα το φόρτο εργασίας της GPU σε "Υπολογιστικές Λειτουργίες". Η κάρτα μου είναι μια AMD RX480 4GB, όπου από χρήστες και sites βλέπω ότι το avg. Hashrate είναι 20-25MH/s. Με την δική μου κυμαίνεται στα 8-9MH/s.

Εντόπισα κάποια tweaks σε διάφορα forums, αλλά φαίνονται outdated, μιας και η κάρτα είναι αρκετά παλιά, και φοβάμαι μην την μπρικάρω. MSI Afterburner έχω εγκαταστήσει, δοκίμασα κάποιες ρυθμίσεις αλλά δεν υπήρξε ουσιαστική διαφορά. Υπάρχει κάποιος με αντίστοιχη καρτούλα να με κατατοπίσει; Γενικότερα, έχει νόημα το mining (+20-30% για παράδειγμα από το break-even σε συνάρτηση με την κατανάλωση ρεύματος -0,06265-) , με τη συγκεκριμένη κάρτα, ή να μείνω στο trading;

Σας ευχαριστώ εκ 'των προτέρων!

 

Έχω την 580 4GB.. Με αυτή την κάρτα το μόνο που σε συμφέρει να κάνεις είναι να ασχοληθείς με το ERGO, και να περάσεις ένα Bios mod ώστε να πιάσεις γύρω στα 60-65ΜΗ/s με σχετικά μικρή κατανάλωση γύρω στα 75W.. Με σημερινές τιμές και δυσκολία, θα μπορείς να βγάλεις 3 ERGO το μήνα (περίπου 45€). Αν έχεις τα χρήματα, μπορείς να επενδύσεις σε ακόμα μία ίδια ή 580 (μεταχειρισμένες από εδώ μέσα). Και η 570 κάνει παρόμοια δουλειά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Ασχολουμε με το mining περίπου 4-5 μήνες, λόγο δουλειάς εχω στην διαθεσή μου αρκετές κάρτες, 

Επειδή εχω στην διάθεση μου αγροτικό ρευμα σκέφτομαι να πάρω κάποιες κάρτες επιπλέον,

Λίγο μπερδευομαι με την όλη ιστορία του LHR για να καταλάβω, αυτός ο κόφτης εχει μπεί μόνο στο etherium? 

ολες μου οι κάρτες ειναι παλιότερες (2070, 2080) αν πάρω τώρα κάρτες μέ HRL τι παίζει ακριβός? 

Μπορεί να ρωτάω κάτι που εχει απαντηθεί ηδα αλλά το θέμα είναι τεράστιο θα ξεκινήσω να το διαβάζω τώρα αλλά αν κάποιος εχει ορεξη να μου εξηγήσει εδώ είμαι

 

Δεν εχει μπει μονο στο eth αλλα και σε αλλα γνωστα mining coins.
Για μενα δεν αξιζουν γιαυτο και πουλιουνται αρκετα φθηνοτερα... (βρισκεις καινουρια 3070ti (lhr) κάτω απο 900 και μεταχειρο 3070 πάνω απο 1000)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ooaris είπε

Για μενα δεν αξιζουν γιαυτο και πουλιουνται αρκετα φθηνοτερα... (έβρισκες καινουρια 3070ti (lhr) κάτω απο 900 και μεταχειρο 3070 πάνω απο 1000)

fixed ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Deu164 είπε

Πέφτει στα 180 γιατί ενεργοποιείται ο κόφτης lhr λογικά βλέπεις και 1800+mhz στο core

Το παθαίνει καμία φορά και εμένα δοκίμασε με 0 core ή  με -180 -200 δε θες για κανένα λόγο +mhz και ξεκίνα να ανεβάζεις το powerlimit  ανά 1% από το 60 λογικά κάπου στο 63 με 65 θα ενεργοποιηθεί το lhr άστο ακριβώς στο όριο εκεί που δεν ενεργοποιείται.
Μιας και είναι στο όριο μπορεί μετά από reboot στο pc η στον miner χρειαστεί πάλι fine tuning + - 1%




bmNn9ge.png

kavFeht.jpg

EDIT
Aν δεις παρακάτω με το που ανέβασα το pwl στο 65% ενεργοποιήθηκε το lhr  έπεσε το hashrate και ανέβηκε το gpu clock πάνω από 1800MHz 
Κανε δοκιμές με το power limit ανεβάζοντας το ανά μια μονάδα τη φορά μέχρι να βρείς που είναι το maximum που δεν ενεργοποιείται το lhr στη κάρτα σου ίσως ανά gpu να υπάρχουν διάφορές

Po13BuT.jpg 

Respect. Πράγματι δούλεψε με (σχεδόν) αυτά τα settings, ωστόσο πιάνω ~255mh/s στα 209w τώρα, ενώ σε σένα γράφει 270mh/s στη κονσόλα. Δύο δοκιμαστικά  30λεπτα runs σε lolminer και nbminer με locked το clock στα 1260mhz/750mV με κάνουν να νομίζω οτι δεν ευθύνεται η επιλογή του miner. Επειδή παρατήρησα ποτέ έμπαινε το LHR σε εμένα έβαλα pwl 60%, θα ψάξω και με άλλα pwl και θα ενημερώσω. Βέβαια δε ξέρω πόσο παίζει ρόλο αυτό από τη στιγμή που lockαρω τη συχνότητα στο curve.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...