Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Balerama είπε

Έχω την 580 4GB.. Με αυτή την κάρτα το μόνο που σε συμφέρει να κάνεις είναι να ασχοληθείς με το ERGO, και να περάσεις ένα Bios mod ώστε να πιάσεις γύρω στα 60-65ΜΗ/s με σχετικά μικρή κατανάλωση γύρω στα 75W.. Με σημερινές τιμές και δυσκολία, θα μπορείς να βγάλεις 3 ERGO το μήνα (περίπου 45€). Αν έχεις τα χρήματα, μπορείς να επενδύσεις σε ακόμα μία ίδια ή 580 (μεταχειρισμένες από εδώ μέσα). Και η 570 κάνει παρόμοια δουλειά. 

Προσωπικά πιάνω με 580 8αρα όμως 69.7m/s 1300 core 950mv 90watt. Γενικά αν ανεβάσεις πυρήνα δίνει και αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, johnmt2 είπε

Προσωπικά πιάνω με 580 8αρα όμως 69.7m/s 1300 core 950mv 90watt. Γενικά αν ανεβάσεις πυρήνα δίνει και αλλο

Ναι κι εγω ~67.0mh/s με 1250 core - 875mV - 75Watt.. Στα 1300MhZ κρασαρει.. Ημουν λιγο συγκρατημενος στο φιλο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Balerama είπε

Ναι κι εγω ~67.0mh/s με 1250 core - 875mV - 75Watt.. Στα 1300MhZ κρασαρει.. Ημουν λιγο συγκρατημενος στο φιλο :D

Αν βάλεις λίγο ακόμη volt θα παίξει μπάλα. Όταν την έβαλα 1430 πυρήνα έβγαζε πάνω από 75m/s αλλά 140+ watt. Πιστεύω μια 590 που περνει ποιο ψηλά ρολόγια χτυπιέται με 3060 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Τώρα που τσιτωσα την  580 στο ergo. 1435 gpu 2000 vram  βγάζει 77m/s 132watt

Τσάμπα ρεύμα.

Με τόσα W μια 3070Ti βγάζει 166Mh/s. Το ίδιο και οι 3060Ti / 3070

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εγινε ρε παιδια?!

Ενω πριν βλεπαμε ενα dip 60% για 1-2 χρονια (3 συνεχιόμενες φορες!),

τωρα θέλετε να μου πειτε οτι το dip θα ειναι ειναι απλο correction 30-40%, για 3-4 μήνες μονο???

WTF

(sorry για το off-topic, αλλα πιστευω εχει να κανει αμεσα με το Mining profitability! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2021 στις 2:02 ΜΜ, spyros95 είπε

Γεια σας,

 

Είμαι αρκετά νέος στο crypto και είπα να δοκιμάσω την τύχη μου, και τη δυναμική του PC μου, στο mining. Δημιούργησα λοιπόν λογαριασμό στο nicehash, κατέβασα τους νέους drivers, και γύρισα το φόρτο εργασίας της GPU σε "Υπολογιστικές Λειτουργίες". Η κάρτα μου είναι μια AMD RX480 4GB, όπου από χρήστες και sites βλέπω ότι το avg. Hashrate είναι 20-25MH/s. Με την δική μου κυμαίνεται στα 8-9MH/s.

Εντόπισα κάποια tweaks σε διάφορα forums, αλλά φαίνονται outdated, μιας και η κάρτα είναι αρκετά παλιά, και φοβάμαι μην την μπρικάρω. MSI Afterburner έχω εγκαταστήσει, δοκίμασα κάποιες ρυθμίσεις αλλά δεν υπήρξε ουσιαστική διαφορά. Υπάρχει κάποιος με αντίστοιχη καρτούλα να με κατατοπίσει; Γενικότερα, έχει νόημα το mining (+20-30% για παράδειγμα από το break-even σε συνάρτηση με την κατανάλωση ρεύματος -0,06265-) , με τη συγκεκριμένη κάρτα, ή να μείνω στο trading;

Σας ευχαριστώ εκ 'των προτέρων!

 

Καλησπερα. Τα 20-25 mhs τα βλεπεις μονο σε crypto που τρεχουν σε αλγοριθμο ethash οπως etc/ cortex και καποια αλλα. Παλια ετρεχε και στο ETH, πριν γινει το update. Αναλογως τον αλγοριθμο λοιπον αλλαζουν και τα νουμερα. Στην nicehash αυτη τη στιγμη, κατα 99% τρεχει στον kawpow γι'αυτο βλεπεις μονο 8-9mhs. Το κερδος σου θα ειναι περιπου απο 0,80-1,30€ βαρυα, αν την τσιτωσεις λιγο. Αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσουν οι συμφορουμιτες.

 

Επεξ/σία από Salepaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

https://www.guru3d.com/news-story/chia-cryptocurrency-miners-ditch-their-ssds-and-sell-them-at-loss.html

😁

Μόνο σκέφτομαι αυτούς που θα τα πάρουν έστω και πυρ παρά με τέτοιο wear level.

Ποτε αγορα SSD μεταχειρισμενου. Να γλιτωσεις 10-20 ευρω για το 1tb που παιζουν στα 90 ευρω? SSD σε chia τον περνεις στα χερια σε λιγες βδομαδες. 

 

FTM και Solana παντως συνεχιζουν να δινουν πονο. Solana δεν μπηκα FTM ομως φουλ να δουμε ποτε θα αρχισουν να πουλανε οι φαλαινες να τραβηξουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, hln3 είπε

Γτ πάνε γα$#οντας όλα κάτω σήμερα;

Fear and excitement in El Salvador as Bitcoin becomes legal tender
 

 

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2021 στις 1:39 ΠΜ, billgeo είπε

Τι εγινε ρε παιδια?!

Ενω πριν βλεπαμε ενα dip 60% για 1-2 χρονια (3 συνεχιόμενες φορες!),

τωρα θέλετε να μου πειτε οτι το dip θα ειναι ειναι απλο correction 30-40%, για 3-4 μήνες μονο???

WTF

(sorry για το off-topic, αλλα πιστευω εχει να κανει αμεσα με το Mining profitability! 

Μη το πάρεις στραβά, αλλά έχεις κανένα private group όπου λες τι θα ποστάρεις, πριν το ποστάρεις, για να ξέρουμε να πουλάμε; Asking for a friend 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...