Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, billgeo είπε

https://www.ebay.de/itm/174964768699

 

Εξυπνο ε?

Θα τυπωσω μερικα για δοκιμη

 

Bild 01 - GPU Mount | 45 Grad GPU Halterung für stapelbare Mining Rigs | GPU Cooling Mount

άμα έχεις 3d printer βάλε στο Cura ή όποιο άλλο πρόγραμμα το σχέδιο σε mirror. 

το τελικό αποτέλεσμα θα είναι να πλαγιάσουν από την άλλη μεριά οι κάρτες και τη ροή κατά πολύ σωστότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 29/10/2021 στις 12:39 ΜΜ, masterone είπε

Σε ευχαριστώ υπαρχει κάποιος οδηγος λίγο που έψαξα βρηκα το nitehash με bitcoin mining. Υπαρχει κατι ποιο συμφερον ακομη?

Στο Nicehash κανεις mining σε ETH και αυτο σε πληρωνει σε BTC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2021 στις 8:35 ΜΜ, SabotazNic είπε

Έξυπνο γιατί? Που στέλνουν τον ζεστό αέρα αντίθετα από την φυσική ροή? Αλλά ναι, θα ήταν απλά άσχημο μετά... 🤦‍♂️

Τι εννοεις "αντιθετα απο την φυσικη ροη"?

Ποια φυσικη ροη? Αφου εχεις fans η ροη ειναι forced ετσι κ αλλιως.

Ειδικα αν τα fins ειναι καθετα, μια χαρα θα δουλευει. Γιατι δεν θα ρουφανε ζεστο αερα απο το backplate της διπλανης καρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, billgeo είπε

Τι εννοεις "αντιθετα απο την φυσικη ροη"?

Ποια φυσικη ροη? Αφου εχεις fans η ροη ειναι forced ετσι κ αλλιως.

Ειδικα αν τα fins ειναι καθετα, μια χαρα θα δουλευει. Γιατι δεν θα ρουφανε ζεστο αερα απο το backplate της διπλανης καρτας

Θέλει να πει πως ο αέρας που φεύγει πίσω από την κάρτα, εξασθενημένος από την ψυκτρα, έχει την τάση να ανεβεί. Έτσι και η επόμενη κάρτα, πάλι τον ζεστό αέρα της μπροστινής της θα ρουφάει... 

Αν η κλίση ήταν ανάποδη (φάνς να κοιτάνε διαγώνια κάτω) θα δούλευε καλύτερα. 

Το ιδανικό θα ήταν να κοιτάνε κάτω τα φάνς αλλά έτσι γίνεται πολύ μακρύ το rig. 

Γενικά... Κάθετες οι κάρτες ως προς το έδαφος ή διαγώνια... δεν είναι αρκετό  για να αλλάξει κάτι στις θερμοκρασίες των καρτών. 

Μόνο η απόσταση μεταξύ τους μπορεί να βοηθήσει, πρακτικά, με τις θερμοκρασίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν ο T-rex κάνει restart ή βγάζει μήνυμα οτι μία gpu crashαρε τι μπορεί να φταίει? 

Οι κάρτες έχουν 100% accepted shares(π.χ 10000 shares) και οι θερμοκρασίες hotspot είναι κάτω από 55 βαθμοί.

Αναφέρομαι σε 3060 σε άλλο setup με 3070 που έχουν ένα χαμηλό ποσοστό rejected 0.1% δεν έχει συμβεί ποτέ κάτι ανάλογο.

Περνάω ίδια έκδοση miner κάθε φορά και ίδιο λειτουργικό(win10 πριν win11 τώρα).

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Inler είπε

Όταν ο T-rex κάνει restart ή βγάζει μήνυμα οτι μία gpu crashαρε τι μπορεί να φταίει? 

Οι κάρτες έχουν 100% accepted shares(π.χ 10000 shares) και οι θερμοκρασίες hotspot είναι κάτω από 55 βαθμοί.

Αναφέρομαι σε 3060 σε άλλο setup με 3070 που έχουν ένα χαμηλό ποσοστό rejected 0.1% δεν έχει συμβεί ποτέ κάτι ανάλογο.

Περνάω ίδια έκδοση miner κάθε φορά και ίδιο λειτουργικό(win10 πριν win11 τώρα).

Μην χρησιμοποιείς το pc ταυτόχρονα. 

Αν δεν... Τότε ρίξε κιαλλο το oc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Δεν χρησιμοποιώ το pc.

Αν έφταιγε το o/c δεν θα είχα rejected shares? Εδώ μιλάμε σε 5 ημέρες γύρω στα 12000 shares όλα accepted και ξαφνικά restart o miner ή μήνυμα για crash της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Inler Αναλόγως την κάρτα.

Είχα και εγώ παρόμοιο προβλημα καποια περίοδο. Ξεκάρφωτα crash μιας κάρτας ανά 30 ώρες ξέρω γω ή miner restart. 

Εννοείται χωρίς rejected shares (όχι NH) 

Να κοιτάξεις επίσης να μην έχεις μεγάλες αυξομειώσεις στα mV. Αλλιώς ανέβασε λίγο το power limit μέχρι να είναι σχετικά σταθερό. 

Επεξ/σία από ooaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Ρίχνεις το voltage δεν το σκέφτηκα καν θα το κάνω αργότερα να ρίξουμε και άλλα 35 watt ότι καλύτερο ωραίος Γιάννη. 

ναι ο πυρήνας δεν παίζει ρόλο, ρίχνεις το voltage τέρμα κάτω στο 0,7. Και εμένα οι μνήμες είναι και σάπιες μέχρι +800 πάνε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

ναι ο πυρήνας δεν παίζει ρόλο, ρίχνεις το voltage τέρμα κάτω στο 0,7. Και εμένα οι μνήμες είναι και σάπιες μέχρι +800 πάνε..

Εκεί θα το πάω εγώ τις πήγα +1100 και μείον 500 τον πυρήνα αλλά με 125watt. Στα 0.7 δεν ξέρω αν τα κρατήσει τα +1100. Στην 6700xt την έχω στα 0.625 voltage με 79watt στο control panel 146 όλο το σύστημα από πρίζα έπεσα 120kw το τετράμηνο από την 5700xt που είχα. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εκεί θα το πάω εγώ τις πήγα +1100 και μείον 500 τον πυρήνα αλλά με 125watt. Στα 0.7 δεν ξέρω αν τα κρατήσει τα +1100. Στην 6700xt την έχω στα 0.625 voltage με 79watt στο control panel 146 όλο το σύστημα από πρίζα έπεσα 120kw το τετράμηνο από την 5700xt που είχα. 

το core voltage δεν έχει σχέση με τις μνήμες. Οι μνήμες παίρνουν από άλλα vrm, και νομίζω στο 1,35 είναι και δεν αλλάζει κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

το core voltage δεν έχει σχέση με τις μνήμες. Οι μνήμες παίρνουν από άλλα vrm, και νομίζω στο 1,35 είναι και δεν αλλάζει κιόλας.

Άρα το core βασικά κατεβάζουμε οπότε εφόσον οι μνήμες είναι στάνταρ το core volt όσο και να πέσει δεν θα έχει θέμα. Δεν έχω παρατηρήσει στο more power tool αν είναι έτσι 2 volt κατεβάζω ένα soc και ένα core νομίζω και τα 2 0.625 τα βάζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...