Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με LHR, αυτές τι λένε? 60ti / 70 / 70ti? Hash και watt τι νουμεράκια έχουμε?

Προφανώς μιλάς για ETH.

Δε λένε και τόσο γιατί πετυχαίνουν max το ~70% (λένε και παραπάνω οι devs των miners αλλά  @@).

Π.χ. μια 3080 LHR θα βγάλει 69-70MH/s ενώ η κανονική γύρω στα 100.

Το πρόβλημα είναι ότι η κατανάλωση είναι η ίδια και στις δύο περιπτώσεις (LHR και μη), όπως και οι θερμοκρασίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Προφανώς μιλάς για ETH.

Δε λένε και τόσο γιατί πετυχαίνουν max το ~70% (λένε και παραπάνω οι devs των miners αλλά  @@).

Π.χ. μια 3080 LHR θα βγάλει 69-70MH/s ενώ η κανονική γύρω στα 100.

Το πρόβλημα είναι ότι η κατανάλωση είναι η ίδια και στις δύο περιπτώσεις (LHR και μη), όπως και οι θερμοκρασίες.

3060ti δηλαδή στα 700 δεν αξιζει ουτε με σφαιρες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέων υπάρχει και το dual mining  με καλύτερα αποτελέσματα στις lhr κάρτες.

16 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Προφανώς μιλάς για ETH.

Δε λένε και τόσο γιατί πετυχαίνουν max το ~70% (λένε και παραπάνω οι devs των miners αλλά  @@).

Π.χ. μια 3080 LHR θα βγάλει 69-70MH/s ενώ η κανονική γύρω στα 100.

Το πρόβλημα είναι ότι η κατανάλωση είναι η ίδια και στις δύο περιπτώσεις (LHR και μη), όπως και οι θερμοκρασίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Herald είπε

3060ti δηλαδή στα 700 δεν αξιζει ουτε με σφαιρες? 

Στα 700 μπορει και να λέει.

45MH/s

12 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Πλέων υπάρχει και το dual mining  με καλύτερα αποτελέσματα στις lhr κάρτες.

 

Ναι αλλα δεν πετυχαινεις το max ουτε το ενός ουτε του αλλου γιατι τα βελτιστα ρολογια και power limits διαφερουν ανάμεσα στα δυο νομισματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Στα 700 μπορει και να λέει.

45MH/s

Ναι αλλα δεν πετυχαινεις το max ουτε το ενός ουτε του αλλου γιατι τα βελτιστα ρολογια και power limits διαφερουν ανάμεσα στα δυο νομισματα.

Συμφωνώ μαζί σου.Αυτήν την στιγμή σπίτι έχω dual eth autolykos.Ιδια ρολόγια ίδια  pl έχουν .10%+ από ότι να έχω μόνο eth που είναι και το πιο ακριβό ας πούμε.Αυτο που θέλω να πω ότι το κέρδος είναι κέρδος.Μπορει όχι το μέγιστο αλλά παραμένει κέρδος.Ειναι στο καθένα τώρα  τι σκοπεύει να κερδίσει και πόσα φράγκα να (επένδυσει).Εμένα Κλάιν προσωπικά ότι και πόσο να βγει καλοδεχούμενο.αμα βρείτε πάντως 3060 τι θέλω και εγώ για το πόσο τις γυναίκας..Γιατί η ΕΒΓΑ παίζει το πουλάκι τσίου .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα διάστημα ήμουν οκ με dual eth - rnv, αλλά μετά ειχε πιο καλή απόδοση (σε usdt) eth μόνο. Τώρα την έχω αφήσει σε ergo μιας και είμαι 175 watt - 205 mh/s

Με δάγκωσε άσχημα η ΔΕΗ οπότε προσέχω και τα watts τώρα.

Dual eth - cFX θες 12 gb vram δεν μπόρεσα να το τρέξω
Dual eth - ergo δεν αποδίδει καλά, γιατί μετά το 55% PL μπαίνει ο limiter και με 55% PL δεν κάνεις mine eth...

Σε 3080 LHR αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, hln3 είπε

Ένα διάστημα ήμουν οκ με dual eth - rnv, αλλά μετά ειχε πιο καλή απόδοση (σε usdt) eth μόνο. Τώρα την έχω αφήσει σε ergo μιας και είμαι 175 watt - 205 mh/s

Με δάγκωσε άσχημα η ΔΕΗ οπότε προσέχω και τα watts τώρα.

Dual eth - cFX θες 12 gb vram δεν μπόρεσα να το τρέξω
Dual eth - ergo δεν αποδίδει καλά, γιατί μετά το 55% PL μπαίνει ο limiter και με 55% PL δεν κάνεις mine eth...

Σε 3080 LHR αυτά.

Ε ναι παίζει ρόλο και η κάρτα που έχει ο καθένας.εμενα πχ αν κατέβω κάτω από 280 βατ  μπαίνει ο κόφτης.σε άλλους βπαει και 240 watt στο eth.και έτσι παίζω εδώ εγω και είμαι happy...

Screenshot_2021-11-11-11-35-42-314_com.nicehash.metallum.jpg

9 λεπτά πριν, hln3 είπε

 

Σε 3080 LHR αυτά.

Ποια υλοποίηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2021 στις 3:36 ΜΜ, icenex είπε

1.45% για την ακριβεια.Ναι eth εσκαβα αλλα τι σχεση εχει αφου με πληρωνει σε btc.Πουλησα οτι btc ειχα σε ευρω ωστε να τα στειλω στον λογαριασμο τραπεζης μου μια απο αυτες τις μερες αλλα ειπα να τα αφησω λιγες μερες μεσα τα λεφτα μην τυχον γινει καποια διορθωση τιμης και επωφεληθω και αγορασω με τα ιδια λεφτα περισσοτερο btc αλλα δεν με αφηνει να βαλω παραγγελια παρα μονο convert που σημαινει θα πρεπει να παρακολουθω την τιμη του btc η να βαλω καποιου ειδους ειδοποιηση αν γινει καμια τρελη πτωση τιμης.

Btw 15 ευρω μου κρατησε πουλησα btc αξιας 1000+ απλα μου κακοφανηκε γιατι επι το πληστον κανω trade στην binance και εκει με το coin τους εχω 0.075%/0.075%

nichash.jpg

 

ncha1.jpg

Θα επρεπε να τα κανεις tether και μετα αν πεσει να ξανα αγορασεις. Με ευρω δεν γινεται αγορα δεν ξερω γιατι παρολο που υπαρχει στο trade. Μαλλον για να κραταει το 1.5% το nicehash μεσω του απλου trade/convert.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τελευταια εκδοση του nbminer λενε εχει πολυ καλυτερα αποτελεσματα στις lhr καρτες. τουλαχιστον για 3080ti ειδα 93mhs με την τελευταια εκδοση. 

Δε το εχω δοκιμασει για να πω αποτελεσματα αλλα αν ειχα lhr καρτα σιγουρα θα το δοκιμαζα. 

Αν ισχυει αυτο το 93 για τις 3080ti ειναι παρα πολυ καλα αν σκεφτεις οτι μια no lhr εχει αποδοση 100mhs. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Arkin είπε

Θα επρεπε να τα κανεις tether και μετα αν πεσει να ξανα αγορασεις. Με ευρω δεν γινεται αγορα δεν ξερω γιατι παρολο που υπαρχει στο trade. Μαλλον για να κραταει το 1.5% το nicehash μεσω του απλου trade/convert.

Δεν βαριεσαι τωρα εγινε η δουλεια ασε που ειπα να εξαργυρωσω τα κερδη να πληρωσω και το ρευμα μια φορα και απο τα κερδη γιατι ως τωρα το πληρωνα απο την τσεπη μου.Τουλαχιστον προλαβα και πουλησα κοντα στην υψηλοτερη τιμη πριν κανει την διορθωση.

Btw στην εθνικη εκανα το (ενα) εμβασμα το εστειλα γυρω στις 8μιση το πρωι και το μεσημερακι τα λεφτα ηταν στον λογαριασμο μου.Αρκετα γρηγοροι εκει στην nicehash και μπορω να πω ημουν αγχωμενος γιατι μεχρι τωρα δεν ειχα κανει καταθεση και ελεγα μην φαω κανενα ακυρο απο την εθνικη αλλα τελικα ολα καλα.Αα επισης τελικα ισχυει ο τιμοκαταλογος την εθνικης που λεει πως θα μου κοστιζε 3 ευρω το εισερχομενο εμβασμα και εκει περιμενα μην με χρεωσουν τιποτα αλλες μαλακιες αλλα τελικα εστειλα 1016.86 και μετα μου αφαιρεσαν 3 ευρω οποτε κλαιν γιατι βαριομουν να κατσω να στειλω ~70 εμβασματα των 14.99 για να γλυτωσω τα 3 ευρω.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, andreas! είπε

η τελευταια εκδοση του nbminer λενε εχει πολυ καλυτερα αποτελεσματα στις lhr καρτες. τουλαχιστον για 3080ti ειδα 93mhs με την τελευταια εκδοση. 

Δε το εχω δοκιμασει για να πω αποτελεσματα αλλα αν ειχα lhr καρτα σιγουρα θα το δοκιμαζα. 

Αν ισχυει αυτο το 93 για τις 3080ti ειναι παρα πολυ καλα αν σκεφτεις οτι μια no lhr εχει αποδοση 100mhs. 

93 δεν έχω δει. 86 έχω δει.

Και τα 100 (non-LHR) τα βγάζει η 3080 με 230W, όχι με 280W.

Ή η 3080Ti non-LHR  (δηλαδή η 3090) βγάζει 125MH/s με 300W..

Οπότε ναι μεν έχουν βγει καλύτεροι miners αλλά απέχουμε ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, icenex είπε

Δεν βαριεσαι τωρα εγινε η δουλεια ασε που ειπα να εξαργυρωσω τα κερδη να πληρωσω και το ρευμα μια φορα και απο τα κερδη γιατι ως τωρα το πληρωνα απο την τσεπη μου.Τουλαχιστον προλαβα και πουλησα κοντα στην υψηλοτερη τιμη πριν κανει την διορθωση.

Btw στην εθνικη εκανα το (ενα) εμβασμα το εστειλα γυρω στις 8μιση το πρωι και το μεσημερακι τα λεφτα ηταν στον λογαριασμο μου.Αρκετα γρηγοροι εκει στην nicehash και μπορω να πω ημουν αγχωμενος γιατι μεχρι τωρα δεν ειχα κανει καταθεση και ελεγα μην φαω κανενα ακυρο απο την εθνικη αλλα τελικα ολα καλα.Αα επισης τελικα ισχυει ο τιμοκαταλογος την εθνικης που λεει πως θα μου κοστιζε 3 ευρω το εισερχομενο εμβασμα και εκει περιμενα μην με χρεωσουν τιποτα αλλες μαλακιες αλλα τελικα εστειλα 1016.86 και μετα μου αφαιρεσαν 3 ευρω οποτε κλαιν γιατι βαριομουν να κατσω να στειλω ~70 εμβασματα των 14.99 για να γλυτωσω τα 3 ευρω.

Προφανως ρε συ στο 1000αρικο θα τα στειλεις μια και εξω. Εγω βγαζω καθε μηνα. Το nicehash ειναι απολυτα αξιοπιστο και πολυ γρηγορο μονο ΣΚ μπαινουν Δευτερα αν τα στειλεις απο Παρασκευη. Γυρω στα 1600 ευρω εχω στειλει παντα στην ωρα τους και μπραβο που μας διευκολυνει ακομα και αν στα pool μπορει να εβγαινε 1-2% καλυτερο κερδος. Μου εκατσε το trading αρκετα και τσιμπησα καμια 500αρα απο εκει σε καποια νομισματα. Θελει προσοχη ομως.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Arkin είπε

Προφανως ρε συ στο 1000αρικο θα τα στειλεις μια και εξω. Εγω βγαζω καθε μηνα. Το nicehash ειναι απολυτα αξιοπιστο και πολυ γρηγορο μονο ΣΚ μπαινουν Δευτερα αν τα στειλεις απο Παρασκευη. Γυρω στα 1600 ευρω εχω στειλει παντα στην ωρα τους και μπραβο που μας διευκολυνει ακομα και αν στα pool μπορει να εβγαινε 1-2% καλυτερο κερδος. Μου εκατσε το trading αρκετα και τσιμπησα καμια 500αρα απο εκει σε καποια νομισματα. Θελει προσοχη ομως.

Ναι δεν το περιμενα να ειναι τοσο αμεσοι μπραβο τους.Οσο για το trading δεν ειναι κ κατι δυσκολο ειδικα αν αγορασες στη μεγαλη διορθωση που εγινε πριν κατι μηνες και σαφως πας σε πιο safe νομισματα αν μπορεις να τα πεις ετσι.αγορασα chainlink στα 17$ και τωρα παιζει ηδη 35 cardano στο 1.2 και ποσα αλλα που τωρα ειναι τουλαχιστον 100% πανω.Ναι αν πας σε νομισματα με τρελο volatility που κανουν και 10 φορες τα λεφτα σου ναι εκει θελει προσοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...