Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, Herald είπε

@Tenshi

Έχω κλειδώσει στους 82c vram με +1250vram με ένα 120αρι fan στο backplate (δεν φυσάει το backplate, φυσάει πρός τα πάνω, δοκίμασα και τα 2 δεν είδα καμία διαφορά). Λες αμα βάλω και κανά μισό κίλο μέταλλο να πέσουν? Θέλω να βαρέσω 70 για worry free mining :P 

Ρε συ άσ'τη να σκάβ,μπάς και βγάλει μισή 4090 μέχρι το καλοκαίρι 🤑

Οι miners οι σκληροί,οι ορθόδοξοι τις έχουν σαρδελοποιημένες να παίζουν στα 100+

70αρι δέν θα το δείς, εκτός αν κάνεις κάτι δραστικό.Δραστικό με καχόνες όμως, φάση καταργείς τα καλύμματα του κουτιού και πετάς ένα MO-RA3 στο μπαλκόνι.

Ον δάτ νόουτ,με το που έκανα το Phanteks 719 κάμπριο είδα άμεσα 2 βαθμούς κάτω. Τώρα με ambient 22 °C και ψυκτικό 30 °C, οι GDDR6X είναι 68 °C.Αν βάλεις το τούβλο+ανεμιστήρα ίσως πέσει 2~4 ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Tenshi είπε

Ρε συ άσ'τη να σκάβ,μπάς και βγάλει μισή 4090 μέχρι το καλοκαίρι 🤑

Οι miners οι σκληροί,οι ορθόδοξοι τις έχουν σαρδελοποιημένες να παίζουν στα 100+

70αρι δέν θα το δείς, εκτός αν κάνεις κάτι δραστικό.Δραστικό με καχόνες όμως, φάση καταργείς τα καλύμματα του κουτιού και πετάς ένα MO-RA3 στο μπαλκόνι.

Ον δάτ νόουτ,με το που έκανα το Phanteks 719 κάμπριο είδα άμεσα 2 βαθμούς κάτω. Τώρα με ambient 22 °C και ψυκτικό 30 °C, οι GDDR6X είναι 68 °C.Αν βάλεις το τούβλο+ανεμιστήρα ίσως πέσει 2~4 ακόμα.

Θα φάει skip η 4090, πάμε για 5090 τώρα :P 

Ντάξει την έχω και σκάβει απλά θα ήθελα τα temps στα 70s, και δεν μπορώ να βάλω τα ανεμιστήρια στο 100% γιατί έχω το PC στο σαλόνι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα ξηγηθηκε το mith πρεπει να εχω τα sell orders πανω απο 5μηνο νομιζω ηρθε η ωρα να γινουν filled. Γενικα περιμενω καποια alts να τσιμπησουν καποια στιγμη θα ερθει η ωρα τους και παμε για cashout. 

https://coinmarketcap.com/currencies/mithril/

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, κάνω mining με nvidia κάρτες μέσω t-rex, θέλω όμως να βάλω μία AMD στο ίδιο σύστημα (ξέρω οτι παίζουν με PhoenixMiner) μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τροπος να κάνω και AMD και Nvidia mining χωρις να έχω bottleneck και πως? (Eth με Windows10)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος , πως μπορούμε να κάνουμε crypto mining.

Έχω διαβάσει πολλά , αλλά άκρη δεν έχω βγάλει.

Λένε με μια καλή κάρτα γραφικών, λένε με άλλου είδους μηχανήματα , δεν έχω καταλάβει τι γίνεται και όλοι λένε πως έρχεται μεγάλος ο λογαριασμός της ΔΕΗ.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι γίνεται και αν αξίζει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2021 στις 7:24 ΜΜ, alexandroskapa είπε

Καλησπέρα σας, κάνω mining με nvidia κάρτες μέσω t-rex, θέλω όμως να βάλω μία AMD στο ίδιο σύστημα (ξέρω οτι παίζουν με PhoenixMiner) μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τροπος να κάνω και AMD και Nvidia mining χωρις να έχω bottleneck και πως? (Eth με Windows10)

καλησπερα. μπορεις να χρησιμοποιησεις τον Gminer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 22/11/2021 στις 8:29 ΜΜ, FANBOUKLEN21 είπε

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος , πως μπορούμε να κάνουμε crypto mining.

Έχω διαβάσει πολλά , αλλά άκρη δεν έχω βγάλει.

Λένε με μια καλή κάρτα γραφικών, λένε με άλλου είδους μηχανήματα , δεν έχω καταλάβει τι γίνεται και όλοι λένε πως έρχεται μεγάλος ο λογαριασμός της ΔΕΗ.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι γίνεται και αν αξίζει??

Ας πούμε ότι γίνεται ή με κάρτες γραφικών ή με "άλλου είδους μηχανήματα".

Πρέπει να ξέρεις τι λεφτά έχεις σκοπό να ρισκάρεις, αν έχεις βασικές γνώσεις ρύθμισης μιας GPU, αν θα το κάνεις στο PC σου ή θα στήσεις ξεχωριστό rig κλπ.. Με την προϋπόθεση ότι όλο αυτό το πανηγύρι μπορεί να πατώσει σε 3 μήνες ή σε 3 χρόνια.. Μπορείς π.χ. να αγοράσεις μια κάρτα σήμερα με 850€ μεταχειρισμένη, που θα σου αποφέρει 70-80€/μήνα, άρα θες χοντρικά 10 μήνες να πεις ότι ισοφάρισες την "επένδυση". Θα κρατήσει τόσο; 'Αγνωστο.. 

Νομίζω στην αρχή του thread αν πιάσεις να διαβάζεις, θα βρεις αρκετά στοιχεία + YouTube + Google..

Απλά δεν υπάρχει ακριβής απάντηση αν αξίζει ή όχι. Σίγουρα άξιζε για όσους ασχολούνται χρόνια με το άθλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.

Νέος στο άθλημα και έχω κάποιες βασικές ερωτήσεις που σίγουρα έχουν απαντηθεί 100αδες φορές. Απλά δεν ξέρω που να τις ψάξω και αν είναι κάπου μαζεμένες. 

Έκανα έναν λογαριασμό στο Exodus και κατέβασα το "EasyMiner". Έβαλα στις ρυθμίσεις τα στοιχεία που πήρα από το Exodus.

Πάτησα και το Start και δείχνει κάτι να κάνει σε LTC. Απ' ότι κατάλαβα πρέπει να περάσουν κάποιες ώρες για να ολοκληρωθεί ένας κύκλος για να αρχίσεις να παίρνεις Earnings.

1) Σε τι νόμισμα θα τα πάρω αυτά; Πως αλλάξω το νόμισμα σε κάτι άλλο, μιας και δεν βρήκα κάτι ξεκάθαρο με τις ονομασίες νομισμάτων.
2) Που μπορώ να δω σε τι φάση βρίσκομαι και τι ποσοστό έχω φτάσει;
3) Μπορώ να βάλω και έναν 2ο υπολογιστή να κάνει δουλειά για μένα; 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα με τη 2η gpu.Έχω 2 κάρτες η πρώτη είναι RTX 3060TI FE η δεύτερη είναι GTX 1070. Θέλω να τις χρησιμοποιήσω και τις δύο για εξόρυξη. Ωστόσο, η 1070 αν και εμφανίζεται στη διαχείριση συσκευών, μου βγάζει κωδικό σφάλματος 43 που έχει να κάνει με το πρόγραμμα οδήγησης. Απεγκατέστησα το πρόγραμμα οδήγησης μέσω ασφαλούς λειτουργίας με DDU, εγκατέστησα τα προγράμματα οδήγησης NVidia και επίσης απεγκατέστησα και επανεγκατέστησα το MSI afterburner. Ωστόσο, η κάρτα, παρόλο που εμφανίζεται, δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά.

Καμια ιδεα για τι μπορει να προκαλει το προβλημα?

1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, evagelos_21 είπε

και κατέβασα το "EasyMiner"...

Με αυτό σκάβεις συνήθως για LTC (Litecoin) το οποίο πλέον σκάβεται αποδοτικά μόνο με εξειδικευμένο υλικό (ASIC) και όχι  με απλές CPU-GPU. Δες βασικές πληροφορίες εδώ για litecoin mining αν τα αγγλικά σου σε βοηθούν. Εκτός λοιπόν και αν έχεις ASIC εξοπλισμό, θα χρειαστείς ...μήνες μόνο και μόνο για να πιάσεις το ελάχιστο ποσό των LTC (0.01 LTC) που θέλει το Easyminer και να πάρεις τα πρώτα σου κέρδη.

Όσο χρησιμοποιείς EasyMiner εξ' ορισμού LTC θα μαζεύεις. Για να τα αλλάξεις σε άλλο νόμισμα θα χρησιμοποιήσεις το ανταλλακτήριο σου όπου θα ανταλλάξεις τα LTC σου με trade ή convert (δεν ξέρω το exodus τι δυνατότητες δίνει).

Για να δεις την πρόοδό σου είτε θα συνδεθείς στο λογαριασμό σου στο exodus να δεις τι έχει σταλεί εκεί (αν κατάλαβα σωστά έβαλες στο easyminer διεύθυνση LTC πορτοφολιού σου στο exodus) ή αν έφτιαξες λογαριασμό στο easyminer θα το δεις από τη σελίδα τους αφού συνδεθείς εκεί.

Και ναι, μπορείς να βάλεις και 2ο υπολογιστή να δουλεύει με το easyminer αρκεί να δώσεις και σε αυτόν την ίδια διεύθυνση του LTC πορτοφολιού που σου έφτιαξε το exodus.

Γενικά (εκτός και αν έχεις ASIC εξοπλισμό) IMHO είναι ευκολότερο για κάποιον που ξεκινά mining να ξεκινά με Nicehash που ότι σκάβεις στο πληρώνει σε BTC, που μπορείς να μεταφέρεις δωρεάν στην coinbase, όπου θα κάνεις  μετατροπές σε άλλα crypto ή euro. Μετά όσο εξοικειώνεσαι με το αντικείμενο δοκιμάζεις άλλες επιλογές miner ή και trading.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, batstroke είπε

Καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα με τη 2η gpu.Έχω 2 κάρτες η πρώτη είναι RTX 3060TI FE η δεύτερη είναι GTX 1070. Θέλω να τις χρησιμοποιήσω και τις δύο για εξόρυξη. Ωστόσο, η 1070 αν και εμφανίζεται στη διαχείριση συσκευών, μου βγάζει κωδικό σφάλματος 43 που έχει να κάνει με το πρόγραμμα οδήγησης. Απεγκατέστησα το πρόγραμμα οδήγησης μέσω ασφαλούς λειτουργίας με DDU, εγκατέστησα τα προγράμματα οδήγησης NVidia και επίσης απεγκατέστησα και επανεγκατέστησα το MSI afterburner. Ωστόσο, η κάρτα, παρόλο που εμφανίζεται, δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά.

Καμια ιδεα για τι μπορει να προκαλει το προβλημα?

1.png

Την καρτα την ειχες ή την πηρες τωρα? Πριν δουλευε κανονικα? 

Την εβαλες πανω στην μητρικη κατευθειαν ή σε riser? Αν ειναι πανω σε riser αλλαξε το. Ισως να ειναι ελλατωματικο.

Δες αυτον το οδηγο και μετα ενημερωσε μας

https://www.crazywebstudio.co.th/2019/how-to-solve-code-43-nvidia-gtx10xx-or-rtx20xx-gpu-problem/

Επεξ/σία από Salepaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν κανονικα πανω στη μητρικη  και εσκαβε κανονικα πριν αγορασω την 3060 ti.Τωρα την 1070 την εβαλα σε riser.

Σε 2ο pc που την εβαλα δουλευει κανονικα αλλα δεν ηθελα να καιω τσαμπα εξτρα ρευμα ενω μπορω να την εχω στο κυριο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...