Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω πόσο έχει επιβαρύνει το mining τον λογαριασμό μίας και δεν είναι 24/7 μια 3080ti έχω και συνήθως  για mining έπαιζε κυρίως το βράδυ και κάποιες ώρες τη μέρα καμία φορά
Ολο το tower γράφει κατανάλωση 400-420w σε eth ~90 - 95mh/s

Με δίδυμά μωρά έχω αυξημένη κατανάλωση διπλό μαγείρεμα θερμαντήρες, έξτρα θερμοπομπός στο παιδικό δωμάτιο πολλές φορές  ο ηλιακός δε φτάνει τώρα με τη συννεφιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, malakudi είπε

Ακόμα και με 0,5 την Kwh, μία 3080 non-LHR βγάζει 50 ευρώ το μήνα. Με 0,74 θα βγάζει 0 (θα είναι σα να αγοράζεις τα eth στη τρέχουσα τιμή με τα λεφτά που έδωσες για ρεύμα)

Εννοείται ότι οι non-LHR Ampere συνεχίζουν να συμφέρουν, όπως και οι RDNA1/2.

Αυτό θα αλλάξει μόνο με bear market.

  

10 ώρες πριν, Deu164 είπε

Δεν ξέρω πόσο έχει επιβαρύνει το mining τον λογαριασμό μίας και δεν είναι 24/7 μια 3080ti έχω και συνήθως  για mining έπαιζε κυρίως το βράδυ και κάποιες ώρες τη μέρα καμία φορά
Ολο το tower γράφει κατανάλωση 400-420w σε eth ~90 - 95mh/s

280W καίει μόνο η GPU όταν κάνεις mode 1 mining. Με mode 2 θα πέσεις στα 80+ MH/s αλλά με 220-225W.

Αλλά αφού το υπόλοιπο σύστημα σου καίει 100-120W εννοείται δε σε συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Μου ήρθε Ζενίθ, 0.267/kWh

Αν ειναι με δημους/ερτ/ρυθμιζομενες ειναι κομπλε. Αν ειναι καθαρα απο προμηθεια ρευματος+ρυθμιζομενες ειναι αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Χωρίς ΔΕΗ και Δήμο. 

Κατσε 0.267 λεπτα μονο με χρεωση προμηθειας? Καλα τι ρητρα σε χρεωσαν? Με enter και 1750[400kw νυχτα+1350kw μερα] + προμηθεια+ρυθμιζομενες+φπα χωρις δημο μου βγαινει 15 λεπτα η kw. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κατσε 0.267 λεπτα μονο με χρεωση προμηθειας? Καλα τι ρητρα σε χρεωσαν? Με enter και 1750[400kw νυχτα+1350kw μερα] + προμηθεια+ρυθμιζομενες+φπα χωρις δημο μου βγαινει 15 λεπτα η kw. 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να βγαίνει -18€(λόγο έναντι) και μετά να γράφεi Αναπροσαρμογή 91€

Άρα βγαίνει 0.364

 

Επεξ/σία από RcManiac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να βγαίνει -18€(λόγο έναντι) και μετά να γράφεi Αναπροσαρμογή 91€

Άρα βγαίνει 0.364

 

Η αναπροσαρμογη ειναι η ρητρα. Βγαινει παρα πολυ πανε σε καποιο fix προγραμμα αν δεν εχεις συμβολαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η αναπροσαρμογη ειναι η ρητρα. Βγαινει παρα πολυ πανε σε καποιο fix προγραμμα αν δεν εχεις συμβολαιο.

https://www.zenith.gr/power-home-night/

Αυτό έχω μαζί με αέριο που υποτίθεται έχει "έκπτωση" αν είναι μαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RcManiac είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να βγαίνει -18€(λόγο έναντι) και μετά να γράφεi Αναπροσαρμογή 91€

Άρα βγαίνει 0.364

Οι περισσότεροι τόσα πληρώνουν πλέον. Μόνο όσοι είχαν συμβόλαιο χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής τη γλυτώνουν.

Ο Arkin έχει μπερδευτεί.

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Κατσε 0.267 λεπτα μονο με χρεωση προμηθειας? Καλα τι ρητρα σε χρεωσαν? Με enter και 1750[400kw νυχτα+1350kw μερα] + προμηθεια+ρυθμιζομενες+φπα χωρις δημο μου βγαινει 15 λεπτα η kw. 

Είχες από πιο πριν το Enter.

Αν κάνεις τώρα πληρώνεις μόνο για την προμήθεια 0,18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2021 στις 9:15 ΜΜ, Deu164 είπε

Δεν ξέρω πόσο έχει επιβαρύνει το mining τον λογαριασμό μίας και δεν είναι 24/7 μια 3080ti έχω και συνήθως  για mining έπαιζε κυρίως το βράδυ και κάποιες ώρες τη μέρα καμία φορά
Ολο το tower γράφει κατανάλωση 400-420w σε eth ~90 - 95mh/s
 

Δεν με λες και εμένα λεπτομέρειες πως χτυπάς 90+? Καλές γιορτές κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Οι περισσότεροι τόσα πληρώνουν πλέον. Μόνο όσοι είχαν συμβόλαιο χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής τη γλυτώνουν.

Ο Arkin έχει μπερδευτεί.

Είχες από πιο πριν το Enter.

Αν κάνεις τώρα πληρώνεις μόνο για την προμήθεια 0,18

Ξέρω ότι έχουν ανέβει τα συμβόλαια των online και enter δεν μπερδεύτηκα απλά είπα το φίλο ότι πάλι πιο φθηνά θα του βγαίνει με ένα από αυτά τα 2 συμβόλαια ακόμα και με τις νέες τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα ένα extrapolation με το excel με βάση τις τιμές χονδρικής που ανακοινώνει η ΑΔΜΗΕ.

https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2021/12/202111-Mesostathmiki_Timi_Agoras_Hlektrikhs_energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v2.pdf

image.png.aae752c9652c7bb52a34d1e7cb509b95.png

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

Η ρήτρα αναπροσαρμογής υπολογίζεται με βάση την τιμή χονδρικής  ανά kwh αλλά στον λογαριασμό χρεώνουν παράλληλα ΚΑΙ την τιμή της kwh που πληρώναμε πριν την ρήτρα αναπροσαρμογής.

 

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...