Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παντως η 2060 θελει περιπου ~12 ευρω ρευμα/μηνα. Οποτε με βαση τα ευρω, για τωρα, βγαζει 51/μηνα. Προφανως πονταρω οτι το eth θα ανεβει, οποτε μεχρι και αν ερθει το eth 2 θα την εχω να σκαβει και θα την πουλησω λιγο πριν το 2.0. Οσα βγαλει μεχρι τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια ερωτηση, ειμαι τοσο καιρο στα 26 ΜΗ/s με teamredminer σε RX580 8gb οπως φαινεται παρακατω(με υδροψυξη).

image.jpeg.477bbbc0428b8fa4b698ba0e59173c9e.jpeg

Αξιζει να το πειραξω να φτασω λιγο πιο πανω σε αποδοση ή να κατσω στα αυγα μου? Γενικα μεσω afterburner οτι πειραζω, διοτι απο το wattman, και μετα απο απειρα DDU, η καρτα συμπεριφερεται περιεργα (Πχ πανω απο 2025 mem se wattman ειναι instant crash).

Επισης παρατηρω διαφορα memory leaks στο μηχανημα ακομα και αν δεν το χρησιμοποιω καθολου περα απο το mining κομματι. Συνηθως στρωνει με ενα restart/week, οπως και εκανα σημερα. Εχω τρεξει ADWcleaner αλλα δεν εχω βρει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

εχω μια ερωτηση, ειμαι τοσο καιρο στα 26 ΜΗ/s με teamredminer σε RX580 8gb οπως φαινεται παρακατω(με υδροψυξη).

image.jpeg.477bbbc0428b8fa4b698ba0e59173c9e.jpeg

Αξιζει να το πειραξω να φτασω λιγο πιο πανω σε αποδοση ή να κατσω στα αυγα μου? Γενικα μεσω afterburner οτι πειραζω, διοτι απο το wattman, και μετα απο απειρα DDU, η καρτα συμπεριφερεται περιεργα (Πχ πανω απο 2025 mem se wattman ειναι instant crash).

Επισης παρατηρω διαφορα memory leaks στο μηχανημα ακομα και αν δεν το χρησιμοποιω καθολου περα απο το mining κομματι. Συνηθως στρωνει με ενα restart/week, οπως και εκανα σημερα. Εχω τρεξει ADWcleaner αλλα δεν εχω βρει κατι.

παιζει μεγάλο ρολο και η μάρκα της μνήμης. Αν ειναι hynix-micron δεν αντέχουν πολυ OC.
Πέραν τούτου μάλλον χρειάζεται και bios mod απο οσο ξέρω...
Επίσης πρέπει να τσεκάρεις αν αυτο το 57w ειναι πραγματικό(αμφιβάλω) και να δειςσε κανά gpuz αν η κάρτα ειναι στο 100% της
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, ooaris είπε

παιζει μεγάλο ρολο και η μάρκα της μνήμης. Αν ειναι hynix-micron δεν αντέχουν πολυ OC.
Πέραν τούτου μάλλον χρειάζεται και bios mod απο οσο ξέρω...
Επίσης πρέπει να τσεκάρεις αν αυτο το 57w ειναι πραγματικό(αμφιβάλω) και να δειςσε κανά gpuz αν η κάρτα ειναι στο 100% της
 

Bios mod δεν θελω να μπλεξω. Η καρτα ειναι αυτη της υπογραφης μου, εχει και dual bios (υπαρχει και switch). παραθετω τα screenshot

Spoiler

image.png.dfc371187c86ba855a8f108737f9efff.png

image.png.5f95c11891339ba0b6fbdc5240a79df2.png

image.png.0fa28cb6e6768e6a38f0ac15782921a9.png

 

29 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Δοκίμασε αυτά τα ρολόγια και μετά κάνε fine tuning ανάλογα θερμοκρασίες

https://www.nicehash.com/blog/post/nvidia-and-amd-graphics-card-oc-settings-for-mining

Θα τα δοκιμασω, αν και με τις μνημες ειναι πολυ περιεργη σαν καρτα.

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να τσεκάρεις πρώτα στο gpu-z τι μνήμες έχεις. Μετα στο tab sensors να δεις, εν ώρα mining , αν το perfcap reason ειναι limited by power.
Eπίσης, υπάρχει λογος που ο κόσμος προτιμά τις nvidia. Ειναι plug n play ενω στις amd, εκτος τις σειράς 6000, οι άλλες χρειάζονται bios mod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ooaris είπε

πρέπει να τσεκάρεις πρώτα στο gpu-z τι μνήμες έχεις. Μετα στο tab sensors να δεις, εν ώρα mining , αν το perfcap reason ειναι limited by power.
Eπίσης, υπάρχει λογος που ο κόσμος προτιμά τις nvidia. Ειναι plug n play ενω στις amd, εκτος τις σειράς 6000, οι άλλες χρειάζονται bios mod.

samsung ειναι, φαινεται και στο screen, εχω παραθεσει και τις αντιστοιχες φωτο. mining κανει τωρα, απλα εχω ανοιχτο και το Browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RcManiac είπε

Δοκίμασε αυτά τα ρολόγια και μετά κάνε fine tuning ανάλογα θερμοκρασίες

https://www.nicehash.com/blog/post/nvidia-and-amd-graphics-card-oc-settings-for-mining

Για την ωρα εχω τα παρακατω:

--restart_gpus --enable_compute --eth_config=A194 --clk_core_mhz=1150 --clk_core_mv=850 --clk_mem_mhz=2200 --clk_mem_mv=875

Πιανει 27.1, οποτε κατι κερδισα, απλα θα το αφησω κανενα 4ωρο για σιγουρια. Με 850mV στα 2200 crasharei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Το 57W δεν είναι σωστό, για κάποιο λόγο έχεις Power limit εκεί.

Δεν ξερω αν παιζει ρολο, αλλα δν υπαρχουν ανεμιστηρες συνδεδεμενοι πανω στην καρτα για να τραβανε ρευμα, ειναι σε custom loop και configed απο το BIOS της μητρικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Για την ωρα εχω τα παρακατω:


--restart_gpus --enable_compute --eth_config=A194 --clk_core_mhz=1150 --clk_core_mv=850 --clk_mem_mhz=2200 --clk_mem_mv=875

Πιανει 27.1, οποτε κατι κερδισα, απλα θα το αφησω κανενα 4ωρο για σιγουρια. Με 850mV στα 2200 crasharei

Καλησπέρα. Θα πρέπει να την κάνεις bios mod με Polaris. Η διαδικασία είναι εύκολη. Δες εδώ:

https://github.com/IndeedMiners/PolarisBiosEditor/releases

image.png.acd9e63b109eb1c2ded85c2f73252791.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, nightelf25 είπε

Καλησπέρα. Θα πρέπει να την κάνεις bios mod με Polaris. Η διαδικασία είναι εύκολη. Δες εδώ:

https://github.com/IndeedMiners/PolarisBiosEditor/releases

image.png.acd9e63b109eb1c2ded85c2f73252791.png

 Tελικα διαβασα λιγο και το εκανα την ολη διαδικασια. Πλεον ειμαι στα 30.31 Mh/s με πιο σφιχτα timins απο οτι καταλαβα, αλλα μετα τα 2100mem κ 900mV voltage βλεπω artifacts. Δεν με πειραζει που ειμαι στα 2100, πιστευω ενα boost το καταφερα και το πηρα, και παραλληλα σερφαρω (ισως και καμια ταινια πιο σπανια). θα το αφησω και την νυχτα για να πω με σιγουρια οτι ειναι οκ.

 

Edit:
Crash μετα απο περιπου 8 ωρες, οποτε τα χαμηλωσα παλι με 28mh/s
 

--clk_core_mhz=1150 --clk_core_mv=875 --clk_mem_mhz=2000 --clk_mem_mv=925

 

Επεξ/σία από jimakos234
crash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...