Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/1/2022 στις 3:27 ΜΜ, kkatzos είπε

Κάποιοι άργησαν λίγα να ανακαλύψουν τις αυξήσεις στο ρεύμα aka Ρήτρα Αναπροσαρμογής

Δε σε χρέωσαν λάθος. Η ΔΕΗ πέρασε στα μουλωχτά την εισαγωγή της Ρήτρας Αναπροσαρμογής (πριν δεν είχε) από αρχές Αυγούστου. Από 5/8/2021 αν δεν κάνω λάθος.

Ένα κεράκι για εμάς που έχουμε elpedison. Από τα ~130€ που πλήρωνα το μήνα (~500 και κάτι ο εκκαθαριστικός) από ότι υπολογίζω θα χτυπήσω ~1300-1400€ για το 4μηνο. Με 2800-3000kw περίπου. 

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχώς είχα σταματήσει το σκάψιμο και περίμενα να δω πόσο θα έρθει η λυπητερή 
Το παρακάτω είναι ακριβώς 30 μέρες μηνιαίος εκκαθαριστικός λογαριασμός ΧΩΡΊΣ mining μόνο  η κατανάλωση του νοικοκυριού

Χοντρικα 200 euro οι προσαυξήσεις και 110 η κατανάλωση ρεύματος μαζί με ρυθμιζόμενες δήμο ερτ κτλπ...
310eu για 873kw/h
eoAvHiP.png

Επεξ/σία από Deu164
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

αν δε βάλετε MyHome προγράμματα (online/enter) να γλιτώσετε τη ρήτρα του Γ1 καλύτερα να σταματήσετε το mining.

Τώρα είναι αργά. Μικρή διαφορά από τις ρήτρες.

Από 0,09€ η KWh πήγε στα 0,17 στο MyHome Online.

Όσοι ενεργοποίησαν μέχρι 2/12/2021 πρόλαβαν το σταθερό 0,09

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, kkatzos said:

Τώρα είναι αργά. Μικρή διαφορά από τις ρήτρες.

Από 0,09€ η KWh πήγε στα 0,17 στο MyHome Online.

Όσοι ενεργοποίησαν μέχρι 2/12/2021 πρόλαβαν το σταθερό 0,09

με τέτοια τιμή χονδρικής που συνεχίζει να ανεβαίνει μια χαρά θα φουσκώσει κι άλλο τους λογαριασμούς. ακόμα και ο νέος τιμοκατάλογος βγαίνει φθηνότερος. ειδικά σε όσους καίνε τρελό ρεύμα με mining και όχι το κλασσικό 200-250KWh/ μήνα σε ένα μικρό σπιτάκι ενός ατόμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω ειχα Nova energy και με την ρητρα αναπροσαρμογης εφτανα 31 σεντ την kwh..Βεβαια το γυρισα εστω και αργα μιας και δεν προλαβα να επωφεληθω απο το προγραμμα της δεη με 9-10 σεντ αλλα πηρα αυτο με τα 0.18 βεβαια ισως δικαιουμαι και Κοινωνικο τιμολογιο Β' και ισως ετσι μου βγει λιγο πιο φθηνα.

Γενικα οποιαδηποτε εταιρεια με ρητρα σου ερχεται η kwh 30+ σεντς..Ειναι ασυμφορο ετσι το Mining  εκτος αν πουλησεις στα 10k eth και 100k btc.

Εμενα μου ηρθε για 713 kwh τελικος 290 ευρω βεβαια εχω και προστιμο για προωρη αποχωρηση απο το συμβολαιο που θα το κανω αποσβεση απο τον πρωτο λογαριασμο.Θα κανω αιτηση και για νυχτερινο ρολοι γιατι δεν παλευετε πλεον εκει που εφτασε το ρευμα.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Herald είπε

Ένα κεράκι για εμάς που έχουμε elpedison. Από τα ~130€ που πλήρωνα το μήνα (~500 και κάτι ο εκκαθαριστικός) από ότι υπολογίζω θα χτυπήσω ~1300-1400€ για το 4μηνο. Με 2800-3000kw περίπου. 

Ωρε φίλε πίκρα τη ρήτρα θα έχεις αν σου έρθει 1400? Με 1850kw είμαι στα 360 ευρώ το τετράμηνο με δήμους ερτ όλα μέσα. 450kw νύχτας 1400 μερας με home enter το παλιο τιμολόγιο όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φίλο που είχε κάνει εντός του 2021 συμβόλαιο με κλειδωμένη τιμή και χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής, η εταιρεία μονομερώς του ακύρωσε το συμβόλαιο χωρίς καν να του δώσει μερικούς μήνες περιθώριο για να δει αν θέλει να μείνει ή να αλλάξει εταιρεία.

Του είπαν ότι δεν θα πληρώσει "ποινή" αν πάει σε άλλη εταιρεία αλλά τι να το κάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2021 στις 10:32 ΜΜ, pascalia2 είπε

Μπορει καποιος να με βοηθησει για το τι καρτα γραφικων πρεπει να αγορασω για mining? Λεω για etherium ή κατι αλλο. 
εναν i3 εχω τριτης γενιας και 8gb ram.

ποσο καιρο θα κανει να βγει ενα Eth?

προτεινω παντα τις πιο αποδοτικες καρτες σε σχεση με την καταναλισκομενη ενεργεια, με σειρα αποδοσης σου δινω παρακατω μια ιδεα:

RTX A2000

GTX 1660 Ti

GTX 1660

GTX 1660 SUPER

RX 6600 XT

RX 6600

 

 

 

Στις 31/1/2022 στις 6:04 ΜΜ, isaias1983 είπε

Παιδιά ερώτηση:

Έχω μια 3060ti.

Μπορώ να την συνδέσω με ένα λάπτοπ κ να κάνει mining??

Εννοείται ότι θα της δώσω τροφοδοσία από εξωτερικό psu κ θα την συνδέσω με το laptop με αυτό:

https://www.e-shop.gr/estillo-pci-express-riser-card-6-pin-converter-pci-e-x-1-to-pci-e-x16-usb-30-p-PER.940709

Θα δουλέψει η θα τα κάψω όλα??

 

ορισμενα laptop μπορουν να παρουν μετατροπη και να βγαλεις PCIe port με καλωδιοταινια, αλλα θελει να δεις να το υποστηριζει το laptop σου, να το βρεις στην αγορα, και μετα να ανοιξεις το λαπτοπ να το τοποθετησεις με ρισκο οπως καταλαβαινεις, ειναι πιο ευκολο να βρεις ενα παλιο MB με PCIe και να εχεις και δυνατοτητα επεκτασης (γτ θα το κανεις μολις εμπλακεις) με multiplier riser και να βαλεις περισσοτερες καρτες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο forum.Θελω να ρωτησω για την ΔΕΗ επειδη και εγω εχω Γ1 χωρις καν νυχτερινο και ο λογαριασμος μου ηρθε 980 ευρω αν συμφερει να αλλαξω το Γ1 και να παω στο online ή στο enter.Βλεπω ομως στις χρεωσεις του εκαστοτε προγραμματος οτι το Γ1 τη kWh τη χρεωνει 0,11 λεπτα ενω το online 0,17 και το enter 0,18.Και επειδη ειχα καταναλωση 3343 kWh για το τετραμηνο που μας περασε (13/9 - 13/1) ψαχνω να δω τι με συμφερει οικονομικα να κανω.Να σημειωσω οτι εχω μια RTX 3060 TI Founders Edition και μια GTX 1070 σε διαφορετικα pc η καθε μια,τα οποια σκαβουν ολο το 24ωρο χωρις σταματημο για τιποτα.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2022 στις 4:27 ΜΜ, golden33 είπε

Επειδή έψαχνα να ασχοληθώ πιο πολύ για τις γνώσεις και την εμπειρία, υπάρχει κάποιος ολοκληρωμένος οδηγός που μπορών να διαβάσω? Γιατί βρίσκω συγκεχυμένες πληροφορίες λίγο που έψαξα. Για να σας δώσω να καταλάβετε με μία 580 8gb θα σκάψω αν ασχοληθώ, πιο πολύ για το χαβαλέ. 

Με ποιο νόμισμα αξίζει να ασχοληθώ με αυτή την κάρτα του φτωχού? Αν αξίζει...

δεν ειναι η πιο αποδοτικη γτ εχει μεγαλη καταναλωση, ομως μπορει να φλασαριστει και να κατεβει η καταναλωση σε πολυ αποδοτικα επιπεδα αλλα πρεπει να βρεις καποιον με εμπειρια στις καρτες να στο κανει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά, μην τρελαίνεστε, ακόμα συμφέρει, και η τιμή του eth ανεβαίνει πάλι για nvidia >2060. Σε amd μεριά, ίσως να δοκιμάσετε dual mining με TON. Απλά θέλει καλύτερη ψύξη μιας και ζορίζει core ο αλγόριθμος 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, greekfragma είπε

αν δε βάλετε MyHome προγράμματα (online/enter) να γλιτώσετε τη ρήτρα του Γ1 καλύτερα να σταματήσετε το mining.

Τα ελεγε ο @korakios  :).

Εγω με online απο σεπτεμβρη σωθηκα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση:

Έχ gpu:

6900xt,6700xt,3060,3060ti.

Κάνω mining με nbminer κ τώρα θελω να αλλάξω σε lolminer για να κάνω dual mining eth k ton.

Οι amd τις ρύθμισα μέσω wattman κ δουλεύουν μια χαρά με dual mining lolminer.

Τώρα θέλω να ρυθμίσω κ τις nvidia αλλά μέσω lolminer κ όχι msi afterburner.

Τα bat για nbminer k lolminer αντίστοιχα που έχω φτιάξει είναι: 

nbminer -a ethash -o stratum+tcp://eu1.ethermine.org:4444 -u ethwallet.3060s -log -d 1,2 -lhr 73 --fan *,90,80,* --cclock *,@1410,@1500,* --mclock *,1400,1400,*

lolMiner --algo ETHASH --pool eu1.ethermine.org:4444 --user ethwallet.Amds --dualmode TONDUAL --dualpool https://next.ton-pool.com --dualuser tonwallet --dualworker testton --devices 0,3

Πώς θα βάλω τις ρυθμίσεις που έχω για τις nvidia από το nbminer στο lolminer κ να δουλέψουν σωστά??
Ξέρει κάποιος να με βοήθεια με το bat file?
Ευχαριστώ πολύ!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...