Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/2/2022 στις 10:53 ΜΜ, PeterMee είπε

ενταξει αφου μας εβγαλες ενα απο τα χιλιάδες βιντεο του πανεπιστημιου του youtube τωρα μειναμε ησυχοι...

οι "εξπερ" τυποι δεν εχουν παρει χαμπαρι ακομη οτι η καταναλωση της RX6600 /XT εινα πολυ παραπανω απο οτι λεει το SW και φυσικα βγαζουν λαθος αποτελεσμα

Εσεις φυσικά μπορειτε να να τους ακολουθειτε και να πραξετε οπως νομιζετε...

Εξαλου 10 χρονια που κραταει το mining οταν προτοξεκινησε με το BTC τα θεματα ειναι τα ιδια και επαναλαμβανονται απλα αλλαζει το ονομα του νομισματος που εξορυσεται και φυσικα γινονται και περισσοτερα.... 

Απο την αρχη που ξεκινησε το Mining ενα ειναι και θα ειναι παντα το θεμα οχι ποσα βγαζεις αλλα ποσο efficiency εχεις..... 

 

πολυ πιο γρηγορα απο αυτες που προτεινεις γτ εχουν καλυτερο efficiency (λογω τεχνολογιας) και αυτο θα ισχυει σε οποιο coin και αν κανουν mining, διοτι στο mining δεν εχει σημασια ποσα βγαζεις αλλα ποσα σου μενουν στη τσεπη η αν πληρωνεις απο τη τσεπη σου.....

Δε σου έβγαλα έναν πανεπιστημιακό youtuber απλά μου αρέσει ο τρόπος που υπολογίζει και βλέπει τις περιπτώσεις. Προφανώς χάνει πολύ χρόνο για τα συγκεκριμένα και πιστεύω ότι αξίζει να το δεις.

Τώρα αν θεωρείς τον εαυτό σου καλύτερο από όλους, κάνε μία ανάλυση και εσύ με τις αντίστοιχες κάρτες που θεωρείς ότι είναι οι πιο efficiency.

Εγώ βλέπω ότι οι ΑΤΙ σε σχέση με τις NVIDIA είναι χειρότερες στο κομμάτι της εξόρυξης άλλων νομισμάτων. Και έχω και από τις δύο κάρτες. Βλέπω την 3070 για παράδειγμα να είναι καλύτερη από την 5700 xt ή την 6700xt στο κομμάτι των άλλων νομισμάτων. Αλλά και του etherium. Ναι έχουν διαφορά τιμής, αλλά βλέπουμε τις τιμές που ισχύουν σήμερα.

Τις ATI πρέπει να ξέρεις να τις χρησιμοποιείς. Δεν είναι Plug n play (bios modding). 

Επίσης το efficiency εξαρτάται από το περιβάλλον που έχεις. Πχ αν έχεις ηλιακά το efficiency πάει περίπατο. Αν ζεις όμως σε διαμέρισμα τότε οι 6600xt δε συμφέρουν από πλευρά χώρου.

Στο κάτω κάτω της γραφής τις nvidia RTX A2000 τις είδες; https://minerstat.com/hardware/nvidia-rtx-a2000

Αλλά σε άλλα νομίσματα δεν πάνε και πολύ καλά.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη βάση της εμπειρίας μου αυτή τη στιγμή.

Κάτι τελευταίο. Οι 6600χτ κοστίζουν το ελάχιστο 541 ευρώ. Μία 3060 κοστίζει 653,79 ευρώ. Ποια είναι καλύτερη από πλευράς efficiency;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ εχω σπάσει το κεφάλι μου τόσο καιρό, έχω στήσει το μηχάνημα και τώρα ψάχνω να βρω κάρτες αλλα επειδή δεν θελω να πάρω κατι που μετά το ΕΤΗ 2.0 δεν θα μου κάνει, μου είναι δύσκολο να αποφασίσω.

Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας φίλτατοι!

Εδώ που έχω καταλήξει μέχρι στιγμής μετά απο πολλές ημέρες καψίματος και ατελείωτης έρευνας είναι οτι:

Οι ποιό efficient κάρτες αυτή τη στιγμή είναι: 3060TI (non lhr) ή 3070 (non lhr) και 6600 / 6600 ΧΤ. 

2 κάρτες 6600 ΧΤ βγαινουν ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ 1100 ευρώ και έχεις 64 ΜΗ/s με wall power 70-75 watt καθε κάρτα. Επίσης έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με την εγγύηση και με μια κάρτα του κουτιού που μόλις άνοιξες και γενικά ενα πιο καινούριο μοντέλο.

Με τα ίδια λεφτά πάνω κάτω παίρνεις μία 3060 ΤΙ ή μια 3070 (χωρίς LHR) ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ και κατα πάσα πιθανότητα χωρίς πλέον εγγύηση ή αν έχει θα έχει απομείνει θα είναι λίγη, άσε το ποσο θα έχει σκάψει μέχρι τώρα.

Μετά σαν τρίτη λύση είναι η 5700 / 5700 ΧΤ μεταχειρισμένη που βλέπω ανα καιρούς να παίζουν στα 700, οι περισσότερες χωρίς καθόλου υπόλοιπο εγγύησης και πέρα απο αυτό ειναι πιο παλιό μοντέλο απο όλες τις υπόλοιπες κάρτες, οπότε δεν ξέρω μετά το ΕΤΗ 2.0 ούτε κατα πόσο θα μπορέσει να τις πουλήσει κανείς ούτε εαν είναι efficient για άλλο coin σε σχέση με τις υπόλοιπες που ανέφερα. 

Τι λέτε? Καλύτερη αγορά δεν φαίνεται να είναι η 6600 / 6600 ΧΤ?  (Όσο "καλή" αγορά τελοσπάντων μπορεί να είναι μια αγορά κάρτας γραφικών σήμερα 😅)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, djnoizeteck είπε

Εγώ εχω σπάσει το κεφάλι μου τόσο καιρό, έχω στήσει το μηχάνημα και τώρα ψάχνω να βρω κάρτες αλλα επειδή δεν θελω να πάρω κατι που μετά το ΕΤΗ 2.0 δεν θα μου κάνει, μου είναι δύσκολο να αποφασίσω.

Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας φίλτατοι!

Εδώ που έχω καταλήξει μέχρι στιγμής μετά απο πολλές ημέρες καψίματος και ατελείωτης έρευνας είναι οτι:

Οι ποιό efficient κάρτες αυτή τη στιγμή είναι: 3060TI (non lhr) ή 3070 (non lhr) και 6600 / 6600 ΧΤ. 

2 κάρτες 6600 ΧΤ βγαινουν ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ 1100 ευρώ και έχεις 64 ΜΗ/s με wall power 70-75 watt καθε κάρτα. Επίσης έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με την εγγύηση και με μια κάρτα του κουτιού που μόλις άνοιξες και γενικά ενα πιο καινούριο μοντέλο.

Με τα ίδια λεφτά πάνω κάτω παίρνεις μία 3060 ΤΙ ή μια 3070 (χωρίς LHR) ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ και κατα πάσα πιθανότητα χωρίς πλέον εγγύηση ή αν έχει θα έχει απομείνει θα είναι λίγη, άσε το ποσο θα έχει σκάψει μέχρι τώρα.

Μετά σαν τρίτη λύση είναι η 5700 / 5700 ΧΤ μεταχειρισμένη που βλέπω ανα καιρούς να παίζουν στα 700, οι περισσότερες χωρίς καθόλου υπόλοιπο εγγύησης και πέρα απο αυτό ειναι πιο παλιό μοντέλο απο όλες τις υπόλοιπες κάρτες, οπότε δεν ξέρω μετά το ΕΤΗ 2.0 ούτε κατα πόσο θα μπορέσει να τις πουλήσει κανείς ούτε εαν είναι efficient για άλλο coin σε σχέση με τις υπόλοιπες που ανέφερα. 

Τι λέτε? Καλύτερη αγορά δεν φαίνεται να είναι η 6600 / 6600 ΧΤ?  (Όσο "καλή" αγορά τελοσπάντων μπορεί να είναι μια αγορά κάρτας γραφικών σήμερα 😅)

 

Επειδή το mining αλλά ούτε και τις κάρτες θα τις έχεις επ άπειρον , η καλύτερη λύση είναι να πάρεις κάρτες που αργότερα αν γίνει κάτι να μπορείς να τις πουλήσεις σε gamers ή να τις ευχαριστηθείς ο ίδιος. Η nvindia σε αυτό τον τομέα έχουν το πάνω χέρι.

Το efficiency δυστυχώς είναι μικρότερο αν έχεις πολλές μικρές κάρτες παρά λίγες και μεγάλες. Γνώμη μου ότι με σωστά ρυθμισμένες υψηλού hashrate κάρτες ( 3080 και πάνω ) έχεις καλύτερο efficiency και μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο. Μια μεγάλη κάρτα που δουλεύει στο χαλαρό χωρίς πολλά watt και θερμοκρασίες θα διαρκέσει περισσότερο από 2 μικρές στο τέρμα.

Ειμαι κάτοχος Radeon 7 οι οποία δουλεύει ασταμάτητα τουλάχιστον 2 χρόνια τώρα με κατεβασμένα powerlimits και θερμοκρασίες. Η κατάναλωση και η απόδοση της κάρτας κυμαίνεται στο 60- 70 % του maximum της και ισοδυναμει με την κατανάλωση και απόδοση των δυο 6600xt στο maximum θα έλεγα. Δεν έχει κάνει κιχ, και θα δουλεύει για παρά πολύ καιρό ακόμα χωρίς θέμα μιας και δεν ζορίζεται.
Αν θα έπαιρνα άλλη κάρτα θα διάλεγα κάτι αντίστοιχο ή καλύτερο σε απόδοση όπως 3080 non LHR και πάνω. Το κόστος σε καινούργια ειναι μεγάλο ( κοντά στα 1500 ευρώ) αλλά έχεις με την κατάλληλη ρύθμιση αντοχή στο χρόνο, καλύτερο χώρο  και μεταπωλητική αξία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, atheatos είπε

Επειδή το mining αλλά ούτε και τις κάρτες θα τις έχεις επ άπειρον , η καλύτερη λύση είναι να πάρεις κάρτες που αργότερα αν γίνει κάτι να μπορείς να τις πουλήσεις σε gamers ή να τις ευχαριστηθείς ο ίδιος. Η nvindia σε αυτό τον τομέα έχουν το πάνω χέρι.

Το efficiency δυστυχώς είναι μικρότερο αν έχεις πολλές μικρές κάρτες παρά λίγες και μεγάλες. Γνώμη μου ότι με σωστά ρυθμισμένες υψηλού hashrate κάρτες ( 3080 και πάνω ) έχεις καλύτερο efficiency και μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο. Μια μεγάλη κάρτα που δουλεύει στο χαλαρό χωρίς πολλά watt και θερμοκρασίες θα διαρκέσει περισσότερο από 2 μικρές στο τέρμα.

Ειμαι κάτοχος Radeon 7 οι οποία δουλεύει ασταμάτητα τουλάχιστον 2 χρόνια τώρα με κατεβασμένα powerlimits και θερμοκρασίες. Η κατάναλωση και η απόδοση της κάρτας κυμαίνεται στο 60- 70 % του maximum της και ισοδυναμει με την κατανάλωση και απόδοση των δυο 6600xt στο maximum θα έλεγα. Δεν έχει κάνει κιχ, και θα δουλεύει για παρά πολύ καιρό ακόμα χωρίς θέμα μιας και δεν ζορίζεται.
Αν θα έπαιρνα άλλη κάρτα θα διάλεγα κάτι αντίστοιχο ή καλύτερο σε απόδοση όπως 3080 non LHR και πάνω. Το κόστος σε καινούργια ειναι μεγάλο ( κοντά στα 1500 ευρώ) αλλά έχεις με την κατάλληλη ρύθμιση αντοχή στο χρόνο, καλύτερο χώρο  και μεταπωλητική αξία.

Πανω κάτω ίδια MH/s υπολογίζω 3x 6600 όσο μια 3080 non lhr και πανω κατω ιδια κατανάλωση και τιμή.

Εαν υπήρχε καινούρια χωρις lhr στα 1500 τοτε ναί, θα έπαιρνα μία 3080 αντί για 3 6600. Το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να βρώ γενικά καμία καινούρια non lhr, όχι μόνο 3080. Μονο σε μεταχειρισμένες με το ανάλογο ρίσκο οπότε δεν πάει περίπατο το μεγαλύτερο κριτήριο απόκτησης της που είναι η αντοχή στον χρόνο σε σχέση με 3 μικρές ? Γιατί δεν ξέρεις και ο προηγούμενος πως την δούλεψε...

edit:

Απο την άλλη μια 3090 έχει καινούρια όσο 4 6600 ΧΤ και βγάζουν ίδια ΜΗ/s (120) με λίγη λιγότερη κατανάλωση η 3090.

Και αυτό δεν είναι κακό νομίζω! Απλα δεν ξέρω εμένα εαν με συμφέρει γιατι έτσι θα αργήσω να την πάρω, ενω τις 6600 τις παίρνεις και μία μία.

Επεξ/σία από djnoizeteck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, djnoizeteck είπε

Πανω κάτω ίδια MH/s υπολογίζω 3x 6600 όσο μια 3080 non lhr και πανω κατω ιδια κατανάλωση και τιμή.

Εαν υπήρχε καινούρια χωρις lhr στα 1500 τοτε ναί, θα έπαιρνα μία 3080 αντί για 3 6600. Το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να βρώ γενικά καμία καινούρια non lhr, όχι μόνο 3080. Μονο σε μεταχειρισμένες με το ανάλογο ρίσκο οπότε δεν πάει περίπατο το μεγαλύτερο κριτήριο απόκτησης της που είναι η αντοχή στον χρόνο σε σχέση με 3 μικρές ? Γιατί δεν ξέρεις και ο προηγούμενος πως την δούλεψε...

edit:

Απο την άλλη μια 3090 έχει καινούρια όσο 4 6600 ΧΤ και βγάζουν ίδια ΜΗ/s (120) με λίγη λιγότερη κατανάλωση η 3090.

Και αυτό δεν είναι κακό νομίζω! Απλα δεν ξέρω εμένα εαν με συμφέρει γιατι έτσι θα αργήσω να την πάρω, ενω τις 6600 τις παίρνεις και μία μία.

Μην τις φοβάσαι τις 3070 ti LHR.

Μπορεί τώρα να βγάζουν τα ίδια με μια non LHR 3070, με μεγαλύτερη κατανάλωση, αλλά, μετά το eth2, είναι πιο αποδοτικές σε σχέση με τις non LHR.

Το ίδιο ισχύει και για τις 3080 12gb, 3080ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη η κουβέντα γίνεται με ποια λογική;

Με τη λογική ότι το ΕΤΗ θα φτάσει στα 6000€ σύντομα; (π.χ. εντός 2022)

Γιατί με τη δυσκολία του δικτύου και με το γενικότερο κλίμα και την τιμή ρεύματος η αγορά GPU τώρα είναι τελείως άκυρη απόφαση...

Όσο για τη μετά ΕΤΗ εποχή έχουν να κλάψουν μανούλες με το profitability του mining...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Vsrs7 είπε

Μην τις φοβάσαι τις 3070 ti LHR.

Μπορεί τώρα να βγάζουν τα ίδια με μια non LHR 3070, με μεγαλύτερη κατανάλωση, αλλά, μετά το eth2, είναι πιο αποδοτικές σε σχέση με τις non LHR.

Το ίδιο ισχύει και για τις 3080 12gb, 3080ti.

Μετά το ETH2 όπως σε περιορίζει και αλλού τo LHR π.χ. στο ERGO, δεν είναι οτι κόβει αποκλειστικά και μόνο το ethash ... Απο όσο είδα έχεις θέμα και σε άλλα coins ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, djnoizeteck είπε

Μετά το ETH2 όπως σε περιορίζει και αλλού τo LHR π.χ. στο ERGO, δεν είναι οτι κόβει αποκλειστικά και μόνο το ethash ... Απο όσο είδα έχεις θέμα και σε άλλα coins ... 

Υπάρχουν ένα σωρό άλλα νομίσματα. Δεν είναι μόνο το ergo.RVN,FLUXκλπ..κλπ.

Άσε που μέχρι τότε, θα έχουν ξεκλειδώσει ακόμα περισσότερο τους miners.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Υπάρχουν ένα σωρό άλλα νομίσματα. Δεν είναι μόνο το ergo.RVN,FLUXκλπ..κλπ.

Άσε που μέχρι τότε, θα έχουν ξεκλειδώσει ακόμα περισσότερο τους miners.

Καλά ναι υπάρχουν διάφορα αλλά το θέμα είναι οτι το ERGO δεν είναι το αμέσως επόμενο profitable coin μετά το ETH? 

Εαν είναι έτσι τότε ίσως δεν αξίζει να δώσεις λεφτά για κάτι που δεν είναι LHR? Αν και εγώ πιστευω θα έχει βρεθεί λύση εφόσον είναι θέμα drivers/software περιορισμού οσο δεν βάζουν και στο hardware limiter.

Το dual coin mining αξίζει με τις LHR? Να το κρατήσω και αυτό σαν πιθανή λύση ?

Η 3070ΤΙ που είπες παντώς έχει καινούρια 950 ευρώ, πιο φθηνή απο όσο παίζουν μεταχειρισμένες 3060ΤΙ χωρίς LHR 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, djnoizeteck είπε

Μετά το ETH2 όπως σε περιορίζει και αλλού τo LHR π.χ. στο ERGO, δεν είναι οτι κόβει αποκλειστικά και μόνο το ethash ... Απο όσο είδα έχεις θέμα και σε άλλα coins ... 

Οι μόνες LHR που έχουν "πρόβλημα" στο ERGO είναι οι 3060, 3060Τι και 3070. Από 3070Τι και πάνω δεν έχουν κανένα θέμα. Και σιγά το πρόβλημα: Χαμηλότερο hashrate αλλά με αντίστοιχα χαμηλότερη (από non-LHR) κατανάλωση, οπότε πρόβλημα δεν υφίσταται.

Το μόνο "πρόβλημα" με το ERGO και τις LHR είναι ότι πρέπει να βρεθεί με πειραματισμό η σωστή τιμή ρολογιών/power limits ώστε το "Mem controller load" να μην ξεπερνά το 35-36% γιατί μετά ενεργοποιείται ο limiter.

Όλα αυτά βέβαια με τις τρέχουσες τιμές altcoins-ρεύματος-δυσκολίαΕΤΗ αποτελούν φιλολογική συζήτηση.

1 ώρα πριν, djnoizeteck είπε

Το dual coin mining αξίζει με τις LHR? Να το κρατήσω και αυτό σαν πιθανή λύση ?

Θα μπορούσε να αξίζει μια άλλη εποχή...

Κυρίως τα τελευταία ETH-ALPH και ΕΤΗ-TON combos.

Όλα αυτά βέβαια με τις τρέχουσες τιμές altcoins-ρεύματος-δυσκολίαΕΤΗ αποτελούν φιλολογική συζήτηση.

1 ώρα πριν, djnoizeteck είπε

Εαν είναι έτσι τότε ίσως δεν αξίζει να δώσεις λεφτά για κάτι που δεν είναι LHR? Αν και εγώ πιστευω θα έχει βρεθεί λύση εφόσον είναι θέμα drivers/software περιορισμού οσο δεν βάζουν και στο hardware limiter.

Έχει firmware limiter, στο BIOS δηλαδή. Οπότε 100% ΕΤΗ unlock δε θα υπάρξει καθώς επέμβαση στο BIOS των Nvidia δε γίνεται

----

Αν θέλεις την πρόταση μου για κάρτες ... αν είσαι 1000% πεπεισμένος ότι είναι καλή ιδέα (δεν είναι) πάρε 2 x 3070 LHR.

Το γνωρίζουν ελάχιστοι miners: Οι 3070 LHR έχουν την ιδιαιτερότητα ότι μπορούν να βγάλουν τα ~44-47MH/s (που βγάζουν και οι 3060Τι LHR) με πάρα πολύ χαμηλή κατανάλωση. Επειδή έχουν πολλά cuda cores σε σχέση με το mem bandwidth τους μπορούν να δουλεύουν με πολύ χαμηλά ρολόγια και να "τροφοδοτούν" το mem bandwidth. Έχω δει 3070 LHR να βγάζει με LHR-low power 45MH/s με 85W total board power. Οπότε μιλάμε για ίδιο ή και καλύτερο efficiency ακόμα και από non-LHR.

Και τελικά:

Όλα αυτά βέβαια με τις τρέχουσες τιμές altcoins-ρεύματος-δυσκολίαΕΤΗ αποτελούν φιλολογική συζήτηση.

;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι το dual mining eth-ton είναι ακόμα beta...

10 μέρες τώρα με άπειρα διαφορετικά setup οπότε θέλει freezαρει η κάνει restart το pc...

Test σε 6700xt,6900xt,3060lhr,3060ti lhr...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, isaias1983 είπε

Το θέμα είναι ότι το dual mining eth-ton είναι ακόμα beta...

10 μέρες τώρα με άπειρα διαφορετικά setup οπότε θέλει freezαρει η κάνει restart το pc...

Test σε 6700xt,6900xt,3060lhr,3060ti lhr...

 

Με τις κάρτες που έχεις δε θα ασχολούμουν με dual mining αλλά μόνο με ΕΤΗ για τις RDNA2 (προφανώς)

και για τις LHR θα έψαχνα τις βέλτιστες ρυθμίσεις για καλό efficiency πάλι μόνο με ΕΤΗ. Η 3060Τι μπορεί να βγάλει 43-44ΜΗ/s με ~101-102W πραγματική κατανάλωση. Γιατί να ανεβάσεις κατακόρυφα την κατανάλωση για ένα coin που σε 1 χρόνο μπορεί να μην υπάρχει;

Το dual mining είναι για κάρτες LHR με GDDR6X που από πλευράς κατανάλωσης είναι καταδικασμένες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kkatzos είπε

Οι μόνες LHR που έχουν "πρόβλημα" στο ERGO είναι οι 3060, 3060Τι και 3070. Από 3070Τι και πάνω δεν έχουν κανένα θέμα. Και σιγά το πρόβλημα: Χαμηλότερο hashrate αλλά με αντίστοιχα χαμηλότερη (από non-LHR) κατανάλωση, οπότε πρόβλημα δεν υφίσταται.

Το μόνο "πρόβλημα" με το ERGO και τις LHR είναι ότι πρέπει να βρεθεί με πειραματισμό η σωστή τιμή ρολογιών/power limits ώστε το "Mem controller load" να μην ξεπερνά το 35-36% γιατί μετά ενεργοποιείται ο limiter.

Όλα αυτά βέβαια με τις τρέχουσες τιμές altcoins-ρεύματος-δυσκολίαΕΤΗ αποτελούν φιλολογική συζήτηση.

Θα μπορούσε να αξίζει μια άλλη εποχή...

Κυρίως τα τελευταία ETH-ALPH και ΕΤΗ-TON combos.

Όλα αυτά βέβαια με τις τρέχουσες τιμές altcoins-ρεύματος-δυσκολίαΕΤΗ αποτελούν φιλολογική συζήτηση.

Έχει firmware limiter, στο BIOS δηλαδή. Οπότε 100% ΕΤΗ unlock δε θα υπάρξει καθώς επέμβαση στο BIOS των Nvidia δε γίνεται

----

Αν θέλεις την πρόταση μου για κάρτες ... αν είσαι 1000% πεπεισμένος ότι είναι καλή ιδέα (δεν είναι) πάρε 2 x 3070 LHR.

Το γνωρίζουν ελάχιστοι miners: Οι 3070 LHR έχουν την ιδιαιτερότητα ότι μπορούν να βγάλουν τα ~44-47MH/s (που βγάζουν και οι 3060Τι LHR) με πάρα πολύ χαμηλή κατανάλωση. Επειδή έχουν πολλά cuda cores σε σχέση με το mem bandwidth τους μπορούν να δουλεύουν με πολύ χαμηλά ρολόγια και να "τροφοδοτούν" το mem bandwidth. Έχω δει 3070 LHR να βγάζει με LHR-low power 45MH/s με 85W total board power. Οπότε μιλάμε για ίδιο ή και καλύτερο efficiency ακόμα και από non-LHR.

Και τελικά:

Όλα αυτά βέβαια με τις τρέχουσες τιμές altcoins-ρεύματος-δυσκολίαΕΤΗ αποτελούν φιλολογική συζήτηση.

;)

Ωπα κάτσε γιατι διαμαντάκι έδωσες τώρα, πέφτει η κατανάλωση με της LHR μαζί με τα ΜΗ/s? Εγω τα υπολόγισα όλα με βάση nicehash που δίνει ίδια κατανάλωση σε LHR η όχι, πράγμα που μου έκανε μεγάλη εντύπωση να σου πω την αλήθεια και είχα μια ελπίδα οτι μπορεί να μήν ισχυεί ή να είναι με τις stock ρυθμίσεις τους η whatever αλλα λεω εντάξει δεν παίζει να κάνουν λάθος, "they had one job" και τέτοια.

Εαν είναι έτσι και στρώνουν όλα με ρυθμίσεις στα ρολόγια τοτε προφανώς και δεν αξίζει η αγορά used non-lhr! Μετά το ΕΤΗ2 έτσι κι αλλιώς όλοι ξέρουμε που θα τις βάλουμε τις non-LHR, ούτε gamer θα τις αγόραζε 😅

Έτσι όπως τα λες τώρα ο μόνος λόγος να πάρει κανείς non-lhr είναι να πιστεύει οτι το ΕΤΗ2.0 θα αργήσει πολύ ώστε να κάνει απόσβεση ή να συνεχίσει με ETH Classic ή ERGO.

edit: Οσο συνεχίζουμε την κουβέντα μου φαίνεται δεν θα πάρω τίποτα και θα βάλω απλά άλλα 4 Helium hotspots σε μερικές τοποθεσίες που έχω. Μέχρι στιγμής το ένα που έχω είναι στα 5-6$ την ημέρα και ούτε ρεύμα ουτε φασαρία ούτε τίποτα, το παλουκώνεις στην ταράτσα και ξεχνάς οτι υπάρχει :P 

Επεξ/σία από djnoizeteck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2022 στις 9:53 ΜΜ, nightelf25 είπε

Δε σου έβγαλα έναν πανεπιστημιακό youtuber απλά μου αρέσει ο τρόπος που υπολογίζει και βλέπει τις περιπτώσεις. Προφανώς χάνει πολύ χρόνο για τα συγκεκριμένα και πιστεύω ότι αξίζει να το δεις.

Τώρα αν θεωρείς τον εαυτό σου καλύτερο από όλους, κάνε μία ανάλυση και εσύ με τις αντίστοιχες κάρτες που θεωρείς ότι είναι οι πιο efficiency.

Εγώ βλέπω ότι οι ΑΤΙ σε σχέση με τις NVIDIA είναι χειρότερες στο κομμάτι της εξόρυξης άλλων νομισμάτων. Και έχω και από τις δύο κάρτες. Βλέπω την 3070 για παράδειγμα να είναι καλύτερη από την 5700 xt ή την 6700xt στο κομμάτι των άλλων νομισμάτων. Αλλά και του etherium. Ναι έχουν διαφορά τιμής, αλλά βλέπουμε τις τιμές που ισχύουν σήμερα.

Τις ATI πρέπει να ξέρεις να τις χρησιμοποιείς. Δεν είναι Plug n play (bios modding). 

Επίσης το efficiency εξαρτάται από το περιβάλλον που έχεις. Πχ αν έχεις ηλιακά το efficiency πάει περίπατο. Αν ζεις όμως σε διαμέρισμα τότε οι 6600xt δε συμφέρουν από πλευρά χώρου.

Στο κάτω κάτω της γραφής τις nvidia RTX A2000 τις είδες; https://minerstat.com/hardware/nvidia-rtx-a2000

Αλλά σε άλλα νομίσματα δεν πάνε και πολύ καλά.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη βάση της εμπειρίας μου αυτή τη στιγμή.

Κάτι τελευταίο. Οι 6600χτ κοστίζουν το ελάχιστο 541 ευρώ. Μία 3060 κοστίζει 653,79 ευρώ. Ποια είναι καλύτερη από πλευράς efficiency;

RTX A2000 --->  https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1900996-nvidia-rtx-a2000-6gb/

το efficiency ειναι ο λογος εξορυξης rate (του εκαστοτε coin) προς τη καταναλωση do the math, και το ROI ο χρονος αποσβεσης συμφωνα με το καθαρο εισοδημα (χωρις κοστος ρευματος) again do the math και δες τι σε συμφερει, υπόψιν σε λίγο καιρό mining θα μπορουν να κανουν οσοι εχουν κανουν σωστα αυτους τους υπoλογισμους (μαζι και καποιους αλλους φυσικα)....

Τωρα αν νομιζεις οτι με ΦΒ θα σωθεις να υπολογιζεις και το ROI αποσβεσης αυτων και μου λες μετα τι θα βρεις....

Τωρα αν εσυ νομιζεις οτι ξερεις καλυτερα τις ATΙ  πες μου τι efficiency βγαζεις να καταλαβω ποσο καλα νομιζεις οτι ξερεις (πιστευω να εχεις wattmeter για υπολογισμους) γτ μεχρι τωρα μονο nvidia εχουν το καλυτερο eff...

Επίσης οταν θα βγει το ETH απο την εξισωση πολλα θα αλλαξουν και οσοι υπολογιζαν καπως θα τους βγει αλλιως παλι  (το μονο που συνεχιζει να μετραει ειναι το ιδιο EFF και ROI).....

Οπως επισης πολλα θα αλλαξουν αν λογω καποιων απροβλεπτων συνθηκων συνεχισει το κοστος ρευματος να ειναι σε αφυσικα ψηλα επιπεδα.....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, PeterMee είπε

RTX A2000 --->  https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1900996-nvidia-rtx-a2000-6gb/

το efficiency ειναι ο λογος εξορυξης rate (του εκαστοτε coin) προς τη καταναλωση do the math, και το ROI ο χρονος αποσβεσης συμφωνα με το καθαρο εισοδημα (χωρις κοστος ρευματος) again do the math και δες τι σε συμφερει, υπόψιν σε λίγο καιρό mining θα μπορουν να κανουν οσοι εχουν κανουν σωστα αυτους τους υπoλογισμους (μαζι και καποιους αλλους φυσικα)....

Τωρα αν νομιζεις οτι με ΦΒ θα σωθεις να υπολογιζεις και το ROI αποσβεσης αυτων και μου λες μετα τι θα βρεις....

Τωρα αν εσυ νομιζεις οτι ξερεις καλυτερα τις ATΙ  πες μου τι efficiency βγαζεις να καταλαβω ποσο καλα νομιζεις οτι ξερεις (πιστευω να εχεις wattmeter για υπολογισμους) γτ μεχρι τωρα μονο nvidia εχουν το καλυτερο eff...

Επίσης οταν θα βγει το ETH απο την εξισωση πολλα θα αλλαξουν και οσοι υπολογιζαν καπως θα τους βγει αλλιως παλι  (το μονο που συνεχιζει να μετραει ειναι το ιδιο EFF και ROI).....

Οπως επισης πολλα θα αλλαξουν αν λογω καποιων απροβλεπτων συνθηκων συνεχισει το κοστος ρευματος να ειναι σε αφυσικα ψηλα επιπεδα.....

 

 

 

Καλημέρα και πάλι. Μάλλον δε τα λες όλα. Το Mining όντως εξαρτάται από το efficiency και το roi αλλά ο αριθμητής της επιστροφής του ποσού επένδυσης (ROI) εξαρτάται και από την αγορά που κάνεις. Π.χ. δεν έχει την ίδια επιστροφή μία κάρτα 5700χτ που αγόρασες το καλοκαίρι ή ακόμα καλύτερα τον Νοέμβριο του 2020, με μία αντίστοιχη που αγόρασες τον Νοέμβριο του 2021. Ελπίζω να μην διαφωνείς και σε αυτό.

Ο καθένας όταν κάνει μία τέτοια τύπου επένδυση θα πρέπει να ξέρει να υπολογίζει τα συγκεκριμένα στοιχεία.  Και όταν κάνεις μία επένδυση προσπαθείς να βρεις και έσοδα από άλλες πηγές, όπως για παράδειγμα "εξοικονομώ κατ οίκον" όπου μπορείς να εντάξεις τα φωτοβολταϊκά με την αντίστοιχη έκπτωση, ή αγορά καρτών γραφικών και λοιπών εξαρτημάτων αν έχεις τιμολόγιο, δεν υπολογίζεις όλο το ποσό αφού , το ΦΠΑ μπορείς να το πάρεις πίσω. 

Το γεγονός αν ξέρω τις ΑΤΙ καλύτερα από εσένα, δε χρειάζεται να στο αποδείξω, διότι θεωρώ ότι δεν είναι διαγωνισμός αλλά συζήτηση. Ούτως σι άλλως, αφού θες να το πας με ακρίβεια μέτρησης, δεν είναι σωστή η μέτρηση πάνω στο wattometer του τοίχου, διότι δεν μετράς μόνο τη κάρτα αλλά και όλα τα υπόλοιπα που έχει μαζί (cpu, motherboard, riser, efficiency psu). Χονδρικά το υπολογίζεις, αν θεωρήσεις ότι βγάζοντας την κάρτα γραφικών και μετρώντας το σύνολο του υπόλοιπου μηχανήματος, το έχεις ως βάση για να μετράς τα ρεύματα των καρτών. 

Αν βγει το eth από την εξίσωση, εσύ δεν υπολογίζεις και την υπεραξία της κάρτας? Άρα δεν επιστρέφεται ένα ποσό της αρχικής επένδυσης, αν δε θέλεις να συνεχίσεις, έστω και ένα 20 %? Δεν είδες και τελευταία ότι γίνεται και προσπάθεια για dual mining σε ETH/TON η ETH/ALPH;

Πολλά αλλάζουν και πάντα υπάρχουν οι απρόβλεπτες συνθήκες σε ότι επένδυση και αν κάνεις. Λέγεται risk managment. 

Ένα τελευταίο, γιατί πρέπει να σου τα λέω όλα εγώ; Όπως σου είπα δεν είναι διαγωνισμός, αλλά συζήτηση.

Επεξ/σία από nightelf25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...